Jump to content

Νόμος "Περί του χρόνου ειδίκευσης γιατρών για την απόκτηση ειδικότητας"...


Recommended Posts

Γειά σας,

Μήπως μπορούμε να βρούμε τον πρόσφατο νόμο "Περί του χρόνου ειδίκευσης γιατρών για την απόκτηση ειδικότητας",

σύμφωνα με τον οποίον,

έγινε αύξηση του χρόνου ειδίκευσης, στις περισσότερες ειδικότητες... ;;

Γιατί, όπου κι αν ψάξω στο διαδίκτυο, προκύπτει το Π.Δ. 415 της 29ης Δεκεμβρίου 1994 (ΦΕΚ Α' 236), "Περί του χρόνου ειδίκευσης γιατρών για την απόκτηση ειδικότητας",

όπου προφανώς ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΙΑ...

Κι αυτό γιατί, σύμφωνα με το παραπάνω Π.Δ.

Νευρολογία :

Απαιτείται άσκηση 4 ετών (έχουν γίνει 5 μιση έτη),

- 6 μήνες Παθολογία (έχουν γίνει 9 μήνες)

- 5 μήνες Κλινική Ψυχιατρική (έχουν γίνει 6 μήνες)

- 3 έτη Νευρολογία (πια 4 χρόνια και 3 μήνες !!)

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΕΚ A 127 - 20.06.1997

περιεχει το προεδρικο διαταγμα με το οποιο αυξηθηκε ο χρονος ειδικοτητας της νευρολογιας μονο. για ποιες αλλες ειδικοτητες ενδιαφερεσαι?

Τροποποιήθηκε από iceman
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια, δεν έγινε σε όλες. Ένα ΦΕΚ του Κουρουπλη που είδα και είχε κάποιος εδώ δώσει σε λινό έλεγε μέσα σε κάτι άσχετα για αύξηση αγγειοχειρουργικη από εξι σε εφτά χρόνια. Δε θυμάμαι να έλεγε για άλλη. Ειδες στο www.et.gr του εθνικού τυπογραφείου; Εγώ θα έπαιρνα αύριο στη θέση σου την διεύθυνση ειδικοτήτων στο υπουργείο υγείας. Πραγματικα αν μάθεις κάτι περισσότερο θα ενδιέφερε κι εμένα. Κάνω συνδρομή στο θέμα.Καλό βράδυ συνάδελφε.

Σε λινκ όχι λινο

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Iceman κόβω το λαιμό μου ότι θα φάει αύξηση η οφθαλμολογία κάποια στιγμή με χειρουργική 1 χρόνο ή 5 χρόνια οφθαλμολογία.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα ΦΕΚ του Κουρουπλη που είδα και είχε κάποιος εδώ δώσει σε λινκ έλεγε μέσα σε κάτι άσχετα για αύξηση αγγειοχειρουργικη από εξι σε εφτά χρόνια.

Είναι στο νόμο 4316/2014 επί υπουργείας Βορίδη,άρθρο 31.

ΦΕΚ Α' 270/24-12-2014.

Περί χρόνου ειδίκευσης ιατρών για απόκτηση ειδικότητας

1. Αντικαθίσταται η παρ. 1 του άρθρου 1 του π.δ. 415/1994 ως ακολούθως:

«1. ΑΓΓΕΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ:

Απαιτείται άσκηση επτά (7) ετών. Από αυτά:

− δύο (2) έτη ΓΕΝΙΚΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ (Α΄ μέρος)

− τέσσερα (4) έτη ΑΓΓΕΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ

− δύο εξάμηνα εκ περιτροπής εκπαίδευση στην ΚΑΡΔΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ και στη ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΘΩΡΑΚΟΣ (Β΄μέρος).

2. Για την εφαρμογή των ανωτέρω ορίζεται ότι:

Οι ιατροί που είναι ήδη διορισμένοι σε χειρουργικές κλινικές και εκπληρώνουν το πρώτο μέρος της εκπαίδευσης στη Γενική Χειρουργική και επιθυμούν να συνεχίσουν την εκπαίδευσή τους στην Αγγειοχειρουργική:

α. Εφόσον έχουν συμπληρώσει δύο (2) έτη ειδίκευσης στη Γενική Χειρουργική μπορούν να διοριστούν σε Αγγειοχειρουργική κλινική για συνέχιση της εκπαίδευσής τους, σύμφωνα με τις παρούσες διατάξεις, σε τυχόν υπάρχουσα κενή θέση ή ακολουθώντας την υπάρχουσα σειρά προτεραιότητας.

β. Όσοι έχουν χρόνο ειδίκευσης πέραν των δύο (2)ετών στη Γενική Χειρουργική κατά την έκδοση του παρόντος νόμου και επιθυμούν να ενταχθούν στις παρούσες διατάξεις, ο χρόνος πέραν των δύο (2) ετών στη Γενική Χειρουργική θα αφαιρείται από τον χρόνο της τετραετούς εκπαίδευσης στην αγγειοχειρουργική και θα ακολουθείται η τοποθέτηση σύμφωνα με τα οριζόμενα στις διατάξεις της παραγράφου 1.

γ. Όσοι επιθυμούν μπορούν να παραμείνουν για τρία (3) χρόνια σύμφωνα με τον αρχικό διορισμό τους στη Γενική Χειρουργική και να συνεχίσουν την εκπαίδευση στην αγγειοχειρουργική, σύμφωνα με τις διατάξεις που ίσχυαν κατά τον πρώτο διορισμό τους. Για όσους έχουν περατώσει την τριετή διάρκεια της βασικής εκπαίδευσης στη Γενική Χειρουργική και βρίσκονται στο στάδιο της αναμονής για τοποθέτησή τους σε Αγγειοχειρουργικές κλινικές, καθώς και για όσους ειδικευόμενους υπηρετούν ήδη σε Αγγειοχειρουργικές κλινικές ή Αγγειοχειρουργικές Πανεπιστημιακές Μονάδες, το εκπαιδευτικό πρόγραμμα δεν μεταβάλλεται και υποχρεούνται να περατώσουν την εκπαίδευσή τους με τον ισχύοντα νόμο κατά τον διορισμό τους.

δ. Η νέα τοποθέτηση θα γίνεται μετά από αίτησή τους και βεβαίωση της οικείας κλινικής για τη συμπλήρωση της διετούς υπηρεσίας στη Γενική Χειρουργική

3. Οι παραπάνω διατάξεις των περιπτώσεων α΄ έως δ΄ της παραγράφου 2 ισχύουν για ένα (1) χρόνο από τη δημοσίευση του παρόντος.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
  • 1 year later...

Καλησπερα..ηθελα να ρωτησω για την αποκτηση της ειδικοτητας μαιευτικης γυναικολογιας ποσους μηνες πρεπει να περασει καποιος απο το παθολογοανατομικο,το κυτταρολογικο και το ενδοκρινολογικο αντιστοιχα?συνολικα ξερω οτι ειναι 6 μηνες αλλα στο καθε ενα τμημα ποσο πρεπει να παει καποιος?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.