Jump to content

10 παράμετροι καθοριστικές για μια σχέση


olizyz

Recommended Posts

10 παράμετροι που είναι σημαντικές για μια σχέση και πρέπει να εξετάζουμε σε κάποιο πιθανό μελλοντικό σύντροφο.

1. Σωματική διάπλαση: εμφάνιση, διατροφικές συνήθειες κλπ.

2. Συναισθηματική διάπλαση: στάση απέναντι στις σχέσεις, τρυφερότητα, ικανότητα να εκφράζει συναισθήματα, αν έχει κατανόηση, αν είναι συμπονετικός και καλοσυνάτος.

3. Κοινωνική συμπεριφορά: χαρακτηριστικά προσωπικότητας, πως αντιδρά και συμπεριφέρεται στην κοινωνία και με ποιον τρόπο στέκεται στον κύκλο του.

4. Πνευματικό προφίλ: μορφωτικό επίπεδο, στάση απέναντι στην μάθηση, δημιουργικές και πολιτισμικές εμπειρίες. Αν του αρέσει η μελέτη, αν του αρέσει να μαθαίνει καινούργια πράγματα.

5. Σεξουαλική συμπεριφορά: ερωτικές εμπειρίες, επιδόσεις, ικανότητα να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες καθώς και στάση απέναντι στα ζητήματα του σεξ (μονογαμία, ταμπου κλπ.)

6. Επικοινωνιακό προφίλ: το πώς επικοινωνεί και συμπεριφέρεται.

7. Επαγγελματικό/οικονομικό προφίλ: η σχέση με το χρήμα, η στάση απέναντι στην επιτυχία, οι εργασιακές και οργανωτικές συνήθειες. Αν είναι δημιουργικός ή απλώς δουλεύει γιατί έτσι πρέπει. Αν έχει όνειρα για το μέλλον.

8. Προσωπική πρόοδος: οι τάσεις για προσωπική βελτίωση, η προθυμία να δουλέψει πάνω στην σχέση, η ικανότητα και το κίνητρο να αλλάξει τον εαυτό του.

9. Φιλοσοφικό προφίλ: η στάση του απέναντι στην Υπέρτατη Δύναμη(πνευματική, θρησκευτική), η φιλοσοφία του για τη ζωή, οι απόψεις του για την ηθική.

10. Ενασχολήσεις και ενδιαφέροντα: τι του αρέσει και πόσο πρόθυμος είναι να διευρύνει τους ορίζοντές του.

Ποίες είναι οι πιο σημαντικές για εσάς??? Ξεκίνησε από το πιο σημαντικό προς το λιγότερο (π.χ. 5,6,1,9….)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ξεκινούσα από το (10) γιατί αν δεν έχει χρόνο και όρεξη να ασχοληθεί μαζί μου όλα τα άλλα μου είναι εντελώς αδιάφορα ...

Ωραίο τόπικ Oli :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10 παράμετροι που είναι σημαντικές για μια σχέση και πρέπει να εξετάζουμε σε κάποιο πιθανό μελλοντικό σύντροφο.

1. Σωματική διάπλαση: εμφάνιση, διατροφικές συνήθειες κλπ.

Εσύ πάντος Ολιβ πρώτο έβαλες το χρήμα... Γυναίκες... :anavwfwties::anavwfwties: Ολες Π emcensored ς είναι εξαιρούνται οι παρούσες στο site και οι μάνες μας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσύ πάντος Ολιβ πρώτο έβαλες το χρήμα... Γυναίκες... :anavwfwties::anavwfwties: Ολες Π emcensored ς είναι εξαιρούνται οι παρούσες στο site και οι μάνες μας

Έβαλα πρώτο το χρήμα??? Μα εγώ δεν απάντησα ακόμα! :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1ον η σειρά είναι τυχαία

2ον το χρήμα έχει το Νο 7

Και αν θες να μάθεις τα χρήματα και ο τρόπος με τον οποίο τα διαχειρίζεται κάποιος είναι πολύ σημαντικός για εμένα. Καθώς και τα στερεότυπα που έχει γύρω από τη λέξη χρήμα. π.χ. δεν θα ήθελα να έχω κάποιον ανεύθυνο που να χρεώνεται όλη την ώρα και να τρώει και τα δικά μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ βρε Oli, με δυσκόλεψες... Δε γίνεται να τα έχει όλα στις σωστές δώσεις και να είναι ο κύριος τέλειος? Ο mr.Darcy των ονείρων μου.. emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ βρε Oli, με δυσκόλεψες... Δε γίνεται να τα έχει όλα στις σωστές δώσεις και να είναι ο κύριος τέλειος? Ο mr.Darcy των ονείρων μου.. emblush

με τον Κ. Darcy μόνο αδελφάκια θα μπορούσαμε να είμαστε… :P (χμμμ περνάω «άγρια» περίοδο) <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1ον η σειρά είναι τυχαία

2ον το χρήμα έχει το Νο 7

Και αν θες να μάθεις τα χρήματα και ο τρόπος με τον οποίο τα διαχειρίζεται κάποιος είναι πολύ σημαντικός για εμένα. Καθώς και τα στερεότυπα που έχει γύρω από τη λέξη χρήμα. π.χ. δεν θα ήθελα να έχω κάποιον ανεύθυνο που να χρεώνεται όλη την ώρα και να τρώει και τα δικά μου.

καλα καλα χαλάρωσε... :mellow:

Αχ βρε Oli, με δυσκόλεψες... Δε γίνεται να τα έχει όλα στις σωστές δώσεις και να είναι ο κύριος τέλειος? Ο mr.Darcy των ονείρων μου.. emblush

Αμα βρείτε κανέναν τέλοιο/τέλοια πείτε το και σε μάς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα καλα χαλάρωσε... :mellow:

με την καλή έννοια τα λέω πάντα… emblush γλυκά…δε τα λέω τόσο αυστηρά emconfused …η γραφή φταίει που δεν μπορεί να το αποδώσει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσύ πάντος Ολιβ πρώτο έβαλες το χρήμα... Γυναίκες... :anavwfwties::anavwfwties: Ολες Π emcensored ς είναι εξαιρούνται οι παρούσες στο site και οι μάνες μας

Αν έχεις αδερφές Alban είσαι πολύ σκληρός μαζί τους ... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 - 3 - 4 - 6 - 5 - 1 - 8 - 9 - 7 - 10

όχι, δεν είναι ο αριθμός του λαχείου, αλλά αν μου κάτσει η σειρά θα ΄ναι όντως λαχείο in real life :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ πάλι νομίζω πως τα πράγματα είναι πιο απλά-δηλαδή χρειάζεται πρώτα να σου κάνει ο άλλος ένα κλικ όταν τον γνωρίζεις-εμφανισιακά δηλαδή γιατί από χαρακτήρα τι να καταλάβεις στην πρώτη γνωριμία-και από εκεί και πέρα αν ταιριάζετε και σαν προσωπικότητες,όλα ok.αυτό μάλλον θα το καταλάβεις σιγά σιγά.

υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις οι οποίες ξαφνικά ερωτεύονται έναν άνθρωπο που τον ήξεραν καιρό.εγώ αυτό το κατακρίνω,αλλά περί ορέξεως... :P

τώρα αν ψάχνεις κάτι πολύ σοβαρό εξαρχής,τότε ναι παίζουν ρόλο όλα τα παραπάνω,όχι για να ερωτευτείς τον άνθρωπο αυτό,αλλά για να δεις αν μπορείς να συμβαδίσεις μαζί του.

και μην ξεχνάτε,η αγάπη μόνη της μερικές φορές δεν είναι αρκετή.. emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γι'αυτο υπαρχει ο ερωτας. Γιατι αμα καθομασταν να σκεφτουμε ολες αυτες τις παραμετρους δε θα αποφασιζαμε ποτε. Αλλα μερικες φορες τον πληρωνουμε ακριβα δυστυχως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή βασικά και ο ίδιος ο Μπραντ Πιτ να είναι με ευαισθησίες Γκάντι, οξυδέρκεια Αινσταιν και 'επιδοσεις' Δον Ζουαν, αν εσείς οι γυναίκες δεν ξεκολλήσετε με τον πρώην σας και δεν σκέφτεστε τι χρώμα να βάψετε το ταβάνι όταν κάνετε σεξ σίγουρα θα εκτιμήσετε πολλά περισσότερα πάνω στο άτομο και όχι στα skills.. Αρνούμαι λοιπόν να απαντήσω στο topic. Καλή προσπάθεια παρόλαυτα.

Υ.γ. Και εμεις οι αντρες δεν είμαστε καλύτεροι.. :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γι'αυτο υπαρχει ο ερωτας. Γιατι αμα καθομασταν να σκεφτουμε ολες αυτες τις παραμετρους δε θα αποφασιζαμε ποτε.

χεχεχε φαντάζεσαι να φτιάχναμε ερωτηματολόγια και δίπλα σε κάθε απαίτησή μας, να βάζαμε τικ για το αν πληρεί τις προυποθέσεις ο άλλος;; :P

Και μετά να έρχεται η απάντηση κεραυνός! emardown

"Λυπαμαι αγαπητέ μου, αλλά τα ποσοστά σου είναι κάτω από το 60 % ,άρα δε μου κάνεις" embye:wacko:

Στον έρωτα-και το τονίζω ότι εννοώ τον έρωτα και μόνο- τα πάντα είναι θέμα ΧΗΜΕΙΑΣ!!! :wub:

Αλλα μερικες φορες τον πληρωνουμε ακριβα δυστυχως...

Τουλάχιστον το ζήσαμε όμως.... ;)emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η χημεία είναι χρήσιμη για να κάνεις καλό σεξ. Για ΟΛΑ τα άλλα υπάρχει το μυαλό ;)

emarup

Και στο μυαλό νευροδιαβιβαστές δεν δρουν;;;; ;):P Χημικά φαινόμενα δε συμβαίνουν μέχρι να το χάσουμε τελείως για κάποιον; :wub: Η χημεία είναι ορατή παντού!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η χημεία μέσα στο σώμα μας και η ''χημεία'' μεταξύ δυο ανθρώπων δεν είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα όμως. Ούτε και με τη χημεία που μαθαίνουμε στο σχολείο είναι ένα πράμα. Ίδια λέξη - πολλά νοήματα emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Ακριβώς βρε clemence..... emcolgate

Ίδια λέξη, πολλά νοήματα.... Γιατί να μην τα λάβουμε υπόψη μας όλα; B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίσως γιατί η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ δεν είναι θέμα χημείας ΙΡΙΔΑ :blink: Κερδίζεται αλλά θέλει ΚΑΙ μυαλό και πολλά άλλα για να το προσπαθήσει κανείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Δε θα διαφωνήσω στο ότι η εμπιστοσύνη κερδίζεται με το μυαλό. Αυτό που είπα όμως clemence είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. :)

Είπα ότι το να ερωτευτείς κάποιον είναι καθαρά θέμα χημείας. emcolgate Η εμπιστοσύνη είναι κάτι που έρχεται σταδιακά και σίγουρα δεν είναι κριτήριο να ερωτευτείς κάποιον.

Με άλλα λόγια δεν ερωτεύεσαι κάποιον, γιατί τον εμπιστεύεσαι ,αλλά γιατί νιώθεις να σε συμπληρώνει. emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.