Jump to content

[TAINΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Mission Impossible-III


Recommended Posts

Σκηνοθεσία: ΤΖΕΦΡΕΙ ΑΜΠΡΑΜΣ

Σενάριο: ΤΖΕΙ ΤΖΕΙ ΑΜΠΡΑΜΣ

Ηθοποιοί: ΤΟΜ ΚΡΟΥΖ , ΛΟΡΕΝΣ ΦΙΣΜΠΕΡΝ , ΦΙΛΙΠ ΣΕΙΜΟΥΡ ΧΟΦΜΑΝ , ΚΕΡΙ ΡΑΣΕΛ , ΤΖΟΝΑΘΑΝ ΡΙΣ ΜΕΓΙΕΡΣ , ΒΙΝΓΚ ΡΕΙΜΣ , ΜΙΣΕΛ ΜΟΝΑΓΚΑΝ

Διάρκεια: 126 λεπτά

Πρεμιέρα: Τετάρτη, 3 Μαΐου 2006

Χρονολογία παραγωγής: 2006

Είδος ταινίας: ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ

Χώρα παραγωγής: ΗΠΑ

emstaremstaremstar

Ο Ειδικός Πράκτορας Ίθαν Χαντ [Τομ Κρουζ] επιστρέφει στην τρίτη και πιο δύσκολη αποστολή της κινηματογραφικής του καριέρας, καθώς έρχεται αντιμέτωπος με τον πιο σκληρό και αδίστακτο "κακό", τον έμπορο όπλων Όουεν Ντέβιαν [Φίλιπ Σέιμορ Χόφμαν], που, προκειμένου να διαφυλάξει τα συμφέροντά του, θα βαλθεί να εξοντώσει τον Χαντ και τα αγαπημένα του πρόσωπα.

Ο σκηνοθέτης Τζέι Τζέι Άμπραμς, γνωστός από τις σειρές "Lost" & "Alias" που προβάλλονται και στην ελληνική τηλεόραση, υπόσχεται ένα μοναδική συνδυασμό δράσης, εντυπωσιακών εφέ και σεναριακών ανατροπών στην

Τρίτη και πιο δαπανηρή συνέχεια μίας από τις πιο επιτυχημένες σειρές στην ιστορία του κινηματογράφου

post-2339-1146660815.jpg post-2339-1146661875.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω κλείσει εισητήρια για αύριο.

Θα σας πω εντυπώσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρακολούθησα την ταινία χθες το βράδυ. Είναι αρκετά εντυπωσιακή, με πολλές και απανωτές σκηνές δράσης, γρήγορο ρυθμό αφήγησης και αρκετές σεναριακές ανατροπές.

Θα ήθελα όμως να σταθώ στα εξής:

1. Σε μία ταινία που διαρκεί περίπου 2,5 ώρες (θα σας γελάσω και δε θέλω), οι σκηνές όπου δεν εμφανίζεται ο Κρουζ διαρκούν αθροιστικά περίπου 6 λεπτά. Όλη η ταινία είναι πάνω στον πρωταγωνιστή της.

2. Μπροστά στο ΜΙ 3, οι ταινίες του Τζέιμς Μποντ φαντάζουν ως αυστηρός ρεαλιστικός κινηματογράφος... Τα πράγματα που κάνει ο Κρούζ δε γίνονται ούτε στα κινούμενα σχέδια.

Πάντως είναι μια ταινία που αξίζει να τη δει κανείς, και δη στην κινηματογραφική αίθουσα (μεγάλη οθόνη, ηχητικές εγκαταστάσεις κλπ). :):):)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρώτο ήταν πατάτα, το δεύτερο μου άφησε καλές εντυπώσεις, το τρίτο με ενθουσιασε!

Αν σκεφτεί κανείς βέβαια ότι η φιλοσοφία πίσω από το όλο στήσιμο της ομάδας για τις αποστολές των IMF ήταν το δέσιμο και οι ιδιαίτερες ικανότητες του κάθε πράκτορα στην αρχική σειρά, κάτι που δεν ισχύει στην κινηματογραφική μεταφορά που θα έπρεπε να λέγεται Ηθαν-Χαντ-ιάδα

θα πρέπει να πω ότι έιναι μια ταινία που δε βασίζεται τόσο στα οπτικά εφέ αν και είναι άφθονα αλλά περισσότερο στα εκπληκτικά stunts και στην καταιγιστική δράση, μια περιπέτεια που ξεφεύγει από τις πολλές της σειράς και δε σε κάνει να κλαις για το εισητήριο που πλήρωσες. Κάποιες ανατροπές είναι πολύ ενδιαφέρουσες, πολύ καλή φωτογραφία, προσεγμένη παραγωγή. Λίγο εκνευριστικό το όλο στήσιμο γύρω από τον Κρουζ

Διαρκεί 2 ώρες και 5 λεπτά τα οποία όμως κυλούν υπερβολικά γρήγορα, χωρίς να κάνει κάποια κοιλιά στο στόρι. Οι δεύτεροι ρόλοι πολύ καλοί, η Ράσελ αν και με μικρή εμφάνιση....πανέμορφη.

Τι μου έμεινε?

****************προσοχή ακολουθούν SPOILERS********************

Μαυρίστε με τον κέρσορα την παρακάτω σειρά (αν θέλετε να διαβάσετε):

Το κλάμα μιας κοπέλας από πίσω σειρά όταν πέθανε ο Τομ Κρουζ.

Το σχόλιο (προφανώς ειρωνικό) από μια παρέα του στιλ : "Ξέρεις έιναι αλθινή ιστορία, ε !"

Η ανατίναξη της Λαμποργκίνι...όπου μου έφυγε κι εμένα ένας μικρός λυγμός.

Το "we are family" κατά την καταδίωξη ήταν όλα τα λεφτά!

Υ.Γ. Λίγη προσοχή δε βλάπτει... <_<

ΝΜ25

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ωρες κραταει το εργο <_< ;εεεε επι 2 ωρες βλεπετε τη φατσα του Τομ Κρουζ!!!! :P:splats:

Ηξερα τι παω να δω και φυσικα ειδα αυτο που φανταζομουνα....μια καθαρα αμερικανικη ταινια ολο ΨΕΜΑ :P .....βεβαια εχω να πω οτι δε βαρεθηκα καθολου,δε κουραστηκα καθολου και γενικα οι 2 ωρες περασαν αμεσως.

Θυμιζει παρα πολυ τη σειρα Alias....εως πααααααρα πολυ!Νταξ καμια σχεση με τη σειρα ....και εννοω την πρωτη τηλεοπτικη σειρα στα μεσα της δεκαετιας του 60' (καποια στιγμη ειχε δειξει τα επεισοδια στην Ελλαδα)

Καποια στιγμη νομιζα οτι κανει κ ενα μικρο προλογο για το Ντα Βιντσι αφου εχουμε μερικες σκηνες στο Βατικανο.

Ειναι ενα απολαυστικο κινεματογραφικο διωρο γεματο πλανα δρασης.

empopcorn empopcorn empopcorn /5 γιατι περασα καλα και με ηρεμησε emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από καθαρά ιατρική σκοπιά περιμένω με μεγάλη περιέργεια να δω να μπαίνει στην πραγματικότητα των ΤΕΠ το υπέροχο gadget με το οποίο θα σκανάρουμε το ανθρώπινο σώμα σε επίπεδο μορίων ... ή νευρώνων έτσι απλά με μια συσκευή στο μέγεθος κινητού :o κάτι σαν το λεγόμενο ''lab on a chip'' που μας παρουσίασαν στο πρόσφατο συνέδριο οι experts των μοριακών τεχνικών στη διάγνωση. Θέλω να το δω αυτό ...

Πολύ καλή η ταινία B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άσχετο αλλά το illuminati δεν είναι αυτό που διαδραματίζεται στο Βατικανό?

ΝΜ25 sorry για to spoiler μα είπα κι εγώ να προσέχουν, ε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αποψε την ειδα...

Καλουτσικη ηταν,απλα μια ενσταση...

Καλα,δεν μπορουσαν να βαλουν μια πιο μπανικη γκομενα για γυναικα του Τομ Κρουζ :wacko: ?

Που τη βρηκαν αυτη την αβυζη <_< ?

Σα νοικοκυρουλα ηταν,προφανως για να μην κλεψει την προσοχη απο το ομορφοπαιδο :angry: ...

Ουστ ρε :antegeia: !!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Οριστε :D !!Ειδες :lol: ?

Την αποκαλεσες "γλυκεια"!!

Αυτο εννοουσα οταν ελεγα πως τη διαλεξαν επειδη εφερνε σε νοικοκυρουλα!!

Αλλα αν ηταν πραγματικα γκομενα,δε θα τη χαρακτηριζαμε "γλυκεια",αλλα καραμ....ρο!!

Προφανως δεν ηταν τετοια η προθεση του σκηνοθετη,καθως και με την Ασιατισσα συναδελφο του Κρουζ να τη συγκρινουμε,η δευτερη προστυχοφερνει σαφως περισσοτερο...Αν και ουτε αυτη ελεγε πολλα...

Γενικα,ειπαμε,ο Κρουζ δε θελει λαμπερες γυναικειες παρουσιες διπλα του,γι'αυτο και χωρισε τη Θεα Κιντμαν για κεινη την γκαργκαλω την Κεητι Χολμς!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ενώ σε βρίσκω ΠΟΟΟΛΥ σωστό στο θέμα της πρωταγωνίστριας, μου τα χαλάς στο θέμα της Νικόλ...Μια παγοκολόνα βγάζει περισσότερο αισθησιασμό από την Κίντμαν...

Υ.Γ. Συγχαρητήρια για την άνοδο είπα; :anavwfwties:

Υ.Γ2. Γλυκά είναι και τα γαλακτομπούρεκα... :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

xalia Το Angels and demons (δε ξερω πως το εχουν μεταφρασει στα ελληνικα ακριβως γιατι το διαβασα στα αγγλικα) ειναι που διαδραματιζεται στο Βατικανο...απλα οταν το ειδα μου'ρθε κατευθειαν στο μυαλο ο Dan Brown και φυσικα το εργο που θα βγει στις αιθουσες σε λιγες μερες!

Οσον αφορα για την "αβυζη" επαιξε στο The Bourne Supremacy,Mr. and Mrs. Smith,Constantine....δε θυμαμαι που αλλου την εχω δει <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσον αφορα για την "αβυζη" επαιξε στο The Bourne Supremacy,Mr. and Mrs. Smith,Constantine....δε θυμαμαι που αλλου την εχω δει <_<

Αντε :o ...

Επαιζε σε ολες αυτες τις ταινιες :D ?

Τις εχω δει και τις τρεις,αλλα αυτην την ηθοποιο δεν τη θυμαμαι!!

Προφανως για τον ιδιο λογο που θυμαμαι οτι η Ζιζελ ή η Παμελα επαιξαν σε καποιες ταινιες και θυμαμαι την παρουσια τους εκει,αλλα αγνοω οτιδηποτε αλλο για την ταινια :lol: !!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γουίνυ είσαι σίγουρη ότι δεν την μπερδεύεις με τη Ρέιτσελ Γουάιζ; :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup οχι βρε....(εκτος κ αν με δουλευεις :huh: ...... B) )

Εκανα και ενα search ....βρηκα τα παρακατω απο το imbd:

  1. Gone, Baby, Gone(2006)
  2. Mission: Impossible III(2006) .... Julia
    ... aka M:I-3 (USA: promotional abbreviation)
  3. North Country(2005) .... Sherry
  4. Mr. & Mrs. Smith(2005) .... Gwen
  5. Kiss Kiss Bang Bang(2005) .... Harmony Faith Lane
  6. Constantine(2005) (scenes deleted) .... Ellie
  7. The Bourne Supremacy (2004) .... Kim
    ... aka Bourne Verschw&ouml;rung, Die (Germany)
  8. Winter Solstice (2004/I) .... Stacey
  9. It Runs in the Family(2003) .... Peg Maloney

εχει και αλλα http://gist.imdb.com/name/nm1157358/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως όταν βγαίνει το πόδι το θεικό μέσα από τη Lamborghini άκουσα πολλούς αντρικούς αναστεναγμούς...μεταξύ αυτών κι εγώ που για να το καλύψω συμπλήρωσα...."Τι ωραίο αυτοκίνητο"

Κι εγώ την ασιάτισσα θα διάλεγα ή έστω τη Ράσελ....!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.