Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία

Recommended Posts

καλημέρα! Υπάρχει κανείς άλλος που να ορκίζεται τώρα και να σκέφτεται να ξεκινήσει για Approbation;

Δεδομένου του Covid πιστεύετε είναι καλύτερο να το αποφύγει κανείς και να κάνει πχ πρώτα αγροτικό, ή δεν επηρεάζει και τόσο;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Επιστρέφω σε ένα θέμα που φαίνεται ότι πλέον αφορά όλο και λιγότερους συναδέλφους που προτιμούν μάλλον άλλες γερμανόφωνες χώρες (πχ Ελβετία) λόγω χρημάτων και δυσκολίας με την FSP. Η δική μου εμπ

Σε ευχαριστούμε ολόθερμα, μέσα από την καρδιά μας! Ειδικά για τα παραθυράκια του διαβάσματος και των μαθημάτων για fsp! Όλο το ποστ σου είναι ευαγγέλιο, λέξη προς λέξη τόσο για Ελλαδίτες όσο και για ο

Πολύ εύλογη η απορία του Λούη. Δυστυχώς το φόρουμ έχει γίνει σε μεγαλό βαθμό, μπαίνω, κτυπάω (παίρνω τις πληροφορίες που θέλω) και φεύγω. Ούτε καν δεν μπαίνουν στον κόπο να γράψουν την εμπειρία τ

Posted Images

Καλημερα, σκεφτομαι να παω γερμανια (τωρα πήρα το πτυχίο) ηθελα να ρωτησω αν δηλωνω κανονικά θεση για ειδικότητα παρολο αυτη που με ενδιαφερει εχει ελαχιστη αναμονη. 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα! Θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει σε ποιες ειδικότητες είναι πιο εύκολο να βρεις θέση στη Γερμανία (ποιες έχουν γενικότερα τη μικρότερη ζήτηση)? Στην καρδιολογία που με ενδιαφέρει είναι εφικτό να βρεις κάπου θέση ή είναι μεγάλος ο ανταγωνισμός?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

αποφοίτησα φέτος από ελληνική Ιατρική σχολή και ενδιαφέρομαι για ογκολογία/ αιματολογία στην Γερμανία. Ότι πληροφορία σχετικά, ευπρόσδεκτη!

Γνωρίζετε εάν είναι εύκολο να βρει κανείς θέση? επίσης όποιος κάνει αίτηση σε θέσεις για innere medizin+ haematologie+ onkologie στην Γερμανία θα τοποθετηθεί από τον αντίστοιχο διευθυντή αρχικά σε basisausbildung παθολογίας? 

Όταν με το καλό επαναπατριστούμε, μπορούμε αν δουλέψουμε ως ογκολόγοι και αίματολόγοι? 

Ευχαριστώ πολύ 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 2 weeks later...

Καλημερα 

Εχει κάποιος απο εσας εμπειρία σε  Uniklinik που θελω να ρωτήσω κάποια πράγματα? 

Αν μπορειτε στείλτε μου dm ή απαντήστε 

Danke im Voraus 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα! ήθελα να ρωτήσω ποια έγγραφα χρειάζονται στο baden wuttenberg σφραγίδα χαγης και και εάν θα μπορούσα να βάλω τώρα τη σφραγίδα (πχ σε πτυχίο-άδεια επαγγελματος) και να χρησιμοποιήσω τα έγγραφα μετά από μήνες (δηλαδή εάν ισχύει κάτι αντίστοιχο με πχ το ποινικό μητρώο που πρέπει να είναι πρόσφατο). Ευχαριστωω

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η Σφραγίδα της Χάγης χρειάζεται να μπει μόνο μία φορά και ισχύει για πάντα. Μπαίνει μόνο σε πρωτότυπα έγγραφα (πτυχία κλπ) και όχι σε αντίγραφα. 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ευχαριστωω! Και πρώτα βάζουμε τη σφραγίδα και έπειτα τα μεταφράζουμε, σωστα; Η μεταφραση πού θα ήταν καλύτερο να γίνει;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
2 ώρες πριν, konarg said:

Ευχαριστωω! Και πρώτα βάζουμε τη σφραγίδα και έπειτα τα μεταφράζουμε, σωστα; Η μεταφραση πού θα ήταν καλύτερο να γίνει;

Ναι ακριβώς, πρώτα μπαίνει η σφραγίδα της Χάγης και μετά μεταφράζονται τα έγγραφα, γιατί η σφραγίδα δεν μπορεί να μπει στο μεταφρασμένο ή σε αντίγραφο, πρέπει να υπάρχει στο πρωτότυπο, στη γλώσσα στην οποία εκδόθηκε. Αυτά όλα ισχύουν γενικά, δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε έγγραφα από τη Γερμανία.

