Jump to content

Ιατρική μετά τα 30

Apostolis1

Recommended Posts

Γειά σας! Είμαι 30 ετών, δουλεύω ως ορκωτός ελεγκτής σε πολυεθνική με καλό μισθό και έχω οικογένεια με παιδιά. Πιστεύω πολύ στην δια βίου μάθηση και στο να εξελίσσομαι σαν άνθρωπος γενικά. Θα ήθελα να περάσω Ιατρική γιατι θεωρώ ότι είναι μια πολύ χρήσιμη και ενδιαφέρουσα σχολή. Ήθελα να σας ρωτήσω κατά πόσο ειναι εφικτό να σπουδάζω παράλληλα με δουλειά και οικογένεια. Σαν χομπυ κυρίως παρα για βιοποριστικους λόγους. Συνδυάζεται αυτό για τα 3 πρώτα χρόνια της σχολής; Μετά αν δυσκολέψουν τα πράγματα θα μπορούσα να κάτσω εκτός εργασίας για 2 χρόνια το πολύ.. Το έχει επιχειρήσει κανένας άλλος; Ευχαριστώ! 

Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν βλέπω πού είναι το πρόβλημα.

Η Ιατρική στην Ελλάδα τείνει (sic) να ακολουθείται με μη βιοποριστικούς όρους, ακόμα και για εκείνους που δεν έχουν εναλλακτικές.

Το να την ασκείς ως χόμπυ επομένως δεν είναι πρόβλημα για εσένα που έχεις και τη δυνατότητα.
Ίσως και να είναι ο κανόνας αυτός, περισσότερο από όσο ίσως φαντάζεσαι.

(Το ότι αυτό το σύστημα όπως λειτουργεί κάποια στιγμή δεν είναι βιώσιμο
και σύντομα θα φτάσει στα όριά του, είναι ασφαλώς μια άλλη συζήτηση.)

Τροποποιήθηκε από heretai

Καλησπέρα,

η ηλικία δεν είναι θέμα και στο λέω εγώ που έχω μπει ιατρική και πλησιάζω τα 30. Αλλά στο πλαίσιο που το περιγράφεις δεν ξέρω. Έχεις τόσα χρήματα που μπορείς να τα δαπανήσεις για να μη δουλεύεις για 2 χρόνια; Έχεις κάποιο όνειρο ανεκπλήρωτο να γίνεις γιατρός; Η ιατρική δεν είναι χόμπυ, ούτε επάγγελμα, είναι λειτούργημα. Ξέρω ακόμα και μητέρες με μικρά παιδάκια που δωσαν κατατακτήριες αλλά με σκοπό να τελειώσουν και να το ασκήσουν. Τόσος κόπος για να έχεις ένα πτυχίο να κάθεται δεν ξερω. Και ποσος κοπος για να μπεις κιολας.. Επίσης έχεις προετοιμαστεί ή μιλάμε για του χρόνου;

9 ώρες πριν, Apostolis1 said:

Γειά σας! Είμαι 30 ετών, δουλεύω ως ορκωτός ελεγκτής σε πολυεθνική με καλό μισθό και έχω οικογένεια με παιδιά. Πιστεύω πολύ στην δια βίου μάθηση και στο να εξελίσσομαι σαν άνθρωπος γενικά. Θα ήθελα να περάσω Ιατρική γιατι θεωρώ ότι είναι μια πολύ χρήσιμη και ενδιαφέρουσα σχολή. Ήθελα να σας ρωτήσω κατά πόσο ειναι εφικτό να σπουδάζω παράλληλα με δουλειά και οικογένεια. Σαν χομπυ κυρίως παρα για βιοποριστικους λόγους. Συνδυάζεται αυτό για τα 3 πρώτα χρόνια της σχολής; Μετά αν δυσκολέψουν τα πράγματα θα μπορούσα να κάτσω εκτός εργασίας για 2 χρόνια το πολύ.. Το έχει επιχειρήσει κανένας άλλος; Ευχαριστώ! 

Δεν έχω καταλάβει,  θέλεις να φοιτησεις και να πάρεις το πτυχίο αλλά μετά δεν θα πας για αγροτικό και ειδικότητα,  τα οποία μπορεί να στείλουν και στην επαρχία σε μέρη πολύ δεν γνωρίζεις ούτε κι έχεις επισκεφθεί ξανά? Είναι αρκετά απαιτητική πορεία και χρειάζεται αφοσίωση,  συχνα εις βάρος της οικογένειας και της ποιότητας ζωής, αυτό πρέπει να το γνωρίζεις εκ των προτερων.

Καλά ο ts είναι ελεύθερος να έχει όση οικονομική επιφάνεια επιθυμεί και εύγε του δηλαδή αν υπήρξε άξιος.
Δε θα κριθεί για αυτό.

Τώρα δεν είναι σωστό να μπαίνουμε σε μια συζήτηση για το τί δεν είναι η ιατρική.
Η ιατρική το μόνο σίγουρο πως είναι επιστήμη και τέχνη, ενώ έχει και επαγγελματικό πλαίσιο άσκησης.
Προεκτάσεις από εκεί και μετά, εμπίπτουν στη σφαίρα των ιδεολογημάτων διαφορετικών ανά τον πλανήτη και το χρόνο αναφοράς,
για τα οποία η προσέγγιση μπορεί να ποικίλλει και καλώς.

Για τους λόγους που κάποιος επιλέγει να σπουδάσει και να κριθεί ικανός να αποκτήσει και ένα πτυχίο, 
εκεί κι αν δεν βρίσκω σωστό να υπεισερχόμαστε σε θέματα που άπτονται των προσωπικών επιλογών.
Άλλος είναι ελεύθερος να αγαπάει τη γνώση, άλλος βλέπει μια επαγγελματική αποκατάσταση, άλλος μια ολοκλήρωση.
Αλλά η προσέγγιση του καθενός είναι ατομικό δικαίωμα που δεν ενοχοποιείται.

Συνοψίζοντας οι άνθρωποι είναι ελεύθεροι, ο καθένας έχει την ελευθερία να κυνηγά τα όνειρά του (γνώση, πτυχία κλπ) και παρομοίως το πώς ο καθένας αντιμετωπίζει τον βιοπορισμό του.

Ειμαι ο τελευταίος που θα αποτρέψω κάποιον, αλλα το τρέχον επάγγελμα σου ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙ ;

Είχα ειδικεύομενο... 55χρονών που αγχώνονταν για το τι θα κάνει μετά την ειδικότητα (η ειδικότητα του δεν μπορει να κρατήσει Ιατρείο) καθως δεν γούσταρε να πάει για επικουριλίκι στην επαρχία.

Αν ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ, προχώρα, κάνε την προσπάθειά σου, η ζωή είναι μικρή για να λες μετά δεν το προσπάθησα, αν ομως νομίζεις ότι θα βγάλεις λεφτά ή θα νιώσεις κάπως με το "γιατρέ", άστο, είναι κρίμα να ταλαιπωρηθεί η οικογένειά σου.

Εγώ το έκανα, αλλά πιο νωρίς. Είχα μπει ιατρική στα 24-25 μετά από πτυχίο ΑΕΙ 5ετους διαρκείας. Τώρα είμαι 39, δίνω εξετάσεις ειδικότητας και μου είναι πολύ δύσκολο το διάβασμα. Απλά χαίρομαι που έφτασα στο τέλος, όμως, οι θυσίες είναι παρα πολλές, οι άνθρωποι στον χώρο της ιατρικής πολύ δύσκολοι και δυσκαμπτοι. Δεν ξέρω αν πραγματικά αξίζει τον κόπο. Διατηρώ καποια ικμαδα ιδεολογίας και ρομαντισμού, όμως ο ρεαλισμός βαραινει περισσότερο. Οπότε θα έλεγα ότι είμαι αποτρεπτικος, γιατί σίγουρα η ιατρική χόμπυ δεν είναι. Είναι full time job, αργεί να αποδώσει οικονομικά και ο ρομαντισμός πραγματικά εξαυλωνεται με την πάροδο των χρόνων. Τέλος, με το τέλος της ειδικότητας η οικονομική ασφάλεια έληξε, η πανδημία δεν μου επέτρεψε να πάρω παράταση, γιατί το διάβασμα είναι μηδενικό, οπότε καταλαβαίνεις την κατάσταση. 

Τροποποιήθηκε από xxz

Γεια σας! Καταρχας, σας ευχαριστω για τις απαντησεις! Ηθελα να ξεκαθαρισω οτι δεν σκοπευω να αφησω την καριερα μου ως Ορκωτός ελεγκτής-λογιστής για να κυνηγησω καριερα ιατρου τωρα στα γεραματα. Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο την εργασια μου και εχω καταβαλει πολυ κοπο και προσπαθεια για να τα καταφερω. Ειμαι σε μια φαση της ζωης μου που τα περισσοτερα πραγματα εχουν μπει πλεον στην θεση τους απο αποψη οικογενειας-δουλειας. 

Θα ηθελα ωστοσο τον ελευθερο χρονο που διαθετω να τον αξιοποιω παραγωγικα και αυτο για μενα σημαινει να συνεχισω να επιμορφωνομαι και να αποκτω γνωσεις. Αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι να ξεκινησω να προετοιμαζομαι για τις πανελλαδικες με σκοπο να εισαχθω στην Ιατρικη σχολη της πολης μου. Επειτα, να το παλεψω για τα 3 πρωτα χρονια και εν συνεχεια αν δυσκολευτω να μειωσω τις ωρες εργασιας μου για να μπορω να ανταπεξελθω στις απαιτησεις της σχολης.

Ακομα ομως ειμαι σε φαση που συλλεγω πληροφοριες μιας και θελω να ειμαι σιγουρος για αυτο που παω να κανω, για αυτο και ζητησα τη γνωμη των ανθρωπων που το εχουν ηδη περασει.

Έτσι όπως περιγράφεις το πλάνο σου, φυσικά και είναι κάτι εφικτό.

Εγώ βρίσκομαι στο εξωτερικό, δουλεύω με πλήρες πρόγραμμα ως γιατρός, αλλά παράλληλα έχω εγγραφεί στο distance πρόγραμμα στο Τμήμα Ιστορίας, καθαρά για την προσωπική μου ικανοποίηση και το χόμπι μου. Ασχολούμαι και προχωράω στη Σχολή στον ελεύθερο μου χρόνο, καθαρά από χομπι. Όταν με το καλό πάρω το πτυχίο σαν Ιστορικος, θα κοιτάξω αν μπορώ να βολέψω τα προγράμματα μου στο νοσοκομειο για να συνεχίσω στην Αρχαιολογία που έχει πιο απαιτητικό πρόγραμμα, αλλιώς θα κάνω επίσης distance το πρόγραμμα στην Ιστορία της Τεχνης μέχρι και το πτυχίο, απλά για τις γνώσεις και τη δική μου ικανοποίηση. Καλά να είμαστε και όρεξη να έχουμε να σπουδάζουμε καινούρια πράγματα μέχρι τα βαθιά γεράματα. 😀

Θα μπορούσες επίσης να κοιτάξεις και τη Νοσηλευτική. Θα σου προσφέρει πολλές και πρακτικές γνώσεις στο αντικείμενο σε λιγότερο χρόνο και με μικρότερες απαιτήσεις σε σχέση με την Ιατρικη.

1 ώρα πριν, Apostolis1 said:

Γεια σας! Καταρχας, σας ευχαριστω για τις απαντησεις! Ηθελα να ξεκαθαρισω οτι δεν σκοπευω να αφησω την καριερα μου ως Ορκωτός ελεγκτής-λογιστής για να κυνηγησω καριερα ιατρου τωρα στα γεραματα. Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο την εργασια μου και εχω καταβαλει πολυ κοπο και προσπαθεια για να τα καταφερω. Ειμαι σε μια φαση της ζωης μου που τα περισσοτερα πραγματα εχουν μπει πλεον στην θεση τους απο αποψη οικογενειας-δουλειας. 

Θα ηθελα ωστοσο τον ελευθερο χρονο που διαθετω να τον αξιοποιω παραγωγικα και αυτο για μενα σημαινει να συνεχισω να επιμορφωνομαι και να αποκτω γνωσεις. Αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι να ξεκινησω να προετοιμαζομαι για τις πανελλαδικες με σκοπο να εισαχθω στην Ιατρικη σχολη της πολης μου. Επειτα, να το παλεψω για τα 3 πρωτα χρονια και εν συνεχεια αν δυσκολευτω να μειωσω τις ωρες εργασιας μου για να μπορω να ανταπεξελθω στις απαιτησεις της σχολης.

Ακομα ομως ειμαι σε φαση που συλλεγω πληροφοριες μιας και θελω να ειμαι σιγουρος για αυτο που παω να κανω, για αυτο και ζητησα τη γνωμη των ανθρωπων που το εχουν ηδη περασει.

Πολύ καλά θα κάνεις και σου εύχομαι ολόψυχα να πετύχεις αυτό που θες.
Δε βλέπω κανένα εμπόδιο,
πέρα από το ότι να ξέρεις στη διάρκεια των κλινικών ετών θα χρειαστεί να διαθέσεις πρωινές κυρίως ώρες από το ημερήσιο πρόγραμμά σου.

Αν μου επιτρέπεις και ένα σχόλιο, δεν έχεις κάτι να φοβηθείς ή να ντραπείς*.
Αυτό που ζητάς είναι 1. δικαίωμά σου και 2. μια χαρά υγιές.
Ο καθένας σπουδάζει για όποιο λόγο επιθυμεί χωρίς να χρωστάει εξηγήσεις πουθενά.

*Αυτό το λέω περισσότερο για εκείνους που θα συναντήσεις και θα επιχειρήσουν να σου κάνουν κατηχητικό διαφόρων ιδεολογημάτων και απόψεων. Μάστιγα στην ιατρική, μια και το φερε η κουβέντα δηλαδή κι ας μη επεκταθούμε.

Τροποποιήθηκε από heretai

1 hour ago, sjjggst said:

Εγώ βρίσκομαι στο εξωτερικό, δουλεύω με πλήρες πρόγραμμα ως γιατρός, αλλά παράλληλα έχω εγγραφεί στο distance πρόγραμμα στο Τμήμα Ιστορίας, καθαρά για την προσωπική μου ικανοποίηση και το χόμπι μου. Ασχολούμαι και προχωράω στη Σχολή στον ελεύθερο μου χρόνο, καθαρά από χομπι. Όταν με το καλό πάρω το πτυχίο σαν Ιστορικος, θα κοιτάξω αν μπορώ να βολέψω τα προγράμματα μου στο νοσοκομειο για να συνεχίσω στην Αρχαιολογία που έχει πιο απαιτητικό πρόγραμμα, αλλιώς θα κάνω επίσης distance το πρόγραμμα στην Ιστορία της Τεχνης μέχρι και το πτυχίο, απλά για τις γνώσεις και τη δική μου ικανοποίηση. Καλά να είμαστε και όρεξη να έχουμε να σπουδάζουμε καινούρια πράγματα μέχρι τα βαθιά γεράματα. 😀

Και γω περασα πριν αρκετα χρονια σε ενα τμημα (Ιστορια και Φιλοσοφια της Επιστημη -  πρωην ΜΙΘΕ) καθαρα για προσωπικη αποκτηση γνωσεων και χομπι, αλλα δεν μπορεσα λογω δουλειας και οικογενειας να το φτασω μεχρι τελους δυστυχως.

Αφου ο Αποστολης το γουσταρει και πιστευει θα μπορεσει να τα βολεψει,να το τολμησει!!

Το να σπουδάζεις κάτι από χόμπυ είναι ό,τι καλύτερο και κ@υλα για μένα. Δείχνει άτομο που επιθυμεί την γνώση για την γνώση, νέους ορίζοντες.

Γνωρίζω ειδικό π/θ που τελείωσε πρόσφατα Θεολογία, προφανώς και δεν σκοπεύει να γίνει... ιερέας, αλλά αυτό γούσταρε,αυτό έκανε.

Οπότε προχώρα αφού έχεις και την εναλλακτική του τωρινού σου επαγγέλματος, γιατί όπως σου έγραψαν και άλλοι, σταδιακά εξατμίζεται ο ρομαντισμός των ιατρών μετά από χρόνια στα νοσοκομεία.

Είμαι κι εγώ σίγουρος ότι θα ακούσεις διάφορα, αλλά τα κόμπλεξ των ιατρών, πολλά!

Τροποποιήθηκε από kopritis

Προσωπικά είμαι ένας άνθρωπος που άργησα λίγο επίσης να μπω στην ιατρική. Οπότε η ηλικία δεν είναι πρόβλημα. Αλλά αξίζει τον κόπο; Οικονομικό και ψυχικό; Και όλο αυτό για να βγάλεις μια σχολή (που δεν ειναι μια φιλολογία που δεν εχει τις απο κοντά παρουσίς, αλλά μια 6ετής σχολή με κλινικές); Επίσης είναι και ο κόπος για να μπεις και εφόσον είσαι λογιστής έχεις πολύ δρόμο διαβάσματος. Να χάσεις χρόνο απο την οικογένεια σου θεωρώ δεν αξίζει αφού δεν θα το ασκήσεις. Αν θέλεις χομπυ κανε κατι αλλο. Δεν είναι πρόβλημα η ηλικία σου. Απλά νομίζω θα κουραστείς χωρίς λόγο.