Jump to content

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΚΛΗΣΕΙΣ

Recommended Posts

Πρώτα από όλα θέλω να τονίσω οτί σχεδόν τελειώνω την ειδικότητά μου και για τον υπόλοιπο χρόνο που μου απομένει ( 9 μήνες) ο αριθμός των ειδικευομενων του τμήματός μου είναι επαρκής ώστε να μην κάνω απλήρωτες εφημερίες ή να μου βγαίνει το λάδι κλπ κλπ

Αυτό το λέω για να υπογραμμίσω ότι δεν έχω κανένα συμφέρον ή προσωπικό όφελος από οποιαδήποτε αλλαγή γίνει για το θέμα της ανάκλησης/χρονολογικής παράτασης διορισμού κλπ Κοινώς χέστηκα.

Αλλά πραγματικά κάποιος, δεν ξέρω, κάποιος σύλλογος, όργανο εκπροσώπησης των ειδικευομένων και ΚΥΡΙΩΣ των αποφοίτων και φοιτητών Ιατρικής να αξιολογήσει λίγο καλύτερα το "προνόμιο" της ανάκλησης διορισμού και ενδεχομένως να απαιτήσει την ριζική αλλαγή του ( και σταδιακά την κατάργησή του).

Αυτή τη στιγμή στα διάφορα μεγάλα νοσοκομεία της Αθήνας ( και ενδεχομένως της Θεσσαλονίκης - δεν έχω άποψη ) η κατάσταση τόσο στις λίστες αλλά κυρίως στις κλινικές είναι να τρελλαίνεσαι.

Κλινικές με πληρότητα ειδικευομένων σε ποσοστό < 50% των οργανικών θέσεων και λίστες αναμονής με 10 και 15 άτομα. Δηλαδή ο απόλυτος παραλογισμός. Να θέλει κάποιος να ειδικευτεί, να υπάρχουν θέσεις κενές και να πρέπει να περιμένει με το στανίο 2 και 3 χρόνια για γραφειοκρατίες .

Το προνόμιο της χρονολογικής παράτασης διορισμου ( το οποίο στην αρχή τουλάχιστον φάνηκε εξαιρετικά λογικό και δίκαιο) έχει γ....ει τα ράμματα στις λίστες αναμονής

Σε πάρα πολλά νοσοκομεία υπάρχουν 4 και 5 άτομα ( και παραπάνω ακόμα) στις πρώτες θέσεις της λίστας με ανακλήσεις διορισμού για 1 χρόνο ( ή και λιγότερο ) και με κάθε κένωση θέσης ειδικευόμενου να προκαλουν μια αλυσίδα πήγαινε έλα διαδικασιών διορισμού-ανάκλησης-επαναδιορισμού του επόμενου- ανάκλησης πάνω στην άνακληση κλπ κλπ Και ενώ γίνονται αυτά ανοίγει η θέση του επόμενου ειδικευόμενου που με τη σειρά του προκαλεί την ίδια αλυσίδα με τα επόμενα άτομα επίσης με ανάκληση που την είχαν ξεκινήσει από το 2005 κλπ κλπ

Κάποιος μπορεί να πει μα είναι θέμα γραφειοκρατίας και επιτάχυνσης των διαδικασιών κάτι που το υπουργείο αρνείται να κάνει. Εν μέρει αυτό είναι αλήθεια. Αλλα ξεχνάτε ότι η κατάσταση αυτή με λίστες των 10 και 12 ατόμων εκ των οποίων τα πρώτα 8 δεν έχουν κανέναν σκοπό τελικά να καταλάβουν τη θέση, προκαλεί απίστευτη σύγχυση στον υπολογισμό του χρόνου της αναμονής και φυσικά πλασματική εκτόξευσή του στα ύψη. Ενας απόφοιτος ιατρικής αύριο που θέλει ξέρω γω να κάνει παθολογία, δεν μπορεί να κάνει αν δεν περιμένει μινιμουμ 2,5 -3 χρόνια σε κάποιο μεγάλο νοσοκομείο παρά το γεγονός ότι ξέρω γω αυτό το νοσοκομείο έχει 17/32 θέσεις γεμάτες εδώ και περίπου 2 χρόνια.....( πραγματικό παράδειγμα).

