Jump to content

Προϋπηρεσία στο Ε.Σ.Υ. - Αναγνωρίζεται από την Ε.Ε. για αύξηση του βασικού μισθού;

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα!

Αυτή τη στιγμή δουλέυω στο NHS. Έχω 3 χρόνια προϋπηρεσία στο ΕΣΥ (αγροτικό και ειδικότητα) και ψάχνω να βρω αν μπορώ να τα αναγνωρίσω ως προϋπηρεσία και εδώ, ώστε να ανεβάσω το βασικό μισθό μου.

Ξέρω συναδέλφους που το έχουν καταφέρει (ιδίως στην Αγγλία) και άλλους που δεν τα κατάφεραν.

Γνωρίζει κανείς τι πάιζει με το θέμα; Υπάρχει μήπως κάποια Ευρωπαϊκή οδηγία σχετική και αν ναι, μπορούμε να την βρούμε;

Ευχαριστώ πολύ εκ τω προτέρων

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα ήταν αντικειμενικά πιο εύκολο να ψάξεις στην Αγγλική νομοθεσία ρε συνάδελφε; Στην Αγγλία θες να δεις αν εφαρμόζεται έτσι και αλλιώς... emermm

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εδώ καμιά φορά ψάχνεις κάτι στην Ελληνική νομοθεσία και δεν το βρίσκεις, πόσο μάλλον στην Αγγλική. Φαντάζομαι πως θα είναι πιο εύκολο αν κάποιος που το έχει ήδη κάνει μας πει τι διαδικασία ακολούθησε. Εγώ πάντως έχω κάνει ήδη αίτηση στο Human Resources αλλά έχει κολλήσει γι' αυτό αναρωτιέμαι αν υπάρχει καμία διάταξη της Ε.Ε. που να μπορώ να τους δείξω...

Τροποποιήθηκε από anypostatos
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αυτό που έχει αναφερθεί σίγουρα εδώ, είναι ότι μπορείς να αναγνωρίσεις τις ασφαλιστικές εισφορές απ'το εξωτερικό στην Ελλάδα. Λογικά πάει και αντίστροφα, τώρα για τα paygrades υποθέτω κάποιος απ'τους ξενιτεμένους συναδέλφους θα ξέρει να σου πει περισσότερα...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Παίδες καλησπέρα!

Αυτή τη στιγμή δουλέυω στο NHS. Έχω 3 χρόνια προϋπηρεσία στο ΕΣΥ (αγροτικό και ειδικότητα) και ψάχνω να βρω αν μπορώ να τα αναγνωρίσω ως προϋπηρεσία και εδώ, ώστε να ανεβάσω το βασικό μισθό μου.

Ξέρω συναδέλφους που το έχουν καταφέρει (ιδίως στην Αγγλία) και άλλους που δεν τα κατάφεραν.

Γνωρίζει κανείς τι πάιζει με το θέμα; Υπάρχει μήπως κάποια Ευρωπαϊκή οδηγία σχετική και αν ναι, μπορούμε να την βρούμε;

Ευχαριστώ πολύ εκ τω προτέρων

Αναγνωρίζεται.

Καταθέτεις τα χαρτιά προϋπηρεσίας που έχεις μεταφρασμένα από το υπουργείο εξωτερικών στο Medical Personel και μετά από ένα μήνα βλέπεις τι σου αναγνωρίσαν στο μισθό σου.

Για να γίνει αυτό πρέπει να μην είσαι σε θέση locum (εξαιρούνται οι LAS, LAT) και δεν πρέπει να είσαι σε research or fellowship θέση που πληρώνονται από το πανεπστήμιο ( αυτές χρηματοδοτούνται σαν μεταπτυχιακός φοιτητής για αυτό και ο μισθός είναι 1300 λιρονια).

Θα σου αναγνωριστεί ο χρόνος σαν SHO για τα πρώτα 3 χρόνια και αν είσαι ακόμα σε SHO θέση και τα υπόλοιπα σαν SHO, ενώ αν είσαι registrar/ middle grade, μετά τα 3 πρώτα χρόνια θα είναι middle grade registrar payband.

Τωρα με τα ST νομίζω ότι πάει ανάλογα. o πρώτος F1 ο δεύτερος F2 και μετά αν είσαι σε ST ανεβαίνει ανάλογα.

Από τα παραπάνω προκύπτει ότι αν δεν είσαι σε ST θέση δεν σε συμφέρει να ξεκινήσεις την αναγνώριση. Άστο όταν θα μπείς σε ST θέση μιας και τα λεφτά τα παίρνεις αναδρομικά.

Και να θυμάσαι στο NHS απαγορεύεται να σου δώσουν στην επόμενη δουλειά λιγότερα από την προηγούμενη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 2 months later...

Συμφωνώ με τον αποπάνω, η διαδικασία και για μένα ήταν αυτόματη, αφότου κατέθεσα τα χαρτιά της προϋπηρεσίας. Ως προς το αγροτικό δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, πάντως ειδικότητα είναι σίγουρο. Σε αυτά οι Άγγλοι είναι κύριοι.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Συμφωνώ με τον αποπάνω, η διαδικασία και για μένα ήταν αυτόματη, αφότου κατέθεσα τα χαρτιά της προϋπηρεσίας. Ως προς το αγροτικό δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, πάντως ειδικότητα είναι σίγουρο. Σε αυτά οι Άγγλοι είναι κύριοι.

Εμένα μου αναγνώρισαν και το αγροτικό.Και μάλιστα χωρίς πολλά πολλά...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ζητω εκ των προτερων συγγνωμη για το emofftopic αλλα μηπως ξερει κανεις απο τα παιδια που ειναι εξω αν αληθευει οτι απο μερικες χωρες ΕΕ (συγκεκριμενα ρουμανια) αναγνωριζονται συνταξιμα και τα ετη φοιτησης στο πανεπιστημιο?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πιάνει και το προπαρασκευαστικό έτος για την εκμάθηση της γλώσσας

Φωτεινούλα λογικέψουυυυυυυυυυυυυυυυ :anavwfwties:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

αληθεια σας το λεω, το ειδα ερωτημα σε αλλο φορουμ!

αλλα αν ισχυει ξερω πολυ κοσμο που ενδιαφερεται ... να βγει κατευθειαν στη συνταξη. ανοιξτε τα μυαλα σας και σκεφτειτε ποσες θεσεις ειδικοτητας και εργασιας θα ανοιγαν ετσι ;)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και ξαναλέω.....ΣΟΒΑΡΕΨΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση