Jump to content

"Επιστροφή Αχρεωστήτως Καταβληθέντος Ποσού" για τελειωμένους αγροτικούς

Recommended Posts

Καλησπέρα ή καλημέρα σας ανάλογα,

θα επικολλησω και εδω το ποστ που θα βρειτε και αλλου γιατι μου φαινεται πιο ταιριαστο το πεδιο:

θέλω να κάνω γνωστό το θέμα που προέκυψε έπειτα απο το λάθος που έκανε η 2η Δ.Υ.ΠΕ Πειραιώς και Αιγαίου. Ελπίζω πως θα βρω και άλλους στην ίδια θέση.

Η αγαπητή κατά τα άλλα Δ.Υ.ΠΕ, εκανε το λάθος να με πληρώσει για 5 παραπάνω μήνες μετά την ολοκλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου. Ενώ τους πήρα τηλέφωνο

και τους ενημέρωσα για το λάθος τους, πολύ άκομψα  μου είπανε να τα βρω με την εφορία και ότι θα χρειαστεί να πληρώσω ένα φόρο γιατί χρωστάω στο δημόσιο (!).

τελικά έφτασε το χαρτί μετά από 1 ολόκληρο χρόνο όπου με ενημερώνει να επιστρέψω το "Αχρεωστήτως Καταβληθέντος Ποσόν" με έναν αναλογών φόρο της τάξης των 

300 ευρώ. Και καλά να επιστρέψω τα λεφτά που μου βάλανε ενώ δε δούλευα, αλλά να πληρώσω και φόρο για το λάθος τους το θεωρώ την πιο οφθαλμοφανή κλεψιά του

συστήματος.

Ξέρω ότι υπάρχουν και άλλοι που έχουν πληρωθεί για επιπλέον μήνες και σ'αυτό αποσκοπεί αυτή η δημοσίευση. Να βρεθούμε και να συνενοηθούμε. Τί είναι αυτός ο φόρος

και πώς μπορούμε να αποφύγουμε να τον πληρώσουμε? Υπάρχει κάποιος δικηγόρος που γνωρίζει αυτά τα θέματα? οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη!

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς,

μία απο σας

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
  • 1 month later...

Πραγματικά απορώ.

Εγώ πληρώθηκα μισό μηνιάτικο πριν ξεκινήσω Ειδικότητα και αμέσως (και μόνος μου) ενεργοποιήθηκα να το επιστρέψω και σε περίπου 1 μήνα τους τα γύρισα μέσω Εφορίας (και η απόδειξη εστάλθη στο νοσοκομείο, μέσω νοσοκομείου πληρωνόμασταν τότε).

Εσύ πως εισέπραξες 5 μηνιάτικα ενώ είχε διακοπεί η υπαλληλική σχέση σου  με το Δημόσιο, δεν καταλαβαίνω. Υπόψιν ότι αν φαίνεσαι μισθοδοτούμενη κάπου δεν μπορείς να εισπράξεις μισθό από κάποιον άλλο δημόσιο Φορέα, το γνωρίζω γιατί δεν μπορούσε να ξεκινήσει το νοσοκομείο να μου καταβάλλει τον μισθό ως ειδικευόμενος γιατί φαινόμουν ακόμα μισθοδοτούμενος αγροτικός (ένα απ΄τα καλά της επιτέλους μηχανοργάνωσης του Δημοσίου).

Μήπως το αμέλησες ;

Τροποποιήθηκε από kopritis
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Οταν χρωστας στο δημοσιο τρεχει τοκος υπερημεριας 6% το χρονο. Δηλαδη αν τσεπωσες 5 χιλιαρικα νατο το 300ρακι... Αν εχεις υπογραψει χαρτι π.χ. αποδεικτικο παραλαβης ενημερωσης της οφειλης επιτοπου στο νοσοκομειο ή παρελαβες το ενημερωτικο συστημενο στο σπιτι, δεν υπαρχει κανενας τροπος να μην τα πληρωσεις ολα. Αν δεν εχεις υπογραψει κατι, μπορει και να γλυτωσεις το 300αρι αν εχεις κανενα φιλο δικηγορο γατονι, γιατι απο τη στιγμη που το πραγμα παει στην εφορια, εκει παιζουν αλλη μπαλα οπως καταλαβαινεις.

Εμενα μου εχει κατσει παρομοια φαση μετα απο παραιτηση ως ειδικευομενος να με πληρωσουν 3 μηνες επιπλεον. Πηγα και τα πληρωσα αμεσα (πας τραπεζα παιρνεις επιταγη, πας εφορια κοβεις παραβολο, πας το παραβολο αντιγραφο στο νοσοκομειο). Γνωριζω βεβαια και αλλους που λογω αναγκης αμεσα προτιμησαν να τα αφησουν να πανε στην εφορια και να τα πληρωσουν μετα απο ενα χρονο μετα τοκου.

Φυσικα αν το δημοσιο χρωσταει σε σενα δεν παιρνεις  τοκο. Γιατι ετσι μας αρεσει...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

συμφωνω απολυτως, ειδικα με τις πρωτες 3 λεξεις......

μπορει να το δει κανεις βεβαια (θετικα) ως ενα δανειο με μικρο τοκο την στιγμη που κανενα πιστωτικο ιδρυμα δεν δανειζει πλεον...

ειδικα αν παει και εφορια θα εχει και μεγαλη (100 δοσεις) περιοδο αποπληρωμης με μικρη δοση...

:lol:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ένα λεπτό βρε παιδιά, σε ποιο νόμο γράφει πως αν το Δημόσιο σε πληρώσει κατά λάθος ή... με το ζόρι έχεις και ο ίδιος ευθύνη και πρέπει.. να τιμωρηθείς??? Αυτό δεν ισχύει σε καμία άλλη χώρα της Ευρώπης, από όσο γνωρίζω (και πιστέψτε με γνωρίζω αρκετές Δυτικές χώρες).

Μόνο εδώ στην...Κολομβία του Βορρά συμβαίνουν τέτοια παρανοϊκά πράγματα.

Τροποποιήθηκε από sjjggst
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δεν υπάρχει "δεν γνώριζα" σήμερα με τους τραπεζικούς λογαριασμούς μας, ακόμα και να μην έχει κάποιος web banking για να βλέπει το υπόλοιπο του λογαριασμού του απ΄την άνεση του σπιτιού του, υπάρχει το ΑΤΜ.

Έπειτα το προφορικό και το " τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν αυτό" δεν λέει τπτ, δεν μετράει πουθενά στο Δημόσιο,  ΜΟΝΟ ΓΡΑΠΤΩΣ όλες οι ενέργειες, ώστε να έχει νομικό πάτημα μετά κάποιος και να διεκδικήσει.

Όλα αυτά εντελώς καλοπροαίρετα και στην λογική ότι στα έβαζαν με το... ζόρι τα χρήματα στον λογαριασμό, αν απλά τα δεχόσουν κουτοπόνηρα μιας και οι εποχές είναι δύσκολες με προοπτική να τα επιστρέψεις όταν εσύ μπορέσεις, συγγνώμη, αλλά έπαιξες και έχασες.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ρε παιδιά ψυχραιμία. Πέσαμε να τη φάμε την κοπέλα! Ακόμη κι αν "επίτηδες" κρατούσε αυτά τα χρήματα με σκοπό να τα επιστρέψει αργότερα, ο φόρος που της βάζουν είναι ληστρικός εντελώς.

Από την άλλη, το ότι συνέχιζαν να την πληρώνουν ενώ η ίδια είχε τελειώσει ΔΕΝ είναι δικό της λάθος αλλά της υπηρεσίας που την πλήρωνε, δηλαδή της ΔΥΠΕ. Από τη στιγμή που η συνάδελφος έχει στα χέρια της το χαρτί ολοκλήρωσης της υπηρεσίας της (με συγκεκριμένη ημερομηνία) ΔΕΝ είναι υποχρεωμένη να γνωρίζει ούτε τι σαχλαμάρες κάνουν στη ΔΥΠΕ, ούτε αν τις λένε πίπες στο τηλέφωνο όταν τους παίρνει και αναφέρει το λάθος της. 