Προτείνω τα παρακάτω

1. Το πρώτο που πρεπει να απαιτήσουν οι νέοι ειδικευόμενοι και απόφοιτοι είναι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να ενημερώνεται ο ιατρός ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ που άδειασε η θέση που και εκείνη τη στιγμή ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, πριν ξεκινήσει οποιαδήποτε διαδικασία διορισμού με πρωτόκολλα, σφραγίδες, ΥΔΕ, χαρτόσημα, ταχυδρομεία να ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ 48 ώρες αν επιθυμεί τη θέση ή σκοπεύει να κάνει ανάκληση.

Αν δηλώσει ΜΕ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ότι σκοπεύει να κάνει ανάκληση να προχωρά στο καπάκι η διαδικασία στον επόμενο και ο πρώτος μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα να συλλέγει και να αποστέλλει τα απαραίτητα έγγραφα στο ΥΚΚΑ.

Σε περίπτωση που δεν ξέρει κάποιος τη διαδικασία τώρα, ακόμα και για άτομα που επιθυμούν να την επιταχύνουν για τον επόμενο, παίρνει πάνω από 4μηνο ( ίσως και παραπάνω) με το να παέι ο διορισμός, να βγει πρωτόκολλο διορισμου, να γίνει η ανάκληση, να υπογραφεί η ανάκληση και προχωρήσει η διαδικασία για τον επόμενο.

2. Ελάχιστος χρόνος χρονολογικής παράτασης 2 έως 3 χρόνια. ( και όχι 6 μήνες)

3. Το σημαντικότερο. Περιορισμένος αριθμός (κατά την άποψη μου 2 φορές ΜΑΞΙΜΟΥΜ) δυνατότητας λήψης παράτασης διορισμού. Οπώς έχει τώρα το καθεστώς μπορεί κάποιος με τα κατάλληλα έγγραφα να παίρνει συστηματικά 10 φορές 6 μηνες ανακλήσεις διορισμού . Ναι ο νόμος του το παρέχει.

4. Κατάργηση της διάταξης ( η τέλος πάντων ) επαναξιολόγηση της δυνατότητας λήψης παράτασης λόγω μεταπτυχιακού ή διδακτορικού.

Αργά ή γρήγορα η διάταξη αυτή πρέπει να ΕΝΤΕΛΩΣ να καταργηθεί. Σε καμία άλλη χώρα του κόσμου δεν υπάρχει άλλωστε και το μόνο που κάνει είναι να προκαλεί

- σύγχυση, αδυναμία εκτίμησης των πραγματικών χρόνων αναμονής .

- πλασματική εκτόξευση των χρόνων αναμονής

- επιβάρυνση τεράστια των ειδικευομένων που απομένουν σε ενα υποστελεχωμένο τμήμα και βλέπουν ότι για να γεμίσει μία θέση που άδειασε περνάει 8 μηνο και 10μηνο.

- δεν προκαλεί καμία εξοικονόμηση στο κράτος γιατί στο μεγαλύτερο ποσοστο η θέση πληρώνεται κανονικά για τον παρατασιακό γιατρό που στις περισσότερες περιπτώσεις κάνει μόνο εφημερίες ( και αν), δε συμμετέχει στο πρωινό πρόγραμμα και ενδεχομένως ( λέω εγώ τώρα) δουλεύει χωρίς έναρξη σε κάποιο κέντρο, κλινική κλπ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω για την επισπευση.

Δε συμφωνω οτι πρεπει να αυξηθει ο χρονος παρατασης. Σε διαφορα νοσοκομεια ιδιως επαρχιακα προκειμενου να κρατηθει ενας βυσματιας ειδικευομενος με παραταση, δε στελνουν τα χαρτια ληξης της συμβασης.του αμεσα για να μη φανει κενη η θεση. Φανταζεσαι τι θα γινει αν δοθει δυνατοτητα για 2-3 χρονια παρατασης (ιδιως τωρα με την ανεργια που υπαρχει στους γιατρους) .

Πρεπει ο ελεγχος των διορισμων να γινει κεντρικα απο το υπουργειο υγειας και μονο, και οχι με το παρον συστημα νοσοκομειο <--> διευθυνση υγειας <--->υπουργειο

Αν σε καποιο νοσοκομειο δεν υπαρχουν αναμονες και υπαρχουν πολλες κενες θεσεις/πολλοι σε παραταση, να χτυπαει καμπανακι στο υπουργειο οτι κατι δεν παει καλα με τις συνθηκες εκπαιδευσης εκει, να γινεται σοβαρος ελεγχος και αν υπαρχει προβλημα να μην αναγνωριζει ειδικοτητα ή να κλεινει η κλινικη.

Τροποποιήθηκε από komplexares
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

εσύ θεωρείς ότι το πραγματικό πρόβλημα πίσω από τiς αναμονές και όλο το λούκι που καλούνται να τραβάνε για ποσoν καιρό οι ειδικευόμενοι,είναι στην ανάκληση διορισμού ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

παρα πολύ σωστά τα 1,2,3.
το πρόβλημα είναι υπαρκτό και ο topic starter το περιγραφει παρα πολύ καλά, Vem συγχαρητήρια.

ας αναλάβει κάποιος να το συντάξει σε υπόμνημα, να δούμε πόσοι θα το υπογράψουνε. εγώ είμαι μέσα. οποιος έχει αντιρρήσεις ας τις γράψει εδώ για να γίνει και μια σχετική κουβέντα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συμφωνω για την επισπευση.

Δε συμφωνω οτι πρεπει να αυξηθει ο χρονος παρατασης. Σε διαφορα νοσοκομεια ιδιως επαρχιακα προκειμενου να κρατηθει ενας βυσματιας ειδικευομενος με παραταση, δε στελνουν τα χαρτια ληξης της συμβασης.του αμεσα για να μη φανει κενη η θεση. Φανταζεσαι τι θα γινει αν δοθει δυνατοτητα για 2-3 χρονια παρατασης (ιδιως τωρα με την ανεργια που υπαρχει στους γιατρους) .

Πρεπει ο ελεγχος των διορισμων να γινει κεντρικα απο το υπουργειο υγειας και μονο, και οχι με το παρον συστημα νοσοκομειο <--> διευθυνση υγειας <--->υπουργειο

Αν σε καποιο νοσοκομειο δεν υπαρχουν αναμονες και υπαρχουν πολλες κενες θεσεις/πολλοι σε παραταση, να χτυπαει καμπανακι στο υπουργειο οτι κατι δεν παει καλα με τις συνθηκες εκπαιδευσης εκει, να γινεται σοβαρος ελεγχος και αν υπαρχει προβλημα να μην αναγνωριζει ειδικοτητα ή να κλεινει η κλινικη.

Δεν εννοώ την παράταση ειδικότητας, εννοώς την χρονολογική παράταση διορισμού ( τώρα ο νόμος επιτρέπει να είναι από 6 μήνες έως 3 χρόνια, να μπορείς να την πάρεις όσες φορές θες και απλά να μην είναι τροποποιησιμη ή ανακλήσιμη). Απόψή μου είναι να μην γίνεται κάποιος να κάνει κατάχρηση με το να παίρνει πολλαπλές μικρές ( 6μηνες -9 μηνες -χρόνος) ανακλήσεις διορισμού. Στη δική μου λίστα υπήρξε άτομα που ΜΕΧΡΙ να διαγραφεί είχε πάρει 5 ( ναι πέντε) ανακλήσεις διορισμού καθυστερώντας 5 φορές τη διαδικασία γιατί απλά μπορούσε ( το δικό μου διορισμό τον καθυστέρησε περίπου 8-9 μήνες γιατί η ανάκλησή του έπεσε πάνω στις εκλογές του 2009 και δεν υπήρχε γ.γ να υπογράψει)

Εσείς το θεωρείτε σωστό αυτό γιατί το "παιδί" δεν είχε αποφασίσει; Κοροιδευόμαστε; Απλά άλλη μια διάταξη που υποτίθεται είναι προνομιακή και ευνοική για κάποιος μετατρέπεται σε βραχνάς γιατί ο απαίδευτος παρτάκιας έλληνας την καταχράζεται γράφοντας στα @@ του όλους τους άλλους - απλά γιατί μπορεί.

