Jump to content

Ιατρική ειδικότητα και αναβολή στράτευσης


DrDoom

Recommended Posts

emhelp ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΟ FORUΜ

ακούστε να φριξετε!!!!!!!!!!!!!

Είμαι γιατρός με ενεργή αναβολή λόγω σπουδών.

Έχω λάβει από το υπουργείο Υγείας την απόφαση διορισμού μου για ειδικότητα χειρουργικής. Για να ολοκληρωθεί ο διορισμός μου πρέπει να υπογράψω με το νοσοκομείο τη σύμβαση εργασίας.

Για να υπογράψω πρέπει να έχω πιστοποιητικό τύπου Α με ισόχρονη της τοποθέτησης μου στο νοσοκομείο αναβολή.

Η στρατολογία μου χει απαντησει ότι μπορει να μου χορηγήσει την αναβολή που πρέπει, αν της στείλω την υπογεγραμμένη σύμβαση.

ΔΗΛΑΔΗ η στρατολογία (για να μου δόσει αναβολή) θέλει ένα εγγραφο (τη σύμβαση) που για να το υπογράψω πρέπει να έχω την αναβολή, που θα μου δόσει η στρατολογία, αφού υπογράψω. Και το νοσοκομείο θέλει, για να με αφήσει να υπογράψω, την αναβολή που θα μου δόσει η στρατολογία, αφού της προσκομίσω την υπογεγραμμένη σύμβαση.

Όλα αυτά βασίζονται σε υπουργικές αποφάσεις του Υπουργείου Υγείας και του Υπουργείου Άμυνας.

Και σημειωτέον ότι έχω όλες τις νόμιμες προυποθέσεις για να πάρω την αναβολή.

Μπερδευτίκατε? Εγώ να δείτε.

Στο μεταξύ σε λίγες μέρες λείγει η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών για το διορισμό!!!!!!!!!

Παρακαλώ όποιον μπορεί να βοηθήσει ή όποιον ξέρει κάτι για το θέμα μου, να απαντήσει. emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τη στρατιωτική θητεία δεν μπορεί να την κάνεις "σπαστά";

Να αφήσεις δηλαδή 3-4 μήνες (όσο σου μένουν) και να το κάνεις ΜΕΤΑ

το πέρας της ειδικότητας (ή να την εξαγοράσεις ρε φίλε στο κάτω κάτω);

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί το λές αυτό?

Το ξέρεις πως οι Ναπολεονικοί πόλεμοι και οι χούντες λατινικής αμερικής έχουν τελειώσει στην Ευρώπη?

Αντί να δώσουν εκατομμύρια ευρώ για εξοπλισμό και την τσεπούλα τους, ένας σοβαρός επαγγελματικός στρατός δεν θα ήταν καλύτερος?

Αλλά ξέχασα... τα δωρεάν εργατικά χέρια είναι αναγκαία.

Το θέμα είναι πως όλοι όσοι λένε για το στρατό θητείας υποχρεωτικής (και όχι επαγγελματικό), έχουν γνωριμίες για να τον κάνουν σε ναυτικό, αεροπορία ή ώς στρατιωτικοί ακόλουθοι σε διπλωματικές υπηρεσίες.

Ή νομίζεις πως αν ο topic starter ήταν κομματόσκυλο ή συνδικαλιστής, δεν θα είχε ήδη αποφύγει τα προβλήματα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα του στρατού δεν είναι τόσο απλό.

Δεν ικανοποιεί απλώς μια ΑΝΑΓΚΗ του κράτους.

Έχει και εθνικό / παιδευτικό χαρακτήρα.

ΠΡΕΠΕΙ να υπηρετούν Έλληνες και ΠΡΕΠΕΙ όλοι να έχουν εθνική συνείδηση.

Πάντως, όταν η θητεία έχει μειωθεί σε μόλις 9-12 μήνες δεν πιστεύω ότι

είναι δα και κάτι τόσο τρομερό ρε παιδιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

12 μήνες δωρεάν εργασία για έναν πτυχιούχο... είναι σοβαρό.

