Jump to content

Ρεπό στους γιατρούς μέσα σε επτά ημέρες από την εφημερία

Recommended Posts

Τελικά διαπιστώσαμε ότι ο μισθός πετσοκόβεται κανονικά,αφού δεν τις πληρωνουν σαν εργάσιμες μέρες. Τότε δεν είναι ρεπό αυτό.Αυτό είναι άδεια άνευ αποδοχών!

Ήθελα να ρωτήσω όντως δεν πληρώνονται τα ρεπό?Έχει διευκρινιστεί επίσημα από το υπουργείο?

Συγγνώμη βρε Νίκη, αλλά θα χαρώ πολύ να μας έλεγες πως λένε τον προϊστάμενο του γραφείου μισθοδοσίας και σε ποιο νοσοκομείο είσαι έστω και σε π.μ.

Τέτοια σούργελα υπαλλήλους πολύ χαίρομαι να τους κατεβάζω καντήλια.

Από το βασικό μισθό νόμιμα αφαιρείται μόνο οι μέρες απεργίας. Τα ρεπό ενημέρωσε το σαΐνη στη μισθοδοσία το πληρώνεσαι κανονικότατα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
κανε καταγγελια στον ιατρικο συλλογο της περιοχης σου παρακαμπτωντας τη διοικηση του νοσοκομείου αλλά ταυτόχρονα θα ζητησεις να κοινοποιηθει η καταγγελία μεσω του συλλόγου στο διοικητη νοσοκομείου και στο αντίστοιχο ΠΕΣΥ

Ο οποίος ιατρικός σύλλογος της περιοχής φαντάζομαι απαρτίζεται απ'όλους αυτούς που την βάζουν να εφημερεύει >10 εφημερίες/μήνα και δεν την αφήνουν να πάρει ρεπό γιατί "δεν βγαίνει το πρόγραμμα". Οπότε δε νομίζω να βγάλει άκρη απο'κει. Καλύτερα καταγγελία σε ΔΥΠΕ, ΥΥΚΑ, επιθεώρηση εργασίας, ΟΕΝΓΕ μπας και θορυβηθούνε λιγάκι. Δες τι πρέπει να κάνει κανείς για να του δώσουν αυτά που δικαιούται νόμιμα.

εχμ θα ελεγα απο προσωπικη εμπειρια οτι μεταξυ συλλογου νοσοκομειακων και ιατρικου συλλογου, δε μπορω να πω ποιος δηλωσε περισσοτερο αναρμοδιος και ουδετερος για καταγγελιες απο τους σκλαβους.

για οενγε και δυπε τι να πω ... off the record πιστευω πως ουτε σκεφτεται κανεις σοβαρα να τους ζητησει βοηθεια, οποτε μαλλον θα δηλωσουν τελικα (με παραπονο) οτι δεν ειναι ενημεροι για τπτ

στη επιθεωρηση εργασιας, θα σου πουν ποσο ανιδεοι ειναι απο τα εξειδικευμενα των γιατρων ...

στο υυκα δεν θελεις να φτασεις, και παντως δεν θελω να πιστεψω οτι στ΄αληθεια θα περιμενεις να σου λυσουν καποιο προβλημα εκει ετσι?

τι μενει? κανενας επιτροπος, εισαγγελεας, η εκκλησια, τα ευρωπαϊκα δικαστηρια?

τα πρωϊναδικα? ο μακης? ο λακης?

emquestion

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εμεις δεν παιρνουμε ρεπο στην κλινικη μου,παει κ τελειωσε,δεν μπορει να γινει τιποτα.Δε θελει ο διευθυντης and that's it.Μονο με καταγγελια,που δεν προκειται να κανουμε μπας κ μας δειξουν τπτ οι ειδικοι κ μαθουμε να κανουμε καμια δουλεια.Με τον καυγα δε βγηκε ακρη δυστυχως.Παρενθεση:3 ειδικευομενοι+5 ειδικοι σε εργαστηριο,δλδ ουδεν προβλημα θεωρητικα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Στη μαμά σου το είπες Ταξιδιάρη; :P:D

Τροποποιήθηκε από Evanescent_doctor
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
τελικα ξερει κανεις αν οι αγροτικοι δικαιουνται το ρεπο?

Fay, αν διαβάσεις τη διευκρινιστική, (που υπάρχει κάπου μέσα στο φόρουμ), λέει ότι ρεπό δικαιούνται οι ειδικευμένοι και οι ειδικευόμενοι γιατροί. Δεδομένου ότι οι αγροτικοί (τουλάχιστον όταν ευρίσκονται εκτός τριμήνου) δεν είναι τίποτε από τα δυο, τότε η απάντηση στο ερώτημα σου είναι μάλλον ...τσουκ!

Τροποποιήθηκε από Fidelio
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Για μια στιγμή άρχισα να πιστεύω ότι όντως δεν πληρώνονται τα ρεπό.

Όσο γι'αυτό που ρωτήσατε κάποιοι αν δλδ οι ειδικευμένοι δουλεύουν, δουλεύουν, αλλά το γεγονός είναι ότι τόσο η κλινική όσο και τα επείγοντα έχουν λάτζα κι ότι ο ειδικευόμενος τα επωμίζεται όλα αυτά.Χαίρω πολύ, το να κάθεται στο γραφείο και να μου λέει μια γνώμη απλώς μου παρέχει κάποια ασφάλεια, όχι ότι με ξεκουράζει και πολύ.Αφού κατά βάση οι ειδικευόμενοι εξετάζουμε, τρέχουμε για εξετάσεις, συνεννοήσεις. χαρτούρα. Αυτά δεν τα κάνει ο ειδικευμένος ακόμη και μόνος να μείνει, θα περιμένει να έρθει η επόμενη μέρα και να τα φτιάξει ο ειδικευόμενος αν δεν πρόλαβε την προηγούμενη να τα κάνει. Δυστυχώς έτσι είναι...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τάσο: αυτό που λες ακριβώς ήθελα να αποφύγω.Το ζητούμενο είναι να μην τσακωθείς. Φτάνει πια.Τσακωθήκαμε στη σχολή, τσακωθήκαμε στο αγροτικό.Μην τσακωθούμε και στην ειδικότητα. Οι σχέσεις γιατρών- διοικητικών που παραδοσιακά είναι τεταμένες και από όσα νοσοκομεία έχω περάσει ακριβώς το ίδιο διαπιστώνω ζημιώνουν μόνο το γιατρό ο οποίος εκτός από τα ιατρικά θέματα ασχολείται με τρέχοντα λειτουργικά προβλήματα στην καθημερινή κλινική πράξη για τα οποία ευθύνονται σε μεγάλο βαθμό οι διοικήσεις των νοσοκομείων, αλλά και με κακεντρέχειες, ρουφιανιές και άδικες επιθέσεις. Εγώ δεν ήρθα εδώ ούτε για να τσακωθώ ούτε για να φύγω με ψυχολογικά προβλήματα. Θέλω απλώς να κάνω τη δουλειά μου, να δουλέψω αν χρειαστεί και παραπάνω πάντα προς όφελος του ασθενούς, αλλά όταν σε αντιμετωπίζουν σαν να είσαι θηρίο χωρίς να προκαλέσεις στο παραμικρό ή πατάνε πάνω στη συγκαταβατικότητά σου για να σου κόψουν ακόμη και τα 2 ρεπό του μήνα που θες να πάρεις όταν εφημερεύεις 10 μέρες ενώ είσαι ΚΥΡΙΟΣ στη δουλειά σου με όλη τη σημασία της λέξης, αυτό σε εξοντώνει. Αντιθέτως για κάποιο περίεργο λόγο στους διοικητικούς αυτή η ένταση προκαλεί ένα ανεξήγητο κύμα ευφορίας και ηδονής. Αν είναι να αρχίσουμε τα τηλέφωνα και τις αναφορές, εκεί είναι που θα γίνει πόλεμος που εκ των προτέρων έχει νικητή. Αυτοί κρατούν την εξουσία. Αυτοί μπορούν να σε διώξουν, να σε θάψουν, να σου κάνουν την καθημερινότητα της ειδίκευσής σου κόλαση.

Δε θέλω να εθελοτυφλώ και να μην αντιδρώ, αλλά βλέποντας ότι η αντίδραση έχει μεγαλύτερο αντίκτυπο στην καθημερινότητά μου, αυτό με εμποδίζει να εκδηλώσω οποιαδήποτε δυσαρέσκεια πέραν της συνηθισμένης.Φέρομαι σαν να είμαι σε κατάσταση νιρβάνα, αντιδρώ στις κακοήθειες σαν τη χάιντι και όποιος μου χαλάσει τη ζαχαρένια μου βλέπει μόνο το χαμόγελό μου. Κι έτσι τείνω να πιστέψω ότι πραγματικά τίποτα δε μ' ενοχλεί.

Τροποποιήθηκε από Νίκη
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και να συμπληρώσω και ένα νέο φρέσκο φρέσκο, αυτό το μήνα θα κάνω 15 εφημερίες και 15 ο άλλος ειδικευόμενος, γιατί απ' ότι άκουσα είπαν "αντέχουνε" , ωστόσο δε μας διευκρίνισαν ούτε πώς θα τις πληρωθούμε ούτε αν θα πάρουμε κάποια ρεπό χωρίς να κοπεί τίποτα από το μισθό μας. Πραγματικά αναρωτιέμαι πόσο πιο χάλια θα μπορούσε να είναι.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Τάσο: αυτό που λες ακριβώς ήθελα να αποφύγω.Το ζητούμενο είναι να μην τσακωθείς. Φτάνει πια.Τσακωθήκαμε στη σχολή, τσακωθήκαμε στο αγροτικό.Μην τσακωθούμε και στην ειδικότητα. Οι σχέσεις γιατρών- διοικητικών που παραδοσιακά είναι τεταμένες και από όσα νοσοκομεία έχω περάσει ακριβώς το ίδιο διαπιστώνω ζημιώνουν μόνο το γιατρό ο οποίος εκτός από τα ιατρικά θέματα ασχολείται με τρέχοντα λειτουργικά προβλήματα στην καθημερινή κλινική πράξη για τα οποία ευθύνονται σε μεγάλο βαθμό οι διοικήσεις των νοσοκομείων, αλλά και με κακεντρέχειες, ρουφιανιές και άδικες επιθέσεις. Εγώ δεν ήρθα εδώ ούτε για να τσακωθώ ούτε για να φύγω με ψυχολογικά προβλήματα. Θέλω απλώς να κάνω τη δουλειά μου, να δουλέψω αν χρειαστεί και παραπάνω πάντα προς όφελος του ασθενούς, αλλά όταν σε αντιμετωπίζουν σαν να είσαι θηρίο χωρίς να προκαλέσεις στο παραμικρό ή πατάνε πάνω στη συγκαταβατικότητά σου για να σου κόψουν ακόμη και τα 2 ρεπό του μήνα που θες να πάρεις όταν εφημερεύεις 10 μέρες ενώ είσαι ΚΥΡΙΟΣ στη δουλειά σου με όλη τη σημασία της λέξης, αυτό σε εξοντώνει. Αντιθέτως για κάποιο περίεργο λόγο στους διοικητικούς αυτή η ένταση προκαλεί ένα ανεξήγητο κύμα ευφορίας και ηδονής. Αν είναι να αρχίσουμε τα τηλέφωνα και τις αναφορές, εκεί είναι που θα γίνει πόλεμος που εκ των προτέρων έχει νικητή. Αυτοί κρατούν την εξουσία. Αυτοί μπορούν να σε διώξουν, να σε θάψουν, να σου κάνουν την καθημερινότητα της ειδίκευσής σου κόλαση.

Δε θέλω να εθελοτυφλώ και να μην αντιδρώ, αλλά βλέποντας ότι η αντίδραση έχει μεγαλύτερο αντίκτυπο στην καθημερινότητά μου, αυτό με εμποδίζει να εκδηλώσω οποιαδήποτε δυσαρέσκεια πέραν της συνηθισμένης.Φέρομαι σαν να είμαι σε κατάσταση νιρβάνα, αντιδρώ στις κακοήθειες σαν τη χάιντι και όποιος μου χαλάσει τη ζαχαρένια μου βλέπει μόνο το χαμόγελό μου. Κι έτσι τείνω να πιστέψω ότι πραγματικά τίποτα δε μ' ενοχλεί.

Να σημειώσω ότι στο συγκεκριμένο "πόλεμο νεύρων" έχεις το τριπλό πλεονέκτημα ότι είσαι νέα, γυναίκα και γιατρός, οπότε μάλλον τα δικά τους στεφανιαία θα κάψουν φλάντζα πρώτα!

Λίγο θέλει, και κάθε μικρό βήμα μετράει: πίεση, χοληστερίνη, στρες... :D

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Να σημειώσω ότι στο συγκεκριμένο "πόλεμο νεύρων" έχεις το τριπλό πλεονέκτημα ότι είσαι νέα, γυναίκα και γιατρός, οπότε μάλλον τα δικά τους στεφανιαία θα κάψουν φλάντζα πρώτα!

Λίγο θέλει, και κάθε μικρό βήμα μετράει: πίεση, χοληστερίνη, στρες... :D

:lol:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Και να συμπληρώσω και ένα νέο φρέσκο φρέσκο, αυτό το μήνα θα κάνω 15 εφημερίες και 15 ο άλλος ειδικευόμενος, γιατί απ' ότι άκουσα είπαν "αντέχουνε" , ωστόσο δε μας διευκρίνισαν ούτε πώς θα τις πληρωθούμε ούτε αν θα πάρουμε κάποια ρεπό χωρίς να κοπεί τίποτα από το μισθό μας. Πραγματικά αναρωτιέμαι πόσο πιο χάλια θα μπορούσε να είναι.

Δεν είναι έτσι.

Έχω βρεθεί στη θέση σου, εσύ έχεις το πάνω χέρι αλλά δεν το έχεις καταλάβει ακόμα. Μπορείς να την αλλάξεις αυτήν την κατάσταση, να τη βελτιώσεις πολύ. Αν θες πμ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
...Το ζητούμενο είναι να μην τσακωθείς. Φτάνει πια.Τσακωθήκαμε στη σχολή, τσακωθήκαμε στο αγροτικό.Μην τσακωθούμε και στην ειδικότητα.

...Εγώ δεν ήρθα εδώ ούτε για να τσακωθώ ούτε για να φύγω με ψυχολογικά προβλήματα. Θέλω απλώς να κάνω τη δουλειά μου, να δουλέψω αν χρειαστεί και παραπάνω πάντα προς όφελος του ασθενούς, αλλά όταν σε αντιμετωπίζουν σαν να είσαι θηρίο χωρίς να προκαλέσεις στο παραμικρό ή πατάνε πάνω στη συγκαταβατικότητά σου για να σου κόψουν ακόμη και τα 2 ρεπό του μήνα που θες να πάρεις όταν εφημερεύεις 10 μέρες ενώ είσαι ΚΥΡΙΟΣ στη δουλειά σου με όλη τη σημασία της λέξης, αυτό σε εξοντώνει.

...Αυτοί κρατούν την εξουσία. Αυτοί μπορούν να σε διώξουν, να σε θάψουν, να σου κάνουν την καθημερινότητα της ειδίκευσής σου κόλαση.

...Κι έτσι τείνω να πιστέψω ότι πραγματικά τίποτα δε μ' ενοχλεί.

emno Νίκη, καιρό είχαμε να τα πούμε emrose χαίρομαι που ξεκίνησες ειδικότητα...παιδιατρική αν θυμάμαι σωστά;;

Δε συμφωνώ όμως με το πώς βλέπεις κάποια πράγματα..εννοώ ότι βγάζεις μια παραίτηση, μια απογοήτευση που δεν αρμόζει...

Σκέψου αν πραγματικά η τακτική που περιγράφεις σε βγάζει κάπου: από τη μια λες ότι αρχίζει να μη σε ενοχλεί ότι έχεις προβλήματα που αρνείσαι να αντιμετωπίσεις κι από την άλλη λες ότι η όλη κατάσταση χειρότερα δε θα μπορούσε να είναι. Άρα; Ακολουθείς λάθος τακτική!

Και φυσικά δε θα σου πω να μαλλώνεις με όλο τον κόσμο που..δε σε καταλαβαίνει! Απλά, θα πρέπει να παίρνεις αυτό που θες με τέτοιον τρόπο που κανένας δε θα σου δημιουργεί προβλήματα! Δε λέω ότι εγώ το εφαρμόζω τέλεια αυτό που περιγράφω, αλλά τουλάχιστον το προσπαθώ.

Τι θα πει θα κάνεις 15 εφημερίες; Αν σου πουν να κάνεις 25 θα τους πεις...εχμμμ ναι, γιατί όχι;;;!

ΑΝ δηλαδή πεις, χωρίς καν να υψώσεις τη φωνή σου, εγώ θα κάνω 10 εφημερίες, τι έχεις την εντύπωση ότι θα γίνει;;; Δοκίμασε, και θα δεις ότι θα βρεθεί μια χαρά τρόπος να καλυφτεί το όποιο κενό! Η συγκαταβατικότητα εκλαμβάνεται ως αδυναμία σε τέτοιες περιπτώσεις. Εκτός κι αν σε βολεύει να το παίζεις θύμα, που δεν το νομίζω..

Όσο για τα ρεπό, οκ, αυτά, επειδή είναι πολλά τα 10, μπορείς και να τα διαπραγματευτείς...π.χ. να παίρνεις μετά γενική εφημερία και όχι εσωτερική (αν έχετε τέτοια διάκριση εκεί που είσαι, αλήθεια πού κάνεις ειδικότητα;)...όσο για το αν τα πληρώνεσαι, είναι αστείο ακόμη και το ότι το ρωτάς ξέρεις! :) Τα ΦΕΚ υπάρχουν στο γμ, μπορείς να τους τα διαβάσεις, αν δεν ξέρουν ανάγνωση...πάντα με ήρεμη σταθερή φωνή!

Και κάτι ακόμη...αν αισθάνεσαι ότι θυσιάζεσαι για τη δουλειά σου, να θυμάσαι ότι ευχαριστώ δεν πρόκειται να ακούσεις...γιατί, πολύ απλά, ουδείς αναντικατάστατος!!

Υ.Γ. Με δύο φράσεις, σου λέω να γίνεις λίγο πιο σκληρή και πιο...«χειριστική», με την έννοια του να χερίζεσαι τις σχέσεις με τους άλλους με πιο διπλωματικό τρόπο προς το δικό σου συμφέρον!

Φιλικά,

Κώστας

Τροποποιήθηκε από Evanescent_doctor
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

@Evanescent_doctor: δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου!

@Νίκη: δεν το χειρίζεσαι καλά, ό,τι χρειαστείς επικοινώνησε μαζί μου.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ο ιατρικος συλλογος μιας περιοχης δεν εχει μονο νοσοκομειακους αλλα και ιδιωτες που αλλο δε που θελουν να χωσουν λιγο τους ''συναδερφους΄΄ τους που τα παιρνουν για εφημεριες που ουτε καν πατανε

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πάντως, δεν κάθομαι μοιρολατρικά να κάνω ό,τι μου λένε, ίσως πέρασα λανθασμένα αυτό το μήνυμα. Απλώς μου είναι αδύνατον να επικοινωνήσω με τα συγκεκριμένα άτομα κι έχω παραιτηθεί πλέον. Μας παίρνουν για πόλεμο νεύρων από κάποιο γραφείο να βγάλουμε εφημερίες 10 φορές σε ένα πρωί και κάθε φορά τους απαντάω: δε βγάζουμε πρόγραμμα αν δε βρείτε λύση. Μας το κλείνουν και μετά από λίγο πάλι το ίδιο. Εμείς λοιπόν το είπαμε 100 φορές. Με τα πολλά, βγάλαμε πρόγραμμα μόνο για 10 εφημερίες ως τις 10 Μαιου δηλαδή και τους είπαμε αν λύση δε βρεθεί τέλος! Εμείς πιάνουμε πλαφόν και βρείτε μετά άτομο να εφημερεύει 10 μέρες σερί ή κλείστε το τμήμα.Απλώς είναι λίγο αστείο όλο αυτό.

pitsiou, αν έχεις κάποια λύση που θα με σώσει στείλε μου πμ.

Σας ευχαριστώ όλους!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση