Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Syriana


notbad

Recommended Posts

αν και δεν είμαι τόσο καλή όσο ο ΝΜ25, θα προσπαθήσω... 3 ιστορίες που αλληλοσυνδέονται. Ένας κατάσκοπος της ΣΙΑ στην μέση ανατολή, ένας σύμβουλος επιχειρήσεων από την Ελβετία κι ένας πακιστανός εργάτης στο Ιράν, μας δείχνουν μέσα από τις ιστορίες τους τον τρόπο που οι Αμερικανοί χειραγωγούν τους λαούς και τις κυβερνήσεις για να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντά τους. Πώς ελέγχουν τα πετρέλαια του κόλπου και ποια συναλλαγή κάνουν με τους εμίρηδες εκεί. Με την ιστορία του πακιστανού εργάτη, φαίνεται πώς ένας φιλήσυχος νέος, μετατρέπεται σε φανατικό μουσουλμάνο. Εμένα αυτή η ιστορία μου έκανε πιο πολύ εντύπωση από όλες. Αν είχε δει κανείς το ρεπορτάζ του Κούλογλου νομίζω (ή του Βαξεβάνη) για το ιράν, θα καταλάβει ότι η ταινία πραγματεύεται τους ίδιους προβληματισμούς (πώς δηλαδή οι ΗΠΑ ανακατεύουν τον κόσμο). Εμένα το στομάχι μου σφίχτηκε όταν την είδα την ταινία. Λέει πολλές αλήθειες, πολλές παραπάνω από όσο θα περίμενα για μια αμερικάνικη παραγωγή. Επίσης έχει και κάποιες πολύ σκληρές σκηνές βίας. Ηθοποιοί: george clooney, matt damon empopcornempopcornempopcornempopcorn /5 γιατί σε βάζει σε πολλές σκέψεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν και δεν είμαι τόσο καλή όσο ο ΝΜ25, θα προσπαθήσω... 3 ιστορίες που αλληλοσυνδέονται. Ένας κατάσκοπος της ΣΙΑ στην μέση ανατολή, ένας σύμβουλος επιχειρήσεων από την Ελβετία κι ένας πακιστανός εργάτης στο Ιράν, μας δείχνουν μέσα από τις ιστορίες τους τον τρόπο που οι Αμερικανοί χειραγωγούν τους λαούς και τις κυβερνήσεις για να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντά τους. Πώς ελέγχουν τα πετρέλαια του κόλπου και ποια συναλλαγή κάνουν με τους εμίρηδες εκεί. Με την ιστορία του πακιστανού εργάτη, φαίνεται πώς ένας φιλήσυχος νέος, μετατρέπεται σε φανατικό μουσουλμάνο. Εμένα αυτή η ιστορία μου έκανε πιο πολύ εντύπωση από όλες. Αν είχε δει κανείς το ρεπορτάζ του Κούλογλου νομίζω (ή του Βαξεβάνη) για το ιράν, θα καταλάβει ότι η ταινία πραγματεύεται τους ίδιους προβληματισμούς (πώς δηλαδή οι ΗΠΑ ανακατεύουν τον κόσμο). Εμένα το στομάχι μου σφίχτηκε όταν την είδα την ταινία. Λέει πολλές αλήθειες, πολλές παραπάνω από όσο θα περίμενα για μια αμερικάνικη παραγωγή. Επίσης έχει και κάποιες πολύ σκληρές σκηνές βίας. Ηθοποιοί: george clooney, matt damon empopcornempopcornempopcornempopcorn /5 γιατί σε βάζει σε πολλές σκέψεις...

Μικρούλι μην παιδεύεις το κεφαλάκι σου με δύσκολες σκέψεις La Vie en Rose σε λίγες εβδομάδες..... Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά πρώτα και ο νοών νοείτω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι μου ξέφυγε και σκέφτηκα λίγο αλλά δεν θα το ξανακάνω!!! :P 4 η ώρα σάββατο βράδυ ξύπνιος...πίκρα... η ταινία πάντως είναι καλή :):)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

"Syriana" emstar emstar emstar emstar emstar

Του Στήβεν Γκέιγκαν

Με τους Τζορτζ Κλούνεϊ, Τζέφρι Ράιτ, Ματ Ντέιμον, Κρις Κούπερ, Αλεξάντερ Σίντιγκ, Αμάντα Πιτ, Γουίλιαμ Χαρτ, Κρίστοφερ Πλάμερ κ.α.

