Jump to content

Πόσο πάει η ελιά?Εναλλακτικός τίτλος:Το λάδι.

Recommended Posts

Θέλω να σας μιλήσω για κάτι που μου έκανε τρομερή εντύπωση.

Πριν λίγες μέρες ένας γνωστός μου επισκέφθηκε ένα δερματολόγο.

Το προβλημά του ήταν ότι τον ενοχλούσαν κάποιοι σπίλοι (κοινώς ελιές)που είχε στο δέρμα του.

Με τον όρο ενοχλούσαν,εννοώ τον ενοχλούσαν αισθητικά.

Ο γιατρός ,που συνεργάζεται με νοσοκομείο ,προσφέρθηκε να τον απαλλάξει από την ενοχλητική παρουσία

των σπίλων(μικρών,μεγάλων,ο,τιδήποτε)με το ευτελές ποσό των 300 ευρώ/σπίλο-μέθοδος νυστέρι...

΄Οταν με ρώτησε τη γνώμη μου,του είπα τα κλασικά,αυτά δηλαδή που γνωρίζουμε...Ό,τι σπίλος δε σημαίνει

και καρκίνος,για τις μεταβολές σχήματος,αλλαγή και ανομοιογένεια στο χρώμα ,τυχόν αιμορραγίες,πιθανότητες συχνών τραυματισμών κλπ.Τελικά κατάλαβα ότι το πρόβλημα ήταν ότι δεν αισθανόταν καλά(ψυχολογικά).

Θέλω να ρωτήσω εσάς,πώς βρίσκεται το συγκεκριμένο ποσό.

Επειδή δεν πρόκειται για 1 και 2 σπίλους μάλλον ο τύπος θα ξεπαραδιαστεί.

Οι άλλες μέθοδοι να είναι πιο φθηνές?(βέβαια το πλεονέκτημα της χειρουργικής είναι ο ιστολογικός έλεγχος των σπίλων)

Τι να πω,μου φαίνεται κάπως τσιμπημένο το ποσό.Η γνώμη σας?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχα πάθει ένα ψιλο-σοκ όταν για πρώτη φορά άκουσα κι εγώ κάτι τέτοιο για αφαίρεση σπίλου, αλλά απ'ότι είδα είναι η στάνταρ ταρίφα πάνω κάτω....όχι ότι αυτό κάνει το ποσόν λιγότερο παράλογο, αλλά ....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η τιμή είναι τσιμπημένη επειδή μιλάμε για δερματολόγο.

Τα 300ευρώ είναι η στάνταρ τιμή για τους φρέσκους πλαστικούς χειρουργούς. Κάποιοι πιο πιασμένοι παίρνουν 500 ευρώ και ένας καθηγητής των Αθηνών 800.

Για τους γενικούς χειρουργούς η αγορά πληρώνει μεταξύ 120 και 150 ευρώ.

Ομοίως και για τους δερματολόγους.

Οπότε του τα μάσησε ο τυπάς, αλλά καλά του έκανε: αφού αποφάσισε να τις βγάλει έπρεπε να επισκεφτεί κάποιον που να πιάνει νυστέρι συχνότερα, όχι σε αρπακολατζήδες δερματολόγους. Είναι σαν να εμπιστεύεσαι εντερεκτομή σε γαστρεντερολόγο...

Πάντως αυτό με την καλοήθεια των σπίλων που αναφέρεις δε σημαίνει τίποτα. Πολλοί σπίλοι αφαιρούνται για αισθητικούς λόγους και η ιστολογική δείχνει μελανώματα. Ισχύει και το αντίστροφο. Που σημαίνει ότι αν δε δούμε ιδίοις όμμασι φωτογραφίες, συμπεράσματα δε μπορούμε να βγάλουμε. Συνήθως οι σπίλοι που αφαιρούνται για αισθητικούς λόγους είναι ή θηλωματώδεις ή μεγάλοι επίπεδοι.

Η συμμόρφωση με τη σύγχρονη ιατρική εξάλλου απαιτεί εξέταση με δερμοσκόπιο (και όχι με τον κλασσικό μεγεθυντικό φακό) από κάποιον που έχει ειδικευτεί σε αυτή (στην Ελλάδα είναι καμιά 20αριά άτομα), για την ανάδειξη των άτυπων σπίλων, ωστέ να μη γεμίσει το άτομο ουλές χωρίς λόγο.

Πρακτικά, μελαγχρωματικές βλάβες με μακροσκοπικά στοιχεία κακοήθειας (ασυμμετρία, δυσχρωμία, πρόσφατες μεταβολές) συνήθως αφαιρούνται όποια και αν είναι η δερμοσκοπική εικόνα.

ΥΓ: Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί σου φαίνονται πολλά 300ευρώ. Ποτε πήγες στο συνεργείο τελευταία φορά; Πότε κάλεσες υδραυλικό σπίτι τελευταία φορά; Θυμάσαι πόσο κοστολόγησαν αυτοί την εργασία τους;

Μην ξεχνάς εξάλλου ότι ο ιδιώτης πληρώνει από αυτά τα λειτουργικά έξοδα του ιατρείου, το ΤΣΑΥ του, ενώ και το ράμμα και τα εργαλεία που χρησιμοποιεί έχουν και αυτά κάποιο κόστος (αγορά-κλιβάνισμα), το οποίο μιλώντας για εργαλεία πλαστικής χειρουργικής, είναι πολύ υψηλό.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση