Jump to content

Τραύμα από πυροβολισμό

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά, άνοιξα το τόπικ εκ μέρους μιας φίλης μου, αν έχετε λίγο χρόνο διαβάστε.

Ο πατέρας της φίλης μου πριν από 3 μήνες έπεσε θύμα ενός τρελλού ψυχοπαθή ο οποίος πάνω σε μια κρίση πήρε το κυνηγετικό και πυροβόλησε τον πατέρα της φίλης μου μέρα μεσημέρι σαν ο άνθρωπος ήταν στο κατάστημα του και δούλευε. Ευτυχώς τον πέτυχε στον ώμο και ο άνθρωπος έζησε, αν και ο τρελλός νόμισε πως τον ξέκανε και ανατίναξε τα μυαλά του στον αέρα αμέσως μετά.

Μετά από πολύ καιρό στην εντατική ο άνθρωπος είναι σπίτι του τώρα εκτός κινδύνου αλλά με μια τεράστια τρύπα εκεί που τον πυροβόλησαν και αρκετά σκάγια ακόμη μέσα του. Του έβαλαν skin grafts για να καλύψουν την τρύπα μπροστα και πίσω αλλά δεν έχει κόκκαλο από μέσα και επομένως δεν μπορεί να κινήσει το χέρι του γιατι δεν υπάρχει ώμος.

Εδώ στην Κύπρο αρνήθηκαν να του κάνουν επέμβαση γιατι μάλλον δεν έχουμε το expertise για τέτοια πράγματα, δεν ξέρω αν φοβήθηκαν κιόλας το αποτέλεσμα μιας τέτοιας επέμβασης. Τον παρέπεμψαν στο Ισραήλ στο Tel Hashomer όπου μετά από μέρες εκεί, εξετάσεις κλπ, παρέλαβε χθές μια επιστολή που έλεγε ότι αρνούνται να τον εγχειρίσουν γιατι "The bone and skin deficiency are so great that we believe they are not operable. Any use of artificial implants would increase the risk of an infection".

Οπότε τώρα ο άνθρωπος είναι απελπισμένος, δεν ξέρει πού να αποταθεί και τι να κάνει.

Η ερωτήσεις μου προς το φόρουμ ειναι:

1) Έχετε ακούσει παρόμοια υπόθεση?

2) 'Εχετε υπόψην σας κάποιον ειδικό που θα μπορούσε να αναλάβει τέτοια υπόθεση (οπουδήποτε στον κόσμο), ή κανένα νοσοκομείο που ειδικέυεται σε τέτοια περιστατικά?

3) Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή για το θέμα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων τους φίλους στο φόρουμ, δεν με έχετε απογοητεύσει ποτε :rolleyes:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hello. Δεν έχω ακούσει παρόμοια υπόθεση. Οι ισραηλινοί έχουν μεγάλη εμπειρία στο τραύμα (λόγω της κατάστασης της περιοχής) αλλά θα μπορούσε η φίλη σου να απευθυνθεί σε ένα level I Trauma Center στην αμερική (verified από το ACS - American college of surgeons). Ξέρω ότι έχουν ένα καλό στο San Antonio, επειδή έχουν στρατιωτική βάση or sth εκεί και δέχονται τραυματίες από Ιράκ κλπ. Φυσικά υπάρχουν τέτοια centers σε όλη την χώρα. Αν μπει και κάποιος χειρουργός στο θέμα ίσως σε βοηθήσει και για την Ελλάδα ή την Ευρώπη αν υπάρχουν αντίστοιχα κέντρα.

Εύχομαι τα καλύτερα :)

http://www.facs.org/trauma/verified.html

http://www.universityhealthsystem.com/trau...ma_Center.shtml

Επίσης ίσως μπορούσατε να ψάξετε σε rehabilitation centers, αν και περισσότερο βοηθούν σε αποκατάσταση αναπηρίας παρά σε μια περίπτωση όπως αυτή που ανέφερες. emconfused

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Suave σ'ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ!!! Θα το ψάξουμε όπως προτείνεις! emkissemrose

Σύνδεσμος στη δημοσίευση