Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου

bromptonista

Recommended Posts

Επίσης ο αγροτικός γιατρός (όπως και ο ειδικευόμενος) ΔΕΝ εφημερεύει ποτέ χωρίς παρουσία ειδικού. Άρα η εφημερία δε γίνεται ποτέ σε ΠΙ αλλά σε ΚΥ ή Νοσοκομείο!

Αυτό που λες δεν ισχύει, κι μου αρέσει που είσαι κι απόλυτη.

Εξαρτάται.

Ναι, όταν υπάρχει ειδικός στο ΚΥ πρεπει να είναι παρών, αλλά όχι, αν δεν είναι αυτό εφικτό, μπορεί να εφημερεύει κι μόνος του, σε ΠΙ. Αυτό συμβαίνει ειδικά στα μικρά νησάκια.

Και μια διευκρίνηση επειδή εξακολουθείτε να τα μπερδεύετε: αγροτικός κι ειδικεύομενος, μπορεί να είναι κι οι δύο ανειδίκευτοι ιατροί, αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο.

Ο ειδικεύομενος είναι εκπαιδευτική θέση κι πρέπει να δρα πάντα υπό επίβλεψη Ειδικού, ενώ ο αγροτικός είναι ΑΥΤΕΝΕΡΓΩΝ (=ευθύνη περιστατικών) ιατρός.

Φυσικά, αν γίνει η στραβή το δικαστήριο θα λάβει, συνήθως, υπόψιν, ότι ο αγροτικός στην Ελλάδα είναι κατά βάση ένα 25χρονο (πάνω-κάτω) παιδί που βγήκε τώρα απ΄την Σχολή, δεν έχει εμπειρία κτλ κι θα τον αθωώσει.

Αλλά καλό να τα έχουμε ξεκάθαρα στο μυαλό μας, δεν είναι ίδιες οι θέσεις.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

• Απαντήσεις 2,6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

μου το ειπαν στο ΚΥ,ειδα και τη λιστα εφημεριων.  ρωτησα τον ιατρο του ενος ΠΙ που ειναι υποχρεος ο οποιος τις εφημεριες του τις κανει στο νοσοκομειο, ομως οι ιατροι των αλλων πεντε ΠΙ δεν εφημερευουν στο ΚΥ η' νοσοκομειο αλλα στο ΠΙ

Τι να πωωωωω!!!!! Πρώτη φορά το ακούω αυτό και αναρωτιέμαι κατα πόσο είναι νόμιμο. Σύμφωνα με το Υα10/Γ.Π 2090/2010 ΦΕΚ 78Β/2010 (σελ. 865, εδάφιο Γ)

"Οι εφημερίες των πιο πάνω ιατρών, μπορεί με απόφαση του Δ. Συμβουλίου του «Νοσοκομείου − Κ. Υγείας» να πραγματοποιούνται και στις έδρες των Περ. Ιατρείων μόνον όταν:
πρόκειται για Π.Ι. νησιού, που δεν συμπίπτει με το νησί της έδρας του «Νοσοκομείου − Κέντρου Υγείας» ή όταν το Π.Ι. βρίσκεται σε απόσταση μεγαλύτερη των 20 χιλιομέτρων από την έδρα του «Νοσοκομείου − Κέντρου Υγείας».

− στο Π.Ι. υπηρετεί σε συστημένη οργανική θέση ιατρός κλάδου Ε.Σ.Υ.

− τα Π.Ι. δεν μπορούν να εξυπηρετηθούν κατά τα Σάββατα, Κυριακές και λοιπές αργίες από το Κέντρο Υγείας, στο οποίο υπάγονται (με σταθερό ή μεταβλητό κέντρο εφημερίας) όπως τα κάτωθι:
Π.Γ.Ν. Αλεξανδρούπολης: Π.Ι. Φερρών
Ν.Γ.Ν. Χαλκιδικής: Κ.Υ. Μουδανιών: Π. Ι. Ν. Καλλικρά−
τειας.
Κ.Υ. Αγίου Νικολάου: Π. Ι. Συκέας, Π.Ι. Ορμυλίας.

Κ.Υ. Παλαιοχωρίου: Π.Ι. Ιερισσού, Π.Ι. Γαλάτιστας, και
Π.Ι. Ριζών, Π.Ι. Καρυών Αγ. Όρους.
Κ.Υ. Κασσανδρίας: Π.Ι. Πευκοχωρίου.
Ν. Γ. Ν. Μυτιλήνης: Κ.Υ. Καλλονής: Π.Ι. Πέτρας, Π.Ι. Μή−
θυμνας, Π.Ι. Κάπης, Π.Ι. Μανταμάδου, Π.Ι. Συκαμινέας, Π.Ι.
Θερμής, Π.Ι. Παμφίλων.
Κ.Υ. Πλωμαρίου: Π.Ι. Αγιάσου, Π.Ι. Ιππείου, Π.Ι. Κάτω
Τρίτους, Π.Ι. Σκοπέλου, Π.Ι. Παλαιοκήπου, Π.Ι. Παπάδου.
Ν. Γ. Ν. Φλώρινας: Κ.Υ. Αμυνταίου, Π.Ι. Πύλης, Π.Ι. Λε−
χόβου
Ν. Γ. Ν. Αγρινίου: Κ.Υ. Θέρμου, Π.Ι. Γαβαλούς
Κ.Υ. Αμφιλοχίας Π.Ι. Κατούνας
Γ. Ν. Χαλκίδας: Κ.Υ. Ιστιαίας Π.Ι. Λιχάδας
Ν. Γ. Ν. Μεσολογγίου: Κ.Υ. Αστακού Π.Ι. Μύτικας

Ν. Ηρακλείου: Κ.Υ. Αγίας Βαρβάρας, Π.Ι. Κρουσώνα
ΚΥ Αρκαλοχωρίου, Π.Ι.Αχάρνων
Ν. Χανίων: Κ.Υ. Βάμμου, Π.Ι. Χώρας Σφακίων, Ειδικό
Περιφερειακό Ιατρείο Σούδας Ν. Ρεθύμνου Κ.Υ. Σπήλιου,
Π.Ι. Επισκοπής Ν. Σητείας Π.Ι. Μακρυγιαλού
Ν. Γ. Ν. − Κ. Υ. Κ.Υ. Κλειτορίας, Π.Ι.Δάφνης, Π.Ι. Ψωφίδος
Καλαβρύτων:
Γ. Ν. Γρεβενών: Κ.Υ. Δεσκάτης, Π.Ι. Πολυνερίου, Π.Ι.
Κρανιάς, Π.Ι Σαρακήνας.
Γ.Ν. Καστοριάς: Κ.Υ. Αργούς Ορεστικού, Π.Ι. Μεσοποταμιάς
Γ. Ν. Κοζάνης: Κ.Υ.Σιάτιστας, Π.Ι. Εμπορίου
Γ. Ν. Βέροιας: Κ.Υ. Αλεξάνδρειας, Π.Ι.Ριζωμάτων
Ν. Γ. Ν. Καρδίτσας: Κ.Υ. Μουζακίου, Π.Ι. Βραγκιανών,
Π.Ι. Αργυρίου, Π.Ι. Καλικώμης, Π.Ι. Ανθηρού, Π.Ι. Αργιθέας,
Π.Ι. Πεζούλας,
Π.Ι. Καρίτσας, Π.Ι. Νεράιδας,
Π.Ι. Καστανιάς, Π.Ι. Κουμπουριανών,
Π.Ι. Πετρίλου.
Κ.Υ. Σοφάδων, ΓΙ.Ι. Λεονταρίου,
Π.Ι. Ρεντίνας, Π.Ι. Λουτροπηγής
Ν. Γ. Ν. Κεφαλληνίας: Κ.Υ. Σάμης, Π.Ι. Βασιλικάδων ως σταθερό Κέντρο Εφημερίας και Π.Ι. Σκάλας, Π.Ι. Τζανάτων και Π.Ι. Χιονάτων ως μεταβλητά Κέντρα Εφημέριων.
Γ. Ν. Καβάλα: ΚΥ Πρίνου, ΠΙ Θεολόγου
Γ. Ν. Τρίπολης: ΚΥ Άστρους, Π.Ι. Καστριού
Γ. Ν. − Κ Υ. Π.Ι. Κοπανακίου Κυπαρισσίας

Κ.Υ. Καντάνου Π.Ι. Παλαιοχώρας

− στις έδρες των Π.Ι. πραγματοποιούνται οι εφημερίες των αγροτικών γιατρών των Π.Ι. που ανήκουν σε Κ.Υ. των Νοσοκομείων μόνο των πιο κάτω μικρών νησιών με ιδιάζουσες γεωγραφικές και κοινωνικές συνθήκες όπως:
Π. Γ. Ν. Πειραιά «Τζάνειο»: Κ.Υ. Αίγινας: Π.Ι.Αγκιστρίου.
Π.Γ.Ν. Αλεξανδρούπολης Κ.Υ. Σουφλίου: Π.Ι. Σαμοθρά−
κης και Π.Ι. Καμαριώτισσας.
Ν.Γ.Ν. Βόλου: Κ.Υ. Σκοπέλου: Π.Ι. Αλοννήσου,
Π.Ι. Γλώσσας
Π.Γ.Ν. Αθήνας «Γ. Γεννηματάς»: Κ.Υ. Λαυρίου.
Ν.Γ.Ν. Κέρκυρας: Κ.Υ. Αγρού: Π.Ι. Ερεικούσας.
Π.Ι. Οθωνών, Π. Ι. Μαθρακίου
Ν.Γ.Ν. Ρόδου: Κ.Υ. Καρπάθου: Π.Ι. Κάσου.
Κ.Υ. Έμπωνα: Π.Ι. Τήλου, Π.Ι. Μεγίστης, Π.Ι. Σύμης, Π. Ι.
Χάλκης
Ν . Γ. − Κ. Υ Μολάων Κ.Υ. Νεάπολης: Π.Ι. Ελαφονήσου
Ν.Γ.Ν. − Κ. Υ. Νάξου: Π.Ι. Αμοργού, Π.Ι. Αιγιάλης Αμοργού,
Π.Ι. Καταπόλων Αμοργού, Π.Ι. Αρκεσίνης Αμοργοί
Π.Ι. Δονούσας, Π.Ι. Κουφονησίων και των εξυπηρετούντων κοινοτήτων Σχοινούσας και Ηρακλείας
Ν.Γ.Ν. Σύρου: Κ.Υ. Θήρας: Π.Ι. Ίου, Π.Ι. Ανάφης, Π.Ι. Σίκινου, Π.Ι Φολεγάνδρου, Π.Ι. Θηρασιάς.
Κ.Υ. Πάρου: Π.Ι. Αντιπάρου.
Κ.Υ. Μήλου: Π.Ι. Σίφνου, Π.Ι. Σέριφου, Π.Ι. Κιμώλου,
Π.Ι. Κύθνου, Π.Ι. Δρυοπίδας, Π.Ι. Κέας

Ν. Χανίων: Κ.Υ. Καντάνου: Π.Ι. Γαύδου
Ν.Γ.Ν. Λευκάδας: Κ.Υ. Βασιλικής: Π.Ι. Καστού, Π.Ι. Κατωμερίου, Π.Ι. Καλάμου
Ν.Γ.Ν. Χαλκιδικής: Κ.Υ. Παλαιοχωρίου: Π.Ι. Αμουλιανής
Ν.Γ.Ν. Χίου: Κ.Υ. Πυργίου: Π.Ι. Ψαρρών, Π.Ι. Οινουσών."

Βέβαια...από την άλλη, αν οι γιατροί των άλλων 5 ΠΙ είναι Γενικοί Ιατροί (και όχι υπόχρεοι υπηρεσιάς υπαίθρου) δεν ξέρω τι άλλου είδους συμφωνία έχουν κάνει με το Δντη του ΚΥ. 

Επίσης ο αγροτικός γιατρός (όπως και ο ειδικευόμενος) ΔΕΝ εφημερεύει ποτέ χωρίς παρουσία ειδικού. Άρα η εφημερία δε γίνεται ποτέ σε ΠΙ αλλά σε ΚΥ ή Νοσοκομείο!

Αυτό που λες δεν ισχύει, κι μου αρέσει που είσαι κι απόλυτη. Εξαρτάται. Ναι, όταν υπάρχει ειδικός πρεπει να είναι παρών, αλλά όχι, αν δεν είναι αυτό εφικτό, μπορεί να εφημερεύει κι μόνος του, σε ΠΙ. Αυτό ισχύει ειδικά στα μικρά νησάκια.

Και μια διευκρίνηση επειδή εξακολουθείτε να τα μπερδεύετε: αγροτικός κι ειδικεύομενος, μπορεί να είναι κι οι δύο ανειδίκευτοι ιατροί, αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Ο ειδικεύομενος είναι εκπαιδευτική θέση κι πρέπει να δρα πάντα υπό επίβλεψη Ειδικού, ενώ ο αγροτικός είναι ΑΥΤΕΝΕΡΓΩΝ ιατρός.

Φυσικά, αν γίνει η στραβή ένα δικαστήριο θα λάβει, συνήθως, υπόψιν, ότι ο αγροτικός στην Ελλάδα είναι κατά βάση ένα 25χρονο (πάνω-κάτω) παιδί που βγήκε τώρα απ΄την Σχολή, δεν έχει εμπειρία κτλ κι θα τον αθωώσει. αλλά καλό να τα έχουμε ξεκάθαρα στο μυαλό μας, δεν είναι ίδιες οι θέσεις.

Απόλυτη δεν είμαι αγαπητέ μου. Απάντησα σε συγκεκριμένη ερώτηση που αφορούσε ΠΙ μη άγονο, σε μη νησιωτική περιοχή.

ΟΚ, τώρα το διευκρίνησες, εγώ έμεινα στο "πάντα".

Είναι η μοίρα του γραπτού να είναι παρεξηγημένο :) Πάντως, για την ιστορία, πριν κανα 6μηνο, ΚΥ κατέβασε εφημερίες στην ΥΠΕ με 2 μέρες να καλύπτονται μόνο από αγροτικό και παιδίατρο ("χάσανε" 2 γενικούς και δε βγαίναν αλλιώς οι εφημερίες) και τους το γύρισαν πίσω ως επισφαλές. Γενικά δε βγάζεις άκρη δυστυχώς!!!

ξερω οτι τα 3 ΠΙ εχουν γενικο ιατρο,οσον αφορα τα υπολοιπα το ενα εχει ιατρο επι θητεια κ σε αναμονη για ειδικοτητα κ δεν γνωριζω αν ειναι διθεσιο κ  για τα αλλα δεν εχω πληροφοριες 

το Π.Ι, που αναφερεις,ανηκει στην λιστα με τα περιφερειακα που αναρτησε η Elpi?

ΟΚ, τώρα το διευκρίνησες, εγώ έμεινα στο "πάντα".

Είναι η μοίρα του γραπτού να είναι παρεξηγημένο :) Πάντως, για την ιστορία, πριν κανα 6μηνο, ΚΥ κατέβασε εφημερίες στην ΥΠΕ με 2 μέρες να καλύπτονται μόνο από αγροτικό και παιδίατρο ("χάσανε" 2 γενικούς και δε βγαίναν αλλιώς οι εφημερίες) και τους το γύρισαν πίσω ως επισφαλές. Γενικά δε βγάζεις άκρη δυστυχώς!!!

Ναι, το μόνο σίγουρο είναι ότι γενικά δεν βγάζεις άκρη. Πάντως εξακολουθεί να ισχύει και η εγκύκλιος του υπουργείου, η οποία επικαιροποιήθηκε και το 2013 με την απόφαση Μπουμπούκου για τα δικαιώματα και υποχρεώσεις αγροτικών ότι "δε νοείται λειτουργία ιατρείου απουσία ειδικού".  Για αυτό μάλιστα είχαμε ξανασυζητήσει εδώ μέσα, αν δεν θυμάμαι λάθος ο συνφορουμίτης kopritis  είχε επιχειρηματολογήσει ξανα υπέρ της διαφοράς των θεσεων ειδικευομένου - αγροτικού, και είχαμε εντοπίσει τις διφορούμενες διατυπώσεις (όποιος θέλει μπορεί να το αναζητήσει μέσω των δημοσιεύσεων μου)

Όπως και να 'χει..... Το γεγονός είναι ότι αν δεν έχεις πολύ σοβαρό λόγο να βρεθείς σε κάποιο απο τα παραπάνω και γενικά σε απομονωμένα ΠΙ (ή ΚΥ), στην παρούσα συγκυρία είναι καλά να τα αποφεύγεις. Προ ολίγων ετών όταν ακόμη δεν υπήρχε η υποχρεωση υπηρεσίας υπαίθρου για ειδικότητα, κάτι τέτοιο ήταν πολύ εύκολο (με όλα τα ιατρεία άδεια). Τώρα βέβαια είναι πιο δύσκολο , αλλά imho καλύτερα να περιμένει ένας νέος γιατρός που μόλις πήρε το πτυχίο ένα δίμηνο παραπάνω και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο με προϋποθέσεις, παρά να κάνει τον μαθητευόμενο μάγο σε επισφαλείς, στην καλύτερη, συνθήκες.  Εξάλλου και οι λίστες ειδικότητας είναι εν γένει άδειες και ακόμη και αν ολοκληρώσεις την υπηρεσία υπαίθρου λίγο αργότερα, η επόμενη θέση θα ανοίγει συνήθως αρκετά κοντά χρονικά.

Τροποποιήθηκε από ventisette

Εξέλιξη της τελευταίας στιγμής:

• Η στελέχωση του συστήματος ειδικότερα της περιφέρειας και των άγονων γραμμών με ποιους τρόπους θα επιτευχθεί;
Αν. Ξανθός: Ενισχύουμε την προσπάθεια στήριξης των άγονων γραμμών με επιπλέον κίνητρα, κατοχυρώνοντας νομικά τις περιφέρειες ώστε να μπορούν να παρέχουν ένα κοινωνικό πακέτο στους επικουρικούς και αγροτικούς γιατρούς για να καλυφθούν θέσεις που είναι διαχρονικά κενές.
Διευκολύνουμε την προσέλευση των ειδικευομένων στο σύστημα, που αντιμετωπίζει το μεγάλο πρόβλημα της ιατρικής μετανάστευσης και αποτέλεσμα έχει το άδειασμα των περιφερειακών ιατρείων, καταργώντας την υποχρεωτικότητα του αγροτικού για την έναρξη της ειδικότητας.
Σήμερα οι θέσεις για την ειδικότητα αδειάζουν πιο γρήγορα και η υποχρέωση της υπηρεσίας υπαίθρου πριν από την ειδικότητα δημιουργεί μια επιπλέον δυσκολία στους νέους γιατρούς και τους κάνει να φεύγουν μια και καλή στο εξωτερικό.

Αφού είδαν το άδειασμα των νοσοκομείων από ειδικεύομενους, καταργούν την υποχρέωση εκπλήρωσης αγροτικού για την έναρξη της Ειδικότητας...

Όσον αφορά το θέμα που επανήλθε.

Η εγκύκλιος του Υπουργείου (περί υποχρέωσης παρουσίας Ειδικού σε όλα τα Ιατρεία) κινείται στην σωστή κατεύθυνση, αλλά είναι υποκριτική κατ΄ εμέ για τον απλούστατο λόγο:

ΚΛΕΙΝΟΥΝ τα μάτια στο ότι αυτό που απαγορεύεται ΗΔΗ συμβαίνει, οποιοσδήποτε αγροτικός μπορεί να δηλώσει οποιοδήποτε άγονο θέλει, χωρίς κανένα περιορισμό. ΑΝ ΗΘΕΛΑΝ, μπορούσαν κάλλιστα να "κλειδώσουν" τις συγκεκριμένες επιλογές, ώστε ο υπόχρεος υπηρεσίας υπαίθρου να μπορεί να δηλώνει μόνο θέσεις που εφημερεύουν σε Κ.Υ, δίπλα σε Ειδικούς Γενικούς Ιατρούς (κι άλλους) που είναι κι το λογικότερο.

Κατά τα άλλα, η διαφορά Αγροτικού/Ειδικεύομενου είναι εμφανής στο παρακάτω:

ο οποιοσδήποτε ιατρος ΑΝΕΥ Ειδικότητας μπορεί να ανοίξει δικό του Ιατρείο ως Ιατρός ΑΝΕΥ Ειδικότητας κι να εξετάζει κι να συνταγογραφεί στα πλαίσια των γνώσεών του, κι κάποιοι το έχουν κάνει.

Ο ειδικεύομενος προφανώς δεν μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο, ούτε καν αν κάνει Ειδικότητα σαν υπεράριθμος, η Ειδικότητα είναι εκπαιδευτική θέση με σχέση πλήρους κι αποκλειστικής απασχόλησης με το νοσοκομείο.

Στην ουσία τώρα, προφανώς δεν θεωρώ λογικό οι νέοι απόφοιτοι να "ρίχνονται" σε απομονωμένα νησάκια, εφημερεύοντας μόνοι τους, για περιστατικά που αγχώνουν ακόμα κι φτασμένους κλινικους γιατρούς με πολύχρονη εμπειρία, κι θα συμφωνήσω με τον/την ventisette, καλύτερα τα νέα παιδιά να αποφεύγουν αυτές τις θέσεις.

Το κακό είναι ότι σ' αυτές τις φάσεις (κι ηλικίες), συνήθως υπάρχει άγνοια κινδύνου.

Να μας έχει όλους ο θεούλης καλά και σε 6-9 μήνες θα δούμε την επαρχία να αποψιλώνεται από αγροτικούς γιατρούς και οι τοπικές κοινωνίες τότε (που νοικιάζουν 300 ευρώ ένα δωμάτιο στον γιατρούλη και τον έχουν κάνει το παιδί της καρπαζιάς) θα ξεσηκωθούν που μείναν δίχως γιατρό και ο Γκλέτσος θα κλείσει την εθνική οδό επειδή πέντε-έξι Π.Ι. της περιοχής του έχουν ξεμείνει από γιατρούς και.... να σου παστέλια και να τα ξερολούκουμα!

Να δω τότε τι θα σκαρφιστούν οι φωστήρες στο υπουργείο, που θα παρελαύνει ο κάθε επαρχιώτης βουλευτής πάσης αποχρώσεως και θα μυξοκλαίει που έμεινε η εκλογική του περιφέρεια άδεια από γιατρούς!

Νόμοι, νόμοι, νόμοι δίχως μακροπρόθεσμο σχεδιασμό και τελικό σκοπό....

Υπάρχουν ακόμα τραγικότερα, να έχει μείνει για ΧΡΟΝΙΑ χωρίς γιατρό ένα Ιατρείο σε μικρό νησάκι, να πηγαίνει (μετά από κάμποσους γιατρους σε rotations) επιτέλους ιατρός στο νησί, να επιζητεί να ενοικιάσει αξιοπρεπές κατάλυμμα καθότι το Ιατρείο δεν είναι κατοικήσιμο, κι να της ζητούν, εκτός των "μαύρων" να τους αδειάζει το διαμέρισμα κατά τους καλοκαιρινούς μήνες για να μπορούν να το ενοικιάζουν σε τουρίστες ! ! !

Ομιλούμε για την αποθέωση της αχαριστίας κι της εκμετάλλευσης, οι ίδιες τοπικές κοινωνίες που κραυγάζουν περί "εγκατάλειψης"...

Α, κι "λεφτά υπάρχουν" στο ίδιο νησάκι που δεν υπάρχει αξιοπρεπές οίκημα για τον γιατρό, γίνεται δωρεά ασθενοφόρου αξίας 10δεκάδων χιλιάδων €, αντί να δώσουν 20-30 χιλιάρικα (πολύ πλούσια) για να κατασκευάσουν ένα studio σε ένα ακίνητο του Δήμου...

Όσον αφορά την εγκύκλιο που ανέφερε ο ventisette, ουσιαστικά είναι copy-paste μιας απάντησης του  Υπουργείου περί υποχρεωτικής παρουσίας Ειδικών Ιατρών στα εξωτερικά Ιατρείων νοσοκομείων (ούτε εκεί εφαρμόζεται!) κι κάποια σαϊνια στο Υπουργείο απλά έκαναν αντιγραφή το σχετικό απόσπασμα κι στην εγκύκλιο των αγροτικών.

Λες κι το Υπουργείο δεν γνωρίζει ότι τα περισσότερα ΠΙ λειτουργούν χωρίς ειδικευμένο ή είναι εφικτό να υπάρχει ειδικευμένος σε όλα τα ΠΙ της χώρας...

Καλημέρα συνάδελφοι. 

Έστειλα πριν 3 μέρες τα χαρτιά μου για την προκήρυξη μέσω ACS και χθες προσπαθούσα όλη μέρα να επικοινωνήσω με το υπουργείο ώστε να ενημερωθώ εάν τα παρέλαβαν. Δεν έπιασα γραμμή όπως αναμενόταν. Ευτυχώς όμως με ειδοποίησαν από την κουριερ ότι το δέμα εφτασε στον προορισμό του. Από εδώ και πέρα θα χρειαστώ κάτι άλλο?  Αριθμό πρωτοκολλου ας πούμε? Ή απλά περιμένω τα αποτελέσματα της προκήρυξης (εφόσον φυσικά τα δικαιολογητικα μου είναι οκ) ?

Καλημέρα συνάδελφοι. 

Έστειλα πριν 3 μέρες τα χαρτιά μου για την προκήρυξη μέσω ACS και χθες προσπαθούσα όλη μέρα να επικοινωνήσω με το υπουργείο ώστε να ενημερωθώ εάν τα παρέλαβαν. Δεν έπιασα γραμμή όπως αναμενόταν. Ευτυχώς όμως με ειδοποίησαν από την κουριερ ότι το δέμα εφτασε στον προορισμό του. Από εδώ και πέρα θα χρειαστώ κάτι άλλο?  Αριθμό πρωτοκολλου ας πούμε? Ή απλά περιμένω τα αποτελέσματα της προκήρυξης (εφόσον φυσικά τα δικαιολογητικα μου είναι οκ) ?

Όπως τα είπες! Περιμένεις τα προσωρινά πρώτα και μετά τα οριστικά αποτελέσματα. Ως τότε δε μπορείς (και δε χρειάζεται) να κάνεις κάτι άλλο. Καλή επιτυχία!

σωστο,αλλα αμα στο μεταξυ τους βρεις στο τηλεφωνο καποια στιγμη και παρεις και αριθμο πρωτοκολλου,δεν θα ητανε κακη ιδεα...

Παιδια, χαιρετω. Μια γρηγορη απορια.

Εστω οτι εγω δηλωνω με σειρα προτιμησης την θεση Α και επειτα την θεση Β.

Εστω οτι καποιος αλλος δηλωνει μονο την θεση Α. 

Ας πουμε οτι τωρα εγω εχω περισσοτερα μορια απο ολους τους υπολοιπους.

Εστω επισης οτι κανενας αλλος γιατρος δεν εχει δηλωσει την θεση Β εκτος απο εμενα.

Αυτο που θα γινει ειναι οτι το υπουργειο θα δει οτι για την θεση Α εγω εχω περισσοτερα μορια, και θα βαλει εμενα στην θεση Α, και η θεση Β θα μεινει κενη. Σωστα;

Δεν ειναι δηλαδη της λογικης πώς θα καλυψουμε περισσοτερες θεσεις ακομα και στελνοντας καποιον στην χαμηλοτερη προτιμηση του, παροτι δικαιουται να διοριστει στην πρωτη προτιμηση του;

Παιδια, χαιρετω. Μια γρηγορη απορια.

Εστω οτι εγω δηλωνω με σειρα προτιμησης την θεση Α και επειτα την θεση Β.

Εστω οτι καποιος αλλος δηλωνει μονο την θεση Α. 

Ας πουμε οτι τωρα εγω εχω περισσοτερα μορια απο ολους τους υπολοιπους.

Εστω επισης οτι κανενας αλλος γιατρος δεν εχει δηλωσει την θεση Β εκτος απο εμενα.

Αυτο που θα γινει ειναι οτι το υπουργειο θα δει οτι για την θεση Α εγω εχω περισσοτερα μορια, και θα βαλει εμενα στην θεση Α, και η θεση Β θα μεινει κενη. Σωστα;

Δεν ειναι δηλαδη της λογικης πώς θα καλυψουμε περισσοτερες θεσεις ακομα και στελνοντας καποιον στην χαμηλοτερη προτιμηση του, παροτι δικαιουται να διοριστει στην πρωτη προτιμηση του;

Εάν για τη θέση Α έχεις τα περισσότερα μόρια θα πάρεις τη θέση Α ανεξάρτητα εάν οι θέσεις Β, Γ, Χ, Ω έχουν καλυφθεί ή όχι. Όσες μείνουν κενές θα πάνε στην επόμενη προκήρυξη που θα βγει και θα είναι θέσεις για επί θητεία. Εάν και τότε δεν καλυφθούν τότε ναι, οι παραπάνω θέσεις θα μείνουν κενές και οι περιοχές ακάλυπτες.

Γεια σας παιδιά! Εγώ θα ήθελα με την σειρά μου να ρωτήσω αν ισχύει η προτεραιότητα για μια θέση λόγω εντοπιότητας, και τι εννοούμε ακριβώς λέγοντας "εντοπιότητα"?

Ευχαριστω!

Τροποποιήθηκε από MikroKouneli
mistake

θαρρω πως η εντοπιοτητα εχει πλεον καταργηθει

Στο τελευταίο ΦΕΚ δεν υπάρχει καμιά αναφορα σε εντοπιότητα

https://dasta.auth.gr/cmsitem.aspx?sid=2&id=102

Αν ίσχυε αυτο το κριτήριο,ως μόνιμος κάτοικος ενός νομού αν ήθελες να δηλώσεις αγροτικο στην περιοχή σου,θα έπαιρνες κάποια μόρια παραπάνω.

Ευχαριστώ πολύ :)

Θα ήθελα όμως να ρωτήσω και κάτι άλλο! Ως ημερομηνία κτήσης πτυχίου θεωρείται η ημερομηνία ορκωμοσίας? Αναρωτιέμαι διότι αν είναι έτσι, παιδιά από την ιατρική Αθήνας μειονεκτούν σε σχέση με παιδιά από άλλες ιατρικές σχολές, καθ' ότι συνήθως οι ορκωμοσίες κλπ γίνονται κάπως πιο αργά στην Αθήνα?

Θα ήθελα όμως να ρωτήσω και κάτι άλλο! Ως ημερομηνία κτήσης πτυχίου θεωρείται η ημερομηνία ορκωμοσίας? Αναρωτιέμαι διότι αν είναι έτσι, παιδιά από την ιατρική Αθήνας μειωνεκτούν σε σχέση με παιδιά από άλλες ιατρικές σχολές, καθ' ότι συνήθως οι ορκωμοσίες κλπ γίνονται κάπως πιο αργά στην Αθήνα?

Ημερομηνία κτήσης πτυχίου είναι η ημερομηνία που πέρασες το τελευταίο σου μάθημα.

*[Ημερομηνία κτήσης πτυχίου είναι η τελευταία μέρα της εξεταστικής περιόδου στην οποία πέρασες το τελευταίο μάθημα.]

Τροποποιήθηκε από Sunny
Διόρθωση πληροφοριών

Θα ήθελα όμως να ρωτήσω και κάτι άλλο! Ως ημερομηνία κτήσης πτυχίου θεωρείται η ημερομηνία ορκωμοσίας? Αναρωτιέμαι διότι αν είναι έτσι, παιδιά από την ιατρική Αθήνας μειωνεκτούν σε σχέση με παιδιά από άλλες ιατρικές σχολές, καθ' ότι συνήθως οι ορκωμοσίες κλπ γίνονται κάπως πιο αργά στην Αθήνα?

Ημερομηνία κτήσης πτυχίου είναι η ημερομηνία που πέρασες το τελευταίο σου μάθημα.

*[Ημερομηνία κτήσης πτυχίου είναι η τελευταία μέρα της εξεταστικής περιόδου στην οποία πέρασες το τελευταίο μάθημα.]

Και πώς θα το δικαιολογησουμε αυτό πάνω στην αίτηση?

Τροποποιήθηκε από Sunny
Διόρθωση πληροφοριών

Και πώς θα το δικαιολογησουμε αυτό πάνω στην αίτηση?

Αν δεν κάνω λάθος, αναγράφεται πάνω στο πτυχίο/αντίγραφο πτυχίου.

(Θα το τσεκάρω αργότερα & θα διορθώσω το ποστ μου, αν χρειαστεί.)

Βασικά έχει να κάνει με το πότε γίνεται η προκήρυξη. Συνήθως γίνεται Ιούλιο, που οι άλλες σχολές έχουν ήδη τελειώσει προ πολλού την εξεταστική, ενώ η Αθήνα στην καλύτερη περίπτωση να έχει μόλις τελειώσει τότε... Γι' αυτό λέω ότι μειονεκτούν οι απόφοιτοι Αθηνών