Jump to content

Recommended Posts

ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΩΡΑ, ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓ. ΘΩΜΑ ( ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΛΗΣΜΟΝΗΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ' Η ΑΡΤΑ ' ) ΕΝΑ ΝΕΟ ΚΑΦΕ. ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ, ΚΛΠ ΘΑ ΠΕΙΤΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ! ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ, ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΟΥΝ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΑ ΓΡΗΓΟΡΗ 'Η ΕΒΕΡΕΣΤ! πχ. FREDDO 2 Ευρω και οχι 3,5 - 4 emeleos . Αξίζει να περάσουμε καμια βόλτα από εκεί. ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΣΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΑ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενδιαφέρον ακούγεται... B)

λες ο ανταγωνισμός να κάνει καλό (πτώση τιμών) και στα υπόλοιπα cafe??

emrockon

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κάτσαμε 2 φορές με τον MD.

Φοιτητικές τιμές δεν πληρώσαμε (ΠΡΟΣΟΧΗ: ισχύουν μόνο 8πμ-6μμ και με επίδειξη πάσου ή τριπτύχου!). Την πρώτη φορά η κοπελίτσα, εξαιρετικά χαριτωμένη, έκανε λιγότερο από λεπτό για να φέρει νερό και να πάρει παραγγελία και 3,5 λεπτά για να φέρει τα Moccaccino, πράγμα που μας συγκλόνισε αμφότερους και ορκιστήκαμε αιώνια αγάπη.

Τη δεύτερη ήταν λίγο πιο χαλαρά τα πράγματα :huh:emcry αλλά και πάλι μας γέμιζαν νερά τα ποτήρια κλπ κλπ.

emarright:wub: Η πολιτιστική αλλαγή (Άρτα emarright Bocca Juniors) μας βρίσκει σύμφωνους. Το Bocca μάλιστα βούτηξε τον τραπεζοχώρο του Cosi στην πλατεία, έφερε ημιποιοτικά τάβλια (ε, μη θέλουμε και τσόχα με κυπελλάκι και ζάρια ακριβείας ή μαόνι για τους παραδοσιακούς... emeleos ), καθαρές-όμορφες τουαλέτες και ως τώρα καλό service. Για να δούμε, για να δούμε...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η καλύτερη εξωτερική καφετέρια αυτή τη στιγμή στη πλατεία του Αγίου Θωμά...

Έχει τις καλύτερες καρέκλες και τα καλύτερα τραπέζια, σε μέγεθος μάλιστα που χωράει και το τάβλι και 4 καφέδες με τα 4 νερά τους και το τασάκι και μερικά κινητά!

Οι τιμές άπαιχτες... μέχρι τις 6μμ 2 ευρώ ο φραπέΣ!!!

Τα ξύλινα σκεπάσματα τα πιο όμορφα σε όλη τη πλατεία και το ίδιο ισχύει και για τον βραδινό φωτισμό και τα ηχεία του, που είναι εξαιρετικά...

Επίσης δεν έχει δέντρα από πάνω, ώστε αν κάθεσαι στο διάκενο μεταξύ των ομπρέλων να ανησυχείς μή σκάσει η κουτσουλιά στο κεφάλι σου...

τα τάβλιΑ ολοκαίνουρια και τα καλύτερα στην πλατεία...

Το σέρβις μέχρι τώρα είναι εξαιρετικό, αλλά φταίει που δε μαζεύει και πολύ κόσμο ακόμη....Βέβαια αν αρχίσει να γεμίζει, πιστεύω θα βάλουν και περισσότερες σερβιτόρες...

Σταματήστε να πηγαίνετε στις άλλες καφετέριες για να πλουτίζουν οι ιδιοκτήτες τους! Όλοι στο Bocca!!!!!

emgoalemgoalemgoalemgoal

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Να πω κάτι άσχετο; Βάφλα με πραλίνα, μπανάνες και 2 μπάλες παγωτό σοκολάτα στο Μύθο RULES!!! Και με μόλις 5 ευρά!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emarup ας πω κι εγω κατι ασχετο B)

μα ειναι τωρα αυτο ονομα για καφετερια; :wacko::wacko: ......."Στομα" :blink::blink: .........κι εγω που νομιζα οτι θα μαθω για κανα καινουριο εστιατοριο :rolleyes:

ΥΓ Μην πεταχτει κανενας κ πει οτι παλι εχω το νου μου στη μασα emdevil .........καιω θερμιδες κ πρεπει να τρωω :P:P:P:P Παντως μπραβο ρε Sovereign να λες πολλα τετοια ασχετα........κ ασε τους αλλους στα freddo,mocaccini κτλ...... ΠΑΓΩΤΑΑ!!!

emicecream emicecream emicecream

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 5 weeks later...

Ρε παιδιά,καλό και χρυσό το Bocca(είναι και πιο φτηνό!) αλλά τις προάλλες που περνούσα απ'έξω καθόταν μόνος ένας φτωχός και μόνος καουμπόυ ενώ κάτω απ'τα πόδια του περνούσε μιά μπάλα από τρίχες! emafro(Ιδανικό για νοσταλγούς των saloon!)

Στο κάτω-κάτω πας για καφέ για να δείς και κανέναν άνθρωπο!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Όντως, η εξάρτηση των φοιτητών ιατρικής από το Κάρμα δεν ξεπερνιέται εύκολα. :(

Αλλά το Bocca έχει κάνει πολύ θετικά βήματα, με χαριτωμένες γκαρσόνες (sic... αντί του ορθού filles) και καλή εξυπηρέτηση. Αν βελτιωθεί λίγο ακόμα είναι θέμα χρόνου να τα κλείσει τα υπόλοιπα (ή να τα αναγκάσει να ρίξουν τιμές). :splaaaats::splaaaats::splaaaats:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
SarandosKaptanis Posted on 8 Jul 2004, 11:59 

Αν βελτιωθεί λίγο ακόμα είναι θέμα χρόνου να τα κλείσει τα υπόλοιπα (ή να τα αναγκάσει να ρίξουν τιμές). 

Ή να τις ανεβασει τις τιμες και αυτο(στο πηγαδι κατουρησε ο ιδιοκτητης και δεν πρεπει να κονομαει και αυτος;)

Ή να κανουν ενα meeting οι ιδιοκτητες και των 4(Καρμα Μυθος Bocca και μην ξεχναμε την κουτσουλια το Μαμπο)και να αποφασισουν ενιαιο τιμολογια(τοτε οπου και να πηγαινεις θα κανει το ιδιο,ασε που θα κανουν οτι θελουν στις τιμες)

Το να ριξουν και οι αλλοι παντως τις τιμες για να πεσει ο πληθωρισμος γυρω απο την πλατεια μοιαζει με ονειρο.

(ενα ονειρο τρελο...ονειρο απατηλο...)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

μην το λες, γιατί τα άλλα έχουν παράδοση τόσα χρόνια. και ο Bocca-αφεντικό για αρκετό καιρό θα είχε απώλειες. αν έχουν ίδια τιμή γιατί να μην πας εκεί που έχεις συνηθήσει και προτιμάς.εκτός αν αποκτήσει σημαντικό μερίδιο της αγοράς και αυτό οπότε... θα δείξει...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πάντως, όσο και να αυξάνεται ο ανταγωνισμός, πάντα θα υπάρχουν οι ¨μεγαλοκαρχαρίες¨του Γουδιού, βλέπε Volcano! Tόσα φωτοτυπάδικα έχει, και μάλιστα κάποια με αρκετά χαμηλότερες τιμές και λιγότερη ουρά, βλ. Φωτόραμα, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των φοιτητών προτιμά να ξεροσταλιάζει στο Volcano! Και να πεις πως έχουν και καλύτερη εξυπηρέτηση.. Συνέχεια κάτι ξυνόφατσες κατεβασμένες μέχρι το πάτωμα..

Επίσης, μιας που συζητλαμε για τις καφετέριες, θα ήθελα να περιγρλαψω ένα σκηνκό που μου είχε συμβεί πέρσι τσο γωνιακό Everest. Είμαστε με κάτι φίλους και θέλαμε να πιούμε έναν καφέ, αλλά να φάμε και το κατι τις μιας κι ήταν μεσημέρι, Έστι παμε στο Έβερεστ, και στο ταμίο μας ρωτάνε για εδώ ή για έξω, και λέμε για εδώ, κι επειδή είχε πολύ κόσμο κί ήταν και καλοκαιράκι, πέρνουμε τους δίσκους μας και πάμε να καθήσουμε στα τραπεζάκια που έχει το μαγαζί στην πλατεία. Εκεί έκπληκτοι, βλέπουμε να έρχεται ένας υπάλληλος του μαγαζιού και να μας λέει, πως δεν μπορούμε να καθήσουμε γιατί έχει διφορετικό τιμολόγιο για τα έξω τραπεζάκια! Του λέμε τότε, πως μέσα δεν έχει και τι να κάνουμε με τους δίσκους να πάμε να καθήσουμε στα παγκάκια? Με τα πολλά δέχτηκε να μας αφήσει να καθ'ησουμε στα έξω τραπεζάκια! Λες και μας έκανε χάρη,ενώ τονίζω πως είχαμε πληρώσει τον καφέ για το μαγαζί κι όχι πακέτο> ΕΛπίζω να έχουν αλλάξει την 3πλη τιμολόγηση, γιατί εννοείται πως δεν ξαναπάτησα στο παλιομαγαζό τους!!!

ΥΓ Βασικά έπερε να καλούσαμε εφορία, αλλά τεσπα!3πλη ζώνης τιμολόγησης?Που ξανακούστηκε!!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

νομίζω πάντως πως και η απειλή της εφορίας θα ήταν αρκετή για να λύσεις το πρόβλημα σου.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
νομίζω πάντως πως και η απειλή της εφορίας θα ήταν αρκετή για να λύσεις το πρόβλημα σου.

μπααα.. σιγά μη φωνάζουμε τώρα το ΣΔΟΕ... αφού είσαι σίγουρος ότι δε μπορεί να έχει τριπλή ζώνη τιμολόγησης (και εμένα κουφό μου φαίνεται... στο χέρι ή καθιστός πες οκ.. αλλά όχι και διαφορετικά μέσα έξω..... ΕΛΕΟΣ) απλά κάθεσαι κάτω και τους λές φωνάχτε την αστυνομία..... Δε μπορούν να κάνουν τπτ..

Αν χειροδικήσουν πάνε μέσα και σου πληρώνουν και αποζημίωση

Αν φωνάξουν την αστυνομία πάνε πάλι μέσα και πληρώνουν στο κράτος πρόστιμο...

Βασικά τί το θες το Έβερεστ? για τα 2 ευρώ που χρεώνει την πίτσα του ή για τα 3-4 ευρώ που κάνουν τα σάντουιτς του? Σιγά μή πληρώνω εγώ την CLK του ιδιοκτήτη....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Λοιπόν Bocca για πάντα! Σκάστε μύτη στις 5 που αλλάζουν βάρδια οι σερβιτόρες και μετά έρχονται να σας εξυπηρετήσουν δυο θεϊκές υπάρξεις! (Και πριν τις 6 για να πάρετε την προσφορά)... Όσο για την προσφορά, με το pourboire για τις κοπέλες σπάνια η συνολική τιμή του καφέ πέφτει κάτω από τα 3 ευρώ!!!

emkafes

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μιας και οι τιμές έχουν πάρει την ανηφόρα για τα καλά, πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας πως σ' αυτό φταίμε σε ένα ποσοστό κι εμείς, οι καταναλωτές. Αυτό με το Volcano είναι ανεξήγητο φαινόμενο. Καλά να πρόκειται για σημειώσεις που έχει μόνο το Volcano. Αλλά και για φωτοτυπίες;;; Ανοίξτε λίγο τα μάτια σας. Όσο τους δίνουμε αυτό που θέλουμε (δηλαδή το χρήμα), τόσο θα συνεχίζουν ακάθεκτα να μας πιάνουν τον... ποπό!

