Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία

Recommended Posts

Οι απαντήσεις θα ποικίλουν όσο και τα νοσοκομεία.

Η γκάμα εξαρτάται από τι ξέρει να κάνει κατά κύριο λόγο ο Chef.

Προσωπική μου εμπειρία σε νοσοκομείο πόλης 120.000 κατοίκων με 4 συνειδικευόμενους(όλοι τους ήδη ειδικοί χειρουργοί).

O Chef έκανε τα πάντα και δεν κώλωνε πουθενά. Πάγκρεας, λαπ. σιγμοειδεκτομές, θωρακοτομές, οισοφάγο κτλ.

Οι ειδικευόμενοι( αν και Fachärzte) πάντα με Oberarzt στο χειρουργείο, ο καθένας χειρουργούσε αναλόγως ικανοτήτων και προσωπικών επιδιώξεων.

Μαστό χειρουργούν οι γυναικολόγοι.

Αν επείγεσαι να βρεις δουλειά και δε θες να το πολυψάξεις... θέσεις υπάρχουν πολλές και με μέτρια γερμανικά. Μην κοιτάς μόνο στο http://www.aerzteblatt.de

Στείλε και αιτήσεις σε όποιο νοσοκομείο σε ενδιαφέρει κι ας μην έχει προκηρυγμένη θέση.

Μια δυο παρατηρήσεις και συμβουλές.

Ξεκίνα έστω και σε ένα μέτριο νοσοκομείο που δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σου και κάτσε για το Probezeit. Θα μάθεις τη ''γλώσσα της δουλειάς'', θα ξεψαρώσεις και θα μπορείς πιο εύκολα να βρεις καλύτερη θέση.

Στα περισσότερα μικρά-μεσαία νοσοκομεία στην εφημερία θα βλέπεις και ορθοπαιδικά περιστατικά...ντόινγκ! Μην αγχωθείς, πες τους να κάνεις ένα rotation στους ορθοπαιδικούς κανα μήνα και στην εφημερία κάνε το σταυρό σου και κυρίως πες τους να ξανάρθουν για επανέλεγχο χαχα.

Θα χρειαστεί να μάθεις υπέρηχο κοιλίας. Οι χειρουργοί κάνουν υπ/χο μόνοι τους. Υπάρχουν ειδικά Kurs. Δεν ξέρω γιατί στο Ελλάντα το θεωρούμε πυρηνική φυσική και σπάμε τα ...νεύρα και τα δικά μας και των ακτινο- οποτε θέλουμε έναν κωλουπέρηχο.

Για γενική χειρουργική θεωρώ πως η Γερμανία είναι καλή ευκαιρία.

Καλή επιτυχία

Γιατί να κάνει μωρέ το σταυρό του, τι να του τύχει τόσο τραγικό ορθοπεδικό που θα το χειριστεί μόνος του? Polytrauma? Καμια 10αριά άτομα ομάδα συν τον Oberarzt του πιθανότατα. Για ότι κάταγμα να 'ναι τηλέφωνο στον Hintergrund και έρχεται να χειρουργήσει.

Εγώ έκανα Γεν. Χειρουργική Ελλάδα 1,5 χρόνο και τώρα κάνω Unfall Γερμανία, επίσης σε πόλη 120.000. Η εφημερία μου είναι για Viszeral (Γεν. Χειρουργική της Ελλάδος), Unfall (Ορθοπεδική Τραυματολογία) και Gefäß (Αγγειο). Προφανώς πιο σπαστικό πράγμα από ένα Einweisung για "Ausschluss Thrombose" δεν υπάρχει !!!

Στο νοσοκομείο που είμαι οι AVC (Allgemein und Viszeral Chirurgie) κάνουν όλα όσα ζήτησες εκτός από μαστό, έχουν επίσης ένα Θωρακοχειρουργό που κάνει Πνεύμονες. Πάγκρεας είναι πιο σπάνιο αλλά βάζουν μερικά. Μου έχει τύχει να μπω σε χειρουργεία τους, πχ Λαπ. Χολές, Σκουλήκια, Κήλες, σε διερευνητικές Λαπαροτομές και σε Θυρεοειδή. Μου φάνηκαν καλοί από πλευράς ποιότητας, έχοντας και την εμπειρεία της Ελλάδος. Αν θες να δεις πολλές Παγκρεατεκτομές, μάλλον θα ψάξεις πανεπιστημιακό, αν θες επείγοντα, μεγάλο νοσοκομείο. Η άποψή μου όμως είναι να ξεκινήσεις σε μικρό (για Γερμανία μικρό, να εξηγούμαστε...) ώστε να μάθεις να γράφεις Ιατρικά Γράμματα, να συνηθίσεις τη γλώσσα στα εξωτερικά Ιατρεία (και κυρίως όταν παίρνει τηλ. το ασθενοφόρο και σου λέει όσο πιο γρήγορα, αγχωμένα και μπερδεμένα μπορεί ότι φέρνει Πολυτραυματία) και τα Χειρουργεία τους. Μόλις εξοικιωθείς, θα κάνεις πιο στέρεες επιλογές.

Παρεπιπτόντως, η κατάσταση με τη Χειρουργική στη Γερμανία, λίγο χοντρά να το πω, είναι η εξής: Πας σε 10 συνεντεύξεις, πάντα με ψυχολογία νικητή (με χρειάζονται) και τους λες τα Γερμανικά μου είναι βασικά, θέλω να χειρουργώ πολύ. Ακόμα και έτσι θα βρεις θέση. Όσο πιο πολλά πάνω από αυτό έχεις να προσφέρεις, θα βρεις και καλύτερη θέση.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν ψάχνεις μόνο σε νοσοκομεία με προκυρηγμένες θέσεις. ΟΛΑ σχεδόν τα νοσοκομεία χρειάζονται γιατρούς, ακόμα αν και διοικήσεις τους για οικονομικούς λόγους δεν προκυρήσσουν θέσεις. Αν όμως ο Διευθυντής δεχτεί αιτήσεις, πιέζει για θέση.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Επιστρέφω σε ένα θέμα που φαίνεται ότι πλέον αφορά όλο και λιγότερους συναδέλφους που προτιμούν μάλλον άλλες γερμανόφωνες χώρες (πχ Ελβετία) λόγω χρημάτων και δυσκολίας με την FSP. Η δική μου εμπ

Κοιτάξτε όλοι το εξής παράδοξο: ειδικά στις τελευταίες σελίδες του thread πέρα από μερικούς χρήστες-"διαμάντια" που πέρα από απορίες που λύνουν,  καταθέτουν και τα προσωπικά τους βιώματα (κατ εμε  αυτ

Σε ευχαριστούμε ολόθερμα, μέσα από την καρδιά μας! Ειδικά για τα παραθυράκια του διαβάσματος και των μαθημάτων για fsp! Όλο το ποστ σου είναι ευαγγέλιο, λέξη προς λέξη τόσο για Ελλαδίτες όσο και για ο

Posted Images

Γεια σας

Για πλαστική χειρουργική πως είναι τα πράγματα στην Γερμανία;

(δυσκολία πρόσβασης, ποιότητα εκπαίδευσης, προοπτικές μετά την ειδικότητα).

Σας ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γεια σας και από μένα!

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ και ίσως να έχουν απαντηθεί κάποια από τα ερωτήματα μου.

Είμαι πρόσφατα απόφοιτος ιατρικής και βρίσκομαι ήδη Γερμανία για γερμανικά.

Ενδιαφέρομαι για καρδιοχειρουργική.

Ξέρει κάποιος αν είναι ενιαία ειδικότητα η πρέπει να κάνω πρώτα κάποια χρόνια γενικής χειρουργικής? Δηλαδή όταν θα φτάσει η ώρα των αιτήσεων θα δηλώσω γενική χειρουργική ή κατ ευθείαν καρδιοχειρουργική? Σύνολο πόσα χρόνια είναι η ειδικότητα αυτή?

Όταν ξεκινήσω αιτήσεις υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ιδιαιτέρως?? δηλαδή ποια νοσοκομεία ενδείκνυνται για καλύτερη εκπαίδευση σε ένα νέο γιατρό που ξεκινάει τώρα χειρουργική ?

Όσον αφορά τις προϋποθέσεις για να σε προσλάβουν πέρα από το β2 και και το πτυχίο χρειάζετε και κάποια προϋπυρεσία???

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον

Τροποποιήθηκε από Lengo
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Για ειδικότητα τι μισθό έχεις; Και όταν βρει κάποιοος δουλειά τι μισθό έχει ως καρδιοχειρουργό;

Ευχαριστώ εκ των προτερων και ελπίζω να απάντησει κάποιος που να ξέρει πραγματικά.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μια σημαντική ερώτηση.... αληθεύει ότι μπήκαν πρόσφατα εξετάσεις για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος σε μερικά κρατίδια στη Γερμανία???

Η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ενός κρατιδίου έχει ισχύ και στα υπόλοιπα κρατίδια ή πρέπει να ξαναδώσει κάποιος εξετάσεις?

Όποιος έχει γνώση πάνω στο θέμα ας απαντήσει!

ευχαριστώ πολύ!

Τροποποιήθηκε από Lengo
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μια σημαντική ερώτηση.... αληθεύει ότι μπήκαν πρόσφατα εξετάσεις για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος σε μερικά κρατίδια στη Γερμανία???

Η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ενός κρατιδίου έχει ισχύ και στα υπόλοιπα κρατίδια ή πρέπει να ξαναδώσει κάποιος εξετάσεις?

Όποιος έχει γνώση πάνω στο θέμα ας απαντήσει!

ευχαριστώ πολύ!

In Bayern δεν εχει εξετασεις.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

εχω και γω μια ερώτηση με αφορμή κάποιες από τις προηγούμενες ερωτήσεις.

βαριέστε να ψάξετε τόσο πολύ στο γκουγκλ;

δεν ξέρετε να ψάξετε;

δεν είστε σίγουροι για αυτα που διαβάζετε και θέλετε μια δεύτερη γνώμη;

έχετε πελαγώσει;

ή απλά τα θέλετε όλα μασημένη τροφή;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τουλάχιστον αυτό το thread δίνει πολλές απαντήσεις στις περισσοτερες από τις νεες ερωτησεις και θα έπρεπε πρώτα να διαβαστεί. Αλλά φαντάζομαι ειναι ευκολότερο να ξοδέψεις 15 δευτερολεπτα να ποσταρεις μια ερωτηση που εχει απαντηθει 10 φορές.

Για τους μισθούς έχει απαντηθει, με λινκς κτλ Μόνο το εκκαθαριστικό μου δεν έχω ποστάρει ακομα.

Για τις εξετασεις εχει απαντηθει σε ποια κρατίδια υπάρχουν. Ακόμα και τι περιλαμβάνουν

Για τις χειρουργικες ειδικοτητες εχει απαντηθει τι απαιτείται και που μπορει κανεις να βρει τις πληροφοριες. Η Καρδιοχειρουργικη δεν διαφερει

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ε ναι...ενταξει είπαμε βοηθάμε όσο μπορούμε και όσο ξέρουμε, αλλά μην το γ@μήσουμε. εγώ απαντάω με ευχαρίστηση σε ερωτήσεις αλλά τη χιλιοστή φορά καταντάει κουραστικό. ο άλλος ρώτησε ΕΔΩ, δηλαδή σε ένα φόρουμ, δηλαδή σε ένα σάιτ στο ίντερνετ, σε πόσα χειρουργεία θα μπαίνει την εβδομάδα στη Γερμανία ΟΤΑΝ, ΑΝ και ΟΠΟΥ βρει δουλειά.

μισό να μυρίσω τα νύχια μου φίλε να σου πω... ωραια...ετοιμος...

από ότι βλέπω εδώ θα σε πάρουν σε ενα νοσοκομείο με 65 κρεβατια χειρουργικής, 1022 ασθενείς ετησίως εκ των οποίων οι 948 χειρουργημένοι με γενική αναισθησία. αρα 948 χειρουργεια για 5 ειδικευόμενους, δεδομένου οτι θα εισαι ο νέοπας θα μπεις σε 137 μόνο, από τα οποία μόνο τα 21 σα χειρουργός, τα 43 σαν α' βοηθός, τα 68 σα β' βοηθός, σε 3 χειρουργεία θα είσαι όλα αυτά μαζί ενώ 2 φορές θα μπεις στο χειρουργειο για να σφουγγαρίσεις (καψώνια της πρώτης εβδομάδας, τα κάνουν σε όλους για να τους τεστάρουν, μη μασήσεις). Τα νούμερα τηρούνται απαρέγκλιτα γιατί εδώ είναι Γερμανία φίλε, δεν είναι παίξε γέλασε. Έτσι, ο 1023ος ασθενης θα πεθάνει είτε στο ΤΕΠ είτε αν κάνει εισαγωγή ιατρογενώς από ενδοφλέβια χορήγηση 2 amps καλίου για να μη ρίξει έξω το σύστημα υγειας.

Μια κοινωνική προσφορά της Λίτσας Πατέρα. Λοιπόν; τι λες;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

από ότι βλέπω εδώ θα σε πάρουν σε ενα νοσοκομείο με 65 κρεβατια χειρουργικής, 1022 ασθενείς ετησίως εκ των οποίων οι 948 χειρουργημένοι με γενική αναισθησία. αρα 948 χειρουργεια για 5 ειδικευόμενους, δεδομένου οτι θα εισαι ο νέοπας θα μπεις σε 137 μόνο, από τα οποία μόνο τα 21 σα χειρουργός, τα 43 σαν α' βοηθός, τα 68 σα β' βοηθός, σε 3 χειρουργεία θα είσαι όλα αυτά μαζί ενώ 2 φορές θα μπεις στο χειρουργειο για να σφουγγαρίσεις (καψώνια της πρώτης εβδομάδας, τα κάνουν σε όλους για να τους τεστάρουν, μη μασήσεις). Τα νούμερα τηρούνται απαρέγκλιτα γιατί εδώ είναι Γερμανία φίλε, δεν είναι παίξε γέλασε. Έτσι, ο 1023ος ασθενης θα πεθάνει είτε στο ΤΕΠ είτε αν κάνει εισαγωγή ιατρογενώς από ενδοφλέβια χορήγηση 2 amps καλίου για να μη ρίξει έξω το σύστημα υγειας.

Μια κοινωνική προσφορά της Λίτσας Πατέρα. Λοιπόν; τι λες;

emrespect

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

εχω και γω μια ερώτηση με αφορμή κάποιες από τις προηγούμενες ερωτήσεις.

βαριέστε να ψάξετε τόσο πολύ στο γκουγκλ;

δεν ξέρετε να ψάξετε;

δεν είστε σίγουροι για αυτα που διαβάζετε και θέλετε μια δεύτερη γνώμη;

έχετε πελαγώσει;

ή απλά τα θέλετε όλα μασημένη τροφή;

Αν αναφέρεσαι και στο δικό μου ερώτημα απαντώ πως έχω ήδη κάνει search και δεν έχω βρει τίποτα ουσιώδες για το τι παίζει με την πλαστική χειρουργική στην γερμανία.

Οπότε θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος γνωρίζει κάτι να το μοιραστεί.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΕ ΠΟΣΑ ΘΑ ΜΠΑΙΝΩ ΕΓΩ, ΑΛΛΑ ΠΟΣΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΠΑΙΝΕΤΕ ΗΔΗ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΓΕΝΙΚΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ , ΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΗ ΤΗ ΓΚΑΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ (ΟΣΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΓΕΝΙΚΗ ΧΕΙΡ. ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ) . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η Πλαστική Χειρουργική σε Νοσοκομείο αυτή τη στιγμή είναι ότι πιο ανταγωνιστικό υπάρχει στη χώρα κατά τη γνώμη μου, περισσότερο ακόμα και από Ματια ή Δέρμα.

Όσον αφορά τα χειρουργεία, όπως ανέφερα παραπάνω κάπου, προσωπικά κάνω από 3 έως 7 την εβδομάδα, εννοείται του επιπέδου μου και όχι Hüft/Knie-TEP. Για ένα εξάμηνο που είμαι εδώ είμαι ευχαριστημένος. Βάλε άλλα τόσα σαν 1. ή 2. Assistent. Φυσικά το τι κάνω εγώ εκεί που είμαι δε λέει πολλά. Αλλού κάνεις περισσότερα, αλλού λιγότερα. Θέλει και λίγη τύχη, αλλά νομίζω κυρίως θράσος στις συνεντέυξεις

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Raggy, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Γνωρίζεις , πέρα από την καλή γνωση γερμανικών, τι άλλο κοιτούν για πλαστική;

Και τι μπορεί να κανει κάποιος όσο είναι ακόμα στην σχολή για να βελτιώσει τις πιθανότητες του;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η Πλαστική Χειρουργική σε Νοσοκομείο αυτή τη στιγμή είναι ότι πιο ανταγωνιστικό υπάρχει στη χώρα κατά τη γνώμη μου, περισσότερο ακόμα και από Ματια ή Δέρμα.

Όσον αφορά τα χειρουργεία, όπως ανέφερα παραπάνω κάπου, προσωπικά κάνω από 3 έως 7 την εβδομάδα, εννοείται του επιπέδου μου και όχι Hüft/Knie-TEP. Για ένα εξάμηνο που είμαι εδώ είμαι ευχαριστημένος. Βάλε άλλα τόσα σαν 1. ή 2. Assistent. Φυσικά το τι κάνω εγώ εκεί που είμαι δε λέει πολλά. Αλλού κάνεις περισσότερα, αλλού λιγότερα. Θέλει και λίγη τύχη, αλλά νομίζω κυρίως θράσος στις συνεντέυξεις

Μπορείς σε παρακαλώ αν έχεις χρόνο να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό? Θα ήθελα λίγο από την εμπειρία από τις συνεντεύξεις. Dress code, κλίμα, θέματα συζήτησης...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γεια σας παιδια !

Μια ερωτηση.τι γνωμη εχετε για τα γραφεια recruitment?

εχει κανεις προσωπικη εμπειρια?

οταν απευθυνθεις σε ενα τετοιο γραφειο μπορεις να κανεις αιτησεις και μονος σου η' οχι.

ευχαριστω εκ των προτερων

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν αναφέρεσαι και στο δικό μου ερώτημα απαντώ πως έχω ήδη κάνει search και δεν έχω βρει τίποτα ουσιώδες για το τι παίζει με την πλαστική χειρουργική στην γερμανία.

Οπότε θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος γνωρίζει κάτι να το μοιραστεί.

όχι δεν αναφερόμουν σε σένα. σχετικά με το ερώτημα σου. κι εγώ πλαστική θέλω και έχοντας τρία χρόνια εμπειρία στην Ελλάδα και PhD δε βρίσκω, αν αυτο σου λεει κάτι. σε 2 αιτήσεις που μου απάντησαν ότι θέλουν περαιτέρω χαρτιά να τους στείλω (αρα υπήρχε θεωρητικώς μια πιθανότητα) μου κάνανε τις εξης 2 ερωτησεις: αν εχω εμπειρία εργασίας στη Γερμανία και αν εχω εμπειρία από χειρουργική άκρας χείρας στην Ελλάδα. φυσικά και οι 2 απαντησεις ηταν οχι, οποτε η αίτηση μου απορρίφθηκε.

κατα τη γνώμη μου: αποκλειστικώς αποκλείεται να βρεις πλαστική αν δεν εχεις τουλαχιστον 6-12 μηνες γερμανικη εμπειρια. επίσης αποκλείεται κατά 99% να βρεις θέση αν δεν είσαι ειδικευμενος στη Γενική Χειρουργική. όλες οι θέσεις ειδικευομενων που προκηρύσσονται απευθύνονται και σε Fachaerzte χειρουργικής και στο τέλος επιλέγονται αυτοί.

αυτα για την ειδικότητα. εδώ γενικα παίζει πολυ ακρα χείρα και οι προοπτικές που εχεις ειναι να δουλεψεις σε ενα νοσοκομειο ως επιμελητης, βλέποντας κατα 95% τέτοια περιστατικά

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μπορείς σε παρακαλώ αν έχεις χρόνο να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό? Θα ήθελα λίγο από την εμπειρία από τις συνεντεύξεις. Dress code, κλίμα, θέματα συζήτησης...

Όταν ξεκινησα να ψαχνω δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα μεταξυ Ορθοπεδικης και Πλαστικης. Ελευθερες θέσεις Πλαστικης όμως είναι σπανιοτατες (δεν εχω δει καμια). Επομενως πρεπει να απευυνθεις καπου που δεν σε πολυχρειαζονται.. Το ίδιο θα κάνουν Γερμανοι με Doktorarbeit που εχουν τελειωσει το Γενικό κομμάτι, ακόμα και ειδικευμένοι Γενικοι Χειρουργοι. Ακομα και να υπηρξε η μικρή πιθανοτητα να σε παρουν, δεν ξερω αν θα ειχες ποτε την πολυτελεια να χεειρουργεις αρκετα ή να απαιτεις να χειρουργεις αρκετα....

Παρεμπιπτοντως ηθελα να πω κατι για τα Ιδιωτικα Νοσοκομεια. Οι Γερμανοι που εχουν ιδιωτικες ασφαλειες, πληρωνουν ώστε να τους χειρουργει Ober- ή ακομα και Chefarzt. Σίγουρα όχι ειδικευόμενος, ακομα και Facharzt! Επομένως μην ενθουσιάζεστε και πολυ αν βρίσκετε "ευκαιριες" σε ιδιωτικά νοσοκομεια. Φροντιστε να ξεκαθαριστε τα περι χειρουργειων και εκπαιδευσης απο την συνεντευξη...

Η συνεντευξη εξαρταται απο τη θεση. Για dressing code εννοειται θα πάς σαν φιογκος σε δωρο. Ανεξαρτητως αν απο την επομενη πας στην κλινικη με τις παντοφλες (Το κάνει συνειδικευομενος μου!!!). Ετσι κι αλλιως θα φορας τα ρουχα του νοσοκομειου.

Τα θεματα συζητησης μπορει να ειναι ο καιρος, η κατασταση στην Ελλάδα, η Bayern και ο Klitschko σε μη ανταγωνιστικες θεσεις (όπου κυριως θα τσεκαρουν τα γερμανικα σου), αλλα σε ανταγωνιστικες θεσεις τι εμπειρια εχεις, κυριως απο το Γερμανικο συστημα, αν εχεις κανει Doktorarbeit και σε τι, που σπουδασες και άλλα θέματα σχετικά. Δεν εχω ακουσει κανεναν να εξεταζεται για ιατρικες γνωσεις πάντως.

Με λιγα λογια μπορεις να καταλαβεις απο το κλιμα της συνεντευξης αν σε χρειαζονται η αν δεν καιγονται κιολας. Το σιγουρο ειναι οτι ξερουν οτι θα πας σε αλλους 10. Η αποψη μου ειναι παντα να ρωτας αν υπαρχει καποιο πλανο για την εκπαιδευση των νεων βοηθων μεσα στο χειρουργειο σε σχεση με τα χειρουργεια που μπορουν να κανουν, ποσο συχνα μπορει κανεις να χειρουργει στην κλινικη κτλ Αν η απαντηση ειναι χυμα, μπορει κανεις να βγαλει συμπερασματα. Εμενα μου ειχαν απαντησει: "Το τελευταιο πραγμα που πρεπει να σας απασχολει εδω ειναι τα χειρουργεια. Μετα τους 4 μηνες θα χειρουργειτε συνεχεια, εμεις ετσι κι αλλιως βαριομαστε" φυσικά με δοση χιουμορ. Στην αρχη μου φανηκε λιγο χυμα και ημουν σκεπτικος, αλλά τα απλά χειρουργεια τα κάνουν μονο οι βοηθοι βάση πλάνου. Και όσο προχωρας, παίρνεις και κάτι δυσκολοτερο. Εννοειται οτι δεν θα πάρεις ενδομυελική ύλωση αν δεν ξέρεις τι σημαίνει Führer-draht, Bohrer κτλ

