Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Ο Διάβολος Φοράει Prada


olizyz

Recommended Posts

H Άντι, μια νεαρή Αμερικανίδα από μια μικρή επαρχιακή πόλη, μορφωμένη κατορθώνει να βρει στη χαοτική ΝΥ μια δουλειά «πού ένα εκατομμύριο κοπέλες θα πέθαιναν γι’ αυτήν». Προσλαμβάνεται ως βοηθός της Μιράντα Πρίστλι, αρχισυντάκτριας του υπερμοδάτου και γκλάμουρους περιοδικού Runway. Η ανυποψίαστη και άσχετη με τη μόδα Άντι προσγειώνεται ανώμαλα σε ένα γραφείο που κάθε του γωνιά κραυγάζει Prada! Armani!Versace!, σε έναν κόσμο απίστευτα αδύνατον, στιλάτων γυναικών και υπέροχων ανδρών. Όμως υπάρχει ένα πρόβλημα και αυτό είναι η ίδια η Μιράντα, ο ορισμός του ανυπόφορου, παρανοϊκού αφεντικού. Το μόνο που ξεπερνά το παροιμιώδες στιλ της είναι η αλαζονεία της.

Η ταινία όπως και το ομώνυμο βιβλίο (έχει μεταφραστεί σε 26 γλώσσες και έχει μείνει στην κορυφή των best sellers για 6 μήνες) που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Λιβάνι (www.livanis.gr) βασίζεται στις εμπειρίες που απέκτησε η συγγραφέας Lauren Weisberger όταν εργαζόταν στην Αμερικάνικη Vogue για την Anna Wintour (την πιο ισχυρή προσωπικότητα στο χώρο των media της μόδας).

Ευχάριστη ταινία αλλά λίγη σε σχέση με το βιβλίο…Η μουσική ήταν πολύ καλή (με πρώτο και καλύτερο το Vogue- Maddona, Crazy - Alanis Morissette κλπ.) Αυτό που μου έλειψε ήταν η μόδα…τα ρούχα…Σε μια ταινία για την μόδα τα ρούχα απλώς πλαισίωναν την εικόνα, δυστυχώς δεν ήταν οι πρωταγωνιστές. Η δική μας Patricia Field για μία ακόμα φορά έκανε καταπληκτική δουλειά (βλ. sex and the city) το μόνο oops είναι στο μακιγιάζ … η αποτυχία του smoky eyes που έδειχνε ή πασαλειμμένο ή μη καλά σβησμένες η μία σκιά μέσα στην άλλη.H Anna Hathaway (Άντι) συμπαθητική. Η Meryl Streep (Μιράντα) καταπληκτική εκφράζεται κυρίως με το ύφος και το βλέμμα της παρά μέσω του προφορικού λόγου.. Σκηνοθεσία: Ντειβιντ Φρανκελ (σκηνοθέτης, παραγωγός και σεναριογράφος του sex and the city)

Αξίζει: 1.εάν σου αρέσει η ΝΥ και η μόδα,

2. Η ερμηνεία της Streep

3. τα ρούχα,

4. η αισθητική

Δεν αξίζει: 1.το απλοϊκό σενάριο,

2.η επιφανειακή προσέγγιση,

3. το άσχετο καστ (εκτός από την Streep)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ταινία για να περάσει ευχάριστα το δίωρο(ή όσο διαρκεί τελοσπάντων...) μου φάνηκε...Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Για το είδος της (ελαφριά χαζούλα κωμοδιούλα) ήταν πολύ καλή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα δε μου άρεσε, θεωρώ ότι έχασα 2 ώρες απ' τη ζωή μου (χωρίς να υπολογίσουμε τις ώρες κατεβάσματος που έχασα!!). <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα συμφωνησω απολυτα με τον Azrai-για το ειδος της πολυ καλη.

ευχαριστο διωρο , χωρις προβληματισμους , με μια Μεριλ Στριπ να αποδεικνυει γιατι ειναι η μεγαλυτερη ηθοποιος της γενιας της και πως ο καλος ηθοποιος δεν κρινεται μονο σε ρολους σταθμους αλλα δινει το στιγμα του ακομη και σε κομεντι , με ομορφη μοδα και μια γευση απο τον κοσμο της (ό, τι λαμπει , θελει κοπο για να λαμψει , δεν ειναι τιποτε απλο , οσο ρηχο κι αν μας φαινεται) ,ομορφες γυναικες , πανεμορφο Παρισι , αν και σε πολυ μικρη δοση.φευγεις και εχει γεμισει το μυαλο σου χρωματα και σχεδια!

υγ-προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ ο νεαρος συντροφος της πρωταγωνιστριας-μαγειρευε :P , ήταν μαλλιας :P , ζεστο βλεμμα , μποεμ τυπος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

καλησπεραααα

λοιπον,

το προτεινω για dvd

αρκετα απλο,δεν σε προβληματιζει,

αρκετα σαρκαστικο και ειρωνικο με την ζωη των μοντελων,και των συν αυτω

η ματαιοδοξια χτυπα κοκκινο

θα χαλαρωσετε και θα γελασετε,ενω εσεις θα τρωτε ποπ κορν ,η' πιτσα,

την ωρα που στην ταινια ενα κομματι τυρι ειναι κρεπαλη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπεραααα

λοιπον,

το προτεινω για dvd

Εγω δεν το προτεινω ουτε καν για dvd...Ειναι μια απο αυτες τις ταινιες που, μετα το μεσημεριανο της Κυριακης σου τυχαινουν στο Star ή στο Alter και αναφωνεις ρευομενος: ''Τι πιπα ειναι αυτη παλι;'' <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω δεν το προτεινω ουτε καν για dvd...Ειναι μια απο αυτες τις ταινιες που, μετα το μεσημεριανο της Κυριακης σου τυχαινουν στο Star ή στο Alter και αναφωνεις ρευομενος: ''Τι πιπα ειναι αυτη παλι;'' <_<

emypoklinomaiemrespect

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μεταφορά στη μεγάλη οθόνη έχανε ως ήταν αναμενόμενο..

Παρόλαυτα βλέπεται ευχάριστα.

Η Μέριλ Στριπ δείχνει να το διασκεδάζει(που πήρε 5 μύρια για να παίξει ένα χιλιοπαιγμένο στερεότυπο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.