Jump to content

Ρύθμιση όρων απασχόλησης των νοσοκομειακών ιατρών του ΕΣΥ

Recommended Posts

Το ψηφισθέν νομοσχέδιο στο σύνολό του από την ιστοσελίδα της βουλής...

http://www.parliament.gr/ergasies/nomosxed...-IATESY-pap.pdf

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τελικα ισχυει αναδρομικα ή οι πρωτοι 3 μηνες πανε χαμενοι ? Γιατι δε βλεπω κατι να γραφεται σχετικα....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

:rolleyes: Να υποθέσω ότι δε δημοσιεύτηκε ακόμα σε ΦΕΚ; :rolleyes:

Υ.Γ. Υπαρχεί ένα λαθάκι στον τίτλο...

Το νομοσχέδιο δε μιλαέι για ρύθμιση ωρών αλλά όρων!! Πώς φαίνονται αυτοί που καίγονται για τον εξανθρωπισμό του ωραρίου εργασίας τους...!!! ;)embaaa

Τροποποιήθηκε από Evanescent_doctor
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Τελικα ισχυει αναδρομικα ή οι πρωτοι 3 μηνες πανε χαμενοι ? Γιατι δε βλεπω κατι να γραφεται σχετικα....
Όσο αφορά το μισθολογικό θέμα το γράφει ΞΕΚΑΘΑΡΑ. Και ότι αφορά θέμα χρημάτων (βασικό μισθό, επιδόματα και εφημερίες) ισχύει η αύξηση από 1/1/2009.

3328256103_cf928087ab_o.jpg

Τώρα όσο αφορά τα ρεπό και το πρωινό επτάωρο δε νομίζω να τίθεται το ερώτημα γι αυτά τα θέματα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Όσο αφορά το μισθολογικό θέμα το γράφει ΞΕΚΑΘΑΡΑ. Και ότι αφορά θέμα χρημάτων (βασικό μισθό, επιδόματα και εφημερίες) ισχύει η αύξηση από 1/1/2009.

3328256103_cf928087ab_o.jpg

Τώρα όσο αφορά τα ρεπό και το πρωινό επτάωρο δε νομίζω να τίθεται το ερώτημα γι αυτά τα θέματα.

Δεν έχω καταλάβει τελικά τι θα πεί ουσιαστικά για την τσέπη του ειδικευόμενου.

-Πόσος θα είναι ο μισθός μετά απο κρατήσεις (στο χέρι);

- Αυξηθηκε η αποζημίωση των εφημεριών;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μέχρι 31/12/2008 ήταν:

Βασικός μισθός 842€.

Νοσοκομειακό επίδομα 265€

Επίδομα Βιβλιοθήκης 185€

Σύνολο μικτών απολαβών 1292€

Σύνολο κρατήσεων 266€ (διαφέρει λίγο μεταξύ ιατρών οι λοιπές κρατήσεις)

Καθαρές αποδοχές 1026€.

Χρονοεπίδομα 4% = 33€

Από 1/1/2009 θα είναι:

Βασικός μισθός 1024€.

Νοσοκομειακό επίδομα 355€

Επίδομα Βιβλιοθήκης 185€

Σύνολο μικτών απολαβών 1564€

Σύνολο κρατήσεων 316€ (διαφέρει λίγο μεταξύ ιατρών οι λοιπές κρατήσεις)

Καθαρές αποδοχές 1248€.

Χρονοεπίδομα 4% = 41€

Πριν το επίδομα βιβλιοθήκης υπαγότανε στην φορολόγηση με κλίμακα 27%. Τώρα δεν θα φορολογείται. Οπότε μηνιαία υπάρχει κέρδος 50€.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δες ΕΔΩ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τετάρτη, 4 Μάρτιος 2009