Ένας δίχως γνωριμίες δεν πάει σε ναυτικό, αεροπορία, μα ούτε κοντά στο σπίτι του. Πάει στρατό ξηράς και όπου έχουν ανάγκη.

Ένας σοβαρός επαγγελματικός στρατός υπηρετεί πιό υπεύθυνα τα εθνικά συμφέροντα της πατρίδας και το αμυντικό της δόγμα.

Το μόνο πρόβλημα είναι πως είναι απαραίτητη πολιτική βούληση και χρήματα.

Τα χρήματα υπάρχουν... μα η πολιτική βούληση όχι, γιατί θέλουν όλοι να τρώνε και όχι να υπηρετούν τα συμφέροντα του τόπου τους. (Για τα χρήματα ας ρίξει μιά ματιά όποιος θέλει στους προϋπολογισμούς).

Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Να προσθέσω και κάποια πραγματάκια ακόμα...

Επίσημα η θητεία παραμένει 24 μηνών.

Κάτω από 12 μήνες συνήθως δεν κατεβαίνει για λογισμικούς λόγους, κυρίως στο στρατό ξηράς.

Ένας σοβαρός επαγγελματικός στρατός σημαίνει Έλληνες που ασκούν το επάγγελμα του στρατιώτη, ναύτη, αεροπόρου, με μισθό, συνεχή εκπαίδευση και ετοιμότητα.

Δεν σημαίνει μισθοφόρους... αυτά είναι άλλων εποχών.

Δεν σημαίνει οι στρατιώτες να κτίζουν, να μαζεύουν σκουπίδια, να βάφουν κοκ κοκ

Σημαίνει να συμμετέχουν σε αποστολές ΝΑΤΟ και ΟΗΕ, να είναι σε διαρκή ετοιμότητα, να βρίσκονται στα γεωγραφικά σημεία ανάγκης (πώς είναι δυνατόν το 30% του διοικητικού προσωπικού να είναι στην Αθήνα, όταν οι πιθανές εμπόλεμες ζώνες είναι όλες έξω από Αττική).

Σημαίνει εξοπλισμό υψηλής τεχνολογίας και όχι μεγάλος αριθμός... ένας hi tech επαγγελματίας στρατιώτης αξίζει γύρω στους 12 εκπαιδευμένους φαντάρους...

κοκ κοκ

Κυρίως σημαίνει διαφάνεια και λιγότερες μίζες...

Όποιος και αν είναι στην κυβέρνηση, το υπουργείο άμυνας το βλέπει σαν καραμελίτσα.

Το ίδιο ισχύει και για τις βουλευτικές επιτροπές... είναι τόσα τα λεφτά που έχει για όλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ απολύτως με τον προγράψαντα, με μια μικρή προσθήκη. emoops Ένας σοβαρός επαγγελαμτικός στρατός για να δουλέψει επαγγελματικά θα πρέπει να πλωρώνεται και να εκπαιδεύεται σε μια σοβαρή ,δηλαδή που να σέβεται τον εαυτό της και να ιεραρχεί της ανάγκες της , χώρα. Σε ενάντια περίπτωση οι μισθοφόροι θα αποβούν για την χώρα ότι απέβησαν, οικονομικά και πολιτικά ,οι Καταλανοί και οι Οθωμανοί για το Βυζάντιο emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως το ότι ο στρατός δεν λειτουργεί σωστά είναι γεγονός.

Απλά δεν θα ήθελα να βγαίνει η γνώμη "ΤΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ μωρέ τον στρατό;"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

dinaras, σε κάποια πράγματα συμφωνώ μαζί σου, σε κάποια όμως όχι. :)

Το omhroi.gr είναι κορυφαίο watchdog για τα στραβά κι ευτράπελα των Ενόπλων μας Δυνάμεων.

Άσε εδώ Ρώμη μίλησα με τον Ελευθερόπουλο που τελείωσε το στρατό του παίζοντας στον Ολυμπιακό!! Ο ίδιος μου είπε πως εν τέλει έκανε μια βδομάδα στρατό, μέρα παραπάνω μέρα λιγότερο!! :o

Όσο γίνονται τέτοια, και κάποιοι τη σκαπουλάρουν γιατί έχουν δόντι, ενώ κάποιοι άλλοι τρώνε τον Έβρο, να πα να γαμηθεί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι ξεφτιλισμένη ιστοσελίδα είναι αυτή πάλι;

Μπα....

Το θέμα του στρατού δεν είναι τόσο απλό.

Δεν ικανοποιεί απλώς μια ΑΝΑΓΚΗ του κράτους.

Έχει και εθνικό / παιδευτικό χαρακτήρα.

ΠΡΕΠΕΙ να υπηρετούν Έλληνες και ΠΡΕΠΕΙ όλοι να έχουν εθνική συνείδηση.

Το τί συνείδηση έχει και πρέπει να έχει ο καθένας αστον καλύτερα να το αποφασίσει μόνος του και να το κρίνει μόνος του. Καταπιεστικούς μηχανικούς οι οποίοι παιρνάνε ηλήθια ιδεολογήματα και καταπιέζουν την νεολαία (και προσπαθούν να τυρανέυσουν την συνείδηση της) δεν του χρειαζόμαστε.

Κατάργηση της υποχρεωτικής στράτευσης ΤΩΡΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας λιγο ή μου φαινεται. Ας τα ξεμπλεξουμε.

Πρωτον, ο Ελληνικος στρατος ΕΙΝΑΙ κατα ενα μεγαλο μερος επαγγελματικος. Και οι μονιμοι ειναι επαγγελματιες και οι ΕΠΟΠ.

Δευτερον, το οτι ΟΛΟΙ οι Ελληνες πρεπει να λαβουν καποια βασικη στρατιωτικη εκπαιδευση, να πιασουν στα χερια τους ενα οπλο, να μαθουν τι ακριβως ειναι η στρατιωτικη πειθαρχια και πως λειτουργει ο στρατος γενικα, αυτο εχει να κανει με το οτι η Ελλαδα δεν συνορευει με το Λουξεμβουργο, την Ελβετια και το Βελγιο.

Παντα αυτη η χωρα ειχε εξωτερικους εχθρους και οποιος νομιζει πως δεν εχει πλεον να το πει και μετα να συνεχισει τον υπνο του.

Τριτον, η δημιουργια μιας αποκλειστικα επαγγελματικης δυναμης που θα υπερασπιστει την χωρα σε περιπτωση πολεμου -τη στιγμη που εμεις θα παρακολουθουμε τις μαχες απο την ΤιΒι ή θα τρεχουμε στα αεροδρομια για να την "κανουμε"- ειναι για τα δεδομενα της Ελλαδας μια λυση μη πρακτικη και ανεφικτη, ειτε λογω δημογραφικων δεδομενων ειτε ολω οικονομικων. Δεν υπαρχουν 180.000 ατομα που θα αποφασισουν να κανουν καριερα στρατιωτικου στην Ελλαδα. Ουτε και τα λεφτα υπαρχουν για να τους συντηρησουμε.

Ο Ελληνικος στρατος δεν υπαρχει για να υπερασπιζεται πετρελαικα συμφεροντα σε μακρινες χωρες. Υπαρχει για να υπερασπιστει αυτην τη ρημαδοχωρα, κατι που επισης ειναι καθηκον ολων μας. Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να μας φανταζει "υπερβολικη" αυτη η υποχρεωση απεναντι στην Πατριδα -την στιγμη μαλιστα που την ιδια υποχρεωση εχουν τοσες γενιες Ελληνων εδω και τοσους αιωνες.

Μηπως εχουμε γινει λιγο μαλακοκαυληδες ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία ερώτηση.

Τι σχέση έχουν οι θεωρίες περί ΕΣ με το πρόβλημα του παιδιού που άρχισε το topic;

Οι νόμοι υπάρχουν για να εφαρμόζονται. Όταν ο νόμος λοιπόν του δίνει δικαίωμα αναβολής για να κάνει ειδικότητα πρέπει να γίνεται σεβαστός. Αν το παιδί έφευγε έξω, όχι μόνο θα έπαιρνε την αναβολή αλλά θα του κάνανε και τρεις υποκλίσεις...

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία ερώτηση.

Τι σχέση έχουν οι θεωρίες περί ΕΣ με το πρόβλημα του παιδιού που άρχισε το topic;

Καμια. Το ριξαμε στο οφ τοπικ για να γινει καβγας και να τραβηξει προσοχη το θεμα.

Ε ρε ζορια που το τραβει ο κοσμος....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλεξ το emeleos πήγαινε για το ζόρι που τραβάει το παιδί και όχι για τον καβγά. :bloodomen:

Καλοι είναι οι καβγάδες γιατί μας κάνουν όλους να σκεπτόμαστε!!! :P

Καμία συμβουλή όμως για τον DrDoom; :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ο Alex77 με καλύπτει με όλα αυτά που είπε.

Δεν χρειάζεται τόσο φανατισμός βρε BabyShamBle. Δέχομαι ότι

έχεις τις απόψεις σου, αλλά τι σου φταίει ο στρατός; Εγώ θα είμαι

Ο ΠΡΩΤΟΣ που θα παραδεχθεί ότι ο στρατός δεν λειτουργεί σωστά,

θα είμαι ο πρώτος που θα παραδεχθεί ότι πολλά πράγματα στο στρατό

θέλουν αλλαγή, αλλά διάολε αυτό απέχει πολύ από το να παραδώσουμε

το όπλα και να λέμε "ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ της υποχρεωτικής στράτευσης".

Δεν πρέπει όλοι μας να πονάμε λίγο γι' αυτή τη χώρα που έχει τόσες

απειλές γύρω της; Αυτή την καραμέλα όλοι οι αριστεροί να είναι ΚΑΤΑ

των εθνικών / χριστιανικών θεσμών δεν μπορώ να την καταλάβω.

Όταν βλέπεις σελίδες σαν κι αυτή:

http://www.historyofmacedonia.org/

που την φτιάξαν οι "φίλοι" μας οι Σκοπιανοί

ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΕΙΣ;

(Άκου να δεις ρε φίλε μου ==>φτιάξαν ιστοσελίδα όπου παραθέτουνε

ΠΑΡΑ πολλά επιχειρήματα ΓΙΑΤΙ η Μακεδονία δεν έχει καμία σχέση με την

Ελλάδα!!!!!!)

Μην αφήνετε την πολιτική να μπαίνει μπροστά σε αυτονόητες απόψεις.

[Δεν είμαστε εκτός θέματος, όλα αυτά τα λέμε περιμένοντας την απάντηση

που έδωσε ο συνάδελφος που άρχισε το νήμα αυτό που έχει πρόβλημα με

τη γραφειοκρατία]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως λέει και ο Γολέμης, η ελληνική Μακεδονία είναι ελληνική. Και τίποτα παραπάνω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ.

Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα.Στην προκειμένη περίπτωση υπερισχύει ο στρατός.Και διότι έχει γραφειοκρατία απάλευτη και καυρίως διότι ο διορισμός σου είναι προιόν δήλωσης στη νομαρχία.Δε σημαίνει ότι έχεις διοριστεί κιόλας.Εσύ μπορείς να πάρεις το διορισμό και να μην εμφανιστείς,τσάμπα θα πάρεις την αναβολή.Για να σου δώσουν αναβολή πρέπει να είναι σίγουροι ότι έχεις διοριστεί.Έτσι και μια βεβαίωση από το νοσοκομείο ότι εάν φέρεις την αναβολή ΘΑ διοριστείς ΔΕΝ αρκεί για το στρατό.

Το εξηγείς αυτό στο νοσοκομείο και σου κάνουν τη δουλειά.

Προς Θεού μην πάς για το πρόβλημα αυτό στις κυρίες του υπουργείου στο ισόγειο διότι δε θα βγάλεις άκρη..Είναι τόσο γραφειοκράτισσες με καμμένο εγκέφαλο που ενώ ξέρουν το πρόβλημα θα σου πούν ότι δεν μπορείς να διοριστείς!!!Δίοτι όπως μου είχαν πεί...εάν το νοσοκομείο υπογράψει τη σύμβαση καταπατά τη κανονιστική σύμβαση με το υπουργείο!!!!ΑΘΑΝΑΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ!!

Θα πας στο νοσοκομείο με την τωρινή σου αναβολή έτσι ώστε να φαίνεται ότι δεν είσαι ανυπότακτος τώρα,θα κάνεις σύμβαση,θα πάρεις τη βεβαίωση που σου έστειλα να ζητήσεις σε pm,θα τη πας στη στρατολογία και από εκεί την αναβολή στο νοσοκομείο σε λίγες ημέρες.

Άλλωστε στα νοσοκομεία έχουν το σύστημα όταν λείπει ένα χαρτί να βάζουν τα δικαιολογητικά σε φάκελο με ερωτηματικό απέξω έτσι ώστενα επανεξετάζονται και έαν δε φέρεις το χαρτί να λήγουν τη σύμβαση σου(είχε συμβεί αυτό στο παίδων με άτομο που δεν έφερε την αναβολή).

Αρκετοί φέρνουν την αναβολή και μετά από μήνες!!

Πάλεψε το,είναι βέβαιο ότι θα τα καταφέρεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας θα ήταν απαραίτητη για ένα σύγχρονο κράτος.

Για να γίνει αυτό όμως θα πρέπει να σταματήσει ο λαϊκισμός και το σύνδρομο καταδίωξης που βαραίνει αρκετούς. Όπως το είπα και πιό πάνω όμως τα χρήματα αντί για τις τσέπες των κομματόσκυλων θα πρέπει να πηγαίνουν σε ένα σοβαρό επαγγελματικό σώμα.

Τα εθνικά συμφέροντα υπηρετούνται πολύ καλύτερα με άλλους τρόπους και όχι μόνο με τα δωρεάν εργατικά χέρια των φαντάρων. Δε χρειάζονται 200 000 στρατιώτες για να υπερασπίζονται τα Ελληνικά σύνορα, μα λίγα και σύγχρονα εξοπλισμένα σώματα.

Όλοι οι Έλληνες είναι υποχρεωμένοι να κάνουν στρατό, μα δεν κάνουν την ίδια θητεία όλοι, μα ανάλογα με το μέσον που έχει ο καθένας.

Οι αποστολές ΝΑΤΟ και ΟΗΕ είναι ένας πιθανός δρόμος για τη διατήρηση ετοιμότητας.

Οι επαγγελματίες στρατιώτες δεν είναι λιγότερο πατριώτες από τους φαντάρους. Ίσα ίσα έχουν ξεκάθαρη αίσθηση του καθήκοντος γιατί είναι στρατιώτες ως κύρια απασχόληση της ζωής τους. Δεν είναι χομπίστες.

Αν θέλουμε ντε και καλά επαγγελματικό στρατό ας πάψουν επιτέλους οι σαχλαμάρες βαλκανικού επιπέδου. Γιατί στη Σερβία και στην Αλβανία, όπου και η θητεία είναι υποχρεωτική, τα κομματόσκυλα και οι έχοντες πληρώνουν γραφειοκράτες και την κάνουν Λούης. Όσους Αλβανούς και Σέρβους ξέρω, είναι όλοι πατριώτες, μα στρατό δεν έχουν κάνει (ούτε και πρόκειται να κάνουν), γιατί τον αφήνουν για τους άλλους.

Στην Ελβετία και στο Ισραήλ υπάρχει επίσης η υποχρεωτική θητεία, μα δεν έχει καμία σχέση με το στρατό στην Ελλάδα. Οι πρώτοι είναι σαν πρόσκοποι (μα σε θέση να έχουν καλή στρατιωτική ετοιμότητα), οι δεύτεροι έχουν αληθινούς εχθρούς μέσα και έξω από τα σύνορά τους. Δεν έχω γνωρίσει κανέναν Εβραίο που να μην έχει πάει φαντάρος, μα ΟΛΟΙ κάνουν την ίδια θητεία.

Το λέω για τελευταία φορά: στην Ελλάδα όσοι έχουν δόντι κάνουν θητεία της πλάκας και μετά το παίζουν πατριώτες. Ο στρατός είναι μέσο εμπλουτισμού κάποιων άλλων με προμήθειες και τα ρέστα. Ο μόνος τρόπος να σταματήσει η κινδυνολογία και ο λαϊκισμός είναι ένας σοβαρός επαγγελματικός στρατός.

Αλλιώς θα είμαστε μιά ζωή τα ίδια με χώρες όπως η Χιλή, η Αργεντινή κοκ. Γιατί η Ελλάδα από Νίξον και μετά δεν ανήκει στα Βαλκάνια, ούτε στη Μέση Ανατολή. Ανήκει σε χώρες επιπέδου Λατινικής Αμερικής... σε επίπεδο πολιτικού ορισμού. Άντε να γίνει και η Ελλάδα EU όχι μόνο στα πακέτα οικονομικής βοήθειας, μα και στην ουσία.

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ.

Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα.Στην προκειμένη περίπτωση υπερισχύει ο στρατός.Και διότι έχει γραφειοκρατία απάλευτη και καυρίως διότι ο διορισμός σου είναι προιόν δήλωσης στη νομαρχία.Δε σημαίνει ότι έχεις διοριστεί κιόλας.Εσύ μπορείς να πάρεις το διορισμό και να μην εμφανιστείς,τσάμπα θα πάρεις την αναβολή.Για να σου δώσουν αναβολή πρέπει να είναι σίγουροι ότι έχεις διοριστεί.Έτσι και μια βεβαίωση από το νοσοκομείο ότι εάν φέρεις την αναβολή ΘΑ διοριστείς ΔΕΝ αρκεί για το στρατό.

Το εξηγείς αυτό στο νοσοκομείο και σου κάνουν τη δουλειά.

Προς Θεού μην πάς για το πρόβλημα αυτό στις κυρίες του υπουργείου στο ισόγειο διότι δε θα βγάλεις άκρη..Είναι τόσο γραφειοκράτισσες με καμμένο εγκέφαλο που ενώ ξέρουν το πρόβλημα θα σου πούν ότι δεν μπορείς να διοριστείς!!!Δίοτι όπως μου είχαν πεί...εάν το νοσοκομείο υπογράψει τη σύμβαση καταπατά τη κανονιστική σύμβαση με το υπουργείο!!!!ΑΘΑΝΑΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ!!

Θα πας στο νοσοκομείο με την τωρινή σου αναβολή έτσι ώστε να φαίνεται ότι δεν είσαι ανυπότακτος τώρα,θα κάνεις σύμβαση,θα πάρεις τη βεβαίωση που σου έστειλα να ζητήσεις σε pm,θα τη πας στη στρατολογία και από εκεί την αναβολή στο νοσοκομείο σε λίγες ημέρες.

Άλλωστε στα νοσοκομεία έχουν το σύστημα όταν λείπει ένα χαρτί να βάζουν τα δικαιολογητικά σε φάκελο με ερωτηματικό απέξω έτσι ώστενα επανεξετάζονται και έαν δε φέρεις το χαρτί να λήγουν τη σύμβαση σου(είχε συμβεί αυτό στο παίδων με άτομο που δεν έφερε την αναβολή).

Αρκετοί φέρνουν την αναβολή και μετά από μήνες!!

Πάλεψε το,είναι βέβαιο ότι θα τα καταφέρεις!

emarup

Για τον topic starter... διάβασε την πάνω εμπειρία, γιατί απαντά στο πρόβλημά σου, δίχως θεωρητικούς προβληματισμούς όπως οι δικοί μου :)

Στην έκανα quote για να μην την χάσεις σε όλα όσα γράφονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ελβετία και στο Ισραήλ υπάρχει επίσης η υποχρεωτική θητεία, μα δεν έχει καμία σχέση με το στρατό στην Ελλάδα. Οι πρώτοι είναι σαν πρόσκοποι (μα σε θέση να έχουν καλή στρατιωτική ετοιμότητα), οι δεύτεροι έχουν αληθινούς εχθρούς μέσα και έξω από τα σύνορά τους. Δεν έχω γνωρίσει κανέναν Εβραίο που να μην έχει πάει φαντάρος, μα ΟΛΟΙ κάνουν την ίδια θητεία.

Ναι στο να κάνουμε ΟΛΟΙ την ίδια θητεία. Συμφωνώ με αυτό που λες!

Είναι δυνατόν όμως ο πατέρας 3 παιδιών να κάνει την ίδια θητεία με έναν νέο 18άρη;

Γι' αυτό υπάρχει οι ειδικές διατάξεις.

Εάν θεωρείς ότι εμείς δεν έχουμε "αληθινούς" εχθρούς.... τότε καλύτερα να σταματήσουμε εδώ τη συζήτηση

γιατί κατά πάσα πιθανότητα ζούμε σε διαφορετικό διαστημικό γαλαξία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

dinaras,

συμφωνώ με στρατό στην Ελλάδα υπό έναν όρο.

Να τον κάνουμε 18 χρονών που τελειώνουμε το σχολείο όλοι μαζί (χωρίς αναβολές και παπαριές, όπως οι Κύπριοι) και να κάνουν και οι γυναίκες ώστε να μοιραστούμε το φόρτο και να μειωθεί στο 6μηνο. Έτσι ναι. ;)

Αλλά με την τωρινή κατάσταση με τον κάθε βυσματία που έχει γλύψιμο και πάει και κάνει διακοπές με 5 μέρες στις επτά έξω, ενώ ο φουκαράς από την επαρχία τρώει τον Έβρο ή φυλά σκοπιά στα σύνορα με την Αλβανία... δε γουστάρω μία.

Επίσης, θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο το omhroi.gr. Έχει πολλές υπερβολές από πικραμένα στραβάδια, αλλά και μεγάλες τεκμηριωμένες αλήθειες από πολλούς φιλελεύθερους (με την καλή έννοια).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως λέει και ο Γολέμης, η ελληνική Μακεδονία είναι ελληνική. Και τίποτα παραπάνω

And Slavic Macedonia is BULGARIAN

Nuff said

If we are relying on the army to build a national conscience…good luck

A professional army is the way to go

It should not be ‘small’, but as big as needed

And is should not be ‘cheap’, but as expensive as needed

A civilian army, given the kind of civilians that we have in Greece = effectively no army at all

Some of your fathers have probably experienced the Cyprus call up in 74.

Ask them how that went…

Ask them what happens when you ask civilians who are unprepared physically and mentally or even downright unwilling to fight for their country, to do so.

Let’s spare our selves another humiliation like that one

Let’s, finally, be pragmatic about our society and about who we are

Enough with the Israel nonsense

ISRAEL IS NOT GREECE

Because GREEKS ARE NOT ISRAELIS! (And for no other reason)

The level of threat that Greece is facing is not only comparable, but much greater

Is any organized state actively (not theoretically or diplomatically) disputing Israel’s borders and sovereignty?

A professional army would also provide a relief to the unemployment problem (specifically FOR GREEK CITIZENS!) and would increase the country’s level of security as well as its geopolitical importance.

If you give me 50-70.000 well armed and well trained professionals who believe in what they are doing, I don’t give a shit about the rest of the population having wasted a year pretending to be in service.

Have all the rest to ‘really’ train for 1 month every 3 years-or something like that (we would be much better prepared than we are now)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά τα λες Prof... μόνο που αυτό που περιγράφεις είναι ένα όνειρο.

Ποιος είναι αυτός ο ptca που γράφει στα αγγλικά;

Ποιος είσαι φίλε; ΝΑ ΞΕΡΩ σε ποιον μιλάω δηλαδή..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.