Εγώ γενικά συνηθίζω να μεταφράζω όλα τα έγγραφα που χρειάζομαι σε κάποιο γραφείο που κάνει πιστοποιημένες μεταφράσεις, είναι ακριβότερο αλλά ταχύτερο και απλούστερο. Άλλοι συνάδελφοι προτιμούν τη μεταφραστική υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών, κάτι το οποίο προσωπικά δεν έχω επιχειρήσει ποτέ, αλλά σίγουρα όποιος το έκανε πρόσφατα μπορεί να γράψει εδώ την εμπειρία του.

Edit: Δεν ξέρω τί είδους έγγραφα έχεις πάρει από τη Γερμανία, αλλά εγώ φροντίζω να βάζω σφραγίδα Χάγης σε οποιοδήποτε επίσημο έγγραφο έχω πάρει από άλλη χώρα, είτε αφορά πανεπιστημιακό τίτλο σπουδών είτε βεβαίωση εργασίας/προυπηρεσίας από κάποιο νοσοκομείο. Αυτή η επιμονή δεν μου βγήκε σε κακό, γιατί υπάρχει η πιθανότητα στο μέλλον να χρειαστεί να ταξιδεύεις και πάλι μπρος-πίσω, να κάνεις έξοδα και να χάνεις χρόνο απλά για να πάρεις αυτή τη σφραγίδα.  Κάποιοι υπάλληλοι δεν δίνουν σημασία, αλλά κάποιοι άλλοι τη θέλουν οπωσδήποτε και δεν δέχονται με κανένα τρόπο έγγραφα που δεν έχουν τη σφραγίδα της Χάγης.

Τροποποιήθηκε από sjjggst
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά Ερώτηση 

Είναι απαραίτητο να γραφτούμε στον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών εαν θα ξεκινήσουμε ειδηκότητα στην Γερμανία? 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Είναι σχεδόν απαραίτητο να είσαι στον ΙΣ της περιοχής που κατοικείς ασχέτως τι θέλεις να κάνεις. Γιατρός χωρίς να είναι σε ΙΣ είναι no go. Νομίζβ στον ΙΣΑ κάνουν ειδική τιμή όταν ξέρουν ότι θα φύγεις σε λίγο στο εξωτερικό. Εγώ το έκανα πάντοτε έτσι δεν άφηνα ούτε μια μέρα κενή χωρίς να είμαι σε ΙΣ είτε αυτος ήταν στο εξωτερικό έιτε στην Ελλάδα. ΑΠό την Γερμανία εμένα δεν μου είχαν ζητήσει ποτε βεβαιωση από ΙΣ της ΕΛλάδας. ΑΛλά εάν επιστρέψεις ποτέ στην Ελλάδα μπορεί να έχεις πρόβλημα χρηματικο διαδικαστικο κτλπ. Στην Ελλάδα έχουν φετιχ με το να μην έχεις κενά στο βιογραφικό σου από ΙΣ. Ορισμένες φορές σε βάζουν μάλιστα να πληρώσεις εκ των υστέρων

οποτε ναι γράψου

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 1 month later...

Καλησπέρα 

γνωρίζει κανείς ποια είναι η διαδικασία αναγνώρισης 4 ετών γενικής χειρουργικής σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο της Ελλάδας ενώ θέλω ακολουθήσω Πλαστική Χειρουργική στην Γερμανία;

Αφού δώσω για Approbation τι πρέπει να κάνω έπειτα ; 

Τροποποιήθηκε από mariparis
Σύνδεσμος στη δημοσίευση