Jump to content

Άριστοι ως μαθητές, μέτριοι σαν φοιτητές

Recommended Posts

Εδώ κάνεις πολύ μεγάλο λάθος και δείχνεις με γλαφυρό τρόπο ότι δεν έχεις ιδέα τις δυνατότητες που μπορεί να σου δοθούν εδώ. Η ίδια η πτυχιακή διατριβή (το MD μας) είναι ένα τεράστιο σχολείο και τα τελευταία ένα ή δύο χρόνια (ανάλογα) που θα είσαι εσωτερικός (intern) σε μια κλινική ή εργαστήριο για να την εκπονήσεις παίρνεις ειδικευμένες γνώσεις που αλλού τις παίρνουν στο PGY-1 ή και 2.

Μπορεί να μην έχεις να συνταγογραφήσεις αλλά να είσαι σίγουρος πως κάνοντας rounds με του ειδικευόμενους ή τους ειδικούς όλων των ετών (μιας ειδικότητας), παίρνοντας μέρος στις ιατρικές πράξεις, και παρακολουθώντας καθημερινά μαζεύοντας στοιχεία για μια ανασκοπική ή ερευνητική εργασία ουκ ολίγων λέξεων είναι πολύ δυνατή εμπειρία και κάλλιστα μπορεί να είναι η πρώτη σου δημοσίευση.

Δεν λες τίποτα που να αναιρεί το γεγονός πως η Ρώμη δεν σου προσφέρει στην πράξη τίποτα παραπάνω από την Αθήνα ή την Θεσσαλονίκη, εκτός από το γεγονός πως δεν χρειάστηκε να παλέψεις για την θέση σου. :P

Αυτά που περιγράφεις μπορεί να τα κάνεις σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο του κόσμου.

Ακόμα και στην Ελλάδα.

Βέβαια το να κάνεις κάποια εργασία και δημοσίευση εκεί δεν είναι υποχρεωτικό, κακώς κατά την γνώμη μου. -_-

Αρκεί όμως να δείξεις λίγο ενδιαφέρον παραπάνω.

Οι καθηγητές πάντα ψάχνουν για σοβαρό κόσμο που έχει μεράκι να τους βγάλει δημοσιεύσεις. Δεν ψάχνουν όμως για μπελάδες.

Το μέσον το χρειάζεσαι μόνο όταν προσπαθείς να κάνεις κάτι χωρίς κόπο.

Αν ντρέπεσαι να πεις είναι δικό σου θέμα

Δεν βλέπεις που κοκκίνισα από ντροπή; emblushemblush

Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

• Απαντήσεις 396
  • Created
  • Last Reply

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν ειπα οτι ημασταν σιγουροι!!!! Ουτε ο μεγαλυτερος φωστηρας ενος σχολειου δεν μπορουσε να ειναι σιγουρος! Ξαναδιαβασε τι εγραψα αν δε σου κανει κοπο!

Ειπα απλως πως ημασταν καλοι μαθητες, με πιθανοτητες να περασουμε. Καποιοι περασαν, αλλοι οχι, και ειτε σπουδασαν κατι αλλο, ειτε ξαναπροσπαθησαν, ειτε πηγαν εξω... Εγω σχολιασα μονο το "χωρις προσπαθεια"...

εγώ πάντως ξέρω που είναι και δεν λέω! :)  :P

πάρτε και μια φωτογραφία μερικους αιώνες πριν....

Πριν μερικούς αιώνες όλη η Αμερική έτσι ήταν. -_-

Πάντως είναι εκπληκτικό να βλέπεις φάρμες εκεί που τώρα βρίσκονται ουρανοξύστες.

Που την ξέθαψες βρε Κωνσταντίνε;

(άσε καλύτερα μην μας πεις και βγει το μυστικό... :rolleyes::P:lol: )

Τροποποιήθηκε από usmeds

emarup Το αν προσπαθησε ή οχι δε με απασχολει και ουτε θα το ψαξω. Το να παροσπαθειτε ομως να βγαλετε κουμπουρα καποιον επειδη δεν περασε με πανελληνιες, αυτο ειναι τραγικο.

Λεφκαντερ, ποτε θα σταματησει το παραμυθι για το ποσο ζουπερ-ντουπερ ειναι η ιατρικη Αθηνων ?(ποτέεεεε) Ποτε θα σπασει η φορουμικη ομερτα για τα εκει τεκταινομενα ? (ποτέεεε) Ποτε θα βγει καποιος απο σας να πει πως ντρεπεται για πολλους απο τους συναποφοιτους του ? (ποτέεεεεε)

Αλλα τι λεω, εδω δεν παραδεχεται κανεις πως μεγαλο κομματι της εθυνης για την ολη κατασταση εχετε εσεις οι ιδιοι, που με την ανυπαρξια σας δεν εμποδισατε τις ορδες των μεταγρ-αφεντων και με βλακεια σας εμποδισατε τις εξετασεις για ειδικοτητα.

Αναλωθειτε λοιπον τωρα στις δηλωσεις εσωτερικης καταναλωσης, φωναζοντας ολοι μαζι "ΕΧΩ ΕΠΙΠΕΔΟ, ΕΧΩ ΕΠΙΠΕΔΟ", καθως και στις αναλυσεις για το αν ο ταδε ή ο δεινα εγιναν γιατροι για τους σωστους λογους.

Εξαφανιζομαι τωρα γιατι θα πλακωσουν οι πολεμοχαρεις. Κι ειδα και σκατα στον υπνο μου.

emarup Α, με σένα συμφωνώ: αν δεν ήταν τα ΕΑΑΚ να κάνουν καταλήψεις κάθε φορά που συζητείτο να κόψουν τις μεταγραφες (Όλα τα αδέφια μας πίσω), τις εξετάσεις (κανένα προαπαιτούμενο, πτυχίο με το ταχυβρωμείο σπίτι), και γενικά να θεωρούν ότι καλό πανεπιστήμιο είναι το βρωμικο πανεπιστήμιο (κυριολεκτικά βρώμικο).

Και συμφωνώ ότι υπάρχει πολλή βρωμιά στο εν Αθήνησι Πανεπιστήμιο, και δη στην ιατρική σχολή, όπως υπάρχει στο ΑΠΘ, στο Harvard, στο Υale, στο Duke, στο Karolinska καιγενικά σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου. Με συγχωρείς όμως, δεν είσαι εσύ αυτός στον οποίο θα εκθέσω αυτά που θεωρώ προβλήματα: Εσύ (όχι εσύ ο Αλεξ, αλλά εσύ) είσαι προκατειλλημένος μέχρι αηδίας. Είναι σαν να λέω τον πόνο μου στο Νίκο για το ότι παίζει η Πανάθα το πουλάκι της με τις μεταγραφές...

Και δεν προσπαθούμε να τον βγάλουμε κουμπούρα βρε Άλεξ. Αλλά το 95% (τουλάχιστο) αυτών που μετοίκησαν ΕΙΝΑΙ κουμπούρες. Διαφωνείς???

Κι ειδα και σκατα στον υπνο μου.

σημαδιακό το όνειρο emarrighthttp://www.dikatsa.info/forum/showpost.php...99&postcount=32

καλά τα θυμάσαι... επιβεβαιώνω εγώ μιας ήμουν φοιτητής τότε στην ρουμανια.... στην κραϊόβα... καλά ο "χαμηλαντης" (υψηλάντης) έπαιξε πόλη προβοκατόρικο ρολο μέχρι και στην προσπάθεια panroumanikou συντονιστικού που είχαμε κάνει... με την τότε προεδρίνα του και σε συνεργασία με τον τότε πρόεδρο ελλήνων επιχειρηματιών ρουμανίας (που σημειωτέον πρώτο  ήρθε στην συνέλευση με την ιδιότητα του φοιτητή δεύτερο  έβαλε αργότερα υποψηφιότητα για την κεντρική επιτροπή του ΠΑΣΟΚ τρίτο  τον χύλωσε η εταιρία που δούλευε για διαφορες καταχρήσεις αργότερα). όσον αφορά την προεδρίνα από ότι μάθαμε μετά κανόνισε μια χαρά τα παιδιά της εδώ στην ελλάδα όταν τελειωσαν από κει ("αρχιπασπιτες" στο βουκουρέστι)

τέλος πάντων μην τα θυμάμαι και τσαντίζομαι

σημ αντιγραφ. Περί Συλλόγου "Υψηλάντης" ο λόγος

Τροποποιήθηκε από V23

emarup Το αν προσπαθησε ή οχι δε με απασχολει και ουτε θα το ψαξω. Το να παροσπαθειτε ομως να βγαλετε κουμπουρα καποιον επειδη δεν περασε με πανελληνιες, αυτο ειναι τραγικο.

Λεφκαντερ, ποτε θα σταματησει το παραμυθι για το ποσο ζουπερ-ντουπερ ειναι η ιατρικη Αθηνων ?(ποτέεεεε)  Ποτε θα σπασει η φορουμικη ομερτα για τα εκει τεκταινομενα ? (ποτέεεε) Ποτε θα βγει καποιος απο σας να πει πως ντρεπεται για πολλους απο τους συναποφοιτους του ? (ποτέεεεεε)

Αλλα τι λεω, εδω δεν παραδεχεται κανεις πως μεγαλο κομματι της εθυνης για την ολη κατασταση εχετε εσεις οι ιδιοι, που με την ανυπαρξια σας δεν εμποδισατε τις ορδες των μεταγρ-αφεντων και με βλακεια σας εμποδισατε τις εξετασεις για ειδικοτητα.

Αναλωθειτε λοιπον τωρα στις δηλωσεις εσωτερικης καταναλωσης, φωναζοντας ολοι μαζι "ΕΧΩ ΕΠΙΠΕΔΟ, ΕΧΩ ΕΠΙΠΕΔΟ", καθως και στις αναλυσεις για το αν ο ταδε ή ο δεινα εγιναν γιατροι για τους σωστους λογους.

Εξαφανιζομαι τωρα γιατι θα πλακωσουν οι πολεμοχαρεις. Κι ειδα και σκατα στον υπνο μου.

alex δε καταλαβαίνω την εμπάθεια των αποφοίτων εξωτερικού ,ιδίως του τέως αν.μπλοκ απέναντι στους μετεγγραφέντες, ιδίως όταν αυτοί είναι το μοναδικό ίσως κομμάτι των φοιτητών στην ελλάδα που σας βλέπουν με κατανόηση κ ένα βαθμό συμπάθειας!(ζήλια,κόμπλεξ δε ξέρω ).ορδές μεττεγγραφών?στο έτος μου νομίζω είμαστε 543,από αυτούς οι 250 περίπου είναι με πανελλήνιες.Μετ.ΕΞωτερικού 33 (όπως εγώ ) άντε άλλοι 30 προστέθηκαν το επόμενο έτος με προσφυγή δηλ.ε΄πανάληψη εξέτασης σε κάποιο μάθημα.σύνολο 313 πες .ε οι υπόλοιποι 240 είναι με κάποιο άλλο τρόπο (αθλητές,κατατακτήριες,κύπριοι κτλ. ) όχι όμως μετ.εξ.

φυσικά κ η αθήνα έχει πολλά προβλήματα κ μπορείς να τη βγάλεις λάδι αν είσαι κοματ'οσκυλο ή συγγενής καθηγητή όμως για τους υπόλοιπους είναι μία σχολή που απαιτεί πολύ διάβασμα κ κόπο.κ σίγουρα η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη από σόφια,πράγα,βουκουρέστι ή νότια ιταλία,σέγκεντ κτλ.

φυσικά κ κάποιος που δε πέρασε πανελλήνιες δεν είναι κουμπούρας! emeleos όμως έξω είδαμε κ εσύ κ εγώ πολύ κόσμο εκ των οποίων δε ήταν όλοι ίδιοι!ένα σημαντικό ποσοστό όμως δεν ήταν για την ιατρική!τέλος θέλω να σου πω ότι καλός μου φίλος τελείωσε ρουμανία κ θα τον εμπιστευόμουν άνετα να είναι ο προσωπικός μου γιατρός ,όχι όμως κ αρκετούς από τους συμφοιτητές του.

Τροποποιήθηκε από tsatsa

emarup Κοιτα, εγω δεν εχω κανενα προβλημα με αυτους που πηραν μεταγραφη. Το ποδοσφαιρο πλεον ειναι επαγγελματικο και οι παικτες εχουν δικαιωμα αναζητησης καλυτερων ορων εργασιας.

Ωπ, εκτος θεματος. Μαλλον αυτο επαθα και στις πανελληνιες. Χαχαχα.

Παμε παλι.

Δεν εχω προβλημα με τα παιδια που εκμεταλευτηκαν ενα "παραθυρακι" που ειχε φτιαχτει για καποιους. Βεβαια η ολη κατασταση με αυτες τις εξετασεις ειναι πολυ αμαρτωλη και βοηθησε πολλους πραγματικους κουμπουρες να γινουν φοιτητες σε Ελληνικο πανεπιστημιο, αλλα τεσπα.

Το προβλημα μου ειναι που ξαφνικα ανακαλυψαν καποιοι πως υπαρχουν πολλοι γιατροι στην Ελλαδα και θελουν τωρα να ριξουν ολη την ευθυνη στα παιδια που σπουδασαν εξω και στα ΕΑΑΚ (αν εχεις το Θεο σου).

Εχω επισης προβλημα οταν γινονται προσπαθειες να εξισωθουν οι μεν προς τα πανω και οι δε προς τα κατω. Ας μην ανοιξουμε ομως για 20η φορα αυτη τη συζητηση. Δεν εχει νοημα, επειδη κανεις σας δεν θα πει πως "ναι ρε φιλε, τελειωσα σε 8 χρονια και στο πτυχιο χρωστουσα 10 μαθηματα και τα περασα σε μια εξαταστικη και ενας Θεος ξερει πως, ευχαριστω την οικογενεια μου, το διπλανο μου, το βοηθο καθηγητη που με περασε γιατι ειμαι Ολυμπιακος κλπ".

Θα ειχε νοημα το να παραδεχτει καποιος αυτα τα πραγματα ? Ισως οχι. Ομως, για να λυσεις ενα προβλημα, πρωτα πρεπει να το εντοπισεις. Κι οσο το εντοπιζουν μερικοι στο οτι οι γιατροι που τελειωσαν εξω ειναι ασχετοι, ενω εμεις που τελειωσαμε στην Ελλαδα (ή μαλλον στην Αθηνα) ειμαστε οι καλυτεροι, τοσο απομακρυνεται η πιθανοτητα λυσης.

Α, όχι, το πρόβλημα το εντοπίζουμε στο ότι είναι πολλοί οι γιατροί από συγκεκριμένα μέρη, τελεία. Δεν είναι πολλοί οι γιατροί από Ιταλία, ούτε από Γερμανία, ούτε από Αγγλία. Είναι πολλοί οι γιατροί από Βουλγαρία, Ρουμανία, Τσεχία, Σλοβακία, Ουγγαρία και Γιουγκοσλαβία. Και δεν έχει να κάνει με τους νόμους της ελεύθερης αγοράς, αλλά μάλλον με το νόμο του ελεύθερου συμφέροντος: Φτηνές σπουδές, φτηνό πτυχίο, σίγουρη δουλειά... Συμφέρει και κράτος (φτηνά εργατικά χέρια που δε σηκώνουν ποτέ κεφάλι), συμφέρει τους από κάτω (πάντα μου έπαιρνα 12-15 στο σχολειο, τώρα θα τους βγάλω το μάτι), συμφέρει και τους οικείους (έβγαλα γιο γιατρό). Αν νομίζει κανείς ότι δεν πληρώνουμε όλα αυτά, πλανάται πλάνην οικτρά...

Δε θα ασχοληθώ με το αν και γιατί κάποιος μπορεί να περνάει 10-12 μαθήματα στην εξεταστική, είναι φαιδρό και να το αναφέρει κανείς. Τα ΕΑΑΚ όμως, κάθε φορά που γινόταν συνέλευση-συζήτηση-ότιδήποτε συλλογικό που είχε σαν θέμα τον περιορισμό των μετεγγραφών, κάνανε τα πρόβατα φωνάζοντας "Όλα τα αδέρφια μας στην Ελλάδα..." Κι αν μέρος του προβλήματος δεν είναι το γεγονός ότι οι Ιατρικές σχεδιάζονται για 200 και βγάζουν 500 το χρόνο, τότε μάλλον κοροϊδευόμαστε...

Καθείς την πάρτη του κοιτάει, όπως πολύ καλά αναφέρεις: Δεν έκανα εγώ τη μαλακία που πήγα στο Βελιγράδι να γίνω γιατρός, αλλά εσείς που περνάτε 10 μαθήματα την εξεταστική. Δε διαφωνώ: και την εξεταστική αιξαιταστηκί να μου έγραφες, πάλι δίκιο θα είχες. Ο καθένας από τη μεριά του δίκιο έχει. Κι εγώ που θέλω να πιάσω το Τζόκερ δίκιο έχω, αμφιβάλλει κανείς? Και δίκαιο, και ηθικό κι απ'όλα (χωρίς τζατζίκι). Αντί όμως να φέρνουμε το δίκαιό μας σύμφωνα με τους κοινωνικούς νόμους και κανόνες, προσπαθουμε να φέρνουμε αυτούς στα μέτρα του δικαίου μας... Και άμα βρείτε λύση, σφυρίχτε κλέφτικα!

Αγαπητέ tsatsa, άσε την κουβέντα περι μεταγραφών και αθλητών... Κάποιες εποχές ήταν περισσότεροι οι μετεγγραφέντες από τους "τρόπος εγγραφής: Παννελήνιες εξετάσεις". Αλλά είπαμε, δε φταίμε εμείς, οι άλλοι φταίνε (κι εμείς φταίμε, αλλά όχι για την κατάντια που συζητάμε).

Τέλος

Α, και για να σκιαγραφήσω την εμπάθεια των αποφοίτων εξωτερικού ,ιδίως του τέως αν.μπλοκ απέναντι στους μετεγγραφέντες: όλοι το ίδιο επιθυμούσαν (μια μεταγραφή), αυτοί που την πήραν όμως είναι οι της εμπάθειας παραλήπτες...

Και για τις εξετάσεις??? ΜΠουαχαχαχαχαχα. Είπαμε, κάθε οικογένεια έχει μια αμαρτωλή ιστορία για το πως βοηθήθηκε μέλος της στις εξετάσεις μετεγγραφών/ΔΙΚΑΤΣΑ και πάει λέγοντας...

Ας πάρουμε τα πολιτιστικά!

Κοιτα, εγω δεν εκανα μαλακια που πηγα στο Βελιγραδι, μαλλον εσυ εκανες μαλακια που θελησες να γινεις γιατρος. Κι αν δε γινοσουν, δεν θα'χανε η Βενετια βελονι -να εισαι σιγουρος γι'αυτο.

Δευτερον, τα Εαακ δεν ειναι προβατα (γιδια ειναι βασικα), προβατα ειναι οσοι ηταν αντιθετοι με τις μεταγραφες και τη λιστα και δεν εκανα τιποτε γι'αυτο. Αλλα ξεχασα, στο πανεπιστημιο γνωρισες τη Χουφταλια (μεχρι τις πανελλαδικες ηξερες μονο τη Χουφτιανα) και ησουν απασχολημενος.

Τριτον, σου φαινεται γελοιο το να περασει κανεις 10 μαθηματα σε μια εξεταστικη σε Ελληνικο πανεπιστημιο ? The jokes on you.

Κι οσο για τους κοινωνικους νομους και κανονες που λενε πως εσφαλα επειδη σπουδασα στο εξωτερικο, αυτοι υπαρχουν μονο στο κεφαλι σου και μερικων αλλων. Και θεσπιστηκαν οταν ειδες πως περασες στο πανεπιστημιο και κατουρηθηκες απ'τη χαρα σου. Τοτε ηταν που αποφασισες οτι τελικα οι πανελληνιες ηταν ενα αξιοκρατικο συστημα, οτι υπαρχει Θεος και οτι ολοι οι αλλοι μπορουν να πανε να γ@@ηθουν.

emarup E, νταξ, δεν θα τα χαλάσουμε τώρα... Γίδια, γίδια. Έχουνε και λιγότερο λίπος. Και πιστεύουν ότι νόμος είναι το δίκιο του εργάτη (ενώ εσύ πιστεύεις ότι νόμος είναι το δίκιο του σπουδάζοντα στο Beograd).

Γεγονός είναι ότι άμα ήσουν μόνο εσύ, στα παπάρια μας. Αλλά είστε 5001 (ένας μπροστά και κανένα πεντοχίλιαρο πίσω), οπότε το δικό μου το λάθος (που σπούδασα γιατρός) εσύ το βρισκεις μπροστά σου (γιατί τα αγαπάμε τα λάθη μας...)

Και γελοίο βρίσκω το επιχείρημα: Εξεταστικές υπάρχουν, δίνουμε, περνάμε. Όπως υπάρχει και Δικατσα, δίνετε, περνάτε. Εκτός κι αν θεωρείς εαυτόν ανώτερο επειδή σε στρίμωξαν να τελειώσεις "στα 5.5 χρόνια". Αλλά κι αυτό μόνο στο κεφάλι σου είναι :lol:

Και όταν πέρασα στο Πανεπιστήμιο, βλαστημούσα (γιατί είχα μπει Οδοντιατρική...)

Τοτε ηταν που αποφασισες οτι τελικα οι πανελληνιες ηταν ενα αξιοκρατικο συστημα, οτι υπαρχει Θεος και οτι ολοι οι αλλοι μπορουν να πανε να γ@@ηθουν.

απ' ο,τι καταλαβαινω αυτο πηγαν κι εκαναν στις ρουμανοβουλγαριες :lol:

''Δεν λες τίποτα που να αναιρεί το γεγονός πως η Ρώμη δεν σου προσφέρει στην πράξη τίποτα παραπάνω από την Αθήνα ή την Θεσσαλονίκη, εκτός από το γεγονός πως δεν χρειάστηκε να παλέψεις για την θέση σου.''( usmeds)

φίλε usmeds,θέλω να κάνω απλά μια παρέμβαση ενημερωτικού χαρακτήρα στα παραπάνω που έχεις αναφέρει για να ξεκαθαρίσω ένα πράγμα: για να περάσεις ιατρική και οδ/ική στην Ιταλία πρέπει να δώσεις εξετάσεις γραπτές σε βιολογία,χημεία,φυσική,μαθηματικά και κουλτούρα,μαζι με τους Ιταλούς για κοινές θέσεις!!!Και επειδή άλλαξε το σύστημα πανελλαδικών και δεν ισχύει πλέον αυτό των δεσμών(δεν υπάρχει δηλαδη εξείδικευση στα 4 μαθήματα),οι Ελληνες που εισάγονται ειναι ελάχιστοι!!! Καταλαβαίνεις λοιπόν,πως εγώ(απολυτήριο λυκείου-19,4/11) στο Μιλάνο,ο τάδε στο Τορίνο,αλλά και ο Prof.Wizard,χρειάστηκε να παλέψει για την θέση του στη Ρώμη(άσχετα αν δεν το έχει αναφέρει ακόμη).Μαλιστα αν δεν κάνω λάθος,οι υποψήφιοι στο Sapienza για την ιατρική ειναι περίπου 2500 και παίρνει 220.Θα πρότεινα τελος, να κλείσει αυτό το topic γιατί έχουμε ξεφύγει απο την ουσία του θέματος όλοι μας!!

για να περάσεις ιατρική και οδ/ική στην Ιταλία πρέπει να δώσεις εξετάσεις γραπτές σε βιολογία,χημεία,φυσική,μαθηματικά και κουλτούρα,μαζι με τους Ιταλούς για κοινές θέσεις!!!

Από πότε έχει αρχίσει ν α ισχύει αυτό το σύστημα;

εγώ έδωσα μ'αυτο το σύστημα πριν 6 χρόνια.Τα προηγούμενα χρόνια ισχυε το ίδιο σύστημα με΄τη διαφορά όμως οτι οι θέσεις για τους ξένους(Ε.Ε)ήταν αλλες απ'αυτές των Ιταλων.Βέβαια για να περάσει κάποιος έπρεπε να γράξει τουλάχιστον όσο και ο τελευταίος από τους επιτυχόντες Ιταλους!Π.χ, 150 θεσεις Ιταλων και 10 θέσεις για ξένους. Βαση τελευταιου Ιταλου(65%),βαση 10ου ξένου επρεπε να είναι 65%.Σε περίπτωση ισοβαθμιας έμπαινε αυτός με τον μεγαλύτερο βαθμό στο απολυτήριο!Αυτό το σύστημα ίσχυε τουλαχιστον για μια 10-15ετια!

ΑΑΑ!!!!!Τα θέματα για τις εισαγωγικές εξετάσεις τα βγάζει το Ιταλικό υπουργείο παιδείας και παν/μείων και τα στέλνει στις ιατρικές σχολές την ημέρα των εξετάσεων!!

Φιλε V23, για σου δώσω μια εικόνα για το τί συμβαινει με τις εξετάσεις στην Ιταλία,θα σου φέρω ενα παραδειγμα.Στη L'aquila( πόλη κοντά στη Ρώμη,μια γνωστή μου έδωσε εισαγωγικές ιατρικής εκεί,γι'αυτό και το δίνω σαν παράδειγμα)τον προηγούμενο χρόνο μεταξύ των υποψηφίων(ιατρικη και οδ/ικη) ήταν και 45-50 Έλληνες.Πέρασαν 2 εκ των οποίων ο ένας έδινε 2η φορά!!Απ'αυτους που απέτυχαν κάποιοι γύρισαν στην Ελλαδα και γραφτηκαν στις σχολες που περασαν και το μεγαλύτερο μέρος έφυγε για Ουγγαρια,Τσεχια μιας και βρέθηκε παραθυράκι λόγω Σ.Τ.Ε!!! Η αποτυχία αυτή οφείλεται,κατά την προσωπική μου άποψη, στο γεγονός οτι πλέον με το σύστημα πανελλαδικών που ισχύει τα τελευταία χρόνια υπάρχει λιγότερη εξειδίκευση σε σχέση με τις δέσμες γεγονός που βάζει τους Ελληνες στο ίδιο επίπεδο με τους Ιταλους,έχοντας οι τελευταιοι και το προνόμιο να δίνουν στη μητρική τους γλώσσα.

@alex77

νομίζω ότι πραγματικά δε διάβασες το ποστ μου!

- "παραθυράκι " προσιτό σε ΟΛΟΥΣ

-κουμπούρες?μόνο με συγγένεια με καθηγητή ίσως,αλλιώς ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος κ το ποσοστό επιτυχίας μικρό!

-επαναλαμβάνω 'οτι μάλλον δε διάβασες το ποστ μου!

@ lefkander

αγαπητέ απλά σου παρέθεσα τα νούμερα με σχετική ακρίβεια από το έτος μου!το 33 νομίζω είναι πολύ μικρότερο του 250.αν αμφιβάλλεις μπορείς να ρωτήσεις τη γραμματεία του εκπα.

όσο για ιταλία το σύστημα ισχύει τουλάχιστον από το 98 ίσως με κάποια διαφοροποίηση στη κουλτούρα.από φίλους μου ξέρω ότι για κάποιον που έχει προετιμαστεί σχετικά καλά για τις πανελλήνιες είναι προσιτές,παίζει ρόλο βέβαια κ το πανεπ που θέλεις (παλιότερα νομίζω είχες 3 επιλογές )

ps.lefkander έχεις να προτείνεις καμιά παραλία εκτός από κάθισμα,π.κατσίκι,εγκρεμνούς? emofftopic αλλά καλοκαίρι είναι :)

Το συστημα της Ιταλιας ισχυει απο το 98' αν θυμαμαι καλα και ειναι πανιταλικες.Παλιοτερα πχ στο Μιλανο ειχαν 500 θεσεις .....450 για τους Ιταλους και 50 για τους ξενους εντος κ εκτος ΕΕ.Απο το 98' ομως αλλαξε 450 θεσεις για Ιταλους+ΕΕ και 50 για εκτος ΕΕ.

Τα θεματα οπως ειπε και ο fegarw ειναι τα παραπανω.Οποιος ειχε προετοιμαστει στις πανελληνιες δε ειχε καποιο ιδιαιτερο προβλημα.....εγω θυμαμαι οτι οταν εδινα εκει τα τελειωσα γρηγορα.Στην κουλτουρα ομως ....εχμμμμ καθως τα ιταλικα μου ηταν ενα ματσο χαλια και δε ειχα χρονο .....επαιξα λιγο Λοττο :rolleyes: .

Μετα καθε χρονο οι θεσεις αρχισαν να μειωνονται.Τωρα στο Μιλανο οι θεσεις για ιατρικη νομιζω ειναι 350 (Ιταλοι+ΕΕ και εκτος ΕΕ)

"Κλεψαμε" μια θεση απο τους Ιταλους ;)

Αααα πριν δωσεις τα γραπτα δινεις προφορικα....το ξεχασα.

Το ιδιο συστημα εισαγωγικων εξετασεων ισχυει για Κτηνιατρικη,Οδοντιατρικη,Φυσικοθεραπεια,Νοσηλευτικη.

Αρχιτεκτονικη,Βιομηχανικο σχεδιο,καποιες σχολες του Πολυτεχνειου (δε θυμαμαι ποιες).....αλλαζουν τα μαθηματα.Φυσικα παντα μιλαω για δημοσιο πανεπιστημιο Universita Statale di "x".

Πληρωνουμε τους φορους.....οχι διδακτρα....με τον ιδιο τροπο που πληρωνουν οι Ιταλοι.Εδω πληρωνουν φορους ακομα και για τα σχολεια....δημοτικο,γυμνασιο,λυκειο.

''όσο για ιταλία το σύστημα ισχύει τουλάχιστον από το 98 ίσως με κάποια διαφοροποίηση στη κουλτούρα.από φίλους μου ξέρω ότι για κάποιον που έχει προετιμαστεί σχετικά καλά για τις πανελλήνιες είναι προσιτές,παίζει ρόλο βέβαια κ το πανεπ που θέλεις (παλιότερα νομίζω είχες 3 επιλογές )''(tsatsa)

το συστημα των γραπτών εξετάσεων για ιατρική-οδ/ικη ισχύει απο το '85-'86 με διάφορες αλλαγές βεβαια κατα την πάροδο των χρόνων!!Αν εννοείς ως διαφοροποιηση στην κουλτούρα τις ερωτήσεις λογικής που πρόσθεσαν,αυτό έγινε το 98.Ποτέ δεν ειχε κανένας το δικαίωμα στην ιατρική, ούτε να επιλέξει αλλά ούτε και να δώσει σε παραπάνω απο 1 πόλη εξετάσεις.Μονο φέτος(σε πειραματική φάση)στην οδ/ικη θα κάνουν τις εξετάσεις 20 Ιουλίου αντι άρχες Σεπτεμβρίου και θα δώσουν στους υποψηφίους το δικαίωμα να δηλώσουν 5 πόλεις.Το πανεπιστήμειο δεν παίζει σχεδόν απολύτως κανενα λόγο γιατί απλούστατα δυσκολα πανεπ. υπάρχουν και στον Βορρά αλλά και στον Νοτο!!καθώς και η αναλογία εισακτέοι/υποψήφιοι ειναι πλέον πάνω-κάτω παντού η ίδια. Θα μου επιτρέψεις να έχω κάποιες επιφυλάξεις στο αν οι εξετάσεις ειναι προσιτές πλέον γιατί όπως έχω εξηγήσει σε παραπάνω thread,οι πανελλαδικες έπαψαν να έχουν την εξειδίκευση που υπήρχε στα χρόνια των δεσμών.Αυτα!!!

sorry tsatsa,αλλά δεν το είχα καταλάβει! "Κλεψαμε" μια θεση απο τους Ιταλους(Winmx) και εγώ που πίστευα Winmx στο πρώτο έτος πως με κοιτούσαν περίεργα οι Ιταλοί για το λάγνο βλέμμα μου και τη θανατηφόρο φαλάκρα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΚΑΤΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!

Είναι πολύ ενθαρρυντικό που τα πανεπιστήμια μιας G7 χώρας με διεθνή rankings έχουν κάποιο σύστημα εισαγωγής. :)

Άλλωστε είπαμε πως τα πτυχία της Ιταλίας δεν είναι στην ίδια μοίρα με αυτά του «ανατολικοβαλκανικού μπλόκ» και σου δίνουν στην πράξη τα ίδια εφόδια με ένα Ελληνικό πτυχίο -_-

Το ερώτημα είναι αν το σύστημα αυτό είναι ευκολότερο ή δυσκολότερο από τις πανελλήνιες.

Με το χέρι στην καρδιά, prof.wizard, fegarw, winmx απαντήστε. :rolleyes:

Πιστεύω πως το «πληρώνουμε τους φόρους» σημαίνει στην πράξη πως ο ανταγωνισμός δεν είναι τόσο σκληρός όσο στην Ελλάδα, αφού κάποιοι δεν θα έχουν την άνεση να πληρώσουν τους φόρους. -_-

Και μια σημείωση.

Δεν έχω τίποτα να χωρίσω με κάποιον που απέτυχε στις πανελλήνιες και πήγε Ιταλία ή ακόμα και κάπου στο «ανατολικοβαλκανικό μπλόκ» και τώρα κάνει σοβαρή δουλειά. Άξιοι υπάρχουν παντού και οι άνθρωποι αλλάζουν. -_-

Το να λέει κάποιος όμως πως δεν έδωσε πανελλήνιες συνειδητά και πήγε Ιταλία γιατί ήταν καλύτερα από επιστημονική άποψη (και όχι επειδή ήταν πιο εύκολη η εισαγωγή) είναι σαν να κοροϊδεύει τον εαυτό του. ;)

Αν μου έλεγε πως πήγε Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία ή ΗΠΑ σε καλό πανεπιστήμιο θα το δεχόμουνα.

Ιταλία όμως όχι.

Τροποποιήθηκε από usmeds

Δε εχω μιλησει ποτέ για το πως κατεληξα Ιταλια.....εδωσα ομως και τις 3 φορες πανελληνιες usmeds....

Το ελληνικο συστημα για'μενα ειναι κατα ενα μεγαλο ποσοστο παπαγαλια!Μορια κοβοντουσαν επειδη καποιος δε τα'χε γραψει "σαν" το βιβλιο.Τα μαθηματα ηταν 4 ενω στην Ιταλια ειναι φυσικη,χημεια,βιολογια,γνωσεις ανατομιας,μαθηματικα (εδω κοβοντουσαν πολλα κεφαλια),κουλτουρα και λογικη.Το επιπεδο των ιταλικων εξετασεων ειναι αρκετα υψηλο....ο τροπος διεξαγωγης του ομως εντελως διαφορετικος.Ειναι περισσοτερο κριτικος τροπος.Βασικα δε μπορουν να συγκριθουν κατα τη γνωμη μου.Και τα 2 συστηματα εχουν δυσκολια!

Οσον αφορα για τους φορους το ανεφερα γιατι πολλες φορες υπαρχει η λαθος εντυπωση οτι ειναι ιδιωτικα τα πανεπιστημια.

Αν και ειμαστε πολυ οφτοπικ λιγα λογια πως πληρωνουμε.Υπαρχουν 2 δοσεις φορων.Η 1η δοση ειναι κοινη για ολους τους φοιτητες,η 2η δοση εξαρταται σε ποια κατηγορια ανηκεις δλδ....ο καθε φοιτητης καταθετει το ετησιο οικονομικο εισοδημα της οικογενειας του,ποσα μελη εχει η οικογενεια,αν υπαρχουν αλλοι φοιτητες (βασικα εδω και μερικα χρονια γινεται το ιδιο Αγγλια.....ειμαι 100% σιγουρη αφου χρειαστηκε να καταθεσει τα ιδια χαρτια και ο αδερλφος μου φετος) και με βαση αυτου πληρωνει.Υπαρχουν 10 κατηγοριες.Αν καποιος δε εχει να πληρωσει μπορει να παρει υποτροφια,μπορει να ζητησει την απαλλαγη φορων (το εχω κανει 2 φορες και το δεχτηκαν)

Οκ πληρωνουμε αυτους τους φορους αλλα εχουμε φοβερες αιθουσες,νετ αιθουσες,απειρες βιβλιοθηκες,οχι απεργιες,νοσοκομεια σε αριστη κατασταση κτλ κτλ.Τα παντα γινονται μεσα απο το κομπιουτερ...δε θυμαμαι ποτε πηγα τελευταια φορα σε γραμματεια!

Οσον αφορα για τη Γαλλια.....δε ξερω αν εχει αλλαξει το συστημα αλλα παλια γινοτανε ως εξης....γραφοσουνα στο 1ο ετος κ μετα στο 2ο ετος περναγαν οι πρωτοι 100 (το νουμερο ειναι τυχαιο).Ειναι ευκολο να γραφτεις αλλα κανενας δε σου λεει οτι θα πας στο 2ο ετος.Μπορει να εχεις περασει ολα τα μαθηματα,με καλο βαθμο αλλα στην τελικη γινεται μια επιλογη σαν τις πανελληνιες.Εισαι υποχρεωμενος να ξανακανεις το 1ο ετος.

Βελγιο πχ ειναι αλλιως.Ναι γνωριζω και για το Βελγιο.Εκει πηγαινες,εδινες κατι χαζες εξετασες equivalence=ισοδυναμια για το απολυτηριο.Γραφοσουνα στο 1ο ετος....ειχες μπλοκα,δε μπορουσες να κανεις 2 φορες το ιδιο ετος κτλ.Το προβλημα ομως ηταν οτι μετα οι Βελγοι αποφασισαν να χωρισουν την ιατρικη σε 2 κυκλους σπουδων 1-3 και 4-7.Δε μας εδινε κανενας τη σιγουρια πως θα συνεχιζαμε στο 2ο κυκλο σπουδων.

Γνωριζω για τα γαλλοφωνα γιατι πολυ απλα τελειωσα γαλλοφωνο σχολειο.

Αυτααααα.....Αλλες ερωτησεις :) ;