Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου

bromptonista

Recommended Posts

• Απαντήσεις 2,6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παιδιά χρειάζομαι πάλι τη βοήθειά σας!!!! Έχω ξεκινήσει εδώ και 3 εβδομάδες την τρίμηνη προεκπαίδευση στο Γ.Ν. όπου ανήκει το άγονο περιφερειακό ιατρείο στο οποίο έχω διοριστεί και με κάλεσαν από τη διοίκηση να μου ζητήσουν να πάω αμεσα στο χωριό και να ολοκληρώσω αργότερα το τρίμηνό μου... Τους είπα πως ο νόμος ορίζει το τρίμηνο να γίνεται ακέραιο και δε γίνεται να διακοπεί εφόσον το έχω ξεκινήσει και μου απάντησαν πως δεν προσδιορίζεται με σαφήνεια αυτό... Εν τω μεταξύ εγώ αυτή τη στιγμή τυχαίνει να βρίσκομαι Αθήνα, λόγω μιας διακομιδής που έκανα και με συμβούλεψε κάποιος να πάω στο Υπουργείο Υγείας να ζητήσω γραπτώς ότι δε γίνεται να διακόψω την τρίμηνη προεκπαίδευση... Παίζει να μου δώσουν πράγματι τέτοιο χαρτί??? Τι άλλο μπορώ να κάνω??? Το να πάω στο χωριό από τώρα δεν το συζητάω καν, αφενός γιατί δε νιώθω έτοιμη ακόμα να αναλάβω τέτοια ευθύνη και αφετέρου γιατί το συγκεκριμένο αγροτικό είναι διθέσιο και εξυπηρετεί και 5 γειτονικά χωριά και αυτήν τη στιγμή πιέζουν μόνο εμένα να πάω μέχρι να ολοκληρώσει το άλλο παιδί το τρίμηνό του και μετά το αντίστροφο, αλλά είναι αδύνατον για ένα άτομο να εξυπηρετήσει τόσο κόσμο....

emhelpemhelpemhelp

Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η τρίμηνη προεκπαίδευση των υπόχρεων στον παθολογικό και χειρουργικό τομέα δύναται ύστερα από αιτιολογημένη απόφαση του Διοικητή του Νοσοκομείου που υπάγεται το Κ.Υ. η το Π.Ι. να πραγματοποιηθεί και μετά το πρώτο τρίμηνο της δωδεκάμηνης υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου, μέχρι και τρεις (3) μήνες πριν τη λήξης αυτής. (ν. 3730/2008 ΦΕΚ 262 / Α΄ / 2008 ).

γενικά έχει συμβεί σε γνωατούς μου να τους το διακόψουν,με την υπόσχεση(!!!) να το κάνουν στο τέλος...σαν να το χρωστάνε.

ο νοών...

παιδια γεια σας...θα ηθελα να ρωτησω μηπως ξερει κανεις κατα ποσο εχει το δικαιωμα ο διευθυντης του κεντρου υγειας να στειλει εναν αγροτικο να αναπληρωνει κενα σε χωρια που ειναι εκτος δικαιοδοσιας του.Και πόσο μάλλον όταν το κενό το έχει δημιουργήσει ο ίδιος δίνοντας απόσπαση στο νοσοκομειο σε αγροτικο που είχε τα χωριά αυτά.δεν μπορώ να βρώ κάπου τη νομοθεσια για το συγκεκριμενο θέμα.

τωρα δεν ξερω αν ποσταρω στο σωστο subforum αλλα θελω να μοιραστω μαζι σας ενα διλημμα....

στο νοσοκομειο που περιμενω να διοριστω για 1 χρονο χειρουργικης ανακαλυψα οτι δυο απο τους υπηρετουντεσ εχουν συμβαση για ενα χρονο , ενω εχουν ηδη ολοκληρωσει αγροτικο.....

τι να κανω?να περιμενω νοσοκομειο η υπουργειο να το ανακαλυψουν η να το επισημανω εγω....δε θελω να φανω καρφι ρε γαμωτο.τα παιδια ειναι απο τη σχολη μου.....τι με συμβουλευετε?

Να κάνεις ερώτηση στο γραφείο προσωπικού. Δεν αλλάζει κάτι αν σου πούμε εμείς το ΟΚ. Και δε νομίζω ότι με το δικό μας ΟΚ, θα σου φύγουν οι "τύψεις".

ξερεις τι..εκανα επισημανση στο γραφειο προσωπικου αλλα μου ανεφεραν οτι δεν εχουν προσκομισει δικαιολογητικα που να αποδεικνυουν οτι εχουν κανει αγροτικο.....δε ξερω τι να κανω?...υπαρχει περιπτωση απο το υπουργειο να το δουν η θα ειναι αργα και θα εχουν τελειωσει το χρονο τουσ......?

παιδια γεια σας...θα ηθελα να ρωτησω μηπως ξερει κανεις κατα ποσο εχει το δικαιωμα ο διευθυντης του κεντρου υγειας να στειλει εναν αγροτικο να αναπληρωνει κενα σε χωρια που ειναι εκτος δικαιοδοσιας του.Και πόσο μάλλον όταν το κενό το έχει δημιουργήσει ο ίδιος δίνοντας απόσπαση στο νοσοκομειο σε αγροτικο που είχε τα χωριά αυτά.δεν μπορώ να βρώ κάπου τη νομοθεσια για το συγκεκριμενο θέμα.

Έχει το δικαίωμα να σε στείλει σε οποιοδήποτε Π.Ι. κοινότητα που ανήκει στο Κ.Υ.

τωρα δεν ξερω αν ποσταρω στο σωστο subforum αλλα θελω να μοιραστω μαζι σας ενα διλημμα....

στο νοσοκομειο που περιμενω να διοριστω για 1 χρονο χειρουργικης ανακαλυψα οτι δυο απο τους υπηρετουντεσ εχουν συμβαση για ενα χρονο , ενω εχουν ηδη ολοκληρωσει αγροτικο.....

τι να κανω?να περιμενω νοσοκομειο η υπουργειο να το ανακαλυψουν η να το επισημανω εγω....δε θελω να φανω καρφι ρε γαμωτο.τα παιδια ειναι απο τη σχολη μου.....τι με συμβουλευετε?

τέτοιοι "συνάδελφοι" υπάρχουν παντού. Ή κάνεις καταγγελία στο γραφείο προσωπικού για ψευδή-ελλειπή κατάθεση δικαιολογητικών ή περιμένεις τους συμφοιτητές σου να τελειώσουν και μετά ξεκινάς κι εσύ....έχει ο Θεός emconfused

Εντάξει. Άλλο ειδικότητα, άλλο αγροτικό.

Κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε να αναγνωρίζεται το αγροτικό ως ειδικότητα. Αλλά αυτό είναι μεγάλο θέμα και χωρά μεγάλη συζήτηση.

Κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε να αναγνωρίζεται το αγροτικό ως ειδικότητα.

Μία από τις προτάσεις που έγιναν κατά το παρελθόν στο υπουργείο εκ μέρους μου σε επιστολή που δημοσιεύτηκε και στο forum. Το υπουργείο δυστυχώς στόχευε να αυξήσει το χρόνο αναγνώρισης στους 9 μήνες....ίσως και στους 12.

μαλλον θα κανω επωνυμη καταγγελια, μιας και θιγομαι αμεσα.....δε 8α επρεπε να βγαζω εγω τα καστανα απο τη φωτια...θα επρεπε στο υπουργειο να υπαρχει καποιου ειδους τσεκαρισμα...τοσο δυσκολο ειναι...ευχαριστω για την υποστηριξη

Η έλλειψη οργάνωσης και ικανών υπαλλήλων στο Υπουργείο αναγκάζουν εμάς να ψάχνουμε τις παρανομίες συναδέλφων.

κοιτα για να ειμαι ειλικρινης δεν θεωρω οτι εχουν διαπραξει μεγαλη παρανομια.....αλλα οπως και να το κανεισ ειναι παρατυποι.

ελπιζω μονο να μην τιμωρηθουν

συναδερφαρεσ ερωτηση...το εψαξα στο φορουμ αλλα δε βρηκα κατι σχετικο......διαβασα στην κανονιστικη για τα αγροτικα οτι αν παραιτηθεις απο τη θεση σου, τοτε σε επομενη προκηρυξη για να συμπληρωσεις το χρονο που σου αναλογει δεν εχεις δικαιωμα επιλογης αλλα σε τοποθετει η υπηρεσια σε κενα π.ι.

εχει κανεις παρομοια εμπειρια,εχει συμβει ποτε η δε σταυρωνεις αγροτικο με τιποτα?

ευχαριστω εκ των προτερων :rolleyes:

• 2 weeks later...

κοιτα για να ειμαι ειλικρινης δεν θεωρω οτι εχουν διαπραξει μεγαλη παρανομια.....αλλα οπως και να το κανεισ ειναι παρατυποι.

ελπιζω μονο να μην τιμωρηθουν

Δηλαδή αν εσύ περίμενες επιτέλους να αρχίζεις, να δουλεύεις και να μην παίρνεις χαρτζιλίκι από τους γονείς ή να σταματήσεις να κάνεις κάτι άλλο για εισόδημα (σερβιτόρος, πιτσαδόρος κτλ) και μάθαινες ότι "εξυπνάκηδες" έχουν κάνει αυτήν την παρανομία (γιατί είναι πώς να το κάνουμε; , καθυστερώντας εσένα, δεν θα σε πείραζε;

Εγώ τόση ανωτερότητα πάντως δεν την έχω.

Κάνε ρε φίλε καταγγελία κανονικά. Δεν είσαι καρφί. Μαλ***ας θα είσαι αν δεν κάνεις τπτ.

• 1 month later...

Στο κέντρο υγείας που βρίσκομαι μας ήρθε πρόγραμμα εφημεριών (από το διοικητή του νοσοκομείου), με 10 εφημερίες στο καθένα αγροτικό γιατρό!

Ομοίως και σε άλλο κέντρο υγείας της περιοχής.

Περιττό να πω ότι σε κάποιες οι αγροτικοί είμαστε μόνοι μας ή με τον ειδεικευμένο σε ετοιμότητα... λες και όταν είναι σε κανονική βρίσκεται στο κέντρο υγείας ... :(

Στο κέντρο υγείας που βρίσκομαι μας ήρθε πρόγραμμα εφημεριών (από το διοικητή του νοσοκομείου), με 10 εφημερίες στο καθένα αγροτικό γιατρό!

Περιττό να πω ότι σε κάποιες οι αγροτικοί είμαστε μόνοι μας ή με τον ειδεικευμένο σε ετοιμότητα... λες και όταν είναι σε κανονική βρίσκεται στο κέντρο υγείας ... :(

εσυ θα κανεις μονο τις 7(5 καθημερινες κ ενα σ/κ) κ ασε το διοικητη να χτυπιεται...

εσυ θα κανεις μονο τις 7(5 καθημερινες κ ενα σ/κ) κ ασε το διοικητη να χτυπιεται...

υγ:απο ποτε ο διοικητης ενος νοσοκομειου βγαζει το προγραμμα εφημεριων των γιατρων?

Σε περίπτωση που δεν πάμε να κάνουμε τις παραπάνω εφημερίες δεν είμαστε νομικά ακάλυπτοι;;;

Υγ. τι ψάχνεις...

Δηλ. θα κάνετε 3 παραπάνω εφημερίες, αμισθί, για την ψυχή της μάνας σας?! Αυτό δεν είναι παράνομο, να σας "εξαναγκάζει" σε άμισθη υπηρεσία??

Μην τα μάθει αυτά ο Λοβέρδος, θα προβιβάσει σε υφυπουργό Υγείας τον διοικητή σας αν τα καταφέρει.

Σε περίπτωση που δεν πάμε να κάνουμε τις παραπάνω εφημερίες δεν είμαστε νομικά ακάλυπτοι;;;

Υγ. τι ψάχνεις...

Να τις κάνεις ακόμα και αμισθί.....για ένα ΕΣΥ ζούμε όλοι.

Όταν όμως γίνει το λάθος, δεν στο εύχομαι, να είσαι σίγουρη πως ο διοικητής θα σε υπερασπιστή μέχρι τελευταίας ρανίδας.... :antegeia:

παιδια,γεια σας...για το αγροτικο τωρα τι χρειαζομαι...?εκτος απο τα χαρτια που θελει το νοσοκομειο,κατι για αριθμο μητρωου τσαυ..θα με φωτισετε?ειναι η πρωτη φορα που δηλωσα αγροτικο και πηρα..ξερει κανεις περιπου ποτε ερχονται οι διορισμοι και ποσο καιρο εχουμε περιθωριο να παρουσιαστουμε?