Jump to content

[προκήρυξη αγροτικών] Σεπτέμβριος 2010

rafael30

Σεπτέμβριος 2010  

61 members have voted

1. 1. σε ποσες προκηρυξεις εχεις λαβει μερος ως τωρα;

• μια
      31
    • δυο
      13
    • τρεις
      12
    • τεσσερις
      2
    • πέντε
      1
    • 6-9
      2
    • >10
      0
  2. 2. πήρες αγροτικό;

• ναι
      49
    • οχι
      12
  3. 3. αν πήρες αγροτικο ,στις πόσες (συνεχόμενες) προσπάθειες σου "έκατσε";

• με την πρωτη
      31
    • με τη δευτερη
      6
    • με την τριτη
      8
    • με την τεταρτη
      1
    • με την πέμπτη
      1
    • >5
      2
    • ειπαμε,δεν πηρα αγροτικό...γκρρρ
      12
  4. 4. με ποσα μορια το πήρες ;

• <2
      8
    • 3
      2
    • 4
      1
    • 5
      3
    • 6-8
      11
    • 9-12
      12
    • 13-15
      4
    • 16-20
      5
    • >20
      3
    • ειπαμε,δεν πηρα αγροτικό...γκρρρ
      12
  5. 5. με τι σκεπτικό έκανες τις 2 επιλογές σου;

• να ειναι κοντα στον τοπο διαμονής ή καταγωγής μου
      20
    • εχω εκεί φίλους ,συναδέλφους ,γνωστούς
      4
    • εχω ακουσει οτι ειναι καλό αγροτικό
      7
    • να ειναι κοντά σε μεγάλα νοσοκομεία,σε μεγάλη πόλη , να μην ειναι απομακρυσμένο
      2
    • δεν το ειχαν επιλέξει τις προηγούμενες φορες
      3
    • στις προηγούμενες προκηρύξεις δεν υπήρχαν υποψηφιοι με πολύ περισσότερα από μενα μόρια
      8
    • να ειναι ωραιο το μερος κι οι ανθρωποι
      4
    • εντελώς στην τύχη
      4
    • αγονο να 'ναι κι ο,τι να'ναι
      9

Recommended Posts

• Απαντήσεις 276
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μέχρι σήμερα υπολόγιζαν πριν τα Χριστούγεννα, αλλά σήμερα μου είπαν πως έπονται αρκετές αλλαγές με τη νέα κανονιστική και υπολογίζουν να βγάλουν πρώτα την κανονιστική και μετά να βγει η προκήρυξη. Οπότε καλό Ιανουάριο...εύχομαι.

Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσον αφορά τη νέα προκήρυξη...

Πριν καιρό εστειλα ένα email στο Υπουργείο θέτοντας υπόψη της ηγεσίας το παράλογο των δύο μόνο επιλογών στις αιτήσεις! Καλά τους έγραψα και ένα σενάριο για την μετατροπή της όλης διαδικασίας σε ηλεκτρονική (e-Αγροτικά) αλλά μάλλον αυτά είναι ψιλά γράμματα :P

Τέσπα, εκεί που νόμιζα ότι το email μου απλά θα είναι ένα από τα πολλά στον φάκελο με τα διαγραμμένα, μετά από ένα μήνα+ μου έρχεται επίσημη απάντηση με το ταχυδρομείο! emcolgate

Στην επιστολή μου ανέφεραν ότι σκέφτονται την αύξηση των διαθέσιμων επιλογών στην επόμενη προκήρυξη! Μακάρι...

Όσο για το πότε θα βγει η επόμενη προκήρυξη εγώ θέλω να είμαι αισιόδοξος! Άλλωστε το όλο χρονοδιάγραμμα πάει αλυσίδα, αν αργήσει αυτή η προκήρυξη ίσως μείνουν αγροτικά ακάλυπτα για αρκετό καιρό ή κάνω λάθος... :unsure:

offtopic - @mods: Μήπως να γίνει ένα split με τίτλο "Νέα κανονιστική 2010" ή κάτι αντίστοιχο;

Και να ηταν μονο αυτο το παραλογο συναδελφε!

Εδω υπαρχουν αγροτικα που μενουν κενα απο την μια και συναδελφοι που ενω θελουν αγροτικο μενουν ανεργοι, απο την αλλη.Γιατι?

Γιατι 1) 2 μονο επιλογες 2)δεν υπαρχει δυνατοτητα να δηλωσουμε αζητητο η κενο και οπου μας τοποθετησει το υπουργειο

3)Δεν υπαρχει δυνατοτητα να δηλωσουμε οι επι θητεια αν δεν μεσολαβει 12μηνο απο την εναρξη ειδικοτητας!Αλλη μαλακια που την εζησα και αυτη προσφατα!

