Jump to content

12μηνο το Αγροτικό, αλλαγές και στην ειδικότητα

alexmat

Recommended Posts

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι ακόμα και αν ανατραπεί ο νόμος, όπως πιθανολογούν πολλοί εδώ μέσα, το κράτος πιθανώς θα δεχτεί να προσλάβει τα άτομα που θα έχουν εκμεταλλευτεί τη διάταξη ως ΕΜΜΙΣΘΑ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΑ ΠΛΕΟΝ για να μην δημιουργηθεί μπάχαλο με τις αιτήσεις, ώστε να τα "αποζημιώσει" για την έλλειψη νομιμότητας του άμισθου 6μηνου στο οποίο τα "παγίδευσε". Θεωρητικά, με βάση τις υποβληθείσες αιτήσεις οι άμισθοι 6μηνίτες μπορούν να αρχίσουν την εκπαίδευση τους από τον Φεβρουάριο και να την έχουν ολοκληρώσει μέχρι το καλοκαίρι.
Δεν φτάνει δηλαδή που θα μπεις νωρίτερα ως άμισθος στην ειδικότητα, θες μέχρι τότε να αλλάξει ο νόμος ως αντισυνταγματικός και να ξαναεπωφεληθείς ώστε να κάνεις το εξάμηνο ως έμμισθος.

Πρέπει να είσαι από τα στελέχη της Ν.Δ. που ταπεινά και σεμνά έφτασαν τη διαφορά στο 6% από το ΠΑ.ΣΟ.Κ. :lol:

Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

• Απαντήσεις 825
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγω δηλωσα στη νομαρχια Αχαιας,αφου με ενημερωσαν προηγουμενως οτι επρεπε να αποσυρω την προηγουμενη αιτηση μου,οπως και εκανα.Προσωπικα,ειμαι κατα της αμισθης ειδικοτητας,εστω και για ενα 6μηνο και συμφωνω απολυτα με οσα εχουν ηδη σχολιασει πολλοι συναδελφοι προηγουμενως περι του θεματος.Ωστοσο,περιμενοντας ηδη σχεδον 2 χρονια για το εμμισθο 6μηνο μου και εχοντας δηλωσει σε 5 προκηρυξεις αγροτικων οπου δε σταθηκα τυχερη,συνειδητοποιησα οτι κινδυνευα να βρεθουν μπροστα μου στη λιστα αναμονης δεκαδες ατομα με την εφαρμογη του ΦΕΚ.Η θεση μου για το 6μηνο της παθολογιας στη νομαρχια που ειχα δηλωσει θα ανοιγε σε 7 μηνες περιπου.Φανταζομαι θα υπαρχουν και αλλοι συναδελφοι που εκαναν αιτηση με την ιδια λογικη.Ειναι βεβαια μια σπασμωδικη κινηση,μια λυση αναγκης,αλλα αναρωτιεμαι ποσοι απο τους συναδελφους που στοιχειοθετουν τις αντιρρησεις τους για την εφαρμογη του ΦΕΚ θα λειτουργουσαν ''ηρωικα΄'' στην πραξη,αρνουμενοι να κανουν αιτηση-παραχωρωντας ουσιαστικα τη θεση τους στα διαφορα λαμογια, και βλεποντας τα ονειρα τους για την ειδικοτητα που εχουν επιλεξει, να κατακρημνιζονται.
Τα 2 χρόνια αναμονής και οι 5 συμμετοχές σε προκηρύξεις αγροτικού είναι ασχολίαστο, γιατί μάλλον δεν γνωριζεις πόσα χρόνια αναμονή έχουν οι συνάδελφοι εδώ μέσα και σε πόσες προκηρύξεις αγροτικών έχουν συμμετάσχει.

Αφού δεν έχεις κάνει αγροτικό και θες 6 μήνες παθολογία, να καταλάβω πως ......συνάδελφος ψυχίατρος του armydoctor κι εσύ! :rolleyes:

Ο συνάδελφος armydoctor από το πρώτο του post δήλωσε πως ενδιαφέρεται για το προσωπικό του συμφέρον, οπότε δεν τον κατηγορώ.

Ποιο πολύ κατηγορώ αυτούς που δεν αποδέχονται ως λύση το μέτρο της άμισθης ειδικότητας και θα βρεθούν πίσω στις λίστες από κάποιους που θα επωφεληφούν, αλλά δεν αντιδρούν.

Ποιος ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος αντιδρασης σε ενα νομο που εχει ηδη ψηφιστει και εφαρμοζεται και σε μια πολιτεια που δε σεβεται το Συνταγμα της και τα δικαιωματα των πολιτων της?Αν θα επρεπε να αντιδρασουμε σε κατι,αυτο ειναι πανω απ ολα η απαξιωση του ιατρικου επαγγελματος στην Ελλαδα τα τελευταια χρονια με τις λιστες αναμονων και την υποβαθμιση της δημοσιας υγειας.Οταν μαζικα δεχομαστε αυτη την εξευτελιστικη κατασταση τοσα χρονια,με τι κουραγιο και σθενος να αντιδρασει κανεις μεμονωμενα σε περιπτωσεις οπως αυτη?

Πάντως δεν είναι τρόπος αντίδρασης το να καταθέσω αίτηση για άμισθη ειδικότητα.

Αν πριν υπήρχε μια εξευτελιστική κατάσταση, τώρα κάποιοι την παραξευτιλίζουν.

Τασο μιλαμε για ενα νομο που εχει τεθει σε εφαρμογη απο τη στιγμη που οι νομαρχιες δεχονται αιτησεις.Λαμβανοντας υποψη οτι οι αιρετοι εκπροσωποι μας δε φροντισαν να αποτρεψουν μια τετοια εξελιξη,τι ακριβως θα επρεπε να κανουμε εμεις,οταν βρισκομαστε προ τετελεσμενου?

Το να ζητας να μην κανουμε αιτηση ειναι πολυ καλο θεωρητικα και ιδεολογικα,αλλα πρακτικα ποιον θα πεισει αυτο να αποσυρει το νομο(οταν μαλιστα συμφωνα με προηγουμενα σχολια σου,το νομοσχεδιο ψηφιστηκε για να εξυπηρετηθουν οριμενοι)...Αν εχεις συγκεκριμενες προτασεις για να εξασφαλισουμε την αποσυρση της ρυθμισης,ευχαριστως να βοηθησω...

Παντως το να θελει να βολεψει την παρτη του καποιος (απο τη στιγμη που ο νομος οπερετα του δινει το δικαιωμα) το καταλαβαινω. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι η εγω-λεφτα-εχω-οποτε-δε-με-χαλαει-το-αμισθο-εξαμηνο-και-σας-το-τριβω-στη-μουρη διαθεση που αποπνεουν μερικα κειμενα. Κανε την παπια βρε παιδι μου, κανε το αμισθο εξαμηνο σου και μην προκαλεις.

Τασο μιλαμε για ενα νομο που εχει τεθει σε εφαρμογη απο τη στιγμη που οι νομαρχιες δεχονται αιτησεις.Λαμβανοντας υποψη οτι οι αιρετοι εκπροσωποι μας δε φροντισαν να αποτρεψουν μια τετοια εξελιξη,τι ακριβως θα επρεπε να κανουμε εμεις,οταν βρισκομαστε προ τετελεσμενου?

Το να ζητας να μην κανουμε αιτηση ειναι πολυ καλο θεωρητικα και ιδεολογικα,αλλα πρακτικα ποιον θα πεισει αυτο να αποσυρει το νομο(οταν μαλιστα συμφωνα με προηγουμενα σχολια σου,το νομοσχεδιο ψηφιστηκε για να εξυπηρετηθουν οριμενοι)...Αν εχεις συγκεκριμενες προτασεις για να εξασφαλισουμε την αποσυρση της ρυθμισης,ευχαριστως να βοηθησω...

Κάποιοι συνάδελφοι επεδίωξαν πριν ενάμιση έτος να εκμεταλευτούν το Π.Δ. που δημοσιεύτηκε για τα επαγγελματικά δικαιώματα που δόθηκαν στους ιατρούς από Ρουμανία και Βουλγαρία. Το Π.Δ. είχε αναδρομική ισχύ από 1/1/2007. Οι συνάδελφοι με βάση αυτό το Π.Δ. θέλησαν να δηλώσουν ειδικότητα τον Σεπτέμβριο του 2007 αλλά να μπουν στις λίστες σαν να δήλωσαν 2/1/2007(όταν πλέον δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ και είχαν και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος).Δεν τα κατάφεραν λόγω του ότι θα γινόταν μπάχαλο στις λίστες.

Πέρσι τέτοιο καιρό βάσει των παλαιότερων κριτηρίων μοριοδότησης για τα αγροτικά δόθηκαν τα μόρια βάσει νόμου από κτήση πτυχίου στους ιατρούς από Ρουμανία και Βουλγαρία. Μοριοδοτήθηκαν από κτήση πτυχίου. Όταν διαπίστωσαν τη βλακεία του νόμου, άλλαξαν ξανά τις λίστες με τα αποτελέσματα και τα δημοσίευσαν με μοριοδότηση από 1/1/2007.

Τίποτα δεν είναι τελειωτικό. Ο νόμος φυσικά έχει δημοσιευτεί και πολύ καλά κάνουν όσοι δηλώνουν. Αν δεν δηλώσεις εσύ, θα δηλώσουν όλοι οι άλλοι κι εσύ απλά θα καθυστερήσεις την έναρξη της ειδικότητάς σου.

Αυτό όμως δε σημαίνει πως δεν υπάρχει πρόβλημα, άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος που οι νομαρχίες δεν αποστέλουν τα χαρτιά σας στο υπουργείο για να βγει η υπουργική απόφαση τοποθέτησης.

Όταν πλέον θα καταλάβουν οι αρμόδιοι το τι ΜΑΛΑΚΙΑ κάνανε, όχι πως δεν το έχουν καταλάβει, θα αποφασίσουν και το τι τελικά θα ισχύσει.

Από τότε που έτυχε να γνωρίζω μερικές διαδικασίες στο υπουργείο υγείας ένα πράγμα κατάλαβα: Δημοσιεύεται ένας νόμος, μετά η τροπολογία του, μετά οι διορθώσεις και τέλος οι εγκύκλιοι. Ποτέ ένας νόμος δεν υπήρξε κατανοητός και σωστός από την αρχή. Ο λόγος είναι απλός......Συντάκτες των νόμων αυτών είναι νομικοί σύμβουλοι που δεν γνωρίζουν τι σημαίνει ειδικότητα ή αγροτικό.

Οπότε ας περιμένουμε μερικές ημέρες για να μάθουμε το τι θα ισχύσει επιτέλους.

Καλή Χρονιά, Συνάδελφοι!!! :D

Φέτος κληρώθηκε το άμισθο 6μηνο... όλοι θα πάρετε!!! Ελάτε!!! Ας γεμίσουμε τις κλινικές! Όλοι έχουν δικαίωμα στην ειδικότητα!! emgoal

Free Ειδικοτότητα For Everybodyyyyyy!!!! :lol:

Everybodyyyyy!!!! emrockon

Στο Ελλάντα, όλοι οι καλοί χωράμε! ;)

@ tasostheodoridis

Ποτέ ένας νόμος δεν υπήρξε κατανοητός και σωστός από την αρχή. Ο λόγος είναι απλός......Συντάκτες των νόμων αυτών είναι νομικοί σύμβουλοι που δεν γνωρίζουν τι σημαίνει ειδικότητα ή αγροτικό.

Μάλλον δεν ξέρουν νομικά ...... ή εκτελούν "διατεταγμένη" υπηρεσία.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να απολύονται.

-------------------------------------------

Από τότε που έτυχε να γνωρίζω μερικές διαδικασίες στο υπουργείο υγείας ένα πράγμα κατάλαβα: Δημοσιεύεται ένας νόμος, μετά η τροπολογία του, μετά οι διορθώσεις και τέλος οι εγκύκλιοι. Ποτέ ένας νόμος δεν υπήρξε κατανοητός και σωστός από την αρχή.

Επειδή εκτιμώ το ότι ασχολείσαι με αυτά τα θέματα και μιά και έχεις έρθει σε επαφή με το μπάχαλο που λέγεται "νομοθεσία στην Ελλάδα" (και απευθύνομαι και σε όποιον ενδιαφέρεται -διότι καλό είναι να μαθαίνουμε), κάνω αυτή την παρένθεση-παρεκτροπή από το θέμα και παραπέμπω στον τρόπο που νομοθετούν στην "μικρή" και πολύπαθη Κύπρο. Τρόπος απλός, συνεχής και κατανοητός. Είναι δεκαετίες μπροστά οι άνθρωποι (είναι από τα λίγα καλά που άφησαν οι Άγγλοι μέσα σε όλα τα κακά που δημιούργησαν):

Στην ιστοσελίδα του Οργανισμού Ασφάλισης Υγείας της Κύπρου, που παραπέμπω (
), υπάρχουν
5
σύνδεσμοι.

Οι σύνδεσμοι αυτοί παραπέμπουν σε
5
διαδοχικούς νόμους
που αναφέρονται στο "Γενικό Σύστημα Υγείας" της Κυπριακής Δημοκρατίας.

Δεν χρειάζεται πολύ μυαλό για να καταλάβει κανείς
την τάξη, τη συνέχεια και τη σαφήνεια
που υπάρχει στο περιεχόμενο αυτών των νόμων
(κάντε τη σύγκριση π.χ. μεταξύ του 1ου και 5ου συνδέσμου).

Κάντε μετά και τη σύγκριση με τους Ελληνικούς νόμους για το ΕΣΥ "και άλλες διατάξεις" και πείτε μου ότι δεν ντρέπεστε για λογαριασμό τους (των εκπροσώπων μας δηλαδή).

-----------------------------------------

Όταν έλθει ο "ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΓΝΩΣΤΟΣ" (επάνω στο άσπρο άλογο?) για να "επανιδρύσει τη χώρα αυτή, ας αλλάξει μεταξύ άλλων και τον τρόπο συγγραφής και ταξινόμησης των νόμων.

Τροποποιήθηκε από aterpos

Παντως απο χερι σας λεω οτι σε Κοζανη και Γιαννενα οι νομαρχιες δεχονται κανονικα τις αιτησεις για το αμμισθο εξαμηνο!

ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΗ ΧΩΡΑ ΟΠΟΥ ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ ΚΑΙ Η ΑΤΑΞΙΑ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ....

ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΣΤΕ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ Η ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑ ''ΕΦΙΑΛΤΕΣ''

Δεν ελπίζω τόσο στο να μην ανατραπεί ο νόμος όσο στο να ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ η διαδικασία ανατροπής του, ώστε να προλάβει μια κρίσιμη "μάζα" συναδέλφων να τον εκμεταλλευτεί και να αναγκάσει το κράτος να τους βολέψει εάν κριθεί αντισυνταγματική η όλη ιστορία.

Δηλαδή αν καταλαβαίνω σωστά, γιατί είμαι και λίγο αργόστροφος που να πάρει, αναγνωρίζεις ότι ο νόμος μπορεί και να είναι αντισυνταγματικός, αλλά ας βολέψουμε την πάρτη μας και ας κόψουν οι άλλοι το κεφάλι τους...

Αλλά γιατί ασχολούμαι; Εγώ ένας ταπεινός (έμμισθος emwhistling ) ειδικευόμενος είμαι...

Η δική μου θέση είναι ότι ο νόμος είναι ατελής μεν, αλλά κινείται σε σωστό σκεπτικό δε. Είπα ότι "δεν ελπίζω" να μην ανατραπεί = δηλαδή προσδωκώ ότι οι (παράλογες σύμφωνα με τη δική μου γνώμη) αντιδράσεις ίσως τελικά να επικρατήσουν και να μην ισχύσει αυτός ο καλός νόμος. Δεν είπα τίποτα αντιφατικό. Είναι άλλο το τι πιστεύω, άλλο το τι θέλω και άλλο το τι προσδωκώ ότι θα επικρατήσει. Το να είμαι ΠΑΟΚ και να παίζει μπάκα ΑΕΚ-ΠΑΟΚ δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να έχω το δικαίωμα να ισχυρίζομαι ότι μπορεί να κερδίσει η ΑΕΚ. Ελπίζω να καταλαβαίνεις αυτό που θέλω να πω.

Όσο για αυτό που είπε ο αterpos, δηλαδή τώρα για να καταλάβω, εσύ πεφτεις από τα σύννεφα που ακούς τη φράση "οι ημέτεροι"; Δεν την έχει ξαναακούσει / ξαναβιώσει ποτέ σου σε αυτή τη χώρα;

Λυπάμαι μόνο που δεν έχω έννομο συμφέρον να καταφύγω στη δικαιοσύνη και να ενημερώσω τα αρμόδια όργανα της Ε.Ε. (διότι αλλιώς, θα έβλεπες αν υπάρχουν τρόποι να σταματήσει αυτό πριν τελειώσεις το εξάμηνο και να αποκατασταθεί η τάξη). Ελπίζω κάποιο να ξυπνήσουν και να το κάνουν.

.

Προσωπικά δεν έχω κανένα έννομο συμφέρον. Μπορεί να μην έχω τη δυνατότητα να προσφύγω δικαστικά, αλλά σίγουρα μεγάλη ικανοποίηση θα είναι όταν σύντομα θα ξεφτιλίζονται κάποιοι υπεύθυνοι του νόμου-έκτρωμα.

Ο συνάδελφος armydoctor από το πρώτο του post δήλωσε πως ενδιαφέρεται για το προσωπικό του συμφέρον, οπότε δεν τον κατηγορώ.

Ποιο πολύ κατηγορώ αυτούς που δεν αποδέχονται ως λύση το μέτρο της άμισθης ειδικότητας και θα βρεθούν πίσω στις λίστες από κάποιους που θα επωφεληφούν, αλλά δεν αντιδρούν.

Αυτό συμβαίνει για τον πολύ απλό λόγο ότι κανένας ΣΟΒΑΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ δεν θεωρεί ότι με 6 μισθούς γίνεσαι πλούσιος. Δηλαδή εάν έκανες 6 μήνες Παθολογία στα Ιωάννινα ας πούμε, και η καταγωγή σου ήταν από Αθήνα, δεν θα έδινες το 50% τουλάχιστον του μηνιαίου εισοδήματός σου για διαβίωση; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΟ ΘΕΜΑ. Εγώ πιστεύω ότι πιο πολύ σας ενοχλεί η ιδέα της άμισθης εργασίας και όχι τόσο τα 6 μηνιάτικα. Είμαι σίγουρος γι' αυτό.

Όποιος δεν θέλει να βρεθεί πίσω στις λίστες αναμονής να επιλέξει να κάνει και αυτός άμισθος την ειδικότητά του! (6 μισθοί δεν είναι σοβαρός λόγος για να μιλάμε, τη στιγμή που τους 6 αυτούς μισθούς τους τρως μόνο και μόνο για τη διαμονή σου σε μία πολή που θα ειδικεύεσαι που δεν θα είναι της επιλογής σου.

Armydoc παρε χαμπάρι ένα απλό πράγμα "ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΈΝΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΔΗΛΩΣΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΑΜΙΣΘΟΣ". Ασε την ψευτοεπιχειρηματολογια! Εισαι λειαν προκλητικος! Δεν θα αναγκάστει καποιος μπροστα απο εσενα (σε οτι αφορα την λιστα αναμονης) να δουλέψει αμισθος μονο και μονο για μην του μπεις εσυ μπροστά! και αυτο θα δεις οτι θα ρυθμιστει με νεα εγκυκλιο οτι και να γινει! Αρα ουτε η αναμονη σου θα μειωθει και κοροϊδο θα πιαστεις που θα δουλέψεις αμισθι! Αν θέλεις να μπεις εδω και τωρα καλυτερα να αγωνιστεις να μπουν εξετασεις για ειδικοτητα!

Λοιπόν πάμε ένα παράδειγμα.

CASE 1

Ιανουάριος 2010 = πτυχίο

Φεβρουάριος 2010 = έναρξη άμισθου 6μηνου Παθολογίας (για τελική ειδικότητα Ψυχιατρική)

[υποβολή αίτησης για τα επόμενα κομμάτια από το 2010]

....

Ιανουάριος 2014 = (ας πούμε) έναρξη Ψυχιατρικής

CASE 2

Ιανουάριος 2010 = πτυχίο

Ιανουάριος 2014 = έναρξη 6μηνου Παθολογίας (για τελική ειδικότητα Ψυχιατρική)

[υποβολή αίτησης για τα επόμενα κομμάτια από το 2014]

Ιανουάριος 2015 = (ας πούμε) έναρξη 2ου κομματιού ειδικότητας

Ιανουάριος 2018 = (ας πούμε) έναρξη Ψυχιατικής

Τι λέω λάθος;

@ ατερπος:

Ερώτηση. Αφού έχουμε ΤΟΟΟΣΟΥΣ πολλούς γιατρούς γιατί οι αριστερές παρατάξεις κυρίως διαρηγνύουν τα ρούχα τους για να γίνουν περισσότερες προσλήψεις ώστε να καλυφθούν τα κενά κλπ κλπ κλπ.;

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι ακόμα και αν ανατραπεί ο νόμος, όπως πιθανολογούν πολλοί εδώ μέσα, το κράτος πιθανώς θα δεχτεί να προσλάβει τα άτομα που θα έχουν εκμεταλλευτεί τη διάταξη ως ΕΜΜΙΣΘΑ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΑ ΠΛΕΟΝ για να μην δημιουργηθεί μπάχαλο με τις αιτήσεις, ώστε να τα "αποζημιώσει" για την έλλειψη νομιμότητας του άμισθου 6μηνου στο οποίο τα "παγίδευσε". Θεωρητικά, με βάση τις υποβληθείσες αιτήσεις οι άμισθοι 6μηνίτες μπορούν να αρχίσουν την εκπαίδευση τους από τον Φεβρουάριο και να την έχουν ολοκληρώσει μέχρι το καλοκαίρι.
Δεν φτάνει δηλαδή που θα μπεις νωρίτερα ως άμισθος στην ειδικότητα, θες μέχρι τότε να αλλάξει ο νόμος ως αντισυνταγματικός και να ξαναεπωφεληθείς ώστε να κάνεις το εξάμηνο ως έμμισθος.

Πρέπει να είσαι από τα στελέχη της Ν.Δ. που ταπεινά και σεμνά έφτασαν τη διαφορά στο 6% από το ΠΑ.ΣΟ.Κ. :lol:

Κάνω απλά μια πρόβλεψη. Όπως είπα και παραπάνω είναι ΑΛΛΟ αυτό που θέλω και ΑΛΛΟ αυτό που εκτιμώ ότι τελικά θα ισχύσει.

Παντως το να θελει να βολεψει την παρτη του καποιος (απο τη στιγμη που ο νομος οπερετα του δινει το δικαιωμα) το καταλαβαινω. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι η εγω-λεφτα-εχω-οποτε-δε-με-χαλαει-το-αμισθο-εξαμηνο-και-σας-το-τριβω-στη-μουρη διαθεση που αποπνεουν μερικα κειμενα. Κανε την παπια βρε παιδι μου, κανε το αμισθο εξαμηνο σου και μην προκαλεις.

Αντικειμενικά μιλώντας, δεν νομίζω ότι 6 μισθοί κάνουν τη διαφορά στην περιουσία κάποιου.

Παντως απο χερι σας λεω οτι σε Κοζανη και Γιαννενα οι νομαρχιες δεχονται κανονικα τις αιτησεις για το αμμισθο εξαμηνο!

Μόνο σε αυτές;

:-)

Armydoc παρε χαμπάρι ένα απλό πράγμα "ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΈΝΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΔΗΛΩΣΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΑΜΙΣΘΟΣ". Ασε την ψευτοεπιχειρηματολογια! Εισαι λειαν προκλητικος! Δεν θα αναγκάστει καποιος μπροστα απο εσενα (σε οτι αφορα την λιστα αναμονης) να δουλέψει αμισθος μονο και μονο για μην του μπεις εσυ μπροστά! και αυτο θα δεις οτι θα ρυθμιστει με νεα εγκυκλιο οτι και να γινει! Αρα ουτε η αναμονη σου θα μειωθει και κοροϊδο θα πιαστεις που θα δουλέψεις αμισθι! Αν θέλεις να μπεις εδω και τωρα καλυτερα να αγωνιστεις να μπουν εξετασεις για ειδικοτητα!

CASE 1

Ιανουάριος 2010 = πτυχίο

Φεβρουάριος 2010 = έναρξη άμισθου 6μηνου Παθολογίας (για τελική ειδικότητα Ψυχιατρική)

[υποβολή αίτησης για τα επόμενα κομμάτια από το 2010]

....

Ιανουάριος 2014 = (ας πούμε) έναρξη Ψυχιατρικής

CASE 2

Ιανουάριος 2010 = πτυχίο

Ιανουάριος 2014 = έναρξη 6μηνου Παθολογίας (για τελική ειδικότητα Ψυχιατρική)

[υποβολή αίτησης για τα επόμενα κομμάτια από το 2014]

Ιανουάριος 2015 = (ας πούμε) έναρξη 2ου κομματιού ειδικότητας

Ιανουάριος 2018 = (ας πούμε) έναρξη Ψυχιατικής

Τι λέω λάθος;

Στο οτι ολοι αυτοι που δεν εχουν δηλώσει το ειδικο μερος και περιμένουν ηδη για παθολογια θα δηλώσουν δικαιωματικα(σιγουρα βασει νεας τροπολογιας)πριν απο έσενα και το ειδικο θα πάει παλί στο 2018 και ακομα πιο περα!

Θα ισχυε αυτο που λες αν μέναν κενές θέσεις για ειδίκευση στα νοσοκομεια για το ειδικό μερος(ψυχιατρική), αλλα αφου δεν υπάρχούν απλα δεν θα ξεκινήσεις πιο γρήγορα!

Το κατάλαβες! Πιο απλά δεν γινεται να στο πει κανενας! Αν ποντάρεις στην λαμογιά να μπεις μπροστα πριν απο κάποιον που περιμενει ηδη 4 χρονια για παθ. μονο και μόνο επειδη θα πας να δηλώσεις αμισθος πριν απο αυτόν απλα σου λέω ξέχνα το! Κανενας δεν θα κάτσει με σταυτωμενα χερια να βλέπει τους αλλους να περνάνε μπροστα μετα απο τοσα χρόνια αναμονης. Θα πάει η μηνυση συννεφο!

Τροποποιήθηκε από drnoubaklas

Δεν ελπίζω τόσο στο να μην ανατραπεί ο νόμος όσο στο να ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ η διαδικασία ανατροπής του, ώστε να προλάβει μια κρίσιμη "μάζα" συναδέλφων να τον εκμεταλλευτεί και να αναγκάσει το κράτος να τους βολέψει εάν κριθεί αντισυνταγματική η όλη ιστορία.

Δηλαδή αν καταλαβαίνω σωστά, γιατί είμαι και λίγο αργόστροφος που να πάρει, αναγνωρίζεις ότι ο νόμος μπορεί και να είναι αντισυνταγματικός, αλλά ας βολέψουμε την πάρτη μας και ας κόψουν οι άλλοι το κεφάλι τους...

Αλλά γιατί ασχολούμαι; Εγώ ένας ταπεινός (έμμισθος emwhistling ) ειδικευόμενος είμαι...

Η δική μου θέση είναι ότι ο νόμος είναι ατελής μεν, αλλά κινείται σε σωστό σκεπτικό δε. Είπα ότι "δεν ελπίζω" να μην ανατραπεί = δηλαδή προσδωκώ ότι οι (παράλογες σύμφωνα με τη δική μου γνώμη) αντιδράσεις ίσως τελικά να επικρατήσουν και να μην ισχύσει αυτός ο καλός νόμος. Δεν είπα τίποτα αντιφατικό. Είναι άλλο το τι πιστεύω, άλλο το τι θέλω και άλλο το τι προσδωκώ ότι θα επικρατήσει. Το να είμαι ΠΑΟΚ και να παίζει μπάκα ΑΕΚ-ΠΑΟΚ δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να έχω το δικαίωμα να ισχυρίζομαι ότι μπορεί να κερδίσει η ΑΕΚ. Ελπίζω να καταλαβαίνεις αυτό που θέλω να πω.

Καμία αντίρρηση, αλλά δεν σχολιάζεις την τελευταία φράση σου, και τον τρόπο που το θέτεις, περί βολέματος όσων προλάβουν να επωφεληθούν από το νόμο τώρα στην αρχή, πριν -και αν φυσικά- αλλάξει. Μου θυμίζει εκείνους που πρόλαβαν να βολευτούν το Πάσχα του 2007... :anavwfwties:

Αν όντως είσαι ΠΑΟΚ, εξηγούνται πολλά. :rolleyes::lol:

Όσο για αυτό που είπε ο αterpos, δηλαδή τώρα για να καταλάβω, εσύ πεφτεις από τα σύννεφα που ακούς τη φράση "οι ημέτεροι"; Δεν την έχει ξαναακούσει / ξαναβιώσει ποτέ σου σε αυτή τη χώρα;

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να διαιωνίζουμε το φαινόμενο και μάλιστα να το θέτουμε και τόσο προκλητικά. Κάτι είπε ο Τάσος για αυτούς που έφτασαν τη ΝΔ στις 6 μονάδες από το ΠΑΣΟΚ... :anavwfwties:

Τροποποιήθηκε από doctcom

@ armydoctor

Επειδή αυτή η χώρα είναι ΚΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ «γουστάρω» αυτούς που την τιμούν και απεχθάνομαι αυτούς που τη «λερώνουν» (δεν ξέρω εσύ τι άποψη έχεις αν έρθει κάποιος να χέ@ει στο σαλόνι σου).

--------------------------------------

CASE 1

....

CASE 2

....

Τι λέω λάθος;

Αν ήταν έτσι απλό, τότε το πρόβλημα θα είχε λυθεί από καιρό.

Να πείς στους «υμετέρους» (το i με ύψιλον), των οποίων θεωρείς τον εαυτό σου ημέτερο, ότι για τα προβλήματα αυτά υπάρχουν μαθηματικά μοντέλα (που κανονικά θα έπρεπε να τα έχεις υπόψη σου και εσύ, διότι εφαρμόζονται κατά κόρον στην ιατρική - όπως π.χ. τα μοντέλα Markov).

Όλες οι «σοβαρές» χώρες τα χρησιμοποιούν για να επιλύουν τα προβλήματα με λίστες και σειρές (Queueing theory - δες για να πάρεις γεύση http://en.wikipedia.org/wiki/Queueing_theory).

Με την εφαρμογή τέτοιων μοντέλων θα μπορούσε να λυθεί το πρόβλημα συνολικά και δίκαια τόσο για την ειδικότητα όσο και για το αγροτικό (η αναμονή δεν αποφεύγεται για κανέναν αλλά τουλάχιστον θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί καλύτερα η αδικία της «σπαστής» ειδικότητας).

Επειδή λοιπόν, οι «υμέτεροι» (γαλαζοπρασινοκόκκινοι ή ό,τι χρώμα έχουν τελοσπάντων), μάλλον είναι ανίδεοι, καλό είναι να τους ενημερώσεις ότι στη σύγχρονη εποχή υπάρχουν και επιστημονικά εργαλεία για να κάνουμε πολιτική και νόμους (και, εγώ τουλάχιστον, τέτοια χώρα θέλω).

Να τους πεις επιπλέον ότι το Σύνταγμα σε ένα πολίτευμα είναι το ανάλογο του «λειτουργικού συστήματος» σε έναν υπολογιστή (το λειτουργικό ανάλογο δηλαδή). Αν το πειράξεις, δεν δουλεύει ο υπολογιστής γιατί «μπλοκάρει».

Παρομοίως να τους πεις, ότι και οι νόμοι/διατάγματα αποτελούν λειτουργικά ανάλογα των προγραμμάτων ή των ρουτινών λογισμικού του υπολογιστή. Αν πειράξεις τις παραμέτρους χωρίς να ξέρεις, τότε το λογισμικό ή δεν θα δουλέψει ή θα οδηγήσει σε «system crashes».

Τέλος να τους πεις, ότι οι εποχές έχουν αλλάξει και ότι πρέπει να εκσυγχρονιστούν γιατί θα τους «φάει η μαρμάγκα».

--------------------------------------

@ ατερπος:

Ερώτηση. Αφού έχουμε ΤΟΟΟΣΟΥΣ πολλούς γιατρούς γιατί οι αριστερές παρατάξεις κυρίως διαρηγνύουν τα ρούχα τους για να γίνουν περισσότερες προσλήψεις ώστε να καλυφθούν τα κενά κλπ κλπ κλπ.;

ΑΣΧΕΤΟ αν απευθύνεσαι σε μένα. Αυτή η ερώτηση προφανώς έχει φιλολογικό χαρακτήρα διότι δεν είμαι εκπρόσωπος καμίας παράταξης και κανενός κόμματος (*).

Το ότι έχουμε ΤΟΟΟΟΟΟΣΟΥΣ πολλούς γιατρούς μπορείς να το δεις εδώ (http://www.mednet.gr/archives/2000-6/pdf/627.pdf) , εδώ (http://tempmedgr.files.wordpress.com/2008/...anpower-etc.pdf) και εδώ (http://tempmedgr.files.wordpress.com/2008/...census-2005.pdf) και ελπίζω να είσαι μελετηρός και να το ψάξεις λίγο (αν δεν πεισθείς ζήτα τα στοιχεία από τους υμέτερους).

Από τους (περίπου) 60.000 γιατρούς που υπάρχουν σήμερα στην Ελλάδα (στοιχεία ΕΣΥΕ 2006, http://www.statistics.gr/gr_tables/S801_SH...N_06_1_Y_BI.pdf), το ΕΣΥ «χωράει» 23.000 (άντε με 4-5.000 νέες προσλήψεις να πάει έως 28.000). Βάλε και άλλους 2.500 σε Πανεπιστήμια και στρατό. Οι άλλοι ΔΕΝ ΧΩΡΑΝΕ και θα δουλεύουν ιδιωτικά.

Αυτά. Νομίζω ότι σου έδωσα αρκετά στοιχεία για μελέτη.

------------------------------

(*) Υπάρχουν πολλοί που θέλουν όλες τις υπηρεσίες υγείας να είναι δημόσιες. Αυτό έχει και τα καλά του έχει και τα κακά του. Με τις υπάρχουσες συνθήκες, σίγουρα είναι ανέφικτο στην Ελλάδα και θα είναι για πολλά χρόνια.

Εκτός αν χρεωκοπήσουμε και έρθουν τα πάνω-κάτω. Τότε ίσως δούμε και αλλαγή (παρεμπιπτόντως, το άρθρο 152 της Συνθήκης της Ευρωπαϊκής Κοινότητας δίνει το δικαίωμα στην κάθε χώρα να εφαρμόσει όποιο σύστημα υπηρεσιών υγείας αποφασίζει).

Τροποποιήθηκε από aterpos

Παιδια μηπως ξερει κανεις αν καποιος περιμενει για το ειδικο τμημα, μπορει να κανει τους 6 μηνες αμισθος τωρα και τα υπολοιπα χρονια οταν ερθει η σειρα του εμμισθος?

Ευχαριστω.

Λυπάμαι μόνο που δεν έχω έννομο συμφέρον να καταφύγω στη δικαιοσύνη και να ενημερώσω τα αρμόδια όργανα της Ε.Ε. (διότι αλλιώς, θα έβλεπες αν υπάρχουν τρόποι να σταματήσει αυτό πριν τελειώσεις το εξάμηνο και να αποκατασταθεί η τάξη). Ελπίζω κάποιο να ξυπνήσουν και να το κάνουν.

.

Προσωπικά δεν έχω κανένα έννομο συμφέρον. Μπορεί να μην έχω τη δυνατότητα να προσφύγω δικαστικά, αλλά σίγουρα μεγάλη ικανοποίηση θα είναι όταν σύντομα θα ξεφτιλίζονται κάποιοι υπεύθυνοι του νόμου-έκτρωμα.

Αυτό συμβαίνει για τον πολύ απλό λόγο ότι κανένας ΣΟΒΑΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ δεν θεωρεί ότι με 6 μισθούς γίνεσαι πλούσιος. Δηλαδή εάν έκανες 6 μήνες Παθολογία στα Ιωάννινα ας πούμε, και η καταγωγή σου ήταν από Αθήνα, δεν θα έδινες το 50% τουλάχιστον του μηνιαίου εισοδήματός σου για διαβίωση; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΟ ΘΕΜΑ. Εγώ πιστεύω ότι πιο πολύ σας ενοχλεί η ιδέα της άμισθης εργασίας και όχι τόσο τα 6 μηνιάτικα. Είμαι σίγουρος γι' αυτό.

Όποιος δεν θέλει να βρεθεί πίσω στις λίστες αναμονής να επιλέξει να κάνει και αυτός άμισθος την ειδικότητά του! (6 μισθοί δεν είναι σοβαρός λόγος για να μιλάμε, τη στιγμή που τους 6 αυτούς μισθούς τους τρως μόνο και μόνο για τη διαμονή σου σε μία πολή που θα ειδικεύεσαι που δεν θα είναι της επιλογής σου.

Πίστεψέ με πως και μετά από ένα χρόνο στην Αθήνα ειδικευόμενος με 1300€ όχι μόνο πλουσιότερος δεν έγινα, αλλά φτωχότερος. Αυτό όμως δε θα με κάνει να γίνω συμμέτοχος στο "έγκλημα" της άμισθης ειδικότητας.

Παιδια μηπως ξερει κανεις αν καποιος περιμενει για το ειδικο τμημα, μπορει να κανει τους 6 μηνες αμισθος τωρα και τα υπολοιπα χρονια οταν ερθει η σειρα του εμμισθος?

Ευχαριστω.

Βάζω στοίχημα πως δεν διάβασες καθόλου το συγκεκριμένο άρθρο :anavwfwties:

Στο παραθέτω λοιπόν ξανά:

Ιατροί που οφείλουν μέχρι έξι(6) μήνες χρόνο ειδικεύσεως, δύνανται, προς ολοκλήρωση του οφειλοόμενου χρόνου, με αίτησή τους στην αρμόδια υπηρεσία.....

Τις λέξεις κλειδιά μπορείς πλέον να τις βρεις μόνος σου :rolleyes:

Να τους πεις επιπλέον ότι το Σύνταγμα σε ένα πολίτευμα είναι το ανάλογο του «λειτουργικού συστήματος» σε έναν υπολογιστή (το λειτουργικό ανάλογο δηλαδή). Αν το πειράξεις, δεν δουλεύει ο υπολογιστής γιατί «μπλοκάρει».

Παρομοίως να τους πεις, ότι και οι νόμοι/διατάγματα αποτελούν λειτουργικά ανάλογα των προγραμμάτων ή των ρουτινών λογισμικού του υπολογιστή. Αν πειράξεις τις παραμέτρους χωρίς να ξέρεις, τότε το λογισμικό ή δεν θα δουλέψει ή θα οδηγήσει σε «system crashes».

Εκτός από Ιατρικές και Νομικές γνώσεις τώρα προσφέρουμε και γνώσεις Πληροφορικής.

Εάν είσαι και "ημέτερος" ράψε κανένα κουστούμι......3 υπουργεία σε ένα συμφέρει :P

Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis

Με εντυπωσιαζει η υπομονη σας με τον armydoctor ..ο ανθρωπος δεν μπορει να καταλαβει...

Ηθελα ομως να ξερα, αν ολα αυτα τα προκλητικα μαργαριταρια που χει πεταξει στις 35 αυτες pages, θα μπορουσε να τα πει αν δεν ηταν ενα απροσωπο forum...αν ναι, ε πες μας κ το ονομα σου να ξερουμε!

Με εντυπωσιαζει η υπομονη σας με τον armydoctor ..ο ανθρωπος δεν μπορει να καταλαβει...

Ηθελα ομως να ξερα, αν ολα αυτα τα προκλητικα μαργαριταρια που χει πεταξει στις 35 αυτες pages, θα μπορουσε να τα πει αν δεν ηταν ενα απροσωπο forum...αν ναι, ε πες μας κ το ονομα σου να ξερουμε!

Να πάρεις μεγαλύτερη οθόνη να σου εμφανίζονται λιγότερες οι σελίδες. :P

Είπε σε προηγούμενό του post πως είναι παράνομο να γνωρίζω/ουμε το όνομά του. :lol:

Να πάρεις μεγαλύτερη οθόνη να σου εμφανίζονται λιγότερες οι σελίδες. :P

Είπε σε προηγούμενό του post πως είναι παράνομο να γνωρίζω/ουμε το όνομά του. :lol:

θα λιγοστεψουν κ οι χαζομαρες? αν ειναι να παρω 40αρα

@ tasostheodoridis

Εκτός από Ιατρικές και Νομικές γνώσεις τώρα προσφέρουμε και γνώσεις Πληροφορικής.

Προσφέρουμε "γενικώς", "αφειδώς" και "αμισθί". Επιτέλους, σε κάτι πρέπει να φανούν χρήσιμοι και οι μεταπτυχιακοί τίτλοι ( emeksypnakias )

Εάν είσαι και "ημέτερος" ράψε κανένα κουστούμι......3 υπουργεία σε ένα συμφέρει :P

emxmm Τώρα που το λές μου βάζεις ιδέες (και χρειαζόμουνα ένα κοστούμι γιατί το άλλο πάλιωσε).

.

Με εντυπωσιαζει η υπομονη σας με τον armydoctor ...

1. Έχει fun.

2. Πέραν πλάκας, αν δεν ήταν ο armydoctor δεν θα γινόταν τόσο "ζωντανη" η συζήτηση. Εγώ τουλάχιστον, βρήκα την ευκαιρία και παρέθεσα υλικό που κάποιοι μπορεί να το βρήκαν χρήσιμο (αν και ξέρω ότι λίγοι έδωσαν σημασία στην ουσία του περιεχομένου και στις πληροφορίες των συνδέσμων που έβαλα).

.

Εγω δηλωσα στη νομαρχια Αχαιας,αφου με ενημερωσαν προηγουμενως οτι επρεπε να αποσυρω την προηγουμενη αιτηση μου,οπως και εκανα.Προσωπικα,ειμαι κατα της αμισθης ειδικοτητας,εστω και για ενα 6μηνο και συμφωνω απολυτα με οσα εχουν ηδη σχολιασει πολλοι συναδελφοι προηγουμενως περι του θεματος.Ωστοσο,περιμενοντας ηδη σχεδον 2 χρονια για το εμμισθο 6μηνο μου και εχοντας δηλωσει σε 5 προκηρυξεις αγροτικων οπου δε σταθηκα τυχερη,συνειδητοποιησα οτι κινδυνευα να βρεθουν μπροστα μου στη λιστα αναμονης δεκαδες ατομα με την εφαρμογη του ΦΕΚ.Η θεση μου για το 6μηνο της παθολογιας στη νομαρχια που ειχα δηλωσει θα ανοιγε σε 7 μηνες περιπου.Φανταζομαι θα υπαρχουν και αλλοι συναδελφοι που εκαναν αιτηση με την ιδια λογικη.Ειναι βεβαια μια σπασμωδικη κινηση,μια λυση αναγκης,αλλα αναρωτιεμαι ποσοι απο τους συναδελφους που στοιχειοθετουν τις αντιρρησεις τους για την εφαρμογη του ΦΕΚ θα λειτουργουσαν ''ηρωικα΄'' στην πραξη,αρνουμενοι να κανουν αιτηση-παραχωρωντας ουσιαστικα τη θεση τους στα διαφορα λαμογια, και βλεποντας τα ονειρα τους για την ειδικοτητα που εχουν επιλεξει, να κατακρημνιζονται.

ΕΓΩ!!!!!!!!!!!!!!

συγνωμη ρε παιδια να καταλαβω και εγω κατι....

κατ αρχην διαβασα τις περισσοτερες απο τις 34 σελιδες του topic...αλλα δεν εχω καταλαβει κατι

πηγατε και δηλωσατε σε νομαρχιες ?

σε τι λιστες ,ξεχωριστες απο των υπολοιπων?λιστες αμισθων ιατρων?δηλαδη οι πρωτοι αυτων των νεων λιστων ειστε υπο διορισμο?

ειστε εκπαιδευομενοι ή ειδικευομενοι?

θα εφημερευετε κανονικα? θα πληρωνεστε μονο τις εφημερειες?

τελικα θα υπαρχει 300 ευρω αυξηση απο 1/1/2009?

πραγματικα ζητω συγνωμη για την ανοησια μου....θα ηθελα καποιος να μου απαντησει γιατι δεν εχω καταλαβει τιποτα απ οτι γινεται.

σας ευχαριστω