Απεδέχθη το νόμο και σταματά τις κινητοποιήσεις η ΟΕΝΓΕ

Το γενικό συμβούλιο της ΟΕΝΓΕ -με 15 ψήφους υπέρ και 10 κατά- αποφάσισε να μην προχωρήσει σε περαιτέρω κινητοποιήσεις και να αποδεχθεί το νόμο που ρυθμίζει τους όρους εργασίας των νοσοκομειακών γιατρών, παρά τις αλλαγές που υπέστη σε σχέση με τη συλλογική σύμβαση εργασίας που συνυπέγραψαν οι γιατροί με τον υπουργό Υγείας τον περασμένο Δεκέμβριο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Νιωθω να βραζει μεσα μου μια καταραμενη οργη και να θελω να κανω κατι για να φερω πισω τον προηγουμενο Δεκεμβρη, οχι για να σπασει παλι στα δυο η Αθηνα, αλλα για να σπασει ο κοσμος αυτος γυρω μου! Κριμα να ειμαστε σπουδασμενοι και πολιτισμενοι! Κριμα να βαζουμε πανω απ'ολα την "δηθεν" αξιοπρεπεια μας! Κριμα να μην εχουμε ενα εκτελεστικο οργανο εμεις, η "σιωπηλη πλειοψηφια", για να μπορεσουμε να εκτελεσουμε αυτους που μας εκτελουν πρωτοι! Κριμα η Ελλαδα να ειναι η μεγαλυτερη βιασμενη ξεφτιλα πορνη που κυκλοφορει στο πεζοδρομιο του πλανητη αυτου! Υπαρχουν αλλες χωρες που τρωνε μεγαλυτερο τσιμπουκι απο εμας σιγουρα, αλλα οι γελοιοι πολιτες τους δεν εχουν αυτην σκουπιδιαρικη επαρση στα κοπρανωδη μουτρα τους, "Εμεις δωσαμε τα φωτα στον πολιτισμο!" Δεν επικαλουνται μια ταχα παντογνωστρια δευτερη φυση τους! Γιατι να ειμαστε ολοι τοσο κοτες; Και αφηστε τον armydoctor και τους ομοιους του που εχουν την βρωμα να ακμαζει μεσα τους! Σε εμας που η οργη και η εκδικηση μας καιει τα σωθικα, τι κανουμε ρε πουστη μου; Τι κανουμε για να παρουμε πισω τα κλεμμενα απο τους κλεφτες; Τι κανουμε για να δκαιολογησουμε το ορο "αξιοπρεπεις"; Πως κερδισαμε τον τιτλο του αξιοπρεπους; Μονο με το πτυχιο; Και ο οικοδομος και ο λουστρος ειναι αξιοπρεπεις γιατι βγαζουν πιο δυσκολα το ψωμι τους!! Απο αυτους ομως δεν κλεβουν δικαιωματα μεσα απ'τα χερια τους! Δεν τους ακρωτηριαζουν την ευκαιρια για ευημερια! Ξερουν οτι τα πραγματα ειναι ετσι, το δεχονται και συνεχιζουν. Εμεις πριν λιγους μηνες ειδαμε οτι μια ανασα ερχετε προς το μερος μας και απλωσαμε το χερι να την πιασουμε, καποιοι πουτ@ν@ς γιοι ομως μας το εκοψαν πριν προλαβουμε να ακουμπησουμε εστω και λιγο ενα ονειρο μιας καλυτερης ζωης σαν γιατροι! ΓΙΑΤΡΟΙ! Ως ποτε η γενια των πατεραδων μας θα ειναι αυτη που θα μας γαμαει και το τελευταιο ιχνος αξιοπρεπειας; Ποτε θα παρουν συνταξη ολα αυτα τα ερπετα που λυμαινονται τους ανθρωπους και τις υπομονες τους; Ποτε θα πεθανουν οι "επαναστατες του Πολυτεχνειου εναντια στην Χουντα", που τωρα εχουν γινει κατεστημενο και της μοιαζουν; Ποτε θα ζητησουν συγνωμη για το οτι ζουν; Για το οτι εχουν το θρασος να καθονται σε "υπευθυνες" πολυθρονες; Ποτε θα τους πιασουμε απ'το λαρυγγι, ξηλωνοντας τους τα γαλονια, οπως στους ατιμασμενους στρατιωτικους; Γιατι αυτο ειναι! ΑΤΙΜΑΣΜΕΝΟΙ! Αξιοι ξηλωματος, ξυλοφορτωματος, φτυσιματος και φυλακης. Ολοι λενε και ολοι ξερουμε οτι στα περισσοτερα κοινωνικα στρωματα τρεφεται οργη. Υπαρχει κανεις που δεν το πιστευει; Μαλλον ολοι περιμενουν αυτον που θα πεταξει το σπιρτο στην δεξαμενη με τα καυσιμα. Αυτον που θα μπει μπροστα και θα πει "ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!" Και εγω τον περιμενω!!

Σκεφτομαι τετοια πραγματα χωρις να ειμαι απο τους ανθρωπους που κατεβαινουν σε διαδηλωσεις! Τον Δεκεμβρη δεν πηγα ουτε σε μια, εκτος απο το νεκροταφειο για την κηδεια του Αλεξη. Εκπλησσω τον εαυτο μου που την βρηκα τοση οργη και αγανακτηση απεναντι σε ανθρωπους, που τους ξερω το πολυ φυσιογνωμικα! Δεν θελω ουτε να διανοηθω πως σκεφτονται οι ανθρωποι που πεινανε γυρω μας. Θα θελουν ισως κυριολεκτικα να φανε αυτους που τους τρωνε πρωτοι! Εγω δεν ξερω αν θελω να τους φαω, ειμαι απολυτα σιγουρος ομως οτι θα απολαυσω να τους ΣΕΡΒΙΡΩ!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Στο χέρι κάτι άλλο κρατάμε εδώ και χρόνια...

Νιωθω να βραζει μεσα μου μια καταραμενη οργη και να θελω να κανω κατι για να φερω πισω τον προηγουμενο Δεκεμβρη, οχι για να σπασει παλι στα δυο η Αθηνα, αλλα για να σπασει ο κοσμος αυτος γυρω μου! Κριμα να ειμαστε σπουδασμενοι και πολιτισμενοι! Κριμα να βαζουμε πανω απ'ολα την "δηθεν" αξιοπρεπεια μας! Κριμα να μην εχουμε ενα εκτελεστικο οργανο εμεις, η "σιωπηλη πλειοψηφια", για να μπορεσουμε να εκτελεσουμε αυτους που μας εκτελουν πρωτοι! Κριμα η Ελλαδα να ειναι η μεγαλυτερη βιασμενη ξεφτιλα πορνη που κυκλοφορει στο πεζοδρομιο του πλανητη αυτου! Υπαρχουν αλλες χωρες που τρωνε μεγαλυτερο τσιμπουκι απο εμας σιγουρα, αλλα οι γελοιοι πολιτες τους δεν εχουν αυτην σκουπιδιαρικη επαρση στα κοπρανωδη μουτρα τους, "Εμεις δωσαμε τα φωτα στον πολιτισμο!" Δεν επικαλουνται μια ταχα παντογνωστρια δευτερη φυση τους! Γιατι να ειμαστε ολοι τοσο κοτες; Και αφηστε τον armydoctor και τους ομοιους του που εχουν την βρωμα να ακμαζει μεσα τους! Σε εμας που η οργη και η εκδικηση μας καιει τα σωθικα, τι κανουμε ρε πουστη μου; Τι κανουμε για να παρουμε πισω τα κλεμμενα απο τους κλεφτες; Τι κανουμε για να δκαιολογησουμε το ορο "αξιοπρεπεις"; Πως κερδισαμε τον τιτλο του αξιοπρεπους; Μονο με το πτυχιο; Και ο οικοδομος και ο λουστρος ειναι αξιοπρεπεις γιατι βγαζουν πιο δυσκολα το ψωμι τους!! Απο αυτους ομως δεν κλεβουν δικαιωματα μεσα απ'τα χερια τους! Δεν τους ακρωτηριαζουν την ευκαιρια για ευημερια! Ξερουν οτι τα πραγματα ειναι ετσι, το δεχονται και συνεχιζουν. Εμεις πριν λιγους μηνες ειδαμε οτι μια ανασα ερχετε προς το μερος μας και απλωσαμε το χερι να την πιασουμε, καποιοι πουτ@ν@ς γιοι ομως μας το εκοψαν πριν προλαβουμε να ακουμπησουμε εστω και λιγο ενα ονειρο μιας καλυτερης ζωης σαν γιατροι! ΓΙΑΤΡΟΙ! Ως ποτε η γενια των πατεραδων μας θα ειναι αυτη που θα μας γαμαει και το τελευταιο ιχνος αξιοπρεπειας; Ποτε θα παρουν συνταξη ολα αυτα τα ερπετα που λυμαινονται τους ανθρωπους και τις υπομονες τους; Ποτε θα πεθανουν οι "επαναστατες του Πολυτεχνειου εναντια στην Χουντα", που τωρα εχουν γινει κατεστημενο και της μοιαζουν; Ποτε θα ζητησουν συγνωμη για το οτι ζουν; Για το οτι εχουν το θρασος να καθονται σε "υπευθυνες" πολυθρονες; Ποτε θα τους πιασουμε απ'το λαρυγγι, ξηλωνοντας τους τα γαλονια, οπως στους ατιμασμενους στρατιωτικους; Γιατι αυτο ειναι! ΑΤΙΜΑΣΜΕΝΟΙ! Αξιοι ξηλωματος, ξυλοφορτωματος, φτυσιματος και φυλακης. Ολοι λενε και ολοι ξερουμε οτι στα περισσοτερα κοινωνικα στρωματα τρεφεται οργη. Υπαρχει κανεις που δεν το πιστευει; Μαλλον ολοι περιμενουν αυτον που θα πεταξει το σπιρτο στην δεξαμενη με τα καυσιμα. Αυτον που θα μπει μπροστα και θα πει "ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!" Και εγω τον περιμενω!!

Σκεφτομαι τετοια πραγματα χωρις να ειμαι απο τους ανθρωπους που κατεβαινουν σε διαδηλωσεις! Τον Δεκεμβρη δεν πηγα ουτε σε μια, εκτος απο το νεκροταφειο για την κηδεια του Αλεξη. Εκπλησσω τον εαυτο μου που την βρηκα τοση οργη και αγανακτηση απεναντι σε ανθρωπους, που τους ξερω το πολυ φυσιογνωμικα! Δεν θελω ουτε να διανοηθω πως σκεφτονται οι ανθρωποι που πεινανε γυρω μας. Θα θελουν ισως κυριολεκτικα να φανε αυτους που τους τρωνε πρωτοι! Εγω δεν ξερω αν θελω να τους φαω, ειμαι απολυτα σιγουρος ομως οτι θα απολαυσω να τους ΣΕΡΒΙΡΩ!!!

Ν'αγιάσει ο στόμας σου!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δες ΕΔΩ

Ευχαριστώ Τάσο! Αλλά θα πω κάτι και ας με παρεξηγήσουν πολλοί!

Μας πέταξαν ψίχουλα μάγκες...περιμέναμε κάτι καλύτερο και όχι μόνο σε χρήμα.

Με το στόμα ανοιχτό χάσκοντας σαν χαζοί ...ακούγοντας τα συνδικαλιστικά όργανα (@@) τον περασμένο Δεκέμβρη δεν περιμέναμε τέτοια προδοσία.

Όλα σκηνοθετημένα τελικά, και το χάσκον στόμα μας έναντι γλυκού ψωμιού υποδέχτηκε μια βρωμερή ροχάλα από τους ιδίους τους εκπροσώπους μας.

Κοντεύουμε 35χρονών(ανειδίκευτοι πολλοί σε αυτή την ηλικία) ιατροί και έχουμε αντιμετώπιση 16. Άφραγκοι, ανίσχυροι, γαμημένοι από τα απανωτά φάσκελα έχουμε χάσει κάθε ίχνος αξιοπρέπειας και αυτοσεβασμού. Στήνουμε τον κωλο μας και όποιος περνάει(από θέση εξουσίας) μας ρίχνει και έναν.

Είμαι αηδιασμένος, οργισμένος και απογοητευμένος.

Έχω χάσει κάθε ελπίδα!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δες ΕΔΩ

Ευχαριστώ Τάσο! Αλλά θα πω κάτι και ας με παρεξηγήσουν πολλοί!

Μας πέταξαν ψίχουλα μάγκες...περιμέναμε κάτι καλύτερο και όχι μόνο σε χρήμα.

Με το στόμα ανοιχτό χάσκοντας σαν χαζοί ...ακούγοντας τα συνδικαλιστικά όργανα (@@) τον περασμένο Δεκέμβρη δεν περιμέναμε τέτοια προδοσία.

Όλα σκηνοθετημένα τελικά, και το χάσκον στόμα μας έναντι γλυκού ψωμιού υποδέχτηκε μια βρωμερή ροχάλα από τους ιδίους τους εκπροσώπους μας.

Κοντεύουμε 35χρονών(ανειδίκευτοι πολλοί σε αυτή την ηλικία) ιατροί και έχουμε αντιμετώπιση 16. Άφραγκοι, ανίσχυροι, γαμημένοι από τα απανωτά φάσκελα έχουμε χάσει κάθε ίχνος αξιοπρέπειας και αυτοσεβασμού. Στήνουμε τον κωλο μας και όποιος περνάει(από θέση εξουσίας) μας ρίχνει και έναν.

Είμαι αηδιασμένος, οργισμένος και απογοητευμένος.

Έχω χάσει κάθε ελπίδα!

Παιδιά μου είναι απλό...

Μήν τους ψηφίζετε!!Και τους μεν και τους δε...και βέβαια εννοώ τους ΝΔ-ΠΣ....Γιατι δε μπορώ να βλέπω στη σχολή να τρελλαίνεται ο κόσμος με τα δήθεν "πολιτικά" , να τους ψηφίζει , και μετά να διαμαρτύρεται...

(δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα φίλε γιατι δε γνωριζόμαστε..)...

Τώρα όσον αφορά τους "κυρίους" της ΟΕΝΓΕ, ας αρχίσουμε κι εμείς(βάζω και τον εαυτό μου μέσα) να ασχολούμαστε με το ποιός μας εκπροσωπεί.......

Τροποποιήθηκε από kavouras
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Τετάρτη, 4 Μάρτιος 2009

Απεδέχθη το νόμο και σταματά τις κινητοποιήσεις η ΟΕΝΓΕ

Το γενικό συμβούλιο της ΟΕΝΓΕ -με 15 ψήφους υπέρ και 10 κατά- αποφάσισε να μην προχωρήσει σε περαιτέρω κινητοποιήσεις και να αποδεχθεί το νόμο που ρυθμίζει τους όρους εργασίας των νοσοκομειακών γιατρών, παρά τις αλλαγές που υπέστη σε σχέση με τη συλλογική σύμβαση εργασίας που συνυπέγραψαν οι γιατροί με τον υπουργό Υγείας τον περασμένο Δεκέμβριο.

ετσι, ετσι!

αν υπαρχουν ακομα αντρες με παντελονια και γυναικες που να καθονται μονο σε τετοιους αντρες :rolleyes: αναμεσα μας, σεβαστειτε ττον νομο αλλα πεταξτε τους αθλιους αυτους τυπους απο εκπροσωπους!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

θα μπορουσε καποιος που εχει πληρη κ σαφη εικονα των δυο κλαδικων συμβασεων να παρουσιασει συνοπτικα τις καιριες κ ουσιαστικες διαφορες του ψηφισμενου νομου που προκαλεσε τις εντονες αντιδρασεις, ωστε να εχουμε μια σαφη εικονα και οι υπολοιποι χωρις να ανατρεξουμε στα πληρη νομικα κειμενα ???

thanx

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Επισης θα μπορουσαμε να μαθουμε τα ονοματα των αγαπητων συναδελφων που ψηφισαν υπερ και κατα της συνεχισης των κινητοποιησεων?

Ετσι, για το αρχειο μας...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emarup emarup

Γίνονται έτσι "αγώνες", διεκδικήσεις και δε ξέρω εγω τι άλλο? Με άτομα τα οποία βαριούνται να διαβάσουν 2 κείμενα των 5(?) σελίδων και αρκούνται στις -όχι πάντοτε αντικειμενικές- συνόψεις των άλλων? Αλλά τι να περιμένεις από ένα σύστημα που μαθαίνει στο κόσμο να τη βγάζει με τα "ΣΟΣ"? Τέσπα... τελικώς καλώς το λένε... καθένας παίρνει όσα του αξίζουν.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

δεν εχεις αδικο, ηταν τεμπελικο postarisma.αλλα τους αγωνες τους κανει μικρους κ λιγους η ανομοιογενεια του ιατρικου σωματος και η ελλειψη μιας εκπροσωπησης διεκδικητικης και αχρωματιστης, για το καλο του κλαδου, κ οχι ενα τεμπελικο ποστ.

anw

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το Νομοσχέδιο ακόμα και σήμερα, μία εβδομάδα μετά την ψήφιση, δεν έχει πάει στο εθνικό τυπογραφείο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Το Νομοσχέδιο ακόμα και σήμερα, μία εβδομάδα μετά την ψήφιση, δεν έχει πάει στο εθνικό τυπογραφείο.

Ο ΝΟΜΟΣ 3754/2009 ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΕ ΣΤΟ ΦΕΚ 43/2009 11/ΜΑΡΤΙΟΥ/2009 ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ.

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ http://www.et.gr/search_publication (ΔΩΡΕΑΝ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΑΡΧΕΙΟ .svg), ΑΛΛΙΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ .pdf & .doc ΣΥΝΔΡΟΜΗ. (ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ, ΟΙ ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ ΣΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΦΟΡΟΥΝ).

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ο ΝΟΜΟΣ 3754/2009 ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΕ ΣΤΟ ΦΕΚ 43/2009 11/ΜΑΡΤΙΟΥ/2009 ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ.

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ http://www.et.gr/search_publication (ΔΩΡΕΑΝ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΑΡΧΕΙΟ .svg), ΑΛΛΙΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ .pdf & .doc ΣΥΝΔΡΟΜΗ. (ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ, ΟΙ ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ ΣΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΦΟΡΟΥΝ).

τωρα ισχυει με τη λογικη εγώ φεύγω και εδώ το γράφει το φεκ ή θα πρεπει να ενημερωθει η εκαστοτε διοικηση, αυτη να ενημερωσει τις κλινικες και να βγει μνημόνιο ωστε εφαρμοσθει το ωραριο? Καλά, για τα ρεπό δεν βλεπω ούτε ένα να εφαρμόζεται αλλά λέμε τώρα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Είναι απλό παιδιά...

Δεν ξέρω τι θα γίνει μέχρι τέλος του μήνα....αυτό που ξέρω σίγουρα ειναι οτι απο τον επόμενο εμείς θα γράφουμε το γραμματάκι "Ρ" για το κάθε ρεπό,στο μηνιαίο πρόγραμμα(με μια εβδομάδα περιθώριο όπως λέει και ο νόμος) και θα το καταθέτουμε έτσι...

Νομίζω είναι μια απλή λύση για να καθιερωθεί το ρεπό...Τουλάχιστον έτσι είσαι κατοχυρωμένος νομικά οτι ακολουθείς τις οδηγίες του νόμου και "πλησιάζεις" στο επιθυμητό 56 ωρο....

Τροποποιήθηκε από kavouras
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν δεν βγει ΜΝΗΜΟΝΙΟ δεν ισχύει τίποτα. ΤΕΛΟΣ!

Ευχαριστώ Notis!

http://www.et.gr/view_publication/2009/1/4....submitted=True

Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συγνώμη αλλά εγώ δε τα καταλαβαίνω αυτά, ποιά μνημόνια και μαλακίες...

Ειναι ή δεν ειναι νομος του Ελληνικου Κρατους? Οριζει ο ιδιος ο νομος οτι τιθεται σε ισχυ απο τη δημοσιευση του? Δημοσιευθηκε το ΦΕΚ? Ολες οι απαραιτητες προϋποθεσεις ικανοποιουνται.

As simple as that

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

pro δεν ξέρεις πλέον πως για να ισχύσει ένας νόμος χρειάζεται ΜΝΗΜΟΝΙΟ;

Τι να σου κάνουν τα ΦΕΚ χωρίςμνημόνια; Παραμένουν άχρηστα! :(

Σύνδεσμος στη δημοσίευση