Jump to content

Με πανελλαδικές οι ειδικότητες των γιατρών

Sunny

Recommended Posts

Όλα εδώ πληρώνονται, αυτοί τους έφεραν, αυτοί θα τους υποστούν!

Το προβλημα ειναι οτι δεν θα τους υποστουν αυτοι που τους εφεραν, αυτοι θα πανε στο ιδιωτικο με τον γιατρο που ηρθε απο Αμερικη η Αγγλια και εχει τα τεχνικα μεσα να κανει αυτο που ξερει. Θα τους υποστει η γιαγια που δεν ξερει ποιος ειναι γιατρος και ποιος δεν ξερει αν το συκωτι ειναι αριστερα η δεξια (και ναι, το εχω ακουσει αυτο απο τελειωμενο γιατρο στο στρατο). Ουτε εχουν ολοι οι συναδελφοι τις οικονομικες και ψυχικες αντοχες να τα μαζεψουν και να φυγουν, οταν διαλεγαμε επαγγελμα δεν ειχαμε στο μυαλο μας οτι για να το ασκησουμε θα πρεπει υποχρεωτικα να ξενιτευτουμε. Οτι πολλοι αναγκαστηκαμε και βγηκαμε εξω δεν ειναι λυση, ειναι καταντια και μακαρι να μη χρειαζοταν.

Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υποσχόμενοι 15 απλήρωτες νυχτερινές εφημερίες κάθε μήνα και 800 ευρώ καθαρά ως πρώτο μισθό στο ΕΣΥ

Δεν ισχύει, περικοπές από το συνολικό ποσό εφημεριών ή καθυστέρηση πληρωμών ναι, αναλόγως το νοσοκομείο, αλλά απλήρωτες όχι, ούτε 15. Ούτε 800 ευρώ μισθός. Μη γράφεις ό,τι να ΄ναι, κιτρινίζει το φόρουμ.

Οι πολιτικοί μας δεν σας αξίζουν, αν αρρωστήσουν, ας τους χειρουργήσουν οι χιλιάδες γιατροί με πλαστά ή αγορασμένα Πτυχία από τη Ρουμανία του Τσαουσέσκου και την μετα-Κομμουνιστική Βουλγαρία, που βοηθήθηκαν με μαζικές πιστοποιήσεις από το αμαρτωλό ΔΙΚΑΤΣΑ!

Όλα εδώ πληρώνονται, αυτοί τους έφεραν, αυτοί θα τους υποστούν!

Με κάλυψε κάποιος άλλος νωρίτερα.

Ευκαιρία να βάλετε στο πρόγραμμα σας πως θα πάτε σε πολιτισμένες κι αναπτυγμένες Χώρες της Βόρειας Ευρώπης για να εκπαιδευτείτε επαρκώς στην Ιατρική Ειδικότητα της αρεσκείας σας!

Αναρωτιέμαι πού έχεις εκπαιδευτεί εσύ βασικά και πού δουλεύεις. Δε θυμάμαι να το έχεις πει ποτέ. Επίσης δεν είμαι σίγουρος αν είσαι και γιατρός εδώ που τα λέμε. Πάντως για να σε πληροφορήσω, έχω εκπαιδευτεί στην Ελλάδα και δε θεωρώ ότι έχω μάθει λιγότερα από ότι κάποιος που κάνει ειδικότητα έξω. Έχω ακούσει πολλά καλά αλλά και άσχημα, για ό,τι συμβαίνει στην εκπαίδευση στο εξωτερικό. Μεγάλη κουβέντα αλλά πολύ αμφιβάλλω αν είσαι σε θέση να συμμετέχεις.

Το καλύτερο είναι που διαβάζω ακόμα μια διαμάχη υπέρ ή κατά των εξετάσεων ειδικότητας ενώ βασικά πρόκειται απλά για ένα δημοσίευμα που διαψεύστηκε.

Στην αναμονή οι γιατροί για την απόκτηση ειδικότητας

Τι λένε στελέχη του υπουργείου Υγείας για την έναρξη ειδικότητας

Δεν πρόκειται να γίνουν αλλαγές στη διαδικασία έναρξης ιατρικής ειδικότητας, σχολιάζουν στελέχη του υπουργείου Υγείας. Αφορμή στάθηκε η πρόταση της Επιτροπής Εκπαίδευσης του Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας (ΚΕΣΥ), που θέτει ως προϋπόθεση τις πανελλαδικές εξετάσεις προκειμένου να ξεκινήσουν οι πτυχιούχοι της Ιατρικής Σχολής ειδικότητα.

Η αρμόδια επιτροπή του ΚΕΣΥ έχει επανειλημμένως υποβάλει τη συγκεκριμένη πρόταση, χωρίς ωστόσο να έχει βρει ανταπόκριση από τους υπουργούς Υγείας της τελευταίας 15ετίας.

Το φθινόπωρο του 1999 είχε κατατεθεί πρόταση στον πρώην υπουργό Υγείας κ. Λάμπρο Παπαδήμα από την Επιτροπή Εκπαίδευσης και μετεκπαίδευσης του ΚΕΣΥ. Η πρόταση μιλούσε, μεταξύ άλλων, για εισαγωγή στην ειδικότητα του 10% του συνόλου των προκηρυσσομένων κατ' έτος θέσεων με πανελλαδικές εξετάσεις, θεσμοθέτηση επιτροπών ελέγχου για κάθε ειδικότητα και συνεχή αξιολόγηση των εκπαιδευτικών και των εκπαιδευομένων καθ' όλη τη διάρκεια της ειδικότητας, και καθιέρωση βιβλιαρίου εκπαιδευομένου στο οποίο θα αναγράφεται η πρόοδος του ειδικευόμενου γιατρού.

Η πρόταση είχε δημοσιευτεί στο κυριακάτικο φύλλο του «Βήματος»

Ανάλογη πρόταση κατατέθηκε και την άνοιξη του 2011, όταν υπουργός Υγείας ήταν ο κ. Ανδρέας Λοβέρδος. Ειδικότερα, αφορούσε την καθιέρωση ειδικών πανελλαδικών εξετάσεων για την έναρξη ειδικότητας, με απώτερο στόχο την κατάργηση της ισχύουσας λίστας και την ίδρυση Επιστημονικών Εταιρειών των ιατρικών ειδικοτήτων, στις οποίες θα αντιστοιχούσαν οι 41 κύριες ειδικότητες. Σε αυτές θα συμπεριλαμβάνονταν οι ειδικότητες της Γηριατρικής και της Ιατρικής Γενετικής. Οι Επιστημονικές Εταιρείες θα είχαν σημαντικές αρμοδιότητες, όπως τη χορήγηση του τίτλου ιατρικής ειδικότητας και την εισήγηση για το αναλυτικό πρόγραμμα εκπαίδευσης των ειδικευόμενων γιατρών.

Επίσης, προβλεπόταν η ίδρυση Ινστιτούτου Εκπαίδευσης και Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης Επιστημών Υγείας του ΚΕΣΥ, και η σύσταση Εκπαιδευτικών Κέντρων και αντίστοιχων Μονάδων για την εκπαίδευση των ειδικευόμενων. Παράλληλα, θα καθιερωνόταν «βιβλιάριο εκπαίδευσης», για την καταγραφή της προόδου των ειδικευόμενων.

Οι υποψήφιοι που θα επιτύγχαναν στις εξετάσεις για την απόκτηση τίτλου ειδικότητας θα βαθμολογούνταν ώστε να αξιολογούνται οι άριστοι. Η κλιμάκωση της βαθμολογίας θα ήταν «Καλώς», «Λίαν Καλώς» ή «Αριστα», με την αποφοίτηση των ειδικευόμενων.

Η πρόταση είχε δημοσιευθεί επίσης στο «Βήμα της Κυριακής» ξεσηκώνοντας θύελλα αντιδράσεων. Φοιτητές της Ιατρικής είχαν ξεσηκωθεί, κάνοντας κατάληψη στο υπουργείο Υγείας, με αποτέλεσμα η πρόταση να μείνει στα χαρτιά.

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=636623

Τροποποιήθηκε από beyond time

Beyond time,

Δε συμφωνείς μαζί μου, νομίζεις πως η ελληνική σου εκπαίδευση στα ρημαγμένα δημόσια νοσοκομεία του ΕΣΥ είναι ανώτατης ποιότητας, εντάξει, δικαίωμα σου.

Το επιχείρημα σου είναι πως "πιστεύεις πως δεν είμαι γιατρός";

Το γυρίζουμε σε προσωπική επίθεση και μείωση του αντιπάλου, δηλαδή;

Αν σου έλεγα πως είμαι Ειδική Χειρουργός, με πολλές περγαμηνές κι άριστη εκπαίδευση σε πολλές Ευρωπαϊκές Χώρες, πάλι θα έλεγες πως κοιμήθηκα με τους Διευθυντές των Νοσοκομείων για να πάρω τη θέση!

Οι προσωπικές επιθέσεις δεν αποτελούν αντεπιχείρημα, απλά δείχνουν την ανασφάλεια σου.

Ελπίζω να μην σου δίδαξαν αυτές τις Κομμουνιστικές τακτικές οι μαλλιαροί ιστρούχτορες της Σχολής σου...

Τροποποιήθηκε από karanti_maria

Beyond time,

Δε συμφωνείς μαζί μου, νομίζεις πως η ελληνική σου εκπαίδευση στα ρημαγμένα δημόσια νοσοκομεία του ΕΣΥ είναι ανώτατης ποιότητας, εντάξει, δικαίωμα σου.

