Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] ΛΟΥΦΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ: ΣΕΙΡΗΝΕΣ ΣΤO


sunshine

Recommended Posts

ΛΟΥΦΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ: ΣΕΙΡΗΝΕΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ

Σκηνοθεσία: ΝΙΚΟΣ ΠΕΡΑΚΗΣ

Σενάριο: ΝΙΚΟΣ ΠΕΡΑΚΗΣ

Ηθοποιοί: ΒΑΣΙΛΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ , ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΖΗΣΗΣ , ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΣΙΜΙΤΣΕΛΗΣ , ΡΕΝΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ , ΒΙΚΥ ΚΑΓΙΑ , ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΕΙΤΑΡΙΔΗΣ , ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΠΑΤΣΙΚΑΣ

Διάρκεια: 120 λεπτά

Είδος ταινίας: KΩΜΩΔΙΑ

Χώρα παραγωγής: ΕΛΛΑΔΑ

Καταλληλότητα ταινίας: ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΑΝΩ 17

Περίληψη

Μια παρέα φαντάρων στην ακριτική αλλά και τουριστική Κω, ζουν σε ιδιότυπες συνθήκες που συνδυάζουν τη στρατιωτική πειθαρχία, την καλοκαιρινή ραστώνη και το στρες μιας αναπόφευκτης πολεμικής σύρραξης.

Το παραθεριστικό "αντίπαλον δέος" του γειτονικού Bodrum, οι τουρκάλες καλλονές που επιβαίνουν στη θαλαμηγό "Ege guseli" και η ερωτική και παιγνιδιάρικη διάθεση των ελλήνων φαντάρων δημιουργούν μια εκρηκτική κωμωδία με δραματικές στιγμές και αισιόδοξη έκβαση.

Είκοσι χρόνια μετά τη μεγάλη επιτυχία της ταινίας "Λούφα και Παραλλαγή" ο Νίκος Περάκης επανέρχεται με μια "στρατιωτική" κωμωδία με θέμα τον ελληνικό στρατό και τις "ειδικές συνθήκες" που επικρατούν στα ακριτικά νησιά του Αιγαίου

Σχόλια

Οκ μπορώ να πώ πως ήταν αρκετά καλό, μα για να είμαι ειλικρινής το περίμενα πιο καλό..Δηλαδή περίμενα πιο αστείες σκηνές,ίσως επειδή το είχαν πολυδιαφημίσει κιόλας.. emoops

Πάντως όντως για μικρά παιδιά δεν λέει.. emblush

:P:P:P / 5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν την ταινία την περίμενα λίγο καλύτερη. Δε λέω, έβγαζε πάρα πολύ γέλιο σε κάποια σημεία με τις ατάκες που εκστομίζονταν. Δεν είχε όμως ιδιαίτερη συνοχή , και τα όποια πολιτικά νοήματα και υπονοούμενα έβγαζε, ήταν σαφώς πιο ρηχά από την πρώτη εκδοχή της ταινίας. Ποιοι μου άρεσαν περισσότερο; Ο Χαραλαμπόπουλος (εκπληκτικός ως Μπακάκος), ο "Κρητικός" (αφασία) και ο λοχαγός ("Χάμπο"- το πραγματικό του όνομα δεν το θυμάμαι). Ο Τσιμιτσέλης έτσι κί έτσι, η Καγιά ήταν κουκλάρα αλλά απλά δεν κάνει για ηθοποιός, ο Χαραλαμπίδης μια από τα συνηθισμένα του.

Τελικά; :P:P , 5 / 5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλω να τη δω οπως-και-δήποτε! Πρόσφατα ξαναείδα σε DVD την original "Loafing and Camouflage" (1984) παρακαλώ και συνειδητοποίησα γιατί θεωρείται μια απ'τις κορυφαίες έγχρωμες κωμωδίες του ελληνικού κινηματογράφου. Καλά είδα και την Τάνια Καψάλη 15 χρονών, στην πρώτη της εμφάνιση!! :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ κατώτερη της γνήσιας Λούφας κ Παραλλαγής!

Είχε μεν μια πλάκα (ο Survivor γαμάτος!), αλλά έμπαζε σε πολλά θέματα! Η Καγιά σαν παγάκι έπαιζε. Χάλια ηθοποιός.

Η ταινία επίσης έκανε μια μεγάλη κοιλιά.

Και μου την έσπασε που παρουσιάζουν το στρατό μας τελείως ξεφτιλισμένο. Παρουσιάζει ένα πολύ σοβαρό γεγονος (καταπάτηση Ελληνικού εδάφους, όταν στα Ίμια π.χ. πεθάναν νέοι άνθρωποι), και εμφανίζει έναν χάλια στρατό. Επί 2 ημέρες ο Διαβιβαστής νόμιζε ότι του έκαναν πλάκα! Έλεος δηλ.! Και άλλα πολλά παραδείγματα. Δεν είναι έτσι τα πράγματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μου την έσπασε που παρουσιάζουν το στρατό μας τελείως ξεφτιλισμένο. Παρουσιάζει ένα πολύ σοβαρό γεγονος (καταπάτηση Ελληνικού εδάφους, όταν στα Ίμια π.χ. πεθάναν νέοι άνθρωποι), και εμφανίζει έναν χάλια στρατό. Επί 2 ημέρες ο Διαβιβαστής νόμιζε ότι του έκαναν πλάκα! Έλεος δηλ.! Και άλλα πολλά παραδείγματα. Δεν είναι έτσι τα πράγματα!

Δεν νομίζω να συμμερίζεται την άποψή σου ο κ. Σημίτης!... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρουσιάζει ένα πολύ σοβαρό γεγονος (καταπάτηση Ελληνικού εδάφους, όταν στα Ίμια π.χ. πεθάναν νέοι άνθρωποι), και εμφανίζει έναν χάλια στρατό.

Αν τον εμφανίζαν αληθινά τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα... <_<

Έχω φίλους-στραβάδια μέσα αυτήν την περίοδο και μου λεν τρελά πράγματα... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν τον εμφανίζαν αληθινά τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα... <_<

Έχω φίλους-στραβάδια μέσα αυτήν την περίοδο και μου λεν τρελά πράγματα... :splats:

Δεν συμφωνώ. Ο στρατός είναι μεν αποδιοργανωμένος με την μείωση της θητείας, και τη μαλακία που δέρνει τα στελέχη του, αλλά όχι τόσο όσο τον δείχνει η ταινία, και ειδικά σε τόσο σοβαρά γεγονότα, όπως η καταπάτηση Ελληνικού εδάφους.

Το καλοκαίρι του 2003, το οποίο παρουσιάζει η ταινία, ήμουν φαντάρος στη Χίο (Πεζικό παρακαλώ). Πολλή πίκρα! Και στην Κω, όπου γυρίστηκε η ταινία, είχαν μόλις κλαπεί τα όπλα, για όποιον θυμάται. Το νησί είχε γίνει κατάμαυρο για τους καημένους τους φαντάρους εκεί, από επιθεώρηση σε άσκηση τρέχαν.

Θα τα δείτε και σεις (οι άνδρες) βέβαια από κοντά τα πράγματα πως είναι και θα διαμορφώσει ο καθένας την άποψή του...

Πάντως, ο σκηνοθέτης του Λούφα και Παραλλαγή 1 είχε πάει φαντάρος, ο άνθρωπος εξέφραζε ό,τι συμβαίνει ακόμα και τώρα στο στρατό (όχι τόσο βέβαια όσο στα μεταδικτατορικά χρόνια). Ο Περάκης δεν νομίζω να πήγε φαντάρος, ή, αν πήγε, κανά υπερ-βύσμα θα ήταν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

hi!

μολις γυρισα απο το σινεμα..το εργο τρωγοταν!ειχε κατι καλες σκηνες με πολυ γελιο!γενικοτερα η διαθεση ηταν αναλαφρη με μπολικο γελιο ..

αλλα αυτος ο Χαραλαμπιδης...τα ελεγε για να τα λεει η τα πιστευε?..οποτε εμφανιζοταν παντως δυσανασχετουσε η παρεα,μη πω το σινεμα ολοκληρο!

ο κρητικος δε ηταν ολα τα λεφτα!!!!και κορμι :wub:emoops κ ρολος θεικος :D:rolleyes:

αυτα και απο μενα!

:antegeia:emrose

post-1295-1134344106.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ'ότι έχω καταλάβει οι Κρητικοί ή θα είναι πραγματικά ομορφόπαιδα (στα όρια μοντέλου!) ή χοντροκομμένοι λαπάδες κεφάλι-σβέρκος-σώμα ένα πράγμα... <_<

Ζητώ συγγνώμη στους φίλους Κρητικούς, αλλά δεν έχω γνωρίσει Κρητικό μέση λύση. :mellow:

Πάντως είναι καλόπαιδα και με χιούμορ όλοι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως, ο σκηνοθέτης του Λούφα και Παραλλαγή 1 είχε πάει φαντάρος, ο άνθρωπος εξέφραζε ό,τι συμβαίνει ακόμα και τώρα στο στρατό (όχι τόσο βέβαια όσο στα μεταδικτατορικά χρόνια). Ο Περάκης δεν νομίζω να πήγε φαντάρος, ή, αν πήγε, κανά υπερ-βύσμα θα ήταν...

Ο Περάκης έχει σκηνοθετήσει και τα δύο έργα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάρτε δείτε το trailer της "Λούφας και Παραλλαγής" του 1984 και θα με θυμηθείτε! ;)

http://www.megaupload.com/?d=LU1OOP0K

Ατάκα:

«Εις το Στρατό Καραμάνο δε γίνονται διακρίσεις... κι Επιστήμων να είσαι σκατά θα καθαρίσεις...»

:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτά είναι...Φοβερή ατάκα!!!! Φοβερή ταινία!!! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Περάκης έχει σκηνοθετήσει και τα δύο έργα.

Έχεις δίκιο! Δεν το ήξερα.

Εμένα πάντως μου φαίνεται σαν να σκηνοθέτησαν τις ταινίες 2 διαφορετικοί άνθρωποι. Ο Περάκης δεν τα κατάφερε να φτάσει το ύψος της πρώτης του δημιουργίας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

<_< ΚΑΤΩΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗ ΛΟΥΦΑ Νο.1 ΦΥΣΙΚΑ, ΚΑΛΟ ΧΙΟΥΜΟΡ, ΕΠΙΚΑΙΡΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΕΥΣΤΟΧΗ Η ΜΑΤΙΑ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΝΕΟΥΣ, ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΤΙΚΗ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΥΝΑΣ ΑΠ ΕΔΕΚΕΙ, ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΤΕΛΟΥΣ !

Υ.Γ.: PAME POLEMO?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πόσο χύμα ή όχι είναι σήμερα ο Ε.Σ. εξαρτάται από το που (Σε φυλάκιο ή στρατόπεδο) και πότε (πριν ή αφού έκλεψαν το Hummer από τους πεζοναύτες)... Τώρα έχουν μαυρίσει όλα τα στρατόπεδα...

Έχω υπηρετήσει σε 4 στρατόπεδα... Σε ένα (όνομα δεν λέω... δεν ξέρεις τί γίνεται emno )που ήμουν αποσπασμένος 14 μέρες, κάναμε πολύ πιο υπερβολικά πράγματα από αυτά στην ταινία... Αλήθεια... πράγματα που αν τα έδειχνε ο Περάκης όλοι θα έλεγαν ότι η ταινία δεν είναι ρεαλιστική...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.