Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Αθηνών

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλωσήρθες

1) Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το να παρακολουθείς τα προκλινικά μαθήματα. Δε λαμβάνονται παρουσίες. Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να δηλώσεις ότι θα είσαι με κατατακτήριες, αν σε ρωτήσουν.

Βέβαια, δεν ξέρω κατά πόσο η διδακτέα ύλη θα συμπίπτει με την εξεταστέα. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι φέτος η εξεταστέα ύλη για τους κατατακτήριους άλλαξε την τελευταία στιγμή.

2) Στην Ιατρική της Αθήνας δεν υπάρχουν προαπαιτούμενα, οπότε μπορείς να παρακολουθήσεις το εαρινό πρώτα.

3) Θα πρέπει να πας από την κάθε έδρα για να δεις το πρόγραμμα των μαθημάτων. Μπορείς να κάνεις την αρχή από εδώ http://school.med.uoa.gr

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να μάθω πληροφορίες και να πάρω συμβουλές για τη σχολή και τις κατατακτήριες. Διάβασα ήδη πολλά πράγματα στο φόρουμ.

Είμαι 24 χρονών, μόλις τελείωσα ασοεε με τα χίλια ζόρια καθώς ποτέ δεν ήθελα τη σχολή αυτή κ δεν ασχολήθηκα. Πάντα ήθελα ιατρική και ενώ έβγαλα τον απαιτούμενο βαθμό στις πανελλήνιες δεν πήγα μετά από μεγάλη πίεση και αποθάρρυνση από τους δικούς μου.

Είχα την εντύπωση ότι ο νόμος είχε αλλάξει και γίνονταν οι κατατάξεις στην Αθήνα με βαθμό πτυχίου οπότε είχα εγκαταλείψει το όνειρο αλλά τώρα βλέπω ότι έγιναν κατατακτήριες κανονικά πέρυσι και αποφάσισα να δώσω φέτος αν και δε βλέπω να έχει βγει ακόμα ανακοίνωση για τις φετινές και ύλη. Ξέρετε πότε βγαίνει?

Θα αρχίσω τώρα να διαβάζω την περσινή. Τα μαθήματα για απόφοιτους ΑΕΙ είναι Ανατομία Μυοσκελετικού, Βιολογική Χημεία και Πειραματική Φυσιολογία. Έχει διάφορα προτεινόμενα συγγράματα και θα τα διαβάσω όλα, αναρωτιέμαι όμως που θα τα βρω γιατί δεν έχω οικονομική δυνατότητα ούτε για μισό απ' αυτά. Είμαι από επαρχία και ζω στην Αθήνα με τα χίλια ζόρια με δουλειές του ποδαριού. Αν θα μπορούσε κάποιος να μου τα δανείσει να βγάλω φωτοτυπίες θα σωζόμουν.

Η αλήθεια είναι ότι είχα αποφασίσει να ξαναδώσω πανελλήνιες αλλά απ' ό,τι είδα προτείνετε όλοι τις κατατακτήριες. Αν διαβάσω φουλ, έχω καλές πιθανότητες να περάσω? Πόσοι απ' τους πόσους περίπου περνάνε από απόφοιτους ΑΕΙ χωρίς βύσμα? Κι αν περάσω, θα μπορούσα να κάνω καμιά απογευματινή δουλειά για να ζω ή δεν θα προλαβαίνω? Και αφού έχω τελειώσει ήδη μια σχολή θα δικαιούμαι βιβλία ή θα πρέπει να τα αγοράσω?

Και κάτι τελευταίο. Τα παραπάνω μαθήματα μπορώ να τα παρακολουθήσω απ το Σεπτέμβρη στη σχολή χωρίς να είμαι φοιτήτρια? Θα βοηθήσει αυτό? Για λεφτά για φροντιστήριο ούτε λόγος... Συγγνώμη για τις πολές ερωτήσεις.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Νομίζω δεν θα υπάρχει πρόβλημα να παρακολουθείς. Τα μαθήματα γίνονται σε μεγάλα αμφιθέατρα και κανείς δεν μπορεί να ελέγξει ποιος-α από τους παρευρισκόμενους είναι φοιτητής ιατρικής ή όχι. Εξαίρεση αποτελούν 1)η άσκηση στο πτώμα (ανατομία) και 2)τα εργαστήρια για μαθήματα όπου οι ομάδες είναι σαφής.

Όσον αφορά την απογευματινή δουλειά, τουλάχιστον στα προκλινικά έτη νομίζω είναι εφικτό. Στις κλινικές (μετά το 4ο έτος δλδ) δυσκολεύουν αρκετά τα πράγματα, αλλά εξαρτάται και σε τι κλήρωση θα κάτσεις, πόσο απαιτητική είναι η κλινική σου και φυσικά πως και πόσο εσύ μπορείς να διαβάσεις την ημέρα...

Τώρα για τα βιβλία, από φίλους ξέρω ότι γενικά δεν δικαιούνται οι εισαχθέντες με κατατακτήριες. Δε νομίζω πως η Ιατρική αποτελεί εξαίρεση. Αλλά υπάρχει πάντα και η βιβλιοθήκη της Ιατρικής (ακριβώς απέναντι από τη σχολή) οπού λογικά θα μπορείς να βρεις κάθε σύγγραμμα.

Τη βιβλιοθήκη σου προτείνω μέχρι να βρεις κάποιον να σου δώσει τα βιβλία.

Κατά τ'άλλα καλή δύναμη!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και αφού έχω τελειώσει ήδη μια σχολή θα δικαιούμαι βιβλία ή θα πρέπει να τα αγοράσω?

εφοσον εισαι κατοχος αλλου πτυχιου σαφως δεν δικαιουσαι δωρεαν συγγραματα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 2 weeks later...
ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2014-2015

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟ 9-4-2014, ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ, ΟΙ ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2014-2015, ΘΑ ΔΙΕΞΑΧΘΟΥΝ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.

ΟΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΑΕΙ-ΤΕΙ ΚΑΙ ΣΧΟΛΩΝ ΥΠΕΡΔΙΕΤΟΥΣ & ΔΙΕΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ, ΘΑ ΕΞΕΤΑΣΘΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΑΘΗΜΑΤΑ, ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ Η ΥΛΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΕ ΣΗΜΕΡΑ, 24-4-2014.
ΙΑΤΡΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ Ι & ΙΙ - ΙΑΤΡΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ Ι & ΙΙ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΑ Ι & ΙΙ.

ΟΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ, ΘΑ ΕΞΕΤΑΣΘΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ Η ΥΛΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΕ ΣΗΜΕΡΑ 24-4-2014.

ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΜΫΟΣΚΕΛΕΤΙΚΟΥ -ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ

Η ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΩΝ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΑΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ 3ο ΕΞΑΜΗΝΟ, ΤΩΝ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΤΕΙ Ή ΙΣΟΤΙΜΩΝ ΠΡΟΣ ΑΥΤΑ, ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΥΠΕΡΔΙΕΤΟΥΣ &
ΔΙΕΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ 1ο ΕΞΑΜΗΝΟ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΤΟ 5ο ΕΞΑΜΗΝΟ.

ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 1-15 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2014 ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΘΑ ΔΙΕΝΕΡΓΗΘΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 1-20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2014.

ΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΥΛΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ.
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 2 months later...

Καλησπέρα! Σκοπεύω να δώσω κατατακτήριες στην Ιατρική και θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζετε μήπως κανένα καλό φροντιστήριο στην Αθήνα, για να μου προτείνετε. Κάποιο που να έχετε ακούσει από άτομα ότι είναι καλό σαν επιλογή και να έχει επιτυχίες. Θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μπορείς να μου στείλεις κ εμένα πληροφορίες για καλό φροντιστήριο και κυρίως που κυμαίνονται οι τιμές περίπου?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας. Ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες στην Ιατρική Αθηνών και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου δώσει σημειώσεις και επαναληπτικά θέματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρον

pepikolok@yahoo.gr

Τροποποιήθηκε από pepik
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 1 month later...

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΑΕΙ-ΤΕΙ Ή ΙΣΟΤΙΜΩΝ ΠΡΟΣ ΑΥΤΑ, ΑΣΠΑΙΤΕ, ΔΙΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΔΙΕΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ.

ΙΑΤΡΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ Ι + ΙΙ ΔΕΥΤΕΡΑ 15-12-14 12.00-14.00μ.μ.
ΙΑΤΡΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ Ι + ΙΙ ΤΡΙΤΗ 16-12-14 12.00-14.00μ.μ.
ΒΙΟΛΟΓΙΑ Ι + ΙΙ ΤΕΤΑΡΤΗ 17-12-14 12.00-14.00μ.μ.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΟΔΟΝΤΡΙΑΤΡΙΚΗΣ

ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ ΔΕΥΤΕΡΑ 15-12-14 12.00-14.00μ.μ.
ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΜΫΟΣΚΕΛΕΤΙΚΟΥ ΤΡΙΤΗ 16-12-14 12.00-14.00μ.μ.
ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ 17-12-14 12.00-14.00μ.μ.

ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΤΟΥΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ. ΤΑ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΕΝΕΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΜΕ ΝΕΩΤΕΡΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ. ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΕΤΑΙ, ΟΤΙ ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ 1-15 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ,
ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11.00-13.00μ.μ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 4 weeks later...

ΛΟΓΩ ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14-11-2014, ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΔΕΚΤΕΣ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ 19-11-2014 ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ 11.00π.μ. - 13.00μ.μ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

γεια σας, ενδιαφερομαι να δωσω κατατακτηριες εξετασεις για Ιατρικη Πατρας και θα ήθελα να ρωτήσω ποια βιβλία προτείνονται; έχω ακούσει για τη βιολογία 1, ότι είναι το βιβλίο βασικές αρχές κυτταρικής βιολογίας του alberts, αλλά παρατηρώ ότι η ύλη που δίνεται είναι διαφορετική από αυτό το βιβλίο.. έχει κανείς καμια ιδέα πώς μπορώ να βρώ την ύλη σε αυτό το βιβλίο;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 2 weeks later...

Καλησπερα σας! Διαβασα το θεμα κ ηθελα να ρωτησω για καποιον που ενδιαφερεται να δωσει κατατακτηριες για ιατρικη αθηνων,για τις θεςεις του ΑΕΙ ,συμφωνα με την νεα υλη( ανατομια , φυσιολογια ,βιοχημεια ) πιστευετε οτι μπορεις να πας χωρις φροντιστηριο η ειναι αναγκαιο λογω "ιδιατερου" ανταγωνισμου...κ αν ναι εχετε κανα φροντιστηριο να προτεινετε ; Υπαρχει καπου να προμηθευτω σημειωσεις;; Ευχαριστω πολυ !!

Τροποποιήθηκε από angel4
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γεια σου και σένα!

Άποψή μου, η ανατομία και η φυσιολογία θέλουν διάβασμα. Ένα φροντιστήριο θεωρώ πως δε μπορεί να σου δώσει κάτι, εκτός; αν είσαι ακουστικός τύπος και μαθαίνεις μόνο αν τα ακούς! Τώρα για τη βιοχημεία, αν δεν έχεις καλές βάσεις στη χημεία, ίσως να σου έκανε καλό να στα πει κάποιος. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει το βιβλίο, αλλά τα παλιά τουλάχιστον ήταν λίγο... χάσιμο. Θα βοηθούσε να στα πει κάποιος πιο συγκεντρωμένα. Αλλά και πάλι θέλει πολύ διάβασμα. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω. Το αντίθετο! Αν το βάλεις στόχο, δεν είναι και τόσο δύσκολο. Αλλά, όπως ξαναείπα, θέλει πολύυυυυ διάβασμα (μεγάλος ο ανταγωνισμός, βλέπεις!). Καλό φροντιστήριο παλιότερα ήταν ο Ήχος, στην Κάνιγγος.

Καλή τύχη σε ό,τι αποφασίσεις! :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2014-2015

ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΑΕΙ - ΤΕΙ -ΔΙΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΔΙΕΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ
ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ: ΙΑΤΡΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ Ι-ΙΙ, ΙΑΤΡΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ Ι -ΙΙ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΑ Ι -ΙΙ
ΘΑ ΔΙΕΞΑΧΘΟΥΝ ΣΤΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΝΑΒΟ -ΚΤΗΡΙΟ 9

ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ
ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ: ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ -ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΜΫΟΣΚΕΛΕΤΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ
ΘΑ ΔΙΕΞΑΧΘΟΥΝ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΤΟΜΙΚΗΣ - ΚΤΗΡΙΟ 9
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 1 month later...

Γειά σας,

Χρειάζομαι συμβουλές για ένα φίλο που σκοπεύει να δώσει κατατακτήριες αλλά λόγω οικονομικών δυσκολιών σκέφτεται να διαβάσει μόνος χωρίς φροντιστήριο. Προέρχεται απο φαρμακευτική.

Είναι εφικτό κάτι τέτοιο; Πώς θα του προτείνατε να διαβάσει;

Υ/Γ. Αν γνωρίζεται φροντιστήριο ή άτομο που κάνει επαναληπτικά με καλές τιμές στείλτε μου.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Το θέμα αφορά τους φοιτητές που πέρασαν μέσω κατατακτηρίων, όχι μόνο το 2014-15 αλλά και πέρσι και πρόπερσι, δηλαδή από τότε που εφαρμόστηκε ο νόμος 4009/2011 («νόμος Διαμαντοπούλου»).

Όπως είναι γνωστό, ο νόμος αυτός απαγορεύει στους φοιτητές από κατατακτήριες να πάρουν βιβλία , βάζοντας ουσιαστικά φρένο στο στόχο τους να σπουδάσουν κάτι που επέλεξαν 100% , χωρίς ίχνος τύχης στην επιλογή τους.

Για το λόγο αυτό , γράφοντας και σε όσα φοιτητικά fora μπόρεσα να βρω, πιστεύω πως πρέπει να κινητοποιηθούμε, όλοι οι ενδιαφερόμενοι από όλα τα τμήματα για να διεκδικήσουμε το αυτονόητο δικαίωμά μας να παίρνουμε βιβλία όπως κάθε άλλος φοιτητής. Είναι απαραίτητη η ΑΜΕΣΗ δραστηριοποίησή μας, λαμβάνοντας υπ’ όψη ότι πρόσφατα ανακοινώθηκε από το νέο αναπληρωτή Παίδείας κύριο Κουράκη, η πρόθεση για αλλαγή του νόμου 4009/2011.

Εκεί ΠΡΕΠΕΙ να θυμίσουμε/βάλουμε κι εμείς το θέμα των βιβλίων.

Προτείνω να απευθυνθούμε προσωπικά ο καθένας με email προς :

τον υπουργό Αριστείδη Μπαλτά στο abaltas@central.ntua.gr

τον αναπληρωτή υπουργό στο kourakis@parliament.gr

(ή σε όποια άλλα emails τους μπορεί κανείς να βρει)

Όπως και στο https://en-gb.facebo.../tasos.kourakis για τον κ. Κουράκη.

Για να υποστηρίξω τα παραπάνω έφτιαξα και ένα κείμενο το οποίο ανέβασα στο

http://www.gopetitio...Ξ¬ΟΡιΟ.html

για συλλογή υπογραφών.

Όποιος θέλει να στείλει ατομικά email μπορεί να χρησιμοποιήσει ελεύθερα το κείμενο αυτό ή μέρος του αν συμφωνεί με όσα γράφονται.

Αυτό που είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι πως πρέπει να δράσουμε ΤΩΡΑ για να μπει το αίτημά μας στις αλλαγές του νόμου 4009/2011.

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Παρακάτω το κείμενο που έγραψα :

Σύμφωνα με το νόμο 4009/2011 (άρθρο 80 , παράγραφος 10) «Από το ακαδηµαϊκό έτος 2012-2013 δεν χορηγούνται δωρεάν έντυπα διδακτικά συγγράµµατα σε φοιτητές που παρακολουθούν πρόγραµµα σπουδών για τη λήψη δεύτερου πτυχίου».

Συνεπώς, οι εισακτέοι μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων φοιτητές σε σχολές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, δε δικαιούνται δωρεάν διδακτικά συγγράμματα και αναγκάζονται να επιβαρύνονται το κόστος αγοράς όλων των βιβλίων που απαιτούνται για την ολοκλήρωση των σπουδών τους , ένα κόστος που σε πολλά τμήματα είναι τόσο υψηλό που η συνέχιση των σπουδών γίνεται απαγορευτική.

Εμείς, οι επιτυχόντες μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων, κάναμε την επιλογή του τμήματος εισαγωγής απολύτως συνειδητά και επιλέξαμε στοχευμένα την εισαγωγή αποκλειστικά σε αυτό, παρά τις δύσχέρείες που πιθανά αντιμετωπίζουμε (εργασία, οικογένεια , οικονομικές δυσκολίες, ανεργία). Άρα, η βούλησή για μάθηση και γρήγορη ολοκλήρωση των σπουδών είναι ισχυρή.

Το βασικό μέσο για αυτά, είναι να έχουμε το αυτονόητο : δωρεάν συγγράμματα.

Δυστυχώς, μέσω του Ν.4009/2011 η Πολιτεία περιέκοψε συλλήβδην το δικαίωμα για δωρεάν συγγραμματα , σαν να επρόκειτο απλά για μια παροχή πολυτελείας και όχι για αυτονόητη υποχρέωση κάθε πολιτισμένου κράτους που θέλει να επενδύσει στο επιστημονικό ανθρώπινο δυναμικό του για να ξεπεράσει τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει.

Με την υπογραφή μας ζητάμε την στήριξη του δικαιώματος των εισακτέων φοιτητών μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων, να έχουν δωρεάν συγγράμματα κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, όπως ακριβώς έχουν όλοι οι φοιτητές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Για τους φοιτητές που έχουν ήδη περάσει με κατατακτήριες και έχουν πρόβλημα με τα συγγράμματα της Σχολής υπάρχει topic που ίσως τους φανεί ενδιαφέρον εδώ:

http://www.greekmeds.gr/forum/topic/39075-aeeaaeaessecoc-dhanitho-aeaessui-oaa-oeieocoyo-adhu-eaoaoaeocneaao/#entry483650

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 2 weeks later...

ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΤΩΝ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΩΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

παιδια καλησπέρα.ενδιαφερομαι για κατατακτήριες στην ιατρικη μεσω οδοντιατρικης.και επειδή εχω πελαγωσει αρκετα με γνωμες και αποψεις και πληροφοριες τριτων και σκορπιων θα ηθελα να ρωτησω κατι.η υλη καταρχας είναι πλεον χημειες φυσικες βιολογιες για ολους???γιατι βασει ανακοίνωσης και συνελευσης από το σαιτ αυτό συναδεται.ως και φετος ηταν ανατομια βιοχημεια και φυσιολογιες. και δευτερον.μηπως γνωρίζετε ποια μαθηματα αναγνωρίζονται εκτος αυτων που εξεταζόμαστε και αν??δλδ ποια από τα προηγουμενα ετη εκτος επιλογης και μαθηματων που δεν εχουμε διδαχθεί χρωσταμε αυτομάτως??(υπαρχει τροπος να αναγνωριστουν καποια μετα την εισαγωγή εφόσον και τα καταφερω , με καποια μορφη αιτησης - εγγραφου??ξερω για την ωρλ που αναγνωριζουν πχ και τη μικροβιολογια την 1 ).ευχαριστω πολύ ολους εκ των προτερων για τον χρονο σας και καλο κουραγιο με εξεταστικες και συναφια emrasta

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλή επιτυχία καταρχάς!

Για τις κατατακτήριες πλέον όλοι δίνουν Φυσική, Χημεία, Βιολογία. (και οι απόφοιτοι Οδοντιατρικής). Η ύλη είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα της γραμματείας της Σχολής στον ακόλουθο σύνδεσμο :

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2015-2016

Για την αναγνώριση μαθημάτων πρέπει να απευθυνθείτε στη γραμματεία της σχολής καθώς πιθανώς να υπάρχουν και εκεί αλλαγές. Για θέματα κατατακτηρίων εξετάσεων το τηλέφωνο της γραμματείας είναι : 210-7462192

Με βάση την παραπάνω ύλη, τα βιβλία που χρειάζονται είναι τα εξής :

Ιατρική Φυσική

Ιατρική Φυσική: Διαγνωστικές & Θεραπευτικές Εφαρμογές των Ακτινοβολιών, 2η έκδοση

Φυσική του ανθρώπινου σώματος

Ιατρική Χημεία

Αρχές Χημείας : Μοριακή Προσέγγιση, 1η έκδοση

Lehninger Βασικές Αρχές Βιοχημείας, 1η έκδοση

Βιολογία

Alberts et al: Βασικές Αρχές Κυτταρικής Βιολογίας, 2η έκδοση

Thompson & Thompson - Ιατρική Γενετική, 2η έκδοση

Στους παρακάτω συνδέσμους θα βρείτε υλικό των μαθημάτων το οποίο ενδεχομένως να σας φανεί χρήσιμο :

Ιατρική Φυσική

Ιατρική Χημεία

Βιολογία

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 1 month later...

Γειά σε όλους! Χρειάζομαι λιγη βοήθεια άμα μπορεί κάποιος! Ξέρετε από που μπορώ ίσως να βρω τα βιβλία για τις κατακτήριες, ίσως κάποιο site οπου παλιοί φοιτητές πουλάνε τα παλιά τους βιβλία, γιατί έχω ψαξει και είναι πανάκριβα! Δεν έχω κάποιο γνωστό να με βοηθήσει συν ότι είμαι από Κύπρο και δεν μπορώ ούτε σε κάποιο αναγνωστήριο να πάω για να βρω ίσως κάτι εκεί! Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Στο Greekmeds μπορείτε να δείτε τις αγγελίες που υπάρχουν ήδη από παιδιά που πουλάνε βιβλία και να βάλετε κι εσείς με τη σειρά σας αγγελία για τα βιβλία που θέλετε.

Από εκεί και πέρα δεν χάνετε κάτι αν δοκιμάστε σε site με αγγελίες όπως το skroutz ή η χρυσή ευκαίρια.

Αφού είστε από την Κύπρο γιατί δεν προσπαθείτε να επικοινωνήσετε με την Φοιτητική Ένωση Κυπρίων ή με την/ τον μορφωτικό ακόλουθο της πρεσβείας Κύπρου στην Αθήνα για να σας φέρει σε επαφή με παιδιά που είναι φοιτητές Ιατρικής. (ενδεχομένως να είναι πιο εύκολο να βρείτε έτσι τα βιβλία σε λογικές τιμές ή αν είστε πολύ τυχερή να βρείτε κάποιον να σας τα δανείσει.)

Σας έχω στείλει και pm Δείτε πάνω στις ειδοποιήσεις σας.

Καλή επιτυχία !

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γειά σας ρε παιδιά..

Τελείώνω το Σεπτέμβρη βιολογία, και θέλω πολυ να πάω ιατρική..

Αρχικά θελω τη γνώμη σας για το αν βγαίνει η ύλη μεσα σε ενα τρίμηνο με ρεαλιστική ποσότητα διαβάσματος (για το τμήμα της κρήτης πάω μάλλον) .. Δεύτερον αν πιστέυτε οτι βγαίνει η σχολή με μια ημι-απασχόληση παράλληλα..

και τρίτον, δεν έχω καταλάβει τι παίζει με το έτος εισαγωγής. έστω ότι μπαίνεις με κατατακτήριες στο 2ο εξάμηνο, τα μαθήματα του 1ου να φανταστώ οτι τα χρωστάς κανονικά? ακόμη και αυτά που έδωσες στις κατατακτήριες? οποιαδήποτε άλλη ιδέα /συβουλή ευπρόσδεκτη

Ευχαριστώ!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι να μάθω αν γνωρίζει κάποιος ένα αξιόπιστο και καλό φροντιστήριο στην Αθήνα για προετοιμασία Κατατακτηρίων στην Ιατρική Αθήνας!

Θα με βοηθούσε αρκετά. Ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • Αφροδίτη changed the title to Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Αθηνών
  • Αφροδίτη pinned this topic
  • Αφροδίτη locked and unlocked this topic