Υπάρχουν νοσοκομεία στην Ελλάδα που παρέχουν εκπαίδευση εφάμιλλη ή και καλύτερη με εκείνη καλών δυτικοευρωπαϊκών και στη Δ. Ευρώπη χειρότερα από πολλά ελληνικά, επομένως είναι πολύ σχετική η ποιότητα της εκπαίδευσης. +τα προβλήματα του συστήματος υγείας, έτσι;

Beyond time,

Το επιχείρημα σου είναι πως "πιστεύεις πως δεν είμαι γιατρός";

Το γυρίζουμε σε προσωπική επίθεση και μείωση του αντιπάλου, δηλαδή;

Αν σου έλεγα πως είμαι Ειδική Χειρουργός, με πολλές περγαμηνές κι άριστη εκπαίδευση σε πολλές Ευρωπαϊκές Χώρες, πάλι θα έλεγες πως κοιμήθηκα με τους Διευθυντές των Νοσοκομείων για να πάρω τη θέση!

Οι προσωπικές επιθέσεις δεν αποτελούν αντεπιχείρημα, απλά δείχνουν την ανασφάλεια σου.

Και συνεχίζω να το πιστεύω, καθώς δεν έχω δει πουθενά στα posts σου τίποτα παρά αόριστα άρθρα, φωνές για τα χάλια εδώ και τα καλά οπουδήποτε αλλού, αλλά και άγνοια ακόμα και για το μισθό των γιατρών, που σημαίνει ότι ενημερώνεσαι αποκλειστικά από blog αμφιβόλου προέλευσης και ποιότητας.

Ελπίζω να μην σου δίδαξαν αυτές τις Κομμουνιστικές τακτικές οι μαλλιαροί ιστρούχτορες της Σχολής σου...

Θα σε γελάσω, πάνε χρόνια, δεν είχα ασχοληθεί πότε με μαλλιαρούς ή ξυρισμένους γλείφτες, έχωνα και χώνω μόνος μου, αρέσει δεν αρέσει.

P.S.: Πώς και δεν έβαλες bold και χρωματάκι; Δε θες να με εντυπωσιάσεις, όπως τους άλλους;

...άγνοια ακόμα και για το μισθό των γιατρών, που σημαίνει ότι ενημερώνεσαι αποκλειστικά από blog αμφιβόλου προέλευσης και ποιότητας.

Δυστυχώς φίλε, είμαι πολύ καλά ενημερωμένη.

Οι νέοι μισθοί για εργασία στο δημόσιο, κλίμακας Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (συμπεριλαμβάνονται και οι γιατροί ΕΣΥ), με το Ενιαίο Μισθολόγιο που αποτελεί υπογεγραμμένη ψηφισμένη και νομοθετημένη Μνημονιακή μας υποχρέωση, είναι 800 περίπου ευρώ, καθαρά!

Ψάξτο και μόνος σου.

Τόσα έβγαζα στο Λονδίνο, μετά από μία και μόνη νυχτερινή εφημερία locum!

Αν επιμένεις να κάθεσαι να σε εμπαίζουν, να σε ξεφτιλίζουν, και να σε απαξιώνουν επιστημονικά, κάντο.

Μου επιτρέπεις να συμβουλεύω τους νέους συναδέλφους Ιατρικής να μην είναι τόσο θύματα, φαντάζομαι...

Υπάρχουν νοσοκομεία στην Ελλάδα που παρέχουν εκπαίδευση καλύτερη από εκείνη καλών δυτικοευρωπαϊκών...

Μη μας κάνεις να γελάμε πρωί πρωί!

Ονομάτισε ένα Τμήμα, ενός δημόσιου νοσοκομείου, οπουδήποτε στην Ελλάδα, που παρέχει εκπαίδευση Ιατρικής Ειδικότητας ανώτερης ποιότητας από την αντίστοιχη ενός, που θα το ονοματίσεις, νοσοκομείου της Αγγλίας, της Σουηδίας, της Γαλλίας, της Γερμανίας, της Δανίας ή της Ολλανδίας.

Αν δεν μπορείς, χτύπα μια κουτουλιά στον τοίχο, μπας και συνέλθεις απ'τις παραισθήσεις!

1. Δεν είμαστε φίλοι.

2. Ο νέος ειδικευόμενος στην Ελλάδα χωρίς προϋπηρεσία παίρνει καθαρά στο χέρι το μήνα, χωρίς εφημερίες, περίπου 1000 ευρώ, άρα δεν ξέρεις τι λες.

3. Δεν έχω εργαστεί στο εξωτερικό για να μπορώ να συγκρίνω απευθείας, αλλά όπως είπα και πιο πάνω έχω μιλήσει πολλές φορές με συναδέλφους που είναι έξω και ναι, υπάρχουν πολλά καλύτερα νοσοκομεία αλλά και λιγότερα που είναι όμως χειρότερα, σε μερικές από τις χώρες που αναφέρεις πάντα. Άλλο το σύστημα υγείας, άλλο η ποιότητα εκπαίδευσης, άλλο οι μισθοί. Δε θα στο εξηγήσω περισσότερο, άλλωστε με άνθρωπο που τα βάζει όλα στο ίδιο τσουβάλι, δεν μπορεί κάποιος λογικός άνθρωπος να συνεννοηθεί.

4. Επέστρεψαν τα bold και η γραμματοσειρά 50+. Να υποθέσω ότι εντυπωσιάστηκα; (Δεν είναι ρητορική η ερώτηση).