εσύ θεωρείς ότι το πραγματικό πρόβλημα πίσω από τiς αναμονές και όλο το λούκι που καλούνται να τραβάνε για ποσoν καιρό οι ειδικευόμενοι,είναι στην ανάκληση διορισμού ?

Απλοϊκότατη απάντηση,προβοκατόρικη και αποπροσανατολιστική.

Οχι φίλε μου δε θεωρώ ότι το πραγματικό πρόβλημα πίσω από τις αναμονές είναι αυτό, ούτε πίσω από το λούκι-λάντζα των ελλήνων ειδικευομένων.

Είναι ΟΜΩΣ ένα πρόβλημα υπαρκτό και το σημαντικότερο, εντελώς τεχνητό. Λύνεται μέσα σε ώρες αν βρεθεί η βούληση.

Και μη μου πεις ότι δεν είναι πρόβλημα όταν 15-17 παθολογοι τρέχουν σαν τους βέγγους για να καλύψουν κλινική με 32 οργανικές θέσεις, ενώ υπάρχουν 32 άτομα στη λίστα αναμονής που θέλουν να ειδικευτούν με τα πρώτα 8 ωστόσο σε ανάκληση διορισμού. Πραγματικό παράδειγμα π.χ παθολογική αττικού νοσοκομείου. Δες τη λίστα.

Να υπάρχουν λοιπόν 15 θέσεις κενές, να υπάρχει διάθεση από τον πρόσφατο γενικά απόφοιτο ( που θα μπορούσε να ξεκινήσει σχετικά γρήγορα, 1 χρόνο μάξιμουμ) να πάρει τη θέση αυτή, να υπάρχει τεράστια ανάγκη μιας και το βάρος στους εναπομείναντες ειδικευόμενους είναι τεράστιο και να μη μπορεί να γίνει τίποτα....γιατί η ρύθμιση της ανα΄κλησης είναι έτσι όπως είναι.

Κάποιος μπορεί να πει ότι ντάξει μωρε αργά η γρήγορα θα γεμίσει η κλινική απλά οι ανακλήσεις καθυστερούν λίγο τα πράγματα όταν φέυγουν πολλοί ειδικευόμενοι μαζί.

Λάθος, Η διαδικασία καθυστερεί τόσο πολύ που όταν φτάσει ένας κρίσιμος αριθμός ειδικευόμενων που έχουν πάρει ανάκληση στη κορυφή της λίστας αναμονής δημιουργείται μια σταθέρη κατάσταση ( steady state) σαν την παραπάνω με κενές θέσεις που δε γεμίζουν ΠΟΤΕ. Γιατί μέχρι τελικά να φύγουν από τη διεκδίκηση της θέση οι πρώτοι στη λίστα με τις ανακλήσεις αδειάζει και η επόμενη θέση και η επόμενη.

Οταν τελειώσω εγώ θα υπάρχουν στη λίστα της κλινικής μου 6 ή 7 άτομα σε ανάκληση με ημερομηνίες παράτασης πριν τη λήξη της σύμβασής μου. Αλλοι 3 συνάδελφοι μου τελειώνουν μέσα σε 6 μήνες μετά από εμένα.

Καντε έναν υπολογισμό πότε θα γεμίσουν οι 4 αυτές θέσεις. Ε δεν πρόκειται να γεμίσουν ούτε μέσα σε 1 1/2 χρόνο ακόμα και αν οι 4 επιλαχόντες στη λίστα μετά από τους συναδέλφους σε ανάκληση έχουν τη διάθεση και οι 4 να παρουσιαστούν.

Τον παραλογισμό αυτόν δεν τον αναγνωρίζεις;

Επίσης τον παραλογισμό του να παίρνει ο νεός απόφοιτος τηλέφωνο για να μάθει πότε ξεκινά αν βάλει τα χαρτία στην τάδε κλινκή και να του λένε το 2020, όταν η πραγματική του αναμονή είναί ξέρω γω 3 χρόνια, και θα μπορούσε να είναι και 1 1/2 χρόνος να γινόταν κάτι για τις ανακλήσεις.

Το πρόβλημα είναι υπαρκτό. Και κυρίως πρέπει να απασχολήσει τους νέους απόφοιτους-νέους ειδικευόμενους. Οι διευθυντές των κλινικών γενικά στα @@ τους για το θέμα. Η δουλειά θέλυον να βγαίνει ακόμα και με υποστελέχωση σε ποσοστό < 50%. Ασε που ειδικευόμενοι πρέπει να ξεπερνούν το πλαφόν των εφημεριών με τον κίνδυνο της απλήρωτης εφημερίας.

Κάντε κάτι. Τη ζωή σας αφορά.

Τροποποιήθηκε από Vem
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

θα συμφωνήσω να υπάρχει περιορισμός στην δυναtoτητα αιτησης για ανάκληση και όχι να μπορείς να ζητάς δέκα φορές όπως αναφέρθηκε.νομίζε 2-3 φορές το πολύ είναι αρκετό. επίσης, συμφωνώ στην αμεση ενημέρωση του γιατρού και να απαντάει αλλά όχι σε 48 ώρες,το θεωρω πιθανώς ανεπαρκές. διαφωνώ ως προς την κατάργηση του ελάχιστου των 6 μηνών. αν υπήρxε άλλος τρόπος να καθυστερήσεις τον διορισμό για κάτω από έξι μήνες,ευχαρίστως να το συζητούσαμε αλλά δεν υπάρχει. κατάργηση της ανάκλησης με βρίσκει αντίθετο,επαναξιολόγηση το συζητάμε τονίζω ότι για μένα άλλου είναι το μείζον όμως πρόβλημα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

σορρυ έγραψα πριν δω την απάντηση σοu προβοκατόρικη και αποπροσανατολιστική η απαντηση μου?` με περνάς μάλλον για κανέναν συνδικαλιστή πρώτης τάξεως που έχει άλλους σκοπούς και κυρίως βλέψεις. κανείς λάθος φίλε μου,ούτε γουστάρω να αποπροσανατολίσω ούτε τίποτα.το δε απλοϊκή που είπες δεν το σχολιάζω καν. να γίνει κάτι,οκ συμφωνω.υπάρχει πρόβλημα και ίσως είναι πιο μεγάλο απότι φαντάζομαι το δέχομαι. αλλά ενώ βλέπω ότι τρέχουμε να σχολιάσουμε,ρωτήσουμε, προβληματιστούμε πάνω σε αυτό που έθεσες ως αρχικό ερώτημα,δεν βλέπω καθόλου να απασχολούμαστε στο ζήτημα της αναμονής γενικότερα παρά μόνο κατά καιρούς και σκόρπια πράγματα,τίποτα συντονισμένο τίποτα μαζικό. και για να απαντήσω στην ερώτηση σου, ναι τον βλέπω τον παραλογισμό

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Για αυτό την είπα αποπροσανατολιστική την απάντηση σου.

Γιατί σκοπός του post μου δεν είναι να μιλήσω για το πρόβλημα των αναμονών γενικά. Το θέμα αυτό είναι ιδιαίτερα σύνθετο και έχει εξαντληθεί σε κουβέντες εδώ και 20 χρόνια. Το αναγνωρίζω αλλά δε θέλω να το θίξω στο παρόν thread.

Το να μου τη "λες" για ένα πρόβλημα που επισημαίνω όταν υπάρχει ένα μεγαλύτερο ( και φυσικά το αναγνωρίζω) ουσιαστικά οδηγεί στο να μην προσπαθήσεις να λύσεις κανένα από τα δύο.

