Jump to content

[TAINIOKΡΙΤΙΚΗ] Serenity


Recommended Posts

"Serenity" emstar emstar emstar,5

Του Τζος Γουήντον

Με τους Νέηθαν Φίλλον, Τζίνα Τόρρες, Άνταμ Μπάλντουιν, Άλαν Τύντακ, Μορένα Μπάκαριν κ.α.

Στο πολύ μακρινό μέλλον, όταν τα πέρατα του Σύμπαντος έχουν αποικηθεί, η ανθρωπότητα κυβερνάται από τη Συμμαχία, μια διαγαλαξιακή υπερδύναμη που επιβάλλει με τη βία την "ειρήνη" και την "ασφάλεια" στους άλλους πλανήτες. Πρώην επαναστάτες ενάντια στη δικτατορία της Συμμαχίας και νυν κατατρεγμένοι παράνομοι, το πλήρωμα του διαστημόπλοιου "Σερένιτυ" θα αναλάβει να δώσει καταφύγιο σε δυο κυνηγημένους νεαρούς, ένα γιατρό και την ψυχοκινητική αδερφή του. Η τελευταία κρύβει όμως ένα θανάσιμο μυστικό, ένα μυστικό που η Συμμαχία θα κάνει τα πάντα για να κρατήσει "θαμμένο"...

Η ταινία είναι βασισμένη στη βραχύβια τηλεοπτική σειρά του Γουήντον με τον τίτλο "Firefly" (κυκλοφορεί σε DVD εισαγωγής), η οποία ακολουθούσε τις περιπέτειες του πλοιάρχου Μάλκολμ και του ηρωικου και λίγο παλαβού πληρώματός του. Πρόκειται για μια πετυχημένη, αν και λίγο αλλόκοτη μείξη από sci-fi, western και ταινία πολεμικών τεχνών.

Δεν είναι άξιο απορίας, γιατί το διασκεδαστικότατο και τρισχαριτωμένο "Serenity" δεν έλαβε ούτε μια αρνητική κριτική. Μπορεί να είναι πλασμένο από "αγνά", "παραδοσιακά" υλικά ( :P ), να υποφέρει ενίοτε από απλοϊκότητα, δραματική αμηχανία/ έλλειψη έντασης και προβλεψιμότητα, αλλά έχει κάτι που ο Λούκας με τα (ασυζητητί) τελειότερα εφέ του δεν πέτυχε ούτε με τρία "Star Wars" prequels: μια καρδιά που χτυπάει δυνατά και ανθρώπινα, μυαλό και χιούμορ ξυράφι και μια υποκείμενη πλην εμφανή πολιτική αλληγορία...

Νοικιάστε το και δε θα χάσετε! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Ευτυχως που δε το νοικιασα.... emeek emeleos

Το ειδα πριν μερικους μηνες σε dvd ....τοσο πολυ ΔΕ μου αρεσε που δεν εγραψα καν τα σχολια μου!Σημερα ομως γραφοντας για το Aeon Flux ειδα που αναφερθηκε κ ειπα να πω τα δικα μου σχολια!

Πεταξε ο αδελφος μου τα λεφτουδακια του γι'αυτη τη μπουρδα emermm Ελπιζω να ηταν ενα απο ενα απο τα dvd που αγορασε με 4-5 £

Εχω να πω emnysta και empuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup σεβαστό ότι δεν σου άρεσε, άλλωστε οι ταινίες επιστημονικής φαντασίας πολλές φορές είναι των άκρων: ένας την λατρεύει και ο άλλος την μισεί. Το serenity όπως και η τηλεοπτική σειρά (firefly) ανήκουν σίγουρα σε αυτή τη κατηγορία. Εμένα μου άρεσαν και τα δύο, ίσως περισσότερο μάλιστα η τηλεοπτική σειρά.

Μην παρασύρεστε από κακές κριτικές, δοκιμάστε :)

μια καρδιά που χτυπάει δυνατά και ανθρώπινα, μυαλό και χιούμορ ξυράφι και μια υποκείμενη πλην εμφανή πολιτική αλληγορία
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.