Jump to content

Recommended Posts

Αγαπητoί φίλοι του φόρουμ, γράφω γιατι θα ήθελα τη συμβουλή σας!

Έχω αποφασίσει να μετακομίσω στην Αθήνα μέσα στο νέο έτος (είμαι από Κύπρο), ήδη ψάχνω για δουλειά και ανυπομονώ να ξεκινήσει αυτό το νέο κεφάλαιο στη ζωή μου.

Προσπαθώ να προγραμματίσω τα βήματα μου και να κάνω μερικούς υπολογισμούς και λογαριασμούς για να να ξέρω τί έξοδα με περιμένουν και τι κινήσεις θα πρέπει να κάνω πρίν και μετά που θα έρθω μόνιμα. Είμαι λίγο χαμένη προς το παρόν, δεν ξέρω από που να ξεκινήσω, γι’αυτό θα θελα να με συμβουλέψετε για μερικά θέματα.

Για διαμέρισμα

1. Ποίος είναι ο καλύτερος τρόπος να ψάξω? (εφημερίδες? Website? Μεσίτες?)

2. Ποιά περιοχή της Αθήνας θα μου συστήνατε να προτιμήσω και ποιά να αποφύγω και γιατί?

3. Προγραμματίζω να συγκατοικήσω, για δυάρι πόσο ενοίκιο περίπου θεωρείτε λογικό?

4. Πόση προκαταβολή ενοικίου είναι αναμενόμενο να μου ζητηθεί να καταβάλω όταν ενοικιάσω ένα διαμέρισμα?

5. Ποιές περιοχές δεν συγκοινωνούν με το μετρό για να τις αποφύγω?

Για έξοδα

1. Ποιά και πόσα είναι τα βασικά έξοδα που πρέπει να αναμένω σε σταθερή βασή (νερό? ηλεκτρισμός? θερμανση? τηλέφωνο? Internet?)

2. Εκτός του ενοικίου τί άλλα έξοδα πρέπει να αναμένω ότι θα προκύψουν σχετικά με το διαμέρισμα και πόσα να αναμένω ότι θα είναι αυτά? (Ασφάλειες? Κοινόχρηστα?)

3. Προγραμματίζω να διακινούμαι με μετρο ή άλλα μέσα μαζικής μεταφοράς, πόσα περίπου στοιχίζει ένα metro pass διαρκείας που θα μπορώ να εκδόσω και για πόσο διάστημα ισχύει αυτό?

Για δουλειά

1. Που διαφημίζονται θέσεις εργασίας πιο πολύ? (Εφημερίδες? Internet? Υπάρχει συγκεκριμένο έντυπο για θέσεις εργασίας?)

2. Πιστέυετε ότι αξίζει τον κόπο να αποταθώ σε recruitment agencies για να με βοηθήσουν να βρώ δουλειά (είμαι ορκωτή λογίστρια – Chartered Accountant) ή δεν είναι πολύ αποδοτικός αυτός ο τρόπος στην Ελλάδα?

Γενικά

Αν έχετε οποιεσδήποτε συμβουλές να μου προσφέρετε θα