Οι παράλληλες ιστορίες 4 ανθρώπων με φόντο τον υπόγειο αλλά ανελέητο πόλεμο για τον έλεγχο του πετρελαίου της Μέσης Ανατολής: ο Μπομπ Μπαρνς (Κλούνεϊ) πράκτορας της ΣΙΑ αποστέλλεται να σχεδιάσει τη δολοφονία του πρίγκιπα Νεσίρ (Σίντιγκ) ενός Αραβικού Εμιράτου, ο οποίος αρνείται να συμπράξει με τις Η.Π.Α για τη διάθεση του πετρελαίου της χώρας του. Στο πλάι του τελευταίου ως οικονομικός σύμβουλος βρίσκεται ο Μπράιαν Γούντμαν (Ντέιμον), στέλεχος ελβετικής εταιρείας. Ο Μπένετ Χόλιντεϊ (Ραϊτ), δικηγόρος μεγάλης αμερικανικής νομικής φίρμας θα αναλάβει να βρει τυχόν "παρατυπίες" στη συγχώνευση δυο πετρελαϊκών κολοσσών και τη συμφωνία που αυτοί έκλεισαν με το Καζακστάν για το ανεκμετάλλευτο ακόμη κοίτασμά του. Τέλος, ένας νεαρος Πακιστανος που μετά την απόλυσή του από τις γεωτρήσεις του Ιράν στρατολογείται από ένα μουσουλμανικό "σχολείο" ως καμικάζι...

Bob Barnes: "It's running out, and 90% of what's left, is in the Middle East. This is a fight to the death."

Hear ye, hear ye: το Χόλλυγουντ ξύπνησε και δείχνει τα δόντια του. Το μπαράζ "πολιτικών" και πολιτικών ταινιών της περσινής και της διανυόμενης σεζόν ("Team America", "Crash", "Good Night And Good Luck", "Finding Comedy in the Muslim World", "Silver City", "The Constant Gardener") μόνο αυτό δηλώνει και το εκπληκτικό θρίλερ του Στήβεν-"Τράφικ"-Γκέιγκαν ανήκει ξεκάθαρα και- πάνω από όλα- λιονταρίσια στις δεύτερες.

Danny Dalton: "Corruption. Corruption is our protection, corruption keeps us safe and warm, corruption is why we win."

Για όποιον το υποψιάζεται, ναι, το "Syriana" τα "χώνει" στην Αμερική και την Κυβέρνηση Μπους. "Ποιός νοιάζεται;", θα μου πείτε, εδώ καλά-καλά και ο Έμεριχ το έκανε με το "Μετά την Επόμενη Μέρα". Αλλά με μια ουσιώδη διαφορά, θα σας απαντήσω: εν αντιθέσει με το μάγο του μοντάζ Μάικλ Μουρ και το προαναφερθέν "πράσινο" blockbuster, η επίθεσή του Γκέιγκαν δεν είναι κραυγαλέα και λαϊκίστικη, ούτε απλοϊκή. Χώνει το μαχαίρι στο κόκκαλο με σιγουριά και ευστροφία, με αποστωμοτικά επιχειρήματα και άτεγκτη, δημοσιογραφική σχεδόν, προσέγγιση, με σκληρότητα, ειρωνική διάθεση και έναν εύλογο πεσιμισμό. Βέβαια στόχος του "Syriana" δε γίνονται μόνο τα πολιτικά πρόσωπα, αλλά και οι στυλοβάτες της Pax Americana, οι πολυεθνικές και το κυνήγι τους για τον έλεγχο του μαύρου χρυσού της Αραβικής Χερσονήσου.

Brian Woodman: "You want to know what the business world thinks of you? We think a hundred years ago you were living out here in tents in the desert chopping each others head's off, and that's exactly where you're gonna be in another hundred. So yes, on behalf of my firm, I accept your money."

Φυσικά, ως οφείλει κάθε ταινία που σέβεται τον εαυτό της και θέλει να είναι αντικειμενική και άρα πιο κοντά στην πραγματικότητα, τα πυρά του "Syriana" στρέφονται και κατά των "εμίρηδων", των Αράβων αρχόντων που διάγουν ανενδοίαστα βίο πλουσιοπάροχο εις βάρος του λαού τους, έστω κι αν γνωρίζουν καλά ότι η ευημερία τους είναι πρόσκαιρη, έστω κι αν ιδίοις όμμασι διαπιστώνουν πόσο δυσχεραίνουν την πρόοδο της χώρας τους, η οποία μένει στάσιμη, υποανάπτυκτη και έρμαιο των ξένων (αμερικανών και ευρωπαίων) "καλοθελητών" που προσφέρονται να "βοηθήσουν" με διάφορα ανταλλάγματα.

Washim: "During the funeral, I want everyone to be quiet and I should be lying on my right side. You should throw dust three times in my body, while saying from the dust we are created and to dust we return. From dust a new person will be created. Everyone should say that I died pure of heart and that the next world is the true life. The next world is the true life".

Στο τελευταίο voiceover του νεαρού Πακιστανού συνοψίζεται η τραγωδία η δική του και των real-life ομοίων του. Άνθρωποι εξαθλιωμένοι, κουρασμένοι από τη ζωή αν και συχνά δεν έχουν κλείσει ούτε τα είκοσι, βρίσκουν ψεύτικη παρηγοριά στις γελοία φονταμενταλιστικές διδαχές των "ηρώων του Ισλάμ". Ελπίδα ότι θα έρθουν καλύτερες μέρες γι αυτούς που θα αφήσουν πίσω. Πίστη ότι ο Παράδεισος που τους υποσχέθηκαν να τους περιμένει και να τους δώσει όλα όσα στερήθηκαν. Ίσως πάλι τίποτα από όλα αυτά: ίσως απλά, κλάσματα δευτερολέπτου πριν "επιστρέψουν στο χώμα", η ψυχή τους να απαλύνεται στην ιδέα ότι ο κόσμος στον οποίο γεννήθηκαν και που δεν ήταν γι'αυτούς, δε θα μπορεί πλέον να τους βασανίζει. After all, suicide is painless.

Η έλλειψη ουσιαστικού χαρακτηρολογικού δράματος είναι αισθητή, αν και πλήρως κατανοητή αφού το βάρος της προβληματικής δεν του επέτρεπε να είναι πιο εκτεταμένο. Αυτό όμως το παράπτωμα συγχωρείται και με το παραπάνω, αν όχι για την αρτιότητα του σε όλα σχεδόν τα άλλα επίπεδα, για το απαράμιλλο θάρρος που έχει ως ταινία. Το "Syriana" είναι υπόδειγμα πολιτικού σινεμά και ο Μάικλ Μουρ καλύτερα να πάρει μαθήματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για εμενα το Syriana ηταν μια μικρη απογοητευση.

Ναι μεν θετει καποια θεματα για τα οποια ελαχιστα ακουει κανεις στα Αμερικανικα μεσα ενημερωσης, ομως αγγιζει πολλα πραγματα -τα σημαντικοτερα εκ των οποιων πολυ επιδερμικα.

Σε ποιους απευθυνεται η ταινια ?

Σε Ευρωπαιους και Μουσουλμανους ? Δε μας λεει κατι που δεν ξερουμε. Και ειναι και λιγο υποκριτικη, αφου οσον αφορα την αναμιξη των Αμερικανων -ως κυβερνηση- περιοριζεται στο να τα χωσει στη CIA. Ασε που ο Αμερικανος πρακτορας (Κλουνει) γινεται και "μαρτυρας" στο τελος.

Στους Αμερικανους ? Και γιατι δεν αναφερει τιποτε για το Ιρακ ή το Αφγανισταν -παρα μονο φευγαλεα και ξωφαλτσα ? Γιατι δεν εχει το θαρρος να τα πει εξω απ'τα δοντια για τη συγκρουση Αμερικης -Ιραν, παρα δημιουργει το υποθετικο σεναριο για το τι θα μπορουσε να συμβει στη Σαουδικη Αραβια "αν η γιαγια μου ειχε καρουλια" ? Ασε που σαν ταινια παραειναι μπερδεμενη για το μεσο Αμερικανο.

Νομιζω πως το Syriana πετυχε στο να οπτικοποιησει καποια πραγματα για τα οποια διαβαζουμε ή ακουμε στα ΜΜΕ, ομως απετυχε στο να δωσει πολιτικη εμφαση σε ενα θεμα που ειναι κατ'εξοχην πολιτικο. Ως εκ τουτου, την θεωρω μια αποτυχημενη ταινια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για εμενα το Syriana ηταν μια μικρη απογοητευση.

Ναι μεν θετει καποια θεματα για τα οποια ελαχιστα ακουει κανεις στα Αμερικανικα μεσα ενημερωσης, ομως αγγιζει πολλα πραγματα -τα σημαντικοτερα εκ των οποιων πολυ επιδερμικα. Νομιζω πως το Syriana πετυχε στο να οπτικοποιησει καποια πραγματα για τα οποια διαβαζουμε ή ακουμε στα ΜΜΕ, ομως απετυχε στο να δωσει πολιτικη εμφαση σε ενα θεμα που ειναι κατ'εξοχην πολιτικο. Ως εκ τουτου, την θεωρω μια αποτυχημενη ταινια.

Η επιτυχία, η "νίκη" αν θέλεις, του "Syriana" βρίσκεται ακριβώς στο ότι και τα λίγα που- λες- ότι είπε, τα είπε, έστω κι αν "δεν τα είπε όλα" ή δεν "εμβάθυνε"- μην ξεχνάς ότι πρόκειται για κινηματογραφική ταινία 120' και όχι για πολιτικό ρεπορτάζ. Τα 40 περίπου εκατομμύρια δολάρια που έβγαλε στο αμερικάνικο box office (κάτω του προϋπολογισμού της όπως ήταν δυστυχώς αναμενόμενο) σημαίνει ότι τουλάχιστον μια αξιόλογη μερίδα τον αμερικανών είδαν την ταινία και άρα άκουσαν και τα "λίγα" που εμείς έχουμε ως δεδομένα από τα δικά μας αντικειμενικά (εντός και εκτός εισαγωγικών) μέσα. Δεν είναι ήσσονος σημασίας να ακούσει ο μέσος Αμερικανός ότι τα παιδιά του στέλνονται στην άκρη του κόσμου για να σφαχτούν, επειδή η Κυβέρνηση, η ΣΙΑ και οι εταιρείες πετρελαίου θέλουν να εκβιάσουν τις πετρελαιοπαραγωγές χώρες να πουλήσουν σ'αυτούς το πετρέλαιο εν όψει τις επερχόμενης ενεργειακής κρίσης, ούτε ότι οι χώρες που αντιστέκονται στον εκβιασμό αυτό δεν είναι κοιτίδες τρομοκρατίας, αλλά απλώς ενδιαφέρονται για το μέλλον και το συμφέρον τους. Για εμάς που το ξέρουμε ίσως να είναι. Αλλά μόνο αξιέπαινη μπορεί να είναι μια ταινία που μιλάει τη γλώσσα της αλήθειας- έστω κι αν δε λέει πολλά- στην καρδιά του κτήνους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Είναι εκπληκτικό πως κάποιες φορές το Hollywood σε ξαφνιάζει θετικά. Το έργο Syriana είναι για μένα μια απ'αυτές τις εκπλήξεις, όχι μόνο για την ικανοποιητικά του καλή σκηνοθεσία αλλά και για την ειλικρίνεια που αντιμετωπίζει το θέμα της πολιτικής διαφθοράς των ΗΠΑ στο κλείσιμο συμφωνιών. Αυτά είναι τα καλά του «Δυτικού Κόσμου» κύριοι. Ναι υπάρχει βρωμιά και σκοτεινό παιχνίδι αλλά τουλάχιστον το αναγνωρίζουμε και το βγάζουμε και σε έργο άμα λάχει.

syriana-poster01.jpg

Χαίρομαι όταν βλέπει τέτοια έργα κυρίως ο αμερικανός λαός, ιδιαίτερα σε δύο σημεία του έργου:

1) εκεί που ο μεγάλος γιός του Εμίρη εξηγεί στο νεαρό οικονομολόγο (Matt Damon) γιατί χρειάζεται να κόβει την κοινωνική υποστήριξη στο λαό του μετά από τηλεφώνημα του Αμερικανού Προέδρου.

2) εκεί που ένας κυβερνητικός αντιπρόσωπος εξηγεί στο δικηγόρο που ψάχνει την υπόθεση της συγχώνευσης των πετρελαϊκών εταιρειών τα καλά της «διαφθοράς» για το αμερικανικό έθνος... Σας παραθέτω:

"Corruption charges . . . corruption? Corruption is government intrusion into market efficiencies in the form of regulation. That's Milton Friedman. He got a god****ed Nobel Prize. We have laws against it precisely so we can get away with it. Corruption is our protection. Corruption keeps us safe and warm. Corruption is why you and I are prancing around in here instead of fighting over some scraps of meat out in the streets. Corruption is why we win."

http://www.imdb.com/title/tt0365737/

http://syrianamovie.warnerbros.com/

empopcorn empopcorn empopcorn empopcorn

Ετοιμαστείτε λοιπόν για 4 ιστορίες σε μία, πολλά «βυζαντινά παιχνίδια», και ένα μπερδεψουάρ script ιδιαίτερα γι'αυτούς που βλέπουν τα έργα (σαν κι εμένα) χωρίς υπότιτλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν και δεν είμαι τόσο καλή όσο ο ΝΜ25, θα προσπαθήσω... 3 ιστορίες που αλληλοσυνδέονται.

Οι ιστορίες είναι τέσσερις. Ξέχασες τον δικηγόρο που επιβλέπει τη συγχώνευση των πετρελαϊκών εταιριών... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.