Όσο για τη νέα καφετέρια, στο χέρι μας είναι. Εγώ πάντως από του χρόνου θα την τιμήσω. Από τη στιγμή που δεν υπολείπεται ούτε σε ποιότητα ούτε σε service, ο κόσμος, και κυρίως οι φοιτητές, είναι ζήτημα χρόνου να την προτιμήσουν.

ΥΓ. Το συγκεκριμένο topic μου θυμίζει ένα παρόμοιο πριν περίπου 2 χρονάκια (θυμάστε οι μεγαλύτεροι;;;; ) για ένα σουβλατζίδικο ή τυροπιτάδικο (δε θυμάμαι) απέναντι από το Λαϊκό που είχε βάλει κεραίεες κινητής τηλεφωνίας και υπήρχε πρόταση για μποικοταζ. Δεν ξέρω τελικά τι έγινε.

Πάντως όσο οι άλλες καφετέριες δεν έχουν διαρροές και άρα απώλειες, δε ρίχνουν τις τιμές. Φανταστείτε όμως τι θα γίνει αν του χρόνου την άνοιξη το Bocca είναι γεμάτο και τα γκαρσόνια στις άλλες βαράνε μύγες! Θέλουν δε θέλουν, θα τις ρίξουν!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Λοιπόν Bocca για πάντα! Σκάστε μύτη στις 5 που αλλάζουν βάρδια οι σερβιτόρες και μετά έρχονται να σας εξυπηρετήσουν δυο θεϊκές υπάρξεις! (Και πριν τις 6 για να πάρετε την προσφορά)... Όσο για την προσφορά, με το pourboire για τις κοπέλες σπάνια η συνολική τιμή του καφέ πέφτει κάτω από τα 3 ευρώ!!!

emkafes

σπάνια η τιμή του καφέ πέφτει κάτω από τα 3???

Κοίτα, να πας μόνος σου, να έχει 2 ευρώ ο καφές και να αφήσεις 50% τιπ, οκ.. πάει 3..

Αλλά να πάτε 2 άτομα, από 2 φραπέδες, 4 ευρώ.... άντε αφήνεις 5άρι.... από μισό ευρώ το τιπ...

Πας 3 άτομα.... 6 ευρώ οι φραπέδες.....7 μαζί με το τιπ... 2.33 το άτομο....

:wacko::wacko:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 4 weeks later...
Πάντως, όσο και να αυξάνεται ο ανταγωνισμός, πάντα θα υπάρχουν οι ¨μεγαλοκαρχαρίες¨του Γουδιού, βλέπε Volcano! Tόσα φωτοτυπάδικα έχει, και μάλιστα κάποια με αρκετά χαμηλότερες τιμές και λιγότερη ουρά, βλ. Φωτόραμα, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των φοιτητών προτιμά να ξεροσταλιάζει στο Volcano!

Που είναι αυτό συνάδελφε,γιατί τον καιρό που ήμουν στη σχολή δεν το ήξερα και τα τελευταία χρόνια έτσι κι αλλιώς δεν χρησιμοποιούσα τόσο φωτοτοτυπίες;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Είναι επί της Θηβών, απέναντι από το Παίδων Αγ.Σοφία, πίσω από το εργοτάξιο του υπογειου πάρκιν! Έχει και διάφορα χαρτικά, τα οποία δεν τα βρίσκεις στα άλλα! Βέβαια το σέρβις είναι λιγουλα΄κι αργό, αλλά δεν τα θέλουμε όλα δικά μας! :D

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

περι καφέδων ο λόγος....

"....χθες μεσημεριάτικα και κάτι στη σχολή κατηφόρισα

στη μικρη την πλατεϊτσα που τον Ιπποκράτη γνώρισα

και το άγαλμά του που μ'ειδε ,με θυμήθηκε ,

και να με κεράσει ενα καφέ δεν αρνήθηκε...."

Τροποποιήθηκε από tik-tak
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

....... :wacko: .....ουπς!λάθος μου...

Τροποποιήθηκε από tik-tak