@lineve πριν στείλουν τα ωφειλόμενα στην εφορία θεωρούν ότι "σε ειδοποίησαν" για την πρόθεσή τους τη στιγμή που στο είπαν όταν πήρες τηλέφωνο. Εκείνη την ώρα έπρεπε 1) να πάρεις τηλέφωνο στη ΔΟΥ στην οποία ανήκεις για να τους ενημερώσεις, και 2) τα επιπλέον χρήματα που σου έβαλαν θα έπρεπε να τα καταθέσεις στο "Παρακαταθηκών και Δανείων" στο όνομα της ΔΥΠΕ. Βέβαια για να μη φτάσεις να γίνουν όλα αυτά θα έπρεπε από την πρώτη στιγμή να ενημερώσεις την ΔΥΠΕ γραπτά. Τα προφορικά, όπως λέει και ο/η kopritis, δεν έχουν καμία υπόσταση και αξία όταν έχεις να κάνεις με το δημόσιο. Αυτό που θα σου πρότεινα τώρα είναι να βρεις ένα πολύ καλό λογιστή για να σε κατευθύνει. Το ξέρω πως τα 300 φόρος είναι άδικο αλλά...this is greece και λίγο δύσκολο να τα γλυτώσεις :( 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
19 hours ago, sjjggst said:

Ένα λεπτό βρε παιδιά, σε ποιο νόμο γράφει πως αν το Δημόσιο σε πληρώσει κατά λάθος ή... με το ζόρι έχεις και ο ίδιος ευθύνη και πρέπει.. να τιμωρηθείς??? Αυτό δεν ισχύει σε καμία άλλη χώρα της Ευρώπης, από όσο γνωρίζω (και πιστέψτε με γνωρίζω αρκετές Δυτικές χώρες).

Μόνο εδώ στην...Κολομβία του Βορρά συμβαίνουν τέτοια παρανοϊκά πράγματα.

αν τη ρωτησεις και σου πει οτι δεν τα ειδε τα χρηματα και κυριως οτι δεν τα εκανε αναληψη τοτε θα συμφωνησω...

προς το παρον ταυτιζομαι και συμφωνω απολυτα με τον kopritis..

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 1 year later...

ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΑΙΔΩΝ "ΑΓΛ. ΚΥΡΙΑΚΟΥ"

Το γεγονός ότι η μισθοδοσία του Προσωπικού προκαταβάλλεται ο κ.--------------- με ΑΦΜ ----------- έχει εισπράξει για το χρονικό διάστημα από 16.01.2012, που αποχώρησε από την Υπηρεσία μας, μέχρι και τις 29.02.2012 το ποσό των 1.676,30 ευρώ,

Το με υπ’ αρ. πρωτ. 2793/18.02.2013 έγγραφό μας (εστάλη με αποδεικτικό επίδοσης) με το οποίο ζητάμε από τον αναφερόμενο να προσέλθει στη Δ.Ο.Υ. που υπάγεται, να καταβάλλει το εν λόγω ποσό και να μας προσκομίσει το αντίστοιχο γραμμάτιο είσπραξης, πράγμα το οποίο δεν έκανε.

Αποφασίζουμε

1. Καταλογισμό σε βάρος του κ. ----------------- με ΑΦΜ ---------- κατοίκου ------------------ ποσού 1.676,30 € (χιλίων εξακοσίων εβδομήντα έξι ευρώ και τριάντα λεπτών), που καταβλήθηκε από την Υπηρεσία μας για το χρονικό διάστημα από 16.01.2012 μέχρι 29.02.2012.

2. Η αρμόδια Δ.Ο.Υ. ΙΔ΄ ΑΘΗΝΩΝ παρακαλείται να προβεί στις δέουσες ενέργειες για την είσπραξη του ανωτέρω ποσού, σύμφωνα με τις νόμιμες διαδικασίες και την απόδοση του στον Κ.Α.Ε. 3241 με αιτιολογία «Αχρεωστήτως καταβληθέν ποσό».

Σύνδεσμος στη δημοσίευση