Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] The descent


Recommended Posts

The descent

Ειδος:τρομου,θριλερ

Ηθοποιοι:Natalie Jackson Mendoza,Sauna McDonald,MyAnna Buring

Σκηνοθεσια:Neil Marshall

Υποθεση

Η Σαρα είναι λατρης των extreme sports.Μετα από ένα αυτοκινητιστικο δυστυχημα χανει τον αντρα της και την κορη της.Η φιλη της Juno την καλει στην Αμερικη για μια εκδριμη εξερευνηση σπηλαιων.

6 γυναικες ξεκινανε την περιπετεια τους.Μετα από ένα ατυχημα κλεινει η εισοδος της σπηλιας και παγιδευονται μεσα στο σκοταδι χωρις να ξερουν που βρισκονται.Κανενας δε θα παει να τις ψαξει για να τις σωσει αφου κανενας δεν ξερει που βρισκονται .

Το προβλημα όμως είναι άλλο….κατι πλασματα που παραμονευουν στο σκοταδι

Σχολια

Πρωτο σχολιο που εκανα μολις τελειωσε η ταινια: -επιτελους δεν είναι το κλασικο αμερικανικο καστινγκ ηθοποιων σουπερ-γκομενες,σουπερ-μοντελες,σουπερ-σιλικονατες!Μπραβο και παλι μπραβο στις βρετανιδες!Δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα από τις αμερικανιδες.

Δευτερο θετικο….τα αιμοβορα πλασματα παρουσιαζονται μετα από μια ωρα.Για 60 λεπτα ζουμε με το αγχος,το στρες και το φοβο των ηρωων.Οποιος εχει κλειστοφοβια…καλυτερα να μη τη δει!

Άλλο θετικο κατά τη γνωμη….η ταινια διαρκει πανω-κατω 100 λεπτα.Είναι γρηγορη και δε τη βαριεσαι.

Ο ηχος μπορει να μην είναι για οσκαρ ή να μην εχει ογκο….τονιζει όμως κάθε φορα τα σημαντικα σημεια και τις λεπτομερεις της σπηλιας.

Ισως από τα αρνητικα της να είναι τα φτηνα τρυκ που χρησιμοποιει….

Θα μου πειτε ότι το θεμα το εχουμε χιλιοδει…σπηλιες,πλασματα,στριγκλιες,ιντριγκες….αλλα εμενα μου αρεσε…κριμα που δεν ειδα την ταινια στον κινηματογραφο….εχασε πολύ στην μικρη οθονη της τηλεορασης μου.To σεναριο είναι αρκετα καλογραμμενο

empopcorn empopcorn empopcorn empopcorn /5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα από τα καλύτερα θρίλερ των τελευταίων 5 ετών.

Βαθμός: 10/10

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...
The descent

Ειδος:τρομου,θριλερ

Ηθοποιοι:Natalie Jackson Mendoza,Sauna McDonald,MyAnna Buring

Σκηνοθεσια:Neil Marshall

Υποθεση

Η Σαρα είναι λατρης των extreme sports.Μετα από ένα αυτοκινητιστικο δυστυχημα χανει τον αντρα της και την κορη της.Η φιλη της Juno την καλει στην Αμερικη για μια εκδριμη εξερευνηση σπηλαιων.

6 γυναικες ξεκινανε την περιπετεια τους.Μετα από ένα ατυχημα κλεινει η εισοδος της σπηλιας και παγιδευονται μεσα στο σκοταδι χωρις να ξερουν που βρισκονται.Κανενας δε θα παει να τις ψαξει για να τις σωσει αφου κανενας δεν ξερει που βρισκονται .

Το προβλημα όμως είναι άλλο….κατι πλασματα που παραμονευουν στο σκοταδι

Σχολια

Πρωτο σχολιο που εκανα μολις τελειωσε η ταινια: -επιτελους δεν είναι το κλασικο αμερικανικο καστινγκ ηθοποιων σουπερ-γκομενες,σουπερ-μοντελες,σουπερ-σιλικονατες!Μπραβο και παλι μπραβο στις βρετανιδες!Δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα από τις αμερικανιδες.

Δευτερο θετικο….τα αιμοβορα πλασματα παρουσιαζονται μετα από μια ωρα.Για 60 λεπτα ζουμε με το αγχος,το στρες και το φοβο των ηρωων.Οποιος εχει κλειστοφοβια…καλυτερα να μη τη δει!

Άλλο θετικο κατά τη γνωμη….η ταινια διαρκει πανω-κατω 100 λεπτα.Είναι γρηγορη και δε τη βαριεσαι.

Ο ηχος μπορει να μην είναι για οσκαρ ή να μην εχει ογκο….τονιζει όμως κάθε φορα τα σημαντικα σημεια και τις λεπτομερεις της σπηλιας.

Ισως από τα αρνητικα της να είναι τα φτηνα τρυκ που χρησιμοποιει….

Θα μου πειτε ότι το θεμα το εχουμε χιλιοδει…σπηλιες,πλασματα,στριγκλιες,ιντριγκες….αλλα εμενα μου αρεσε…κριμα που δεν ειδα την ταινια στον κινηματογραφο….εχασε πολύ στην μικρη οθονη της τηλεορασης μου.To σεναριο είναι αρκετα καλογραμμενο

empopcorn empopcorn empopcorn empopcorn /5

Για τις κοπελιές ας μην υπερβάλλουμε κιόλας... Όσο για τα αιμοβόρα πλάσματα, νομίζω τα κανάνε μια ωραία παρωδία του Golum! Η μικρή μου αδελφή τα είδε και έσκασε στα γέλια.. Καλογραμμένο σενάριο;;;Εγώ θα έλεγα πολύ κακοφτιαγμένο και πρόχειρο! Να μην πω για το τέλος που ήταν Η πατάτα!!! Το μόνο καλό με αυτήν την ταινία ήταν ότι μου έδειξε ότι υπάρχουν και χειρότερα από ταινίες όπως "Οι φύλακες της νύχτας" ! Δες σχετικά post...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.