Για τα γραφεια recruitment τα εχουμε πει. Παντελως αχρειαστα για καποιον που εχει ενα επιπεδο Γερμανικων. Μην πετατε λεφτά, δώστε μου το ένα τριτο απο αυτο που θα τους δίνατε και κάνω κι εγω τα ίδια και περισσοτερα!!! emrasta

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

καλησπερα παιδια! θα ηθελα να ρωτησω (οποιος γνωριζει κατι επι του θεματος) αν εχετε ακουστα το studyon στο ντισελντορφ, ειναι φροντιστηριο εκμαθησης γερμανικων, του οποιου ιδιοκτητης ειναι Ελληνας. Αυτη τη στιγμη κανουμε γερμανικα (ειμαστε ακομα στο Α1) στο ΙΙΚ στο ντισελντορφ και σκεφτομαστε να αλλαξουμε λογω το οτι στο ΙΙΚ ειμαστε 19 ατομα (πολλοι ειμαστε) κ στο studyon ειναι τμηματα με 7-8 ατομα και επισης ειναι κ λιγοτερα τα χρηματα απο το ΙΙΚ.

Παρακαλω αν καποιος γνωριζει κατι,να με ενημερωσει!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

και εγω στο ΙΙΚ πηγαινα αλλα εφυγα δεν ημουν ευχαριστημενος και τωρα ειμαι

Sprachcafe

Grafenberger Allee 74, 40237 Düsseldorf

http://sprachcaffe-duesseldorf.de

και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...καλη επιτυχια οτι θες μπορεις να με ρωτησεις.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

και εγω στο ΙΙΚ πηγαινα αλλα εφυγα δεν ημουν ευχαριστημενος και τωρα ειμαι

Sprachcafe

Grafenberger Allee 74, 40237 Düsseldorf

http://sprachcaffe-duesseldorf.de

και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...καλη επιτυχια οτι θες μπορεις να με ρωτησεις.

ουτε κ εμεις ειμαστε ευχαριστημενοι με το ΙΙΚ, σε τι επιπεδο εισαι εσυ? Εμεις ειμαστε στο Α1.1 (οπως λενε κ στο ΙΙΚ). Το αλλο φροντιστηριο που λεω μας το προτεινε καποιος κ πηγαμε απο εκει μιλησαμε με τον διευθυντη-ιδιοκτητη, απλα δεν εχουμε καμια πληροφορια απο καποιον που να εκανε μαθηματα εκει. θα παμε απο 1 Οκτωβρη κ βλεπουμε μετα, θα εχουμε υποψην κ το SPRACHCAFE. ποσα δινεις το μηνα εσυ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

εδωσα τεστ και με εβαζαν στο C2 αλλα εγω θελω το Β2.αρχισα τον ιανουαριο απο το μηδεν στην Ελλαδα και εδω κανω 2 μηνες,αλλα διαβαζω 8-9 ωρες την ημερα.βιαζομαι πολυ να δωσω και να φανταστεις στο ΙΙΚ με εβαλαν στο Α2.1.οι τυποι ειναι εντελως...εδω δινω 650Ε αλλα γινεται Α-Ψ-Ο-Γ-Η και ολοκληρωμενη δουλεια.ειμαστε 4 ατομα τωρα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Στο ΙΙΚ ήμουνα κ εγώ τον Αύγουστο. Μ-Α-Κ-Ρ-Ι-Α. Ευτυχως που άξιζε το βερολίνο και δεν έφυγα με τις χειρότερες εντυπώσεις. Ειδα πολλά άτομα επιπέδου Β1+ οι οποίοι τοποθετήθηκαν σε τμήματα Α1.2!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

εδωσα τεστ και με εβαζαν στο C2 αλλα εγω θελω το Β2.

emsurprise τι τι θες τοτε το φροντιστηριο?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση