Jump to content

Ρύθμιση όρων απασχόλησης των νοσοκομειακών ιατρών του ΕΣΥ

Recommended Posts

• Απαντήσεις 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ας ελπίσουμε Τάσο πως η διευθύντριά μας δεν ξέρει τι θα πει μνημόνιο..! :D
Σε μνημόσυνα δεν πάει; :splats:
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι, δε το γνωριζω και ας με συγχωρεσουν οι νομομαθεστεροι του φορουμ εαν σφαλω, αλλα δε νομιζω οτι υπαρχει καποια τετοια προβλεψη στο Νομικο μας συστημα. Η Νομοθετικη εξουσια θεσπιζει νομους οι οποιοι και ισχυουν. Αν δλδ ενα υπουργειο επειδη ενας καποιος ΓΓ ξυνεται ή δε γουσταρει να κανει τις απαραιτητες διαδικασιες ουσιαστικα "αχρηστευει" το νομο? Και σε ποιο δικαστηριο πολιτισμενου κρατους θα στεκοταν η φραση "ο ψηφισμενος και δημοσιευμενος νομος δεν επρεπε να τεθει σε ισχυ διοτι δεν υπεγραφηκαν τα μνημονια"?

Τροποποιήθηκε από pro
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

pro δεν γνωρίζω τι θα πουν τα δικαστήρια.

Αλλά εγώ σήμερα έμαθα εδώ πως θέλει ΜΝΗΜΟΝΙΟ.

Οπότε περιμένω το ΜΝΗΜΟΝΙΟ.

ωραία λέξη....μου άρεσε :lol:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μετα το μνημονιο προβλεπεται και αλλη διαδικασια? Γιατι να μεινουμε εκει μονο?

Να μην υπογραφουν και οι σχετικες εκθεσεις? Οι αποφασεις? Οι δε ξερω εγω ποιες αλλες μαλακιες θα βρουν? Κατι πρεπει να κανουν και οι χιλιαδες δημοσιων υπαλληλων που εχουν προσληφθει αλλωστε...

Τεσπα, με τα λιγα νομικα που εμαθα απο το Διοικητικο και το Συνταγματικο Δικαιο, αυτα δε στεκουν και ας μου επιτραπει να τα θεωρω ουσιαστικως ανυποστατα και να προτεινω σε ολους να παιρνουν τα "ρεπα" τους κανονικως. Το αυτοαποκαλουμενο αυτο κρατος ειναι ΓΤΠ.-

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μετα το μνημονιο προβλεπεται και αλλη διαδικασια?

Το αυτοαποκαλουμενο αυτο κρατος ειναι ΓΤΠ.-

Πικρός καφές και ελίτσα.

ΓΤΠ;huh.gif

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Για Το Πουτσο. Ειπα να ειμαι κοσμιος αλλα δεν ηθελα να σε αφησω με την απορια :P

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Για Το Πουτσο. Ειπα να ειμαι κοσμιος αλλα δεν ηθελα να σε αφησω με την απορια :P
Αυτό είναι ΜΝΗΜΟΝΙΟ POST. :rolleyes:
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ποιο μνημονιο και μνημοσυνο βρε παιδια, μου φαινεται πως πλακα κανει ο Τασος με τη λεξη που τη χρησιμοποιησε ο Dr. Fuck στην απορια του πιο πανω.

Τασο μην παιζεις με τα ρεπο μας :D

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγώ δεν γράφω παπαριές. δεν με λένε paparman!

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μόλις μίλησα με δικηγόρο!

Από την ώρα που ένας νόμος δημοσιεύεται σε Φ.Ε.Κ ισχύει έναντι όλων .Δεν χρειάζεται μνημόνιο και δεν φέρουν μνημόνιο όλοι οι νόμοι!

Επιτέλους πιο ανθρώπινες συνθήκες!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Από την ώρα που ένας νόμος δημοσιεύεται σε Φ.Ε.Κ ισχύει έναντι όλων .Δεν χρειάζεται μνημόνιο και δεν φέρουν μνημόνιο όλοι οι νόμοι!

Είναι σίγουρος πως δεν χρειάζεται ΜΝΗΜΟΝΙΟ; :o
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Είναι σίγουρος πως δεν χρειάζεται ΜΝΗΜΟΝΙΟ; :o

1000%.Μόλις μίλησα και με δικηγόρο που δουλέύει στο Νομ.συμβούλιο του κράτους και μου είπε τα ίδια.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΕΕΕΕΕΕΕ, αφού μίλησες ΚΑΙ με νομικό σύμβουλο του κράτους, εγώ πάω πάσο.

Τελικά για να ισχύει ένας νόμος για να καταλάβω ΔΕΝ χρειάζεται ΜΝΗΜΟΝΙΟ;

Και τα ΜΝΗΜΟΝΙΑ πλέον σε τις μας χρησιμεύουν; (έγκυρη απάντηση περι ένω μόνο από τη shlia) :lol:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Το ψηφισθέν νομοσχέδιο στο σύνολό του από την ιστοσελίδα της βουλής...

http://www.parliament.gr/ergasies/nomosxed...-IATESY-pap.pdf

χμ....φανταζομαι οτι η εξυπναδα και η ειρωνια απλα προκυπτει απο το γεγονος οτι δεν κανεις ειδικοτητα σε παν/κη κλινικη που ισχυει αλλο καθεστως, εστω και ατυπα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Φαντάζομαι πως ήθελες να απαντήσεις σε μένα, αλλά είπες να κάνεις παράθεση όποιο post βρήκες μπροστά σου.

Συνάδελφε Dr.Fuck όταν διαβάζω ΒΛΑΚΕΙΕΣ όπως αυτά που προανέφερες για ΜΝΗΜΟΝΙΑ απαντάω έξυπνα και ειρωνικά.

Τώρα όσο αφορά το ότι εσύ κάνεις ειδικότητα σε παν/κή κλινική κι εγώ όχι, δε σημαίνει ότι δε γνωρίζω το τι ισχύει στις πανεπιστημιακές κλινικές.

:antegeia: λοιπόν και ευχαριστώ για το γέλιο που μου πρόσφερες με τα ΜΝΗΜΟΝΙΑ σου.

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Λοιπόν ορίστε και το εν λόγω ΦΕΚ Α 43/2009 σε PDF (το πήρα από το svg και το σουλούπωσα λιγάκι...)

http://rapidshare.com/files/209088725/FEK_43-2009.pdf

ή

http://www.mediafire.com/?sharekey=176f3da...04e75f6e8ebb871

Καλά ρεπό συνάδελφοι.... :D

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το αν θα παρει κανεις ρεπο εξαρταται οπωσδηποτε απο τον αριθμο των ειδικευομενων καθως και απο το φορτο της δουλειας καθε κλινικης.

Σιγουρα ο νομος ισχυει αλλα επειδη ειμαστε στην Ελλαδα-Ζιμπαμπουε το 90%των ειδικευομενων δεν εχει τα κοτσια να τον εφαρμοσει,μην τυχον και ο λατρεμενος του καθηγητης τον κανει νταντα!Ειναι παρομοια φαση με την "τεραστια" συμμετοχη στις κινητοποιησεις του χειμωνα 2008!

Ολοι αυτοι οι ΞΕΦΤΥΛΙΣΜΕΝΟΙ ΓΛΥΦΤΕΣ can kiss my ass!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Το αν θα παρει κανεις ρεπο εξαρταται οπωσδηποτε απο τον αριθμο των ειδικευομενων καθως και απο το φορτο της δουλειας καθε κλινικης.

Σιγουρα ο νομος ισχυει αλλα επειδη ειμαστε στην Ελλαδα-Ζιμπαμπουε το 90%των ειδικευομενων δεν εχει τα κοτσια να τον εφαρμοσει,μην τυχον και ο λατρεμενος του καθηγητης τον κανει νταντα!Ειναι παρομοια φαση με την "τεραστια" συμμετοχη στις κινητοποιησεις του χειμωνα 2008!

Ολοι αυτοι οι ΞΕΦΤΥΛΙΣΜΕΝΟΙ ΓΛΥΦΤΕΣ can kiss my ass!!!

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι θα γίνει έτσι. Το θέμα είναι ότι και οι ειδικοί θα θέλουν το ρεπό τους , και δεν θα είναι και τόσο εύκολο να τo παίρνει η μισή κλινική και η άλλη μισή να μην μιλάει. θα έχει γκρίνια στην αρχή το θέμα, αλλά θα βρεθούν λύσεις. Είναι δεδομένο ότι μόλις ξεκινήσουν να παίρνουν το ρεπό οι περισσότεροι , πιστεύω ότι θα ακολουθήσουν και οι άλλοι αφού θα τους προστατεύει και ο νόμος.

Τροποποιήθηκε από lamia
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Να πω κι εγω την παπαρια μου?

Γιατι να ανησυχουμε εμεις μηπως δημιουργησουμε προβλημα παιρνοντας το νομιμο ρεπο μας και να μην ανησυχουν εκεινοι (διευθυντες, διοικητες κλπ κλπ) για τις συνεπειες που μπορει να εχουν αν δεν φροντιζουν να τηρηθει ο νομος?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το μόνο που έχω να προτείνω είναι όποιοι δεν παίρνουν ρεπό να κάνουν έγγραφη ερώτηση πρός το νοσοκομείο και να περιμένουν απάντηση.Μετά αυτή την απάντηση την πάνε στην επιθεώρηση εργασίας και στον ιατρικό σύλλογο της περιοχής και αφήνουν την γραφειοκρατία να κάνει το θαύμα της.

Αν και δεν νομίζω να βρεθεί κάποιος να αρνηθεί να δώσει ρεπό, μιας και αυτό είναι παράβαση νόμου και το ρεπό είναι υποχρεωτικό και όχι στην ευχέρεια του κάθε διευθυντή.

Πολλοί καθηγητές είχαν και έχουν το συνήθειο να κάνουν και καλά μία κλινική με 1 επιμελητή και 1 ειδικευόμενο μόνο και μόνο για να λένε ότι παράγουν έργο με λιγότερους από 4 ασθενείς τον μήνα (βλέπε Αττικό) και μάλιστα θέλουν να μπούν και στις εφημερίες(χαχαχα). Αυτό από εδώ και πέρα τελειώνει και θα αναγκαστούν και ιατρούς να πάρουν και ασθενείς να έχουν κανονικά και όχι μόνο όποτε τους έρθει όρεξη να δουλέψουν

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα..σε χειρουργικές ειδικότητες αρκετοί διευθυντές έχουν μείνει στη νοοτροπία του στρατού.

Το μόνο που τους νοοιάζει είναι να βγαίνει η δουλειά και τα πελατάκια και να δουλεύουν οι δούλοι είλωτες χωρίς υποχρέωση να τους παρέχουν εκπαίδευση.

Ήδη σε εμάς ακόμα και η κανονική άδεια που είναι αυτονόητη δεν είναι τόσο αυτονόητη..πόσο μάλλον τα ρεπό...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τιποτα δεν ειναι αυτονοητο οσο η μεγαλη πλειοψηφια των ιατρων συνεχιζει ειτε να κοιμαται ειτε να μην ασχολειται.

Παραδειγμα:Κλινικη στο Αττικο εχει ολους κι ολους 3 ειδικευομενους.10 εφημεριες το μηνα,ανελεητη δουλεια τα πρωινα,αδυναμια να παρει κανεις αδεια,αφου μετα θα μεινουν 2,δεν επιτρεπεται να αρρωστησει κανεις για τον ιδιο λογο,οι επιμελητες ειναι τοσο ανυπαρκτοι για την κλινικη,οσο και το κοινωνικο κρατος για το λαο,οι διευθυνταδες το ιδιο και παραπανω.Ταυτοχρονα οι γενικες εφημεριες γινονται ολο και δυσκολοτερες,με το φορτο της δουλειας που πεφτει στον ενα και μοναδικο ειδικευομενο να αυξανεται συνεχως.Ας μου περιγραψει καποιος πως θα καταστει δυνατη η εφαρμογη του ρεπο,εκτος απο την περιπτωση οι 3 αυτοι ειδικευομενοι να παρουν την κατασταση στα χερια τους και να ΕΚΒΙΑΣΟΥΝ την εφαρμογη του.Ελα ομως που ξεχασαμε τις εξαρτησεις!!!!

Επιπλεον η αμοιβη των ειδικευομενων για ολα αυτα ειναι το δυσθεωρητο ποσο των 1050Ε το μηνα.Εφημεριες εχουν να δουν απο το Δεκεμβρη και τα μαντατα για το ποτε θα ξαναδουν δεν ειναι και τοσο ευχαριστα!Παραλληλα εχουν απηυδυσει να κανουν το σκατο τους παξιμαδι για να ζησουν τις οικογενειες τους στη σημερινη πανακριβη καθημερινοτητα!

Λοιπον ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και χειροτερες καταστασεις απο αυτην που περιεγραψα.Με το νεο νομο και το 1ο κιολας αρθρο,οι εμπνευστες του εξασφαλιζουν τη διαιωνιση της καταστασης αυτης,ενω αντιθετα τα στοιχεια του νομου που μπορουν να τη βελτιωσουν ειναι στο φλου και στο μακρινο μελλον...

ΟΣΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΥΣ ΤΩΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΟΥΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ,ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΤΑΙΑ

Παρακληση στον tasostheodoridis αν εχει καμια ενημερωση για το ποτε οι ξεφτυλισμενοι χαρτογιακαδες των υπουργειων και των νοσοκομειων προβλεπεται να πληρωσουν τις εφημεριες που μας χρωστανε,ας μας τη δωσει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Παρακληση στον tasostheodoridis αν εχει καμια ενημερωση για το ποτε οι ξεφτυλισμενοι χαρτογιακαδες των υπουργειων και των νοσοκομειων προβλεπεται να πληρωσουν τις εφημεριες που μας χρωστανε,ας μας τη δωσει.
Αντί για πληροφορία θα χαιρόμουν να μπορούσα να έδινα τα χρήματα αλλά τελευταία είχα κάτι έξοδα.... :P

Δυο είναι οι κλινικές με 3 ειδικευόμενους, εσύ είσαι στην .......γιατί στην άλλη σίγουρα δεν είσαι.

Το γραφείο μισθοδοσίας είπε πριν μερικές ημέρες σε συνάδελφό σου πως θα πληρωθείτε εφημερίες Δεκεμβρίου και Ιανουαρίου μέσα στον Απρίλιο. Τα χρήματα πάντως των εφημεριών του Δεκεμβρίου έχουν δοθεί εδώ και λίγο καιρό, αλλά φαντάζομαι αντί να πληρώσει ο Ροΐλος της εφημερίες των ιατρών θα προτίμησε να πάρει τον παχουλό μισθό του.

Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Φαντάζομαι πως ήθελες να απαντήσεις σε μένα, αλλά είπες να κάνεις παράθεση όποιο post βρήκες μπροστά σου.

Συνάδελφε Dr.Fuck όταν διαβάζω ΒΛΑΚΕΙΕΣ όπως αυτά που προανέφερες για ΜΝΗΜΟΝΙΑ απαντάω έξυπνα και ειρωνικά.

Τώρα όσο αφορά το ότι εσύ κάνεις ειδικότητα σε παν/κή κλινική κι εγώ όχι, δε σημαίνει ότι δε γνωρίζω το τι ισχύει στις πανεπιστημιακές κλινικές.

:antegeia: λοιπόν και ευχαριστώ για το γέλιο που μου πρόσφερες με τα ΜΝΗΜΟΝΙΑ σου.

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

ΜΝΗΜΟΝΙΟ

Συνάδελφε (ευτυχώς δηλαδή που δεν είμαστε αλλά λέμε τώρα) να απαντήσω στο σωστό αυτή τη φορά. Αν θεωρείς ΕΞΥΠΝΗ την απάντησή σου μπορεί ο κόσμος να κρίνει από μόνος του, αν πάλι εγώ λέω ΒΛΑΚΕΙΕΣ επίσης όσοι κάνουν ειδικότητα σε παν/κη, που ειναι φανερό οτι ΟΥΤΕ κάνεις ΟΥΤΕ εχεις ιδεα τι ισχύει, μπορούν επίσης να κρίνουν. Αμφιβάλλω ότι κανεις και ειδικοτητα βασικά γιατί τόσο άπλετο χρόνο για το φορουμ και τα πολιτικά σου σημαινει απλετο χρόνο και στη ζωή σου, πράγμα ολίγον ασυμβίβαστο με ειδικότητα. Εγώ πάλι θα σου πω ευχαριστώ γιατί είσαι το τέλειο παράδειγμα "συναδέλφου" προς αποφυγήν στο ίδιο εργασιακό χώρο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση