Jump to content

Recommended Posts

Ακριβώς! ;)

Γι'αυτό και γω πάντα συνιστώ τα συναισθήματα αυτά να βγαίνουν στην επιφάνεια μονάχα κατά την περίοδο «ζευγαρώματος». :P

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγω αποκλειστηκα απο την Στρατιωτικη Ιατρικη λογω...μυωπιας. Οποτε τι να λεμε τωρα... :(

Κόβεσαι λόγω μυωπίας; υπάρχει καποιο όριο βαθμού μυωπίας;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emarup Ναι. Η εν λόγω κυρία (ΛΟΥΚΡ) κυκλοφορεί προς το παρόν με σκύλο, γιατί περιμένει να κατέβει το Hummble για να βάλει μονόκλ... Που να δεις τι ντέρμπυ γίνεται με τη γάτα στο σπιτι (αφού είδε κι απόειδε και λέει να αφήσει το σκύλο εδώ και να πάρει τη γάτα στα εξωτερικά, να πάρει τον αέρα της...)

Ρε σοβαρευτείτε ρε... Μην emfish:splaaaats:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

απευθύνθηκα στις ...πηγές μου :P:P και ιδου: ....παίρνουν 137€ μηνιαίως....

επίσης, τα έτη φοιτησης μετράνε στη σύνταξη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 4 weeks later...
παίρνουν 137€ μηνιαίως....

επίσης, τα έτη φοιτησης μετράνε στη σύνταξη.

Μήπως έγινε κάποιο λάθος;

137 ή 1370;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

:D ....137€ είναι...ε, όχι και 1370€ για να είσαι φοιτητής...

κάτι σαν χαρτζιλίκι είναι....στέγαση,ασφάλεια,διατροφή,μετακινήσεις παρέχονται απο το στρατό....

φοιτητές και...συγχρόνως υπάλληλοι :D (και μηνιαίο επίδομα και δώρα Χριστουγέννων-Πάσχα και μισθό το μήνα διακοπών και τα έτη φοιτησης μετρούν στα συντάξιμα....)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
emarupemarup για 1370 μηνιάτικο πάω αύριο κιόλας ( μα τι λέω... ΤΩΡΑ!!! ) στα ΟΥΚ... :P
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 3 weeks later...

Γειά σε όλους!Είμαι 16 ετών, αρκετά καλή μαθήτρια και θέλω να περάσω στη στρατιωτική ιατρική.Ξέρω ότι θέλει διάβασμα αλλά εγώ είμαι πεισματάρα και θα ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ να τα καταφέρω.

Έχω όμως κάποιες απορίες.Θα με βοηθήσετε;

Tic Tac, αναφέρεσαι σε συγκατοίκηση.Αυτό το γνώριζα,αλλά τί εννοείς λέγοντας ότι οι συγκάτοικοι μπορεί να είναι από άλλα τμήματα;

Τί άλλου είδους δραστηριότητες έχει εκτός από την σκοποβολή;Χαντμπολ έχει γιατί ασχολούμαι με το χάντμπολ. :)

Αλήθεια έχει κάποιος ανώτερος τη δυνατότητα να ανοίξει τα ντουλάπια και τα συρτάρια σου για να τα ελέγξει;

:huh::mellow:emdontgetit

Λές ότι περιοδικά,εδέσματα,τρανζιστοράκια απαγορεύονται.Καλλυντικά επιτρέπονται;Να μη περιποιούμαστε τον εαυτό μας δηλαδή;Θα μου πεις δεν υπάρχει ελεύθερος χρόνος γι'αυτά.Αλλά να όταν μπορούμε γιατί να μη καλλωπιζόμαστε;

Α, συγνώμη για τον ενικό, αλλά θέλω κάπως πιο οικεία και ο ενικός μου το επιτρέπει.

Για μερικές απαντήσεις θα ήμουνα ευτυχής! :Demthanx

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

καλωσόρισες,oreanthi!!!

καλή επιτυχία στις προσπάθειές σου!!!

αυτά που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου και αυτά που ακολουθούν, είναι απο συζητήσεις με τους τότε πρωτοετείς, δευτεροετείς φίλους μου (πάνε 3-4 χρόνια , δεν έχουμε κάνει ξανά παρόμοιες συζητήσεις...είτε έχουν συνηθίσει είτε το ενδιαφέρον τους έχει πια προσανατολιστεί στα της ιατρικής εκπαίδευσής τους...)

--στο δωμάτιο των 3-4-5 ατόμων μπορεί να μην συγκατοικούν παιδιά μόνο της ιατρικής,αλλά και φοιτητές άλλων σχολών π.χ. νομική,κτηνιατρική,πληροφορική κοκ -- συνήθως συγκατοικούν 1-2 πρωτοετείς με παιδιά μεγαλύτερων ετών...όχι όλα παιδιά να είναι νεοεισαχθέντα...ετσι , ίσως βρεις άτομα μεγαλύτέρων ετών για να σε κατατοπίσουν σχετικά με τις δραστηριότητες και τις φοιτητικές..τακτικές...

--για άλλες εξωσχολικές δραστηριότητες δεν θυμάμαι καλά (ίσως, βόλλευ, καράτε,στίβος ...)...συνήθως αυτά αλλάζουν και εξαρτώνται απο τους προπονητές , τους χώρους που παρέχονται, τις ώρες που απαιτούνται και απο το ενδιαφέρον των παιδιών...(νομίζω οτι πέρυσι π.χ. δεν είχε γίνει το τμήμα σκοποβολής)....

--στην αρχή, στο πρωτο έτος , κατά την επιθεώρηση μπορεί να τύχει να ανοίξουν την ντουλάπα να ρίξουν μια ματιά,αν είναι σε τάξη, δεν θα καθίσουν να ανακατέψουν , να ψάξουν στα πράγματα ...οι γυναίκες αξιωματικοί ελέγχουν τα των κοριτσιών...

-- για τα καλλυντικά δεν γνωρίζω...πάντως οι ανταύγιες δεν επιτρέπονται....το μαλλί είτε θα είναι κομμένο κοντό είτε σε μήκος που να πιάνεται σε κότσο....(καλλυντικά μαζεμένα κάπου σε νεσεσερ ίσως να επιτρέπονται και όταν έχεις έξοδο ...να τα αξιοποιείς....τώρα για μακιγιάρισμα στα μαθήματα και φορώντας τη σχολή δεν κατέχω πράμα!)

έχεις κοιτάξει το σάιτ της σχολής , μήπως εκεί γίνεται αναφορά για τις αθλητικές δραστηριότητες;;

καλή επιτυχία!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μερικές φορές μελαγχολώ όταν βλέπω νέα παιδιά να θέλουν να μπουν στο Στρατό και να χαραμίσουν τα καλύτερα χρόνια τους σε επιθεωρήσεις, καψόνια, στολές, στερήσεις.

Θα μου πεις "ναι αλλά η επαγγελματική αποκατάσταση μπλα μπλα μπλα". Ναι, αλλά η μειοψηφία το σκέφτεται έτσι στα 16. Οι περισσότεροι είναι επηρεασμένοι λόγω αυστηρού/ στρατιωτικού οικογενειακού περιβάλλοντος. Έχω ακούσει βέβαια και το "τα λες γιατί ζηλεύεις που δεν μπορείς να ζεις μέσα σε τέτοια πειθαρχία".

Μια σκέψη κάνω, μην πέσουν να με φάνε οι στρατολάγνοι (αλλιώς τους λέγαμε στο φανταρικό αλλά δεν κάνει εδώ :P)

Εσύ πάντως, oreanthi, με ποιο σκεπτικό επιδιώκεις τη Στρατιωτική Ιατρική?

Τροποποιήθηκε από Sovereign
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μια χαρά κοριτσάκι θα πας να κλειστείς μέσα στο στρατόπεδο;;; βρε παιδιά εγώ όσες ιστορίες έχω ακούσει από στρατιωτικούς γιατρούς ένα ήταν το θετικό...η αποκατάσταση. όλα τα άλλα ήταν για γέλια και για κλάμματα.

Υπάρχει πρωινό εγερτήριο...δηλαδή πρωί πρωί στα μαθήματα και οι περισσότεροι κοιμούνται στα έδρανα. Αυτή η υποχρεωτική στολή κάθε μέρα. Μόνο 2 εξόδους την βδομάδα. ΑΑΑ έχουν και την καλοκαιρινη διαβίωση στο Ποσείδι μέσα στην φύση.

Εμένα πολύ στενή συγγενής μου τα παράτησε σχεδόν αμέσως γιατί 1) της κόπηκε η περίοδος από το άγχος και την πίεση (την είχαμε καλομαθημένη στα πούπουλα και πήγε εκεί να της φωνάζει ο κάθε στρατοταβλος και ο κάθε κομπλεξικός καραβανάς) 2) με εκείνη την καλοκαιρινή διαβίωση τρέχαμε να την μαζέψουμε με κορτιζόνες από τα ζουζούνια κλπ...

Τι να πω πάλι...επιλογές είναι αυτές...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πάντως ξέρω πολλούς που σκεφτόντουσαν απαξιωτικά για τη στρατιωτική σχολή και τώρα που τελείωσαν Αθήνα και έπεσαν πάνω στον "τοίχο" των αναμονών και της ταλαιπωρίας λένε "ε, ρε και να είχα πάει ΣΣΑΣ!". Στις καλύτερες πανεπιστημιακές κλινικές θα συναντήσεις στρατιωτικούς, γιατί τοποθετούνται εκεί από την Υπηρεσία. Οι υπόλοιποι τελειώνουν πολίτες και αρχίζουν να σκέφτονται σε ποια ευρωπαϊκή χώρα είναι καλύτερα να φύγουν, μήπως τους δεχτούν να κάνουν τη λάντζα ή σε ποια υποκλινικούλα είναι καλύτερο να δηλώσουν ειδικότητα μπας και πάνε κανα χρόνο νωρίτερα.

Φίλος στρατιωτικός ειδικευόμενος που γνώρισα κάνοντας παθολογία, έλεγε "δεν ξέρω αν θα ήθελα το παιδί μου να πάει ιατρική, αλλά αν πάει με τα μάτια κλειστά στρατιωτικός." Και στολή οι ειδικευόμενοι δε φοράνε, είναι σαν όλους τους άλλους. Η στολή είναι για τα φοιτητικά χρόνια.

Παρ΄όλα αυτά το θέμα των μεταθέσεων υπάρχει. Θέμα απολαβών δεν ξέρω, γιατί νομίζω ότι -ειδικευμένοι πια- μπορούν παράλληλα να έχουν και δικό τους ιατρείο.

emarabia

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σίγουρα η αποκατάσταση είναι ιδανική δεδομένου ότι κάθε χρόνο έχει λίγους εισαχθέντες (50 ή και λιγότερους...πχ κορίτσια είχε μόλις 7 πριν λίγα χρόνια) οπότε είναι λογικό να έχουν και θέσεις αργότερα καινα μην παρατηρείται η υπερπροσφορά ιατρών...

Βάζεις τα υπέρ και τα κατά...και κάνεις την επιλογή σου

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μια μικρή διόρθωση: Η στολή δεν είναι μόνο για τα φοιτητικά χρόνια αλλά μέχρι την αποστράτευση/ σύνταξη: Ειδικά όσο κάνεις σε μονάδα (ποικίλει από 2 έως πολλά χρόνια) δεν παίζει άσπρη μπλούζα αλλά πουκαμισάκι/ σακάκι με στρατόσημα και όλα τα παρεπόμενα: αναφορές, προσοχές, μπλα μπλα μπλα

Και όπως είπα και αλλού, ο στρατιωτικός ειδικευόμενος έκανε το μάγκα γιατί μπήκε υπεράριθμος. Για μένα δεν πρέπει να υπάρχουν υπεράριθμοι στρατιωτικοί, εκτός αν αποδείξουν ότι είναι αξιότεροι των πολιτών ιατρών. Εξετάσεις ΚΑΙ γι' αυτούς λοιπόν.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Και όπως είπα και αλλού, ο στρατιωτικός ειδικευόμενος έκανε το μάγκα γιατί μπήκε υπεράριθμος. Για μένα δεν πρέπει να υπάρχουν υπεράριθμοι στρατιωτικοί, εκτός αν αποδείξουν ότι είναι αξιότεροι των πολιτών ιατρών. Εξετάσεις ΚΑΙ γι' αυτούς λοιπόν.
Αν συμβεί κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, ξεχνάω την Αμερική και γυρνάω πίσω.