Λες και δε μπορει το υπουργειο να την επαναπροκηρυξει εγκαιρως τη θεση αν μεινουμε λιγοτερο....Αφου απο τη στιγμη που μπεις υπο διορισμο,

μεσολαβουν τουλαχιστον 2 μηνες, για να ξεκινησεις ειδικοτητα.

Ασε τι γινεται μετα με τις συμβασεις με τα ταμεια στους ειδικευμενους...παιρνουν οποιους γουσταρουν ( τα κομματοσκυλα δηλαδη)Εκει να δεις αθεμιτος ανταγωνισμος και προστατευτισμος, που τον βιωνουν κυριως οι νεοι συναδελφοι!Ειναι να απορεις πως ακομα , με την εμμονη της τροικας για ανοιγμα στα κλειστα επαγγελματα, τα ελληνικα ασφαλιστικα ταμεια συνεχιζουν απτοητα τον προστατευτισμο αυτο!Αν δεν ειναι αυτο κλειστη καστα, τοτε τι ειναι!

Ελπιζω ο λοβ, να μην συνεχιζει να κλεινει τα ματια σε τοσα καταφανως απαραδεκτα πραγματα εν ετη 2010,φαινεται πιο ευφυης απο την κοιμωμενη προκατοχο του!

Και να ηταν μονο αυτο το παραλογο συναδελφε!

Εδω υπαρχουν αγροτικα που μενουν κενα απο την μια και συναδελφοι που ενω θελουν αγροτικο μενουν ανεργοι, απο την αλλη.Γιατι?

πολλα αγροτικα μενουν επιλπελον κενα επειδη σε καθε προκυρηξη πλεον υπαρχουν και 10-20 ατομα που παραιτουνται του αγροτικου μετα την ανακοινωση των αποτελεσματων.

Όσον αφορά τη νέα προκήρυξη...

Πριν καιρό εστειλα ένα email στο Υπουργείο θέτοντας υπόψη της ηγεσίας το παράλογο των δύο μόνο επιλογών στις αιτήσεις! Καλά τους έγραψα και ένα σενάριο για την μετατροπή της όλης διαδικασίας σε ηλεκτρονική (e-Αγροτικά) αλλά μάλλον αυτά είναι ψιλά γράμματα :P

Τέσπα, εκεί που νόμιζα ότι το email μου απλά θα είναι ένα από τα πολλά στον φάκελο με τα διαγραμμένα, μετά από ένα μήνα+ μου έρχεται επίσημη απάντηση με το ταχυδρομείο! emcolgate

Στην επιστολή μου ανέφεραν ότι σκέφτονται την αύξηση των διαθέσιμων επιλογών στην επόμενη προκήρυξη! Μακάρι...

Όσο για το πότε θα βγει η επόμενη προκήρυξη εγώ θέλω να είμαι αισιόδοξος! Άλλωστε το όλο χρονοδιάγραμμα πάει αλυσίδα, αν αργήσει αυτή η προκήρυξη ίσως μείνουν αγροτικά ακάλυπτα για αρκετό καιρό ή κάνω λάθος... :unsure:

offtopic - @mods: Μήπως να γίνει ένα split με τίτλο "Νέα κανονιστική 2010" ή κάτι αντίστοιχο;

Οι περισσότερες επιλογές ήταν μία από τις προτάσεις που έστειλα σε επιστολή στην πρώην υπουργό κα Ξενογιαννακοπούλου, τη γνωρίζει και ο κος Μπραβάκος που από τότε ήταν προϊστάμενος στο αρμόδιο γραφείο.

Το θέμα με τη νέα κανονιστική αν γίνει topic από τώρα....θα γεμίσει με ιδέες μέχρι να δημοσιευτεί, οπότε μάλλον δεν έχει νόημα προς το παρόν.

... εμένα πάντως ο διορισμός δεν ήρθε (έχω αγροτικό επι θητεία)...

Πότε να αρχίσω να ανησυχω???

:)

στους επι θητεια οι διορισμοι θα ερθουν σε 15 εργασιμες απο σημερα.

... εμένα πάντως ο διορισμός δεν ήρθε (έχω αγροτικό επι θητεία)...

Πότε να αρχίσω να ανησυχω???

:)

στους επι θητεια οι διορισμοι θα ερθουν σε 15 εργασιμες απο σημερα.

Ευχαριστώ!!!

... Ψιλοάσχετο αλλά σχετικό....

Η γραφειοκρατία εχει καταντήσει γελοία. Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για διορισμό ιατρών με θητεία (αυτά που προσκομίζεις στο νοσοκομείο) πλην του πιστοποιητικού υγείας, είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που απαιτούνται για την άιτηση για αγροτικό ιατρείο.

ΜΠΑΚΑΚΑΟ?

ειμαι νεος εδω!!...ημουν ενας απτους τυχερους-ατυχους του πλοιου!!!εν υπαρχει καποιο παιδι που ηταν σε πλοιο ,,,να μου περιγραψει λιγο την κατασταση που επικρατει κ μου πει ποτε ερχονται οι διορισμοι μας θα του ημουν υποχρεος...!!!ευχαριστω πολυ...

...Οι διορισμοί για τους επί θητεία , σε 10 περίπου ημέρες.(πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο)

Τροποποιήθηκε από xnouts

Και εγώ που δεν πήρα το διορισμό μου ακόμα, αν και υπόχρεος, πρέπει να αγχώνομαι μάλλον;; Θα τον κυνηγήσω τον ταχυδρόμο μου φαίνεται...

καλημερα!

μηπως γνωριζει καποιος συναδελφος τι γινεται σε περιπτωση που αργησει καποιος να παρουσιαστει εντος δεκα ημερων που ειναι η προ8εσμια?αν παρουσιαστει την εντεκατη μερα για παραδειγμα?

που ξερουν ποτε μου ρ8ε εμενα ο διορισμος,το ταχυδρομειο ενημερωνει το υυκα οτι το παρελαβα?

αν γνωριζει καποιος με αναλογη εμπειρια 8α ημουν ευγνωμων!

καλημερα!

μηπως γνωριζει καποιος συναδελφος τι γινεται σε περιπτωση που αργησει καποιος να παρουσιαστει εντος δεκα ημερων που ειναι η προ8εσμια?αν παρουσιαστει την εντεκατη μερα για παραδειγμα?

που ξερουν ποτε μου ρ8ε εμενα ο διορισμος,το ταχυδρομειο ενημερωνει το υυκα οτι το παρελαβα?

αν γνωριζει καποιος με αναλογη εμπειρια 8α ημουν ευγνωμων!

Όταν παραλάβεις το διορισμό σου από το ταχυδρομείο, θα ζητήσεις μια βεβαίωση επίδοσης, στην οποία θα αναγράφεται η ημερομηνία παραλαβής του διορισμού σου. Αυτή τη βεβαίωση θα σου την ζητήσουν στο νοσοκομείο ακριβώς για να ξέρουν πότε παρέλαβες το διορισμό και αν προσήλθες εντός προθεσμίας.

Όταν παραλάβεις το διορισμό σου από το ταχυδρομείο, θα ζητήσεις μια βεβαίωση επίδοσης, στην οποία θα αναγράφεται η ημερομηνία παραλαβής του διορισμού σου. Αυτή τη βεβαίωση θα σου την ζητήσουν στο νοσοκομείο ακριβώς για να ξέρουν πότε παρέλαβες το διορισμό και αν προσήλθες εντός προθεσμίας.

προσωπικα δεν ξερω ΚΑΝΕΝΑ που να του ζητηθηκε αυτη η βεβαιωση απο το νοσοκομειο που διοριστηκε, αλλα ευχαριστως να με διαψευσουν καποιοι.

Στα απαραίτητα δικαιολογητικά για διορισμό στο νοσοκομείο δε σου ζητάνε βεβαίωση παραλαβής από το ταχυδρομείο.

Εφόσον κρίνουν πως καθυστέρησες να παρουσιαστείς μπορούν να ζητήσουν οι ίδιοι από το ταχυδρομείο τέτοια βεβαίωση....και να την πάρουν χέσε με :rolleyes:

Η απόφαση που φτάνει στα χέρια σας φτάνει και σε κάθε νοσοκομείο που σε αυτό υπάγονται Κ.Υ. και Π.Ι., στα υπόλοιπα όχι. Από την ημερομηνία που φτάνει σε αυτούς η απόφαση υπολογίζουν και αυτοί ότι όλοι οι αγροτικοί προς διορισμό θα εμφανιστούν από την επομένη μέχρι και....40 ημέρες το αργότερο. Αν πας μετά από 50 ημέρες απλά θα έχεις πρόβλημα emconfused

Έχουν τέτοια ανάγκη τους αγροτικούς για λάντζα και διακομιδές που όποτε και να πας, θα σε περιμένουν στην πόρτα. Απλά καλό είναι να είσαι τυπικός, γιατί ποτέ δεν ξέρεις... Βεβαίωση παραλαβής από ΕΛΤΑ δε μου ζήτησε κανείς. :-)

Σχετικά με τη βεβαίωση από τα ΕΛΤΑ, μου το είπε ο διευθυντής του ταχυδρομείου, όταν πήγα να παραλάβω το διορισμό. Προσωπικά δεν είχα ιδέα. Επέμενε μάλιστα ότι θα την ζητήσουν από το νοσοκομείο και έσπευσε να την ετοιμάσει.

Όντως, στο νοσοκομείο (Καρπενησίου) σήμερα την ζήτησαν!

Όσοι πάτε στα ΕΛΤΑ, ζητήστε την για παν ενδεχόμενο. Εντούτοις, από τη στιγμή που κανένας υπάλληλος των τμημάτων μητρώου δεν έχει ενημερώσει για κάτι τέτοιο, η παράλειψη της βεβαίωσης αυτής δεν θα εμποδίσει κανένα διορισμό.

Καλή αρχή!

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις,ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα..ειμαι και σε νησι,κανουν και απεργιες στα λιμανια,και εχω φοβηθει λιγο!

επισης στο υπουργειο μου ειπαν οτι η ημερα παραλαβης θεωρειται η πρωτη μερα*(οχι η επομενη οπως ειναι το λογικο) της προθεσμιας,αρα για οσους τους ηρθε ο διορισμος 30 νοεμβρη,οπως και μενα,το οριο τυπικα ειναι μεχρι την πεμπτη 9 δεκεμβριου..

εγω πεμπτη φτανω στο νησι,οποτε αν δεν προλαβω να παρουσιαστω πεμπτη και μου ζητησουν και τπτ βεβαιωση ταχυδρομειου...την εχω κατσει.

for the record,δεν εχω υπογραψει καν το συννημενο,μου χτυπησε ο ταχυδρομος το κουδουνι να κατεβω και ειχε απλα παρατησει το φακελο.

οποτε αν υπαρξει προβλημα, νομιζω οτι ανετα μπορω να αρνηθω οτι πηρα τον διορισμο 30 νοεμβρη :S

Σχετικά με τη βεβαίωση από τα ΕΛΤΑ, μου το είπε ο διευθυντής του ταχυδρομείου, όταν πήγα να παραλάβω το διορισμό. Προσωπικά δεν είχα ιδέα. Επέμενε μάλιστα ότι θα την ζητήσουν από το νοσοκομείο και έσπευσε να την ετοιμάσει.

Όντως, στο νοσοκομείο (Καρπενησίου) σήμερα την ζήτησαν!

Όσοι πάτε στα ΕΛΤΑ, ζητήστε την για παν ενδεχόμενο. Εντούτοις, από τη στιγμή που κανένας υπάλληλος των τμημάτων μητρώου δεν έχει ενημερώσει για κάτι τέτοιο, η παράλειψη της βεβαίωσης αυτής δεν θα εμποδίσει κανένα διορισμό.

Καλή αρχή!

εμενα παντως δεν μου την ειχαν ζητησει.

Επισης να εχετε υποψιν οτι αν παρουσιαστειτε εντος Δεκεμβρη το πιο πιθανο ειναι οτι θα κανετε χριστουγεννα πρωτοχρονια εντος του κεντρου υγειας :)

Θα σας περιμενουν οι παλιοι πως κ πως...

Τροποποιήθηκε από kalakrasia

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις,ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα..ειμαι και σε νησι,κανουν και απεργιες στα λιμανια,και εχω φοβηθει λιγο!

επισης στο υπουργειο μου ειπαν οτι η ημερα παραλαβης θεωρειται η πρωτη μερα*(οχι η επομενη οπως ειναι το λογικο) της προθεσμιας,αρα για οσους τους ηρθε ο διορισμος 30 νοεμβρη,οπως και μενα,το οριο τυπικα ειναι μεχρι την πεμπτη 9 δεκεμβριου..

εγω πεμπτη φτανω στο νησι,οποτε αν δεν προλαβω να παρουσιαστω πεμπτη και μου ζητησουν και τπτ βεβαιωση ταχυδρομειου...την εχω κατσει.

for the record,δεν εχω υπογραψει καν το συννημενο,μου χτυπησε ο ταχυδρομος το κουδουνι να κατεβω και ειχε απλα παρατησει το φακελο.

οποτε αν υπαρξει προβλημα, νομιζω οτι ανετα μπορω να αρνηθω οτι πηρα τον διορισμο 30 νοεμβρη :S

Ουτε που θ'ασχοληθουν καθολου!Μην αγχωνεσαι αδικα.