Σκοπός του ποστ μου είναι να λυθεί ένα συγκεκριμένο πρόβλημα και μάλιστα τεχνητό το οποίο εμείς το δημιουργήσαμε από το 2004-2005 ( νομίζω κάπου εκεί) όταν θεσπίστηκε αυτό το μέτρο για να ωφελήσει τα παιδία ( και δικαίως) που μπροστά σε κάτι αναμονές 5+ χρόνια αναζητούσαν την τύχη τους στο εξωτερικό. Ως εδώ καλά.

Ε τώρα κάποια χρόνια μετά αντιμετωπίζουμε τις επιπτώσεις της κακής χρήσης της παραπάνω διάταξης σε συνδυασμό φυσικά με όλη τη γραφειοκρατεία. Το πρόβλημα έχει γιγαντωθεί και ειλικρινά πρέπει να γίνει κάτι.

Μπορεί το 48 ώρες να είναι υπερβολικό αλλά καταλαβαίνεις το concept.

Ειδικά το θέμα αυτό της άμεσης απάντησης και απόφασης του ειδικευόμενου πρέπει να λυθεί.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

να υπενθυμίσω ότι ανακληση διορισμού μπορείς να ζητήσεις μόνο όταν σου έρθει ο διορισμός.

προτείνω λοιπών όπως σωστά λες,να ξεκινήσουμε με αυτό που φαίνεται τουλάχιστον σεχτικά απλό,να μπυρει δηλαδή ο γιατρός να δηλώνει ότι θα πάρει ανάκληση χωρίς να χρειάζεται να περιμένει να του έρθει στο σπίτι ο διορισμός.

συγκεκριμένα,ας το δηλώνει γραπτώς με μια υπευθυνη δήλωση ας πούμε και κατόπιν, όταν με το καλό του έρθει και ο διορισμός,μπορεί να προσκομίσει και τα υπόλοιπα χαρτιά που απαιτούνται,δλδ βεβαιώσεις και τα λοιπά.

αυτό όμως θέλει απόφαση από τα κεντρικά, πρέπει να ασκηθεί πιεση προς τα εκεί πρώτα απολα,δεν είναι κάτι τρομερά περίπλοκο να γίνει

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

γουσταρω ανακλησεις, 3-4 οσες γουσταρει ο καθενας , ΑΝΑΚΛΗΣΕΙΣ ΟΛΕ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ρίξτε μια ματιά εδώ -> http://et.diavgeia.gov.gr/f/yyka/ada/ΒΛΛ9Θ-ΙΞ7
Ημερομηνία Απόφασης : 20/09/2013, εν ολίγοις λέει: "Συμπληρώνουμε τη σχετική (3) Υπουργική Απόφαση, ως κατωτέρω:
H xρονολογική παράταση πρόσληψης εγκρίνεται για μία φορά. Το ίδιο θα ισχύσει και για τους ιατρούς που τους έχει ήδη εγκριθεί χρονολογική παράταση και για τον υπόλοιπο μέχρι την τριετία χρόνο."

ΒΛΛ9Θ-ΙΞ7-signed.pdf

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Δύο σχόλια

1) Επρεπε να περάσουν 9 -10 χρόνια για να βρεθεί ένας που να παρατηρήσει ότι η εν λόγω απόφαση δεν έκανε καμία αναφορά στον αριθμό των ανακλήσεων που μπορεί να πάρει κάποιος.

2) Επρεπε να έρθει ο Μπουμπούκος για να αλλάξει την εν λόγω απόφαση ( ...ουδέν σχόλιο)

3) Σε ό,τι αφορά αυτό

Συμπληρώνουμε τη σχετική (3) Υπουργική Απόφαση, ως κατωτέρω:
H xρονολογική παράταση πρόσληψης εγκρίνεται για μία φορά.
Το ίδιο θα ισχύσει και για τους ιατρούς που τους έχει ήδη εγκριθεί χρονολογική παράταση και για
τον υπόλοιπο μέχρι την τριετία χρόνο.
Η παρούσα να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης.

Από ό,τι καταλαβαίνω για τους ιατρούς που ήδη έιναι σε παράταση, όταν ξαναέρθει η σειρά τους για το διορισμό μπορούν και πάλι να ξαναπάρουν ώστε να συμπληρώσουν ( έαν επιθυμούν φυσικά) συνολικά 3 χρόνια.

Ετσι αν κάποιος είχε πάρει για 2 χρόνια μπορεί να ξαναπάρει για 1 χρόνο ( ώστε το σύνολο να είναι 3 χρόνια) και μετά τέλος.

Σωστα;

Οπώς και να έχει αν δεν αλλάξει/επιταχυνθεί η διαδικασία για να υπάρξει αποσυμφόρηση θα πρέπει να περάσει μια 5 ετία με τόσα άτομα που μαζεύτηκαν στις κορυφές της λίστας.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Από ό,τι καταλαβαίνω για τους ιατρούς που ήδη έιναι σε παράταση, όταν ξαναέρθει η σειρά τους για το διορισμό μπορούν και πάλι να ξαναπάρουν ώστε να συμπληρώσουν ( έαν επιθυμούν φυσικά) συνολικά 3 χρόνια.

Ετσι αν κάποιος είχε πάρει για 2 χρόνια μπορεί να ξαναπάρει για 1 χρόνο ( ώστε το σύνολο να είναι 3 χρόνια) και μετά τέλος.

Σωστα;

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πως πλέον θα μπορεί όποιος είχε πάρει ή πρόκειται να πάρει ανάκληση να το κάνει για 1 φορά για χρονικό διάστημα εως 3 χρόνια (μπορεί όμως να πάρει από 6 μήνες έως και 3 χρόνια, χωρίς απαραίτητα να συμπληρωθούν σύνολο 3 χρόνια, απλά για όσους πήραν ήδη ανάκληση το maximum του υπολοιπόμενου χρόνου είναι η διαφορά απο τα 3 χρόνια) .

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Νομίζω λέμε το ίδιο πράγμα.

Τα άτομα που είναι τώρα σε ανάκληση στις λίστες ( αν ο συνολικός χρόνος των ανακλήσεων που έχουν πάρει στο παρελθόν έιναι < 3 χρόνια) τότε μπορούν να ΞΑΝΑΠΑΡΟΥΝ ( μια τελευταία ανάκληση) για χρόνο μέχρι να φτάσουν ( και αν επιθυμούν φυσικά) έως και 3 χρόνια. Ετσι κάποιος που είχε πάρει για 1 1/2 χρόνο μπορεί να ξαναπάρει για μία φορά και μόνο για έως 1 1/2 χρόνο ώστε το άθροισμα να είναι 3 χρόνια.

Τώρα αν κάποιος είχε πάρει στο παρελθόν ανάκληση/-εις με συνολικό χρόνο 3 χρόνια ( ή και παραπάνω) από ό,τι καταλαβαίνω ΔΕΝ μπορεί να ξαναπάρει ανάκληση. Σωστά ;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

μαλλον.

με αφορμη ενα αλλο θεμα που προεκυψε και υπηρχε αρκετη κινητοποιηση ( υποχρεωτικο αγροτικο) , θα μπορουσαμε μαζι με εκεινο να βαλουμε κ το θεμα των ανακλησεων προς συζητηση ( απευθυνομενοι σε ιατρικους συλλογους πχ κλπ). Εγω συμφωνω οτι ειναι ενα μεγαλο θεμα, ιδιως τα τελευταια χρονια, και πρεπει συντομα να αρχισει καποια διαδικασια επιταχυνσης.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μήπως να αντιμετωπίσουμε το θέμα στη ρίζα του και να μπουν επιτέλους εξετάσεις στην ειδικότητα ώστε να τελειώνει το πανηγύρι; Αλλιώς ας μην συζητάμε σοβαρά και ας μην κλαιγόμαστε για το θέμα των αναμονών.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μήπως να αντιμετωπίσουμε το θέμα στη ρίζα του και να μπουν επιτέλους εξετάσεις στην ειδικότητα ώστε να τελειώνει το πανηγύρι; Αλλιώς ας μην συζητάμε σοβαρά και ας μην κλαιγόμαστε για το θέμα των αναμονών.

ωχ..... τι εχεις να ακουσεις τωρα.......

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ας είμαστε κόσμιοι. Οι εξετάσεις για την έναρξη ειδικότητας δεν θα λύσουν το πρόβλημα με τις αναμονές. Είναι απλά μαθηματικά.

έχεις πχ 50 θέσεις ενδοκρινολογίας σε όλη τη χώρα και έχεις 200 που θέλουν να γίνουν ενδοκρινολόγοι. είτε τους βάλεις με εξετάσεις, είτε με λίστα αναμονής, είτε με βάση ποιος έχει τα ομορφότερα μάτια, η αναμονή για τον 201 θα είναι 4+4+4+4 = 16 χρόνια. απλά με τις εξετάσεις έχει την ψευδαίσθηση ότι θα γράψει τέλεια (μόνο αυτός, οι άλλοι θα πάνε για πλάκα δηλαδή...) και θα μπει νωρίτερα.

αναλυτική συζήτηση - και όχι μόνο - εδώ
http://www.greekmeds.gr/forum/topic/32253-dhnioyaeei-iuiio-odhionaaassio-oaaassao-aea-oeo-eaoneeyo-aaeaeeeuocoaao/

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

θεωρώ πιο σωστή την προσεγγιση του catzol

να γίνει μια κινητοποίηση όσο το δυνατόν πιο μαζική και για τα δύο θέματα που θα μπορούσε να πάρει τη μορφή όχι μόνο αποστολης κειμένων διαμαρτυρίας και αντίστοιχων προτάσεων σε ιατρικούς συλλόγους αλλά και στο ίδιο το υπουργείο με αποδέκτες τον υπουργό,τον υφυπουργό,τον γενικό γραμματέα και κοινοποίηση στα διάφορα blogs και forum

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Όπως έγραψε και το μέλος angelo οι αναμονές είναι απλά μαθηματικά. Αν ειναι 20 θέσεις, τι να μπουν με εξετάσεις, τι με λίστες αναμονής, δεν αλλάζει κάτι. Αυτό είναι και άλλο ξεχωριστό θέμα που δεν θα αναλυθεί εδώ. Το θέμα των ανακλήσεων και των χρονοβόρων γραφειοκρατικών διαδικασιών, όποια και αν είναι η διαδικασία έναρξης ειδικότητας, αν δεν λυθεί, θα συνεχιστεί μια ανούσια καθυστέρηση μηνών και χρόνων στην οποία χαμένοι βγαίνουν και οι 2 πλευρές, μελλοντικός ειδικευόμενος - υπουργείο υγείας-κράτος.

Στο δια ταυτα, αν είναι κάποιος πιο εξοικειωμένος με διαδικασίες επιστολών προς υπουργεία-ΙΣ-κλπ ας πάρει μια πρωτοβουλία, τώρα που υπάρχει μια κινητικότητα, και εγώ θα συνυπογράψω.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Όντως είναι διαφορετικό θέμα και δεν επιμένω περισσότερο εδώ γιατί θα διασπάσω τη συζήτηση. Όμως, συνάδελφοι, ο συλλογισμός "έχω χ θέσεις ειδικότητας για ψ άτομα, οπότε η αναμονή θα είναι η ίδια όπως και αν μπουν αυτοί" μπάζει πολλά νερά. Απλά μαθηματικά για την έναρξη της ειδικότητας χρησιμοποιούν άλλες χώρες κάπου στη δύση, εμείς είμαστε πιο cool και για τους νέους γιατρούς χρησιμοποιούμε μέθοδο ωρίμανσης όπως στα σαλάμια και τα ουίσκι...

Τέλος πάντων, εγώ τη θητεία μου στο ΕΣΥ την έκανα, τελειώνω ειδικότητα σε δύο μήνες και λελέ, αλλά όσο να 'ναι με τσούζει να ακούω 15+ χρόνια τώρα το ίδιο παραμύθι για τις κακές εξετάσεις.

Τροποποιήθηκε από map031
Σύνδεσμος στη δημοσίευση