Jump to content

Χωρίς φωνή...


Amelie

Recommended Posts

Πόσα δεν είναι τα μουσικά κομμάτια που κατά καιρόυς ακούσαμε και συντάραξαν τον ψυχικό μας κόσμο :wub: ξυπνώντας μέσα μας εικόνες, χωρίς να ακουστεί ούτε μια λεξούλα που ενδεχομένως θα μπορούσε να μας οδηγήσει σε λογικούς συνειρμούς;

Έχουμε τόσα και τόσα θέματα με στίχους και αφιερώσεις, αλλά κανένα για τα έργα χωρίς λέξεις- εδώ μπορείτε να σχολιάσετε και να καταγράψετε τους τίτλους των album ή των κομματιών ορχηστρικών έργων, κλασικών ή μη, συμφωνικών ή μη, μουσικής κινηματογράφου, παραδοσιακών κ.ο.κ. που σας άρεσαν, σαν εντυπωσίασαν, σας συγκίνησαν. Φυσικά, καλό θα είναι οι τίτλοι να συνοδεύονται από το όνομα του συνθέτη κάθε φορά, μια που αυτοί είναι που κάνουν όλη τη δουλειά ;) και καλό είναι να μην τους ξεχνάμε...

Ας πάρουν, λοιπόν, τα πληκτρολόγια φωτιά! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 196
  • Created
  • Last Reply

Ωραίο τόπικ! Επιτέλους, το περίμενα καιρό. Μπράβο Amelie.

Λοιπον οι επιλογές μου είναι κυρίως από κλασική αλλά είναι πάααααρα πολύ δύσκολο γιατί υπάρχουν τόσα έργα που τ ακούς και σου ξυπνάνε αισθήματα, αναμνήσεις, εμπειρίες, ωραίες εικόνες...Μεγάλη πρόκληση να διαλέξω 1 ή 2 έργα.

Ενδεικτικά γράφω τα εξής (καθότι λάτρης της ρομαντικής περιόδου)

Liszt- Annees de Pelerinage, Βιβλίο 2, Ιταλία. Sonneto 104 del Petrarca (σολο πιάνο) Προτεινόμενοι ερμηνευτές: Lazar Berman, Vladimir Horowitz.

Chopin- Preludes: Αριθμός 2 (λα ελάσσονα) και 24 (ρε ελάσσονα). Arthur Rubinstein και μόνο.

και βέβαια: Rachmaninov, κοντσέρτα για πιάνο αριθμός 2 και 3 (σημ. γράφοντος: οργασμικό παραλήρημα)

Sviatoslav Richter στο πιάνο, Συμφωνική της Βαρσοβίας.

Θα επανέλθω με άλλα ακούσματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Chopin, Études No12 op.10 (Επαναστατική) και No12 op.25 (της άρπας), αμφότερες σε ντο ελάσσονα.

Απλά με έκαναν να λιποθυμίσω :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσχετα μεταξύ τους...

1. "Μητέρα και αδελφή"

Μ. Χατζιδάκις- "Η Εποχή της Μελισσάνθης"

2. "Περντέ καλντιρμά ταξίμι"

Ross Daly- "Πέρα απο τον Ορίζοντα"

3. "The Prophecy" και "Lothlorien"

The Lords of the Rings- "The fellowship of the Ring" :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Γκουχ... Το "μητέρα κι αδερφή" κυκλοφόρησε και σαν ορχηστρικό;;; Διότι εγώ με στίχο το ξέρω.. :huh:

Το "Μητέρα και αδελφή" υπάρχει δυο φορές μέσα στην "Εποχή της Μελισσάνθης". Μια με την Φαραντούρη και μια στο τέλος ορχηστρικό.

Συνόδευσε και το "σβήσιμο" της φλόγας στην Τελετή Λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, το ξέρω, απλώς θυμάμαι μια εκτέλεση με τη Φαραντούρη και μια με παιδική χορωδία.... Τελος πάντων, δεν παίρνω και όρκο-μπορεί να κάνω λάθος... emblush

Για τις δικές μου "αγάπες" θα επανέλθω αργότερα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι πιο διαχρονικό από το album "Χαμόγελο της Gioconda" του Μάνου Χατζιδάκι;;;

Να προσθέσω και κάτι άλλο πολύ αγαπημένο μου... "Οι τέσσερις εποχές" του Vivaldi...!

Πάντως, δεν είναι πολύ εντυπωσιακό μια μελωδία, χωρίς κάποιο στίχο, να λέει τόσα στην ψυχή; Να σε αγγίζει τόσο βαθειά;;; Έτσι, εξηγείται η δύναμη της μουσικής!!!

Ωραίο topic!!!

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ΡΕΚΒΙΕΜ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ,το τραγουδι απο το σαουνττρακ του έργου δεν ειναι καταπληκτικο?...απιστευτη μουσικη που σε καθηλώνει!

εμενα με συνοδεψε ενα ολοκληρο καλοκαιρι και γεμισε με μουσικη και χρωμα τις πιο ωραιες αναμνησεις...δυστυχως δε ξέρω κατι περισσότερο σχετικά με το συγκεκριμένο κομμάτι αλλα οποιος γνωρίζει σχετικά,καταλαβαινει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

My top10 film scores:

1. Mulholland Dr. (Angelo Badalamenti)

2. 28 Days Later (John Murphy)

3. Road To Perdition (Thomas Newman)

4. Ravenous (Damon Albarn &Miichael Nyman)

5. Quiz Show (Mark Isham)

6. Donnie Darko (Michael Andrews)

7. Dead Man (Neil Young)

8. Edward Scissorhands (Danny Elfman)

9. Twin Peaks/ Twin Peaks: Fire Walk With Me (Badalamenti)

10.King Arthur (Hans Zimmer)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν άκουσα για πρώτη φορά τιν "Επιστροφή" του Σταύρου Λάντσια δεν μπόρεσα να συγκρατήσω τα δάκρυά μου. Σαν να έγινε μέσα μου μια έκρηξη και έκλαιγα ασταμάτητα και με λυγμούς! Φυσικά έγινα φανατική θαυμάστριά του κι όταν μάλιστα ήρθε η στιγμή και τον γνώρισα και μου αφιέρωσε το κομμάτι σε συναυλία του στο Γκάζι, περιττό να σας πω σε ποιο σύννεφο με έστειλε! emincloudseminlove

Φυσικά, ως Χατζιδακικιά που είμαι και το έχω δηλώσει ουκ ολίγες φορές ("Θα το φωνάζωωωωω και θα το λέωωωωωωωωωωωω"!!! :lol: ), αγαπημένο μου album το "Χαμόγελο της Τζοκόντα" φυσικά (σταθερή αξία :rolleyes: )

Σε αντίθεση με την φιλενάδα μου, τρελαίνομαι επίσης για το Θεοδωρακικό "Ναοί στο σχήμα τ' ουρανού" (και στην ορχηστρική εκδοχή του) από το "Άξιον Εστί".

Ως Αμελί :P , δεν μπορώ βέβαια να μην αναφέρω το χιλιοακουσμένο και σχεδόν λιωμένο soundtrack "Le fabuleux destin d' Amelie Poulain"(Tiersen), ενώ ακολουθούν επίσης τα "The Gladiator"(Zimmer+Gerard), "Goodbye Lenin"(Tiersen επίσης),"Munich"(Williams), "The red violin"(Bell) και "The piano"(Nyman).

Και...... Φυσικά θα επανέλθω! ;)B)emharp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Camille Saint-Saens: από το "Καρναβάλι των ζώων" (για ορχήστρα) 2 συγκεκριμένα κομμάτια:

1. Το Aquarium (μουσική που θα μπορούσε κάλλιστα να επενδύσει ένα θρίλερ... μέσα στο μυστήριο) και

2. Ο Κύκνος (Θεέ μου... πολύ κλάμα. Ετοιμάστε τα μαντηλάκια σας...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ο Κύκνος.... ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ :wub:

emarright Trip: τι λες τώρα!!!!!!! :o Tότε θα πρεπε να σ'αρέσει και το E lucevan le stelle από την Τόσκα :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή την περίοδο μ' αρέσει το "Love is here" από Starsailor.

Αλλά all time classic είναι η "Φωτιά στο λιμάνι" από Ξύλινα Σπαθιά.

Αααα, και το "Pigs and their farms" από τους Unisex (ακουστική έκδοση, όχι κλαμπίστικη!). :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarright Trip: τι λες τώρα!!!!!!! :o Tότε θα πρεπε να σ'αρέσει και το E lucevan le stelle από την Τόσκα :wub:

Αν και δε σκαμπαζω πολλα απο οπερα και κλασσικη μουσικη, γενικα, υπαρχουν κομματια που σε ασχετες φασεις της ζωης μου κολλαω μαζι τους....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μουσική του ''Άγγλου Ασθενή'' με κάνει ακόμα και μετά από τόσα χρόνια που είδα το έργο να δακρύζω ... βγαίνει πραγματικά τόσο συναίσθημα και μου φέρνει την εικόνα της ερήμου :huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακούστε τα ακόλουθα ορχηστρικά από το soundtrack "Hable con Ella" και αν δεν σας πουν τίποτα, εμένα να μη με λένε Αμελί... :P

- Talk to her (El Pele)

- Sabana Santa (Alberto Iglesias)

- Alicia Vive (Alberto Iglesias)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να προσθέσω και εγώ μερικά έργα!

-Το soundtrack της ταινίας "Απέραντο γαλάζιο" του Eric Serra.

-O δίσκος "beyond the sky" του Brian Keane and Omar Faruk Tekbilek.

-Tα ορχηστρικά του Les temps des Gitans του Goran Bregovic.

-Ασφαλώς και το Χαμόγελο της Τζοκόντας του Μάνου Χατζιδάκη που προαναφέρθηκε στο thread.

-O δίσκος από τους Spices of Zanzibar.

-Sir Yehudi Menuhin(violin) meets Ravi Shankar(sitar).

-H μουσική που συνοδεύει τον μεγαλύτερο τραγουδιστή του κόσμου Nusrat Fateh Ali Khan στα διάφορα party που εκδόθηκαν των Sufi!Tμήμα των αποκρυφιστικών αναζητήσεων μου στο ίδρυμα θρησκευτικών μελετών των Σοβιετικών.

-Και η μουσική της Ευανθίας Ρεμπούτσικα και συγκεκριμένα από την "Πολίτικη κουζίνα",που είναι πλέον αγαπημένη συνθέτης μαζί με την Ελένη Καραΐνδρου ¨Eternity and a Day","Ταξίδι στα Κύθηρα"!

Aυτά τα λίγα προς το παρόν,μην τα πούμε και όλα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Παγκόσμια Μέρα της Μουσικής σήμερα και δεν μπόρεσα να μην δώσω το παρόν αναφέροντας τουλάχιστον μια δυο ακόμα αγαπημένες μελωδίες.. Αν όλοι θυμάστε το "Βασίλειο των Ουρανών" (Kingdom of Heaven) που προβαλόταν πέρυσι στους κινηματογράφους, μην αγνοήσετε την μουσική της ταινίας. Ο Harry Gregson-Williams δημιούργησε ένα εκπληκτικό soundtrack, δυνατό σε ένταση και συναίσθημα. Συγκινεί ακόμα και χωρίς την εικόνα που υποτίθεται πως συνοδεύει και υπηρετεί.

Και για το χρόνια πολλά, σε όλους τους μουσικούς και μη, αλλά σίγουρα μουσικολάτρεις, αφιερωμένο το βραβευμένο με Όσκαρ Dancing with the Bear, του Jan A. P. Kaczmarek από το Finding Neverland...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μ81-Θανάσης Παπακωνσταντίνου

Ενύπνιο-Θανάσης Παπακνωνσταντίνου

Θα'θελα να'μουν εσύ-Διάφανα Κρίνα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.