Jump to content

[θέατρο] Εκπαιδεύοντας τη Ρίτα


tik-tak

Recommended Posts

θέατρο ΒΡΕΤΑΝΙΑ : "Εκπαιδεύοντας τη Ρίτα"

Πανεπιστημίου 7, 2103221579

 

Σκηνοθ.: Γ. Κιμούλης.

Παίζουν: Γ. Κιμούλης, Τζ. Ιωακειμίδου.

Μουσ.: Δ.Τσακνής.

Απογ: Τετ. 7.20, μ.μ., Σάβ. (λαϊκή), Κυρ. 6.20 μ.μ., Βραδ: Πέμ., Παρ., Σάβ., Κυρ. 9.20 μ.μ.,

εισιτήρια:€ 23, 20, λαϊκή: € 18, φοιτ.: € 15.

Κάθε Σάβ., Κυρ. € 23.

Διάρκεια: 120'.

Την παράσταση την είδα καιρό πριν, με πρωταγωνίστρια τη Ευδοκία Ρουμελιώτη.

Λόγω προβλήματος υγείας της Ρουμελιώτη (λέγεται οτι ειχε προβλημα στις φωνητικές χορδες της) , εδώ και λίγες εβδομάδες το ρόλο της Ρίτας ανέλαβε η Τζένη Ιωακειμίδου.

Πρόκειται για αισθηματική κομεντί, έργο του Γουίλι Ράσελ

Ειχε παιχθεί από τους Λαμπέτη-Χορν,Βουγιουκλάκη-Παπαμιχαήλ

υπόθεση:

Ο Φρανκ, λέκτορας του πανεπιστημίου,  αποφασίζει να εκπαιδεύσει την Ρίτα, μια αμόρφωτη,αυθάδη πλην όμως ελκυστική γυναίκα, η οποία ποθεί διακαώς να μορφωθεί παρά τις αντιρρήσεις του άντρα της . Στην πορεία , βρίσκονται τελικά και οι δυο  να  εκπαιδεύονται, οι ρόλοι δασκάλου- μαθήτριας χάνουν τα αυστηρά τους πλαισια και οι δυο ήρωες καταλήγουν πέρα απο τις γραμματικές γνωσεις να μαθαίνουν κάτι για τον εαυτό τους.

αξονας του εργου ο μύθος του Πυγμαλίωνα

Αν και αρχικά ήμουν δύσπιστη για την παράσταση και το ειχα τοποθετήσει στην...αναπληρωματική λίστα θεατρικών επιλογών μου για το φετινό χειμώνα , μπορώ να πώ οτι διαψευστηκα: η παράσταση ειναι πολυ προσεγμένη , οι ηθοποιοι καλοί , τα σκηνικά ομορφα και το κείμενο ευφυές. Εχει ατάκες με ουσία, δεν ειναι η ευκολη αισθηματική κομεντί που περίμενα, αντιθέτως  λέγονται έξυπνα πράγματα,πυροδοτούνται σοβαρες σκέψεις  και τίθενται ουσιώδη  ζητήματα  και όλα αυτά πασπαλισμένα με αρκετό χιουμορ...Προκειται για απλό έργο αλλά όχι απλοϊκό!

ειναι μια πολύ ευχάριστη παράσταση.

Εξυπνό το τέχνασμα της  έναρξης....

Ισως , ο μόνος ενδοιάσμός μου ειναι το τέλος...

προσωπικά, θα ήμουν ικανοποιημένη και χωρίς το αίσιο τέλος ,ολοκληρωμένη αισθηση του εργου θα είχα ακόμη και με την προτελευταια σκηνή, αυτή που αφήνει το γλυκόπικρο ερωτηματικό....

Αν θέλετε να δειτε μια ευχαριστη παράσταση , με χιουμορ και έξυπνες ατάκες , αλλά και αξιολογες ερμηνειες , δεν έχετε παρά να πάτε στο θέατρο Βρετάνια....

4 / 5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.