Jump to content

Διαφοροδιάγνωση εξάψεων

ΙΡΙΔΑ

Recommended Posts

Καλησπέρα! Εδώ και μία εβδομάδα προσπαθώ να βγάλω άκρη με μία ασθενή, αλλά δεν τα καταφέρνω τελικά. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος, γιατί μεθαύριο πρέπει να την παρουσιάσω και δεν έχω καταφέρει κάτι ακόμα. emconfused

Είναι γυναίκα 60 ετών, η οποία εδώ και έξι μήνες παρουσιάζει έντονες εξάψεις εντοπισμένες στο πρόσωπο. Διαμαρτύρεται έντονα και χαρακτηριστικά λέει ότι νιώθει το πρόσωπό της να καίγεται.

Έχει αρτηριακή υπέρταση 150-80 χωρίς αγωγή, αλλά με αντιυπερτασικά που ελάμβανε μέχρι τώρα η πίεση ρυθμιζόταν στο 120-70. Έχει από εικοσαετίας κάνει υστερεκτομή και το σάκχαρο νηστείας είναι 92.

Όταν την εξέτασα, η πίεση ήταν στο ανώτατο όριο (150-80) κι έτσι της συνέστησα να ρυθμίσει εκ νέου την αντιυπερτασική αγωγή της με τον καρδιολόγο τους. Όπερ και έπραξε, αλλά το κάψιμο δε σταμάτησε. Επιπλέον, η νέα αγωγή της έκανε υπόταση (100- 60) κι έτσι παραπονέθηκε επιπρόσθετα για αδυναμία και ζάλη.

Στη συνέχεια σκέφτηκα διαταραχή του θυρεοειδούς. Έκανε υπέρηχο και έδειξε πως δεν υπάρχει πρόβλημα.

Μετά σκέφτηκα ότι λόγω της ηλικίας πιθανότατα έχει διαταραχή οιστρογόνων. Της είπα λοιπόν να μιλήσει με τον γυναικολόγο της. Το έκανε και ο συγκεκριμένος γυναικολόγος της αρνήθηκε τη χορήγηση οιστρογόνων, γιατί είναι καρκινογόνα. Αντ' αυτόυ της έδωσε λέει ένα φυτικό χάπι-σκεύασμα. (Ξέρει κανείς τι στο καλό είναι αυτό; ) :splaaaats:

Η ασθενής φαίνεται πολύ ταλαιπωρημένη και αγχώδης. Παρουσιάζει έκδηλα σημεία πανικού όσον αφορά την αντίδρασή της στην υγεία της. Να σημειώσω ότι πρόσφατα χώρισε μετά από 30 χρόνια γάμου και το διαζύγιο με βάση τα λεγόμενά της ήταν ταραχώδες. Δεν μπορώ να ρωτήσω περισσότερα για το θέμα, γιατί η ασθενής αντιδρά άσχημα. Αναφέρει συνεχώς την έντονη αίσθηση καύσους στο πρόσωπο και ζητά επίμονα ανακούφιση.

Βρε παιδιά, κάποια συμβουλή; Κάποια βοήθεια πληζ; emhelp

Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

• Απαντήσεις 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

καλησπερα

θα γινω λιγο κακουλης τωρα...αν και δεν το θελω...οι συνθηκες βλεπετε...η ατιμη η κενονια...χαχαχαχαχααχ(ετσι με την απαραιτητη ανορθογραφια...)

παγια τακτικη του forum ειναι να ΜΗΝ δινουμε ιατρικες συμβουλες για διαγνωση,θεραπεια,εξετασεις και οτι αλλο.λυπουμαστε,αλλα να απευθυνθειτε στον/ην γιατρο που σας παρακολουθει

χεχεχεχεχεχεχεχε

Να σημειώσω ότι πρόσφατα χώρισε μετά από 30 χρόνια γάμου και το διαζύγιο με βάση τα λεγόμενά της ήταν ταραχώδες. Δεν μπορώ να ρωτήσω περισσότερα για το θέμα, γιατί η ασθενής αντιδρά άσχημα. Αναφέρει συνεχώς την έντονη αίσθηση καύσους στο πρόσωπο και ζητά επίμονα ανακούφιση.

Βρε παιδιά, κάποια συμβουλή; Κάποια βοήθεια πληζ; emhelp

στειλ την στην ανιτα! :lol:

θα ξαναπαντρευτει και θα της φυγουν ολα!!

:P

εντιτ

θα ηταν ακομη πιο πετυχημενο :P νομιζω αν ελεγα δωσ της παραπεμπτικο! για την ανιτα! :D χαααααααχαχαχα

Τροποποιήθηκε από shlia and friends...!

Όπως μας τα λες,ή θέλει ψυχίατρο,γιατί την έχει αναστατώσει το διαζύγιο ή θέλει ογκολόγο γιατί έχει σύνδρομο καρκινοειδούς(ή κάποιον παρόμοιο όγκο που να είναι ενδοκρινικά ενεργός-να εκκρίνει σεροτονίνη,δηλαδή),ή θέλει αλλεργιολόγο γιατί,ξαφνικά,έγινε αλλεργική σε κάτι(ίσως και σε φάρμακα).

Α ναι(προς αποφυγή παρεξηγήσεων):δεν είναι ιατρικές γνωματεύσεις αυτές.Πάλι σε ειδικευμένους γιατρούς την στέλνουμε(εννοείται).Απλά,λέω τι θα σκεφτόμουν εγώ μπροστά σε κάτι τέτοιο

Τροποποιήθηκε από k0st

παγια τακτικη του forum ειναι να ΜΗΝ δινουμε ιατρικες συμβουλες για διαγνωση,θεραπεια,εξετασεις και οτι αλλο.λυπουμαστε,αλλα να απευθυνθειτε στον/ην γιατρο που σας παρακολουθει

Ζητώ επαγγγελματική και συναδελφική ιατρική γνώμη.

Α ναι(προς αποφυγή παρεξηγήσεων):δεν είναι ιατρικές γνωματεύσεις αυτές.Πάλι σε ειδικευμένους γιατρούς την στέλνουμε(εννοείται).Απλά,λέω τι θα σκεφτόμουν εγώ μπροστά σε κάτι τέτοιο

Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα.

δυστυχως δεν θα συμφωνησω

εκτιμω αρκετα την ΙΡΙΔΑ αν και δεν την εχω γνωρισει απο κοντα,μεσα απο τα γραφομενα της ομως πραγματικα μου βγαινει μια εκτιμηση προς το προσωπο της

η ολη αντιρρηση μου ειναι στο εξης

αν δεν ηταν η ΙΡΙΔΑ και απλα ενας αγνωστος που εγραφε τα ιδια λιγο πολυ,δηλαδη ηθελε την γνωμη μας για το τι ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να εχει μια ασθενης,μια συγγενης του η μια φιλη του θα του απαντουσαμε?

οχι παιδια,δεν θα του λεγαμε

θα τον παραπεμπαμε σε εναν ειδικο

και καλα θα καναμε

σε οτι αφορα δε την ιατρικη και συναδελφικη γνωμη,ως τι ρε παιδια?

αλλοι εδω μεσα ειναι φοιτητες και μαλιστα πρωτοετεις,αλλοι ειδικευομενοι,αλλοι ασχετοι εντελως με την ιατρικη,αλλοι ειδικοι και παει λεγοντας.δεν μπορουμε να λεμε την επαγγελματικη μας γνωμη ετσι σενα site στο διαδικτυο.αυτο δεν χρησιμοποιουμε ως επιχειρημα καθε φορα εξαλλου?

προσωπικα,δεν νιωθω ανετα οταν παλαιοτερα ειχε απαντησει σε καποιον που ηθελε την αποψη μας και μαλιστα ηταν και αρκετα κοντα στον τομεα μου και του ειπα ευγενικα πως δεν γινεται να του απαντησω σε οτι μας ρωτουσε

φιλικα παντα και διχως καμια διαθεση για να προκαλεσω η οτιδηποτε

γιαννης

δυστυχως δεν θα συμφωνησω

εκτιμω αρκετα την ΙΡΙΔΑ αν και δεν την εχω γνωρισει απο κοντα,μεσα απο τα γραφομενα της ομως πραγματικα μου βγαινει μια εκτιμηση προς το προσωπο της

Μερσί. emblush Παρομοίως.

αν δεν ηταν η ΙΡΙΔΑ και απλα ενας αγνωστος που εγραφε τα ιδια λιγο πολυ,δηλαδη ηθελε την γνωμη μας για το τι ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να εχει μια ασθενης,μια συγγενης του η μια φιλη του θα του απαντουσαμε?

οχι παιδια,δεν θα του λεγαμε

θα τον παραπεμπαμε σε εναν ειδικο

και καλα θα καναμε

ΑΝ δεν ήταν η ΙΡΙΔΑ, τότε ναι. Αλλά τώρα είναι η ΙΡΙΔΑ που ως φοιτήτρια αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα που αφορά την εκπαίδευσή της και ζητά τη γνώμη συμφοιτητών και ιατρών. Είναι ιατρικό φόρουμ και εγώ το ζήτημα δεν το έθεσα ως ασθενής, αλλά ως φοιτήτρια Ιατρικής. Με αυτή τη λογική να καταργήσουμε και τα τόπικς όπου περιγράφουμε νοσολογικές οντότητες, γιατί μπορεί να τα δει κάποιος μη ειδικός και να κάνει κι εγώ δεν ξέρω τι. Αν επίσης ξέρεις σε ποιον ειδικό πρέπει να παραπέμψω την ασθενή, τότε πες την ειδικότητα. Πού το βλαβερό;

σε οτι αφορα δε την ιατρικη και συναδελφικη γνωμη,ως τι ρε παιδια?

αλλοι εδω μεσα ειναι φοιτητες και μαλιστα πρωτοετεις,αλλοι ειδικευομενοι,αλλοι ασχετοι εντελως με την ιατρικη,αλλοι ειδικοι και παει λεγοντας.δεν μπορουμε να λεμε την επαγγελματικη μας γνωμη ετσι σενα site στο διαδικτυο

Γιάννη( είσαι και συνονόματος) γι'αυτό ακριβώς το λέω γνώμη. Ζητώ έναν μπούσουλα. Ζητώ κατευθύνσεις. Δε σημαίνει ότι αν μου πει κάποιος κάτι, εγώ θα πάω να το ανακοινώσω χαρωπή στην ασθενή μου.

Σε τελική ανάλυση, αν όντως πιστεύεις ότι μπορεί να βλάψει κάποιον αυτό το τόπικ, στείλε μου την απάντησή σου σε πμ. Αν ήμασταν δηλαδή συμφοιτητές και σε ρωτούσα και με συμπαθούσες, δε θα προσπαθούσες να με βοηθήσεις;

Τροποποιήθηκε από ΙΡΙΔΑ

Μα,η Ίριδα θα πάει σε ειδικό έτσι και αλλιώς.Ούτε αυτή,ούτε εγώ θέλουμε να κάνουμε διάγνωση.Επαναλαμβάνω πως απλά είπα τι θα ερχόταν στο δικό μου μυαλό μπροστά σε κάτι τέτοιο.ΔΕΝ της λέω πως είναι κάτι από αυτά,όμως.

Σε μέλη που εγγράφονται μόνο και μόνο για να ζητήσουν διάγνωση on-line, όντως καλό είναι να μη δίνονται απαντήσεις.

Συζητήσεις μεταξύ γιατρών πάνω σε περιστατικά (όπου διαφυλάσσονται, εννοείται, τα προσωπικά δεδομένα του ασθενούς) γιατί να μη γίνονται;

Θα ανταλλάσσονται γνώμες, θα συμπληρώνει ο ένας τον άλλο, θα αναφέρονται δύσκολα και σπάνια περιστατικά με αρκετό ενδιαφέρον. Γιατί κάτι τέτοιο είναι κακό και αντιδεοντολογικό;

Και οι φοιτητές μικρότερων ετών θα μπορούσαν να ωφεληθούν και οι μεγαλύτεροι όλο και καμιά ευκαιρία για ξεσκόνισμα γνώσεων θα βρίσκουν.

Έχουμε αναλωθεί εδώ μέσα σε μαλακείες για εβραίους, ναζί, πορνοστάρ και συνοικέσια... :bloodomen:

διάρροιες ή κάποιο ενόχλημα από το αναπνευστικό έχει;

επίσης, την έχεις πετύχει ποτέ σε κάποια έξαψη ή βασίζεσαι μόνο στην περιγραφή της;

Τροποποιήθηκε από ACЯyl

emarup συμφωνώ με loser

Και συμφωνώ και με το ότι ένα καρκινοειδές πρέπει να είναι στη διαφορική διάγνωση, αλλά γιατί ογκολόγο; Μην παίρνετε τη δουλειά από τους καημένους τους Ενδοκρινολόγους ρε παιδιά!

Άρα ζήτα κι ένα 5-HIAA σε ούρα 24ώρου από εργαστήριο που εμπιστεύεσαι, ιδανικά με φασματοσκοπία μάζας αλλά δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει διαθέσιμη στην Ελλάδα.

Τροποποιήθηκε από Sovereign

Το "flushing" που αναφέρεις, πράγματι θα μπορούσε να είναι σύνδρομο καρκινοειδούς. Παίζει, βέβαια, η ασθενής να είναι, απλά, νουφουδιάρα...Αν δεν είναι τίποτα από όσα σκεφτήκατε, στειλ'την στον House :lol:

καταρχην πες μας αν παιρνει αγωγη για την υπερταση και ποια.ψαξε ανταγωνιστες διαυλων ασβεστιου(η νιφεδιπινη σου κανει flashing!)

ξεκινα με αυτο και βλεπουμε

υ.γ. αν ειμαστε συμμφοιτητες και ηθελες τη γνωμη μου θα επρεπε να μου πεις και τι θα επαιρνα ως ανταλλαγμα...χεχεχεχεχεχεχεχε

Μήπως όπως θα λέγαμε και στην Κρήτη η ασθενής απλά θυμίζει; :lol: :lol:

Πάντως σε παρόμοιο περιστατικό που μου έτυχε σε άντρα υπερήλικα που διαμαρτυρόταν για αίσθημα καύσους στη μετωπιαία χώρα, διαπιστώθηκε ότι ήταν παρενέργεια του Angoron το οποίο ελάμβανε. Γι αυτο θα σου λεγα να κοιτάξεις προσεκτικά στο συνταγολόγιο τις επιπλοκές όλων των σκευασμάτων της φαρμακευτικής αγωγής της ασθενούς. Κνησμώδες ερυθηματώδες εξάνθημα είναι συχνήπαρενέργεια πολλων φαρμάκων (τουλάχιστον στα χαρτιά).

Επίσης σε μια άλληπαρόμοια περίπτωση 60χρονης ασθενούς η οποία είχε όμως και έντονη φωτοευαισθησία, διεγνώσθη τελικά SLE.

emarup συμφωνώ με loser

Και συμφωνώ και με το ότι ένα καρκινοειδές πρέπει να είναι στη διαφορική διάγνωση, αλλά γιατί ογκολόγο; Μην παίρνετε τη δουλειά από τους καημένους τους Ενδοκρινολόγους ρε παιδιά!

Άρα ζήτα κι ένα 5-HIAA σε ούρα 24ώρου από εργαστήριο που εμπιστεύεσαι, ιδανικά με φασματοσκοπία μάζας αλλά δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει διαθέσιμη στην Ελλάδα.

λολ,συγγνώμη(το ότι θα κάνω ογκολογία δεν έχει σημασία...)

Για την υπέρταση παίρνει Orlatan και Lobivon. Παίρνει επίσης μισό Xanax των 0.5 το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι καθαρά placebo.

Διάρροιες και αναπνευστικό πρόβλημα όχι, πλην συνδρόμου απνοιών που διεγνώσθη πριν ένάμιση χρόνο και αντιμετωπίστηκε επιτυχώς.

τι είναι το "νουφουδιάρα" καλέ;

Την έξαψη την έχω δει κι εγώ. Κοκκινίζει, ιδρώνει και μόλις το νιώσει αρχίζει δαιμαρτυρία και συχνά το κλάμα.

Για την υπέρταση παίρνει Orlatan και Lobivon. Παίρνει επίσης μισό Xanax των 0.5 το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι καθαρά placebo.

Διάρροιες και αναπνευστικό πρόβλημα όχι, πλην συνδρόμου απνοιών που διεγνώσθη πριν ένάμιση χρόνο και αντιμετωπίστηκε επιτυχώς.

τι είναι το "νουφουδιάρα" καλέ;

Την έξαψη την έχω δει κι εγώ. Κοκκινίζει, ιδρώνει και μόλις το νιώσει αρχίζει δαιμαρτυρία και συχνά το κλάμα.

Θα μπορούσε να παίζει και ο μπαλαντέρ της μυστηριώδους εκείνης νόσου που ονομάζεται "Χολινεργική κνίδωση" και η οποία εμφανίζεται σε άτομα που στενοχωριούνται/αγχώνονται εύκολα.

Να προσθέσω ότι η ασθενής έχει κάνει υστερεκτομή, αλλά έχει κρατήσει τις ωοθήκες. Ο γυναικολόγος αρνήθηκε τα οιστρογόνα και της συνέστησε τα Eminox.

συνηγορω υπερ του "νουφουδιαρα" :P

αλλα πολυ με αρεσουν και τα πιο "εξωτικα" πραγματα που σκεφτεστε!

το καλυτερο ολων ειναι ο "ειδικος" που της πουλαει ματζουνια/

τι ακριβως της εδωσε ειδες?

τα παιρνει?

sorry, αλλα: Eminox :blink::lol:

Τροποποιήθηκε από dcool!

το καλυτερο ολων ειναι ο "ειδικος" που της πουλαει ματζουνια/

τι ακριβως της εδωσε ειδες?

όζον :)

νουφουδιαρα:

εκ του Ν.Φ.Δ. δηλαδη νευροφυτικες διαταραχες

ορος που ΔΕΝ υφισταται επιστημονικα,αλλα οι γενικοι γιατροι και οι παθολογοι ελλειψη αρκετων γνωσεων και λανθασμενων αντιληψεων αποδισουν εκει συμπτωματα που υποδηλωνουν αυξημενη ψυχικη ενταση και αγχωδες εκδηλωσεις

λαθη που εχω κανει κι εγω στο παρελθον καθοτι ανθρωπος(αν και το τελευταιο το ψαχνει η επιστημη)

συνεχισε την ερευνα σου με καρκινοειδες συνδρομο και παμε παρακατω...

υ.γ.2 μετα την πρωτη συμβουλη,η χρεωση ακολουθει εκθετικη συναρτηση....

νουφουδιαρα:

εκ του Ν.Φ.Δ. δηλαδη νευροφυτικες διαταραχες

ορος που ΔΕΝ υφισταται επιστημονικα,αλλα οι γενικοι γιατροι και οι παθολογοι ελλειψη αρκετων γνωσεων και λανθασμενων αντιληψεων αποδισουν εκει συμπτωματα που υποδηλωνουν αυξημενη ψυχικη ενταση και αγχωδες εκδηλωσεις

λαθη που εχω κανει κι εγω στο παρελθον καθοτι ανθρωπος(αν και το τελευταιο το ψαχνει η επιστημη)

συνεχισε την ερευνα σου με καρκινοειδες συνδρομο και παμε παρακατω...

υ.γ.2 μετα την πρωτη συμβουλη,η χρεωση ακολουθει εκθετικη συναρτηση....

1)Οι παθολόγοι δεν έχουν γνώσεις;Από πότε;

2)Άντε μπας και βγάλουμε και κανένα φράγκο...(τέρμα το αγροτικό ρεεεεεεεεεεεεεεε)

Νουφουδιάρα= ν.φ.δ.ιαρα= νευροφυτικές διαταρραχές, κάτι που λέγανε οι παλιοί για το ψυχοσωματικό σύμπτωμα ας το πούμε

το φαιοχρωματοκύττωμα θα μπορούσε να μπει στην δ.δ. ; αν και θα έκανε υπερτασικές κρίσεις και πολύ μεγαλύτερη Α.Π. η οποία μπορεί και να μην ρυθμιζόταν

στείλε και μια απλή ακτινογραφία θώρακα, το καρκινοειδές όταν αρχίσει να κάνει φλάσιγκ έχει ήδη δώσει μέτα στον πνεύμονα (αλλά σιγά μην είναι καρκινοειδές)

Εμμηνόπαυση πότε είχε;

οι παθολογοι μου ειναι εξαιρετικα προσφιλεις και συμπαθεις

εχουν ισαμε 200 κανταρια γνωσεις και ειναι και σχετικα ευχαριστοι στην παρεα

σε οτι αφορα ομως ψυχιατρικες γνωσεις(εδω ανηκουν και οι γενικοι γιατροι), αν κρινω απο συνταγες και συμβουλες τυπου(...παρε και 1/8 xanax η 1/4 tavor και αυτο υστερα απο επωδυνη σιαδικασια σκεψης ωσαν να επρπε να λυσουν τον κυβο του ρουμπικ σε 7 λεπτα...),τοτε εχουνε μαυρα μεσανυχτα και ασπρα ξημερωματα...

Εμμηνόπαυση πότε είχε;

Εμμηνόπαυση έχει εδώ και είκοσι χρόνια που έκανε την υστερεκτομή.