Διότι, τότε, θα αποκτήσουμε κράτος...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emarup Aμάν με αυτές τις εξετάσεις!!! Λες και θα λύσουν όλα τα προβλήματα :rolleyes:

Λες και εδώ στην Ιταλία, όπου υπάρχουν αυτές οι διάσημες εξετάσεις, δεν έχουν παράπονα για το κράτος... Μάλιστα έλεγες πως στις ΗΠΑ βλέπεις κάμποσους Ιταλούς να έρχονται... γιατί άραγε, μιάς που έχει εξετάσεις? :lol: Άσε μη μου εξηγείς, ξέρω...

Λες και στην Αγγλία, δε λένε τα ίδια...

Για να μη μιλήσουμε για την ιδέα που έχουν οι πολίτες των ΗΠΑ για το federal state...

To θέμα του στρατού στην Ελλάδα είναι πως πρέπει, θέλοντας και μη, να εκσυγχρονιστεί... έλα όμως που και γι'αυτό χρειάζονται λεφτά και όχι μόνο μείζες για εξοπλισμό :P

Τροποποιήθηκε από ioan
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εχω την εντυπωση οτι οι στρατιωτικοι ιατροι μπορουν και μπαινουν υπεραριθμοι επειδη πληρωνονται απο τον στρατο και οχι απο το Υπουργειο Υγειας.

Για την στρατιωτικη ιατρικη, το μοναδικο καλο ειναι η επαγγελματικη αποκατασταση, αλλα κατα τα αλλα δεν βλεπω κανενα αλλο θετικο σημειο.

Μπορει πχ να βγαινεις εξωτερικο για μετεκπαιδευση και τετοια, αλλα μην ξεχναμε οτι δεν διαλεγεις εσυ την ειδικοτητα που θα κανεις, εκτος απο την περιπτωση που εισαι αριστουχος (ή τελος παντων εχεις τη μεγαλυτερη βαθμολογια στη σειρα σου).

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γειά σε όλους!Ευχαριστώ Tik-Tak για τις κατατοπιστικές απαντήσεις σου.

Sovereign, με ρωτάς με ποιό σκοπό επιδιώκω τη στρατιωτική Ιατρική.Ίσως να έχετε όλοι δίκιο που λέτε ότι είναι δύσκολα και δεν κάνουν για ένα κοριτσάκι.Κατα τη γνώμη μου όμως η στρατιωτική ιατρική είναι μια ΠΡΟΚΛΗΣΗ.Η αλήθεια είναι ότι οι γονείς μου μου τα δίνουν όλα,παρ'όλα αυτά μεγαλώνω σε μια οικογένεια στην οποία η πειθαρχεία είναι απαραίτητη.Δεν μπορώ να κάνω πάντα ό,τι θέλω.Άρα νομίζω ότι όσο δύσκολα και να είναι εκεί τα πράγματα, εγώ θα τα καταφέρω.Άλλωστε όλοι παραδέχονται ότι μετά το 3ο έτος,όλα κυλούν ήσυχα.

Δεν αμφιβάλλω ότι θα ζοριστώ, θα πιεστώ ή και θα κλάψω.Όμως οι κόποι μου θα ανταμειφθούν.Η άμεση επαγγελματική αποκατάσταση είναι σπουδαίο πλεονέκτημα.

Τέλος (για να μη πολυλογούμε) όταν αγαπάς αυτό που κάνει τότε κάθε εμπόδιο και κάθε δυσκολία γίνεται ένα μικρό σκαλοπατάκι που πρέπει να διαβείς! :)

Νομίζω ότι έχω δίκιο:πάντως ότι και να επιλέξω, να ξέρετε ότι λαμβάνω τη γνώμη του κάθενος από εσάς!Συνεχίστε να λέτε τις άποψεις σας. embye

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παιδιά, αφού τελειώσει κάποιος τη στρατιωτική ιατρική, πού κάνει ειδίκευση;Επιλέγει εκείνος το μέρος και το νοσοκομείο, στο οποίο θα ειδικευτεί; Για παράδειγμα εμένα με ενδιαφέρει η Πολεμική Αεροπορία.Το νοσοκομείο αυτής, είναι το 251 Γενικό Νοσοκομείο Αεροπορίας.

Ας πούμε ότι τελειώνει την ειδίκευση.Μετά, τί γίνεται;Μπορέι να εργαστεί κατευθείαν σε αυτό το νοσοκομείο(251 Γενικό Νοσοκομείο Αεροπορίας),ή οι ανώτεροι του θα επιλέξουν πού θα εργαστεί;

emconfused

Σύνδεσμος στη δημοσίευση