Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] La Mala Educacion


Winmx

Recommended Posts

La mala education

Κακη εκαπιδευση

Ειδος:αισθηματικη

Σκηνοθετης:Pedro Almodovar

Ηθοποιοι:Gael Garcia Bernal,Fele Martinez,Leonor Watling,Francisco BoiraLluis Homar

Πλοκη

Ισπανια 60' 2 αγορια φοιτουν σε θρησκευτικο κολεγιο εσωκλειστοι.Ο πατερ-Μανολο διευθυντης,δασκαλος φιλολογιας θα ειναι πολυ κοντα <_< στα παιδια.Τα παιδια θα γνωρισουν τον ερωτα,το σινεμα.Τρεις χαρακτηρες που θα συναντησουμε μετα απο πολλα χρονια......Επανασυνδεσεις,ιντριγκες,θανατος και οι επιπτωσεις του κολεγιου!

Κριτικη

Ειναι ενα εργο που κινειται στο παρελθον και στο παρον.

Ο πρωταγωνιστης Gael Garcia Bernal (ο Ανχελ,ο Ιγναθιο,η Ζαχαρο) ειναι ο ιδιος που επαιζε στο Diario de Motocicleta.Παιζει φανταστικα τον τριπλο ρολο!Φοβερο βλεμα.

Ο 2ος πρωταγωνιστης....φυσικα εχει ξαναπαιξει σε εργα του Αλμοντοβαρ.....Το μυστικο μου λουλουδι,Ολα για τη μητερα μου.

Το ταξιδι στη δεκαετια του 80' δε ειναι κακο....λιτο θα ελεγα.

Νταξ....ηξερα τι πηρα να δω....μια ιστορια ομοφυλοφυλων,τραβεστι μπλα μπλα......Βασικα με απογοητευσαι......δε με καθηλωσε στον καναπε.Ηταν ολα τοσο γνωριμα!Βεβαια οι ηθοποι ηταν φανταστικοι....η πλοκη δε με συγκλονισε!

Ισως φταιει οτι στο τελος ηταν πολυυυυ μελοδραματικο....πολυ μελι ρε παιδι μου!

Η μουσικη του ειναι αρκετα αξιολογη.....παει πακετο με τις διαφορετικες σκηνες και καταστασεις!Λιγη ομως μουσικουλα γιατι το εργο περιοριζεται οπως παντα στο διαλογο.

Αν θυμαμαι καλα καπου ειχα διαβασει οτι ηταν σχεδον αυτοβιογραφικη ταινια....χμμμμ <_<

Ειναι μια ταινια για dvd και για καθαρα Αλμοντοβαριανους....σαν κι εμενα που εχω δει ολα τα εργα...ακομα και τα πιο παλια του :P ( μονο που τα σκεφτομαι εχουν τρελο γελιο πχ Pepi, Luci, Bom y otras chicas del monton ή Dos putas, o historia de amor que termina en boda)

empopcorn empopcorn /5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο 2ος πρωταγωνιστης....φυσικα εχει ξαναπαιξει σε εργα του Αλμοντοβαρ.....Το μυστικο μου λουλουδι,Ολα για τη μητερα μου.

Αν εννοείς το Fele Martinez,μου λύνεις μια απορία...Στο "Όλα για τη μητέρα μου" ποιον ρόλο είχε;;;;;;;;Είσαι σίγουρη πως έπαιζε;Πάντως εγώ τον θυμάμαι απο το Hable con ella του Almodovar και το Los amantes del circulo Polar ("Otto como piloto????") του Medem... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emoops Εχεις απολυτο δικιο...εκανα λαθος τους ηθοποιους......Ο Javier Camara επαιζε στο Μιλα της-Habla con ella....οπως και επαιζε στο Lycia y el cexo-Το σεξ και η Λουσια (εχουμε ταινιοκριτικη γι'αυτο.....δε θυαμαι <_< )

Ευτυχως που το προσεξες .... emblush

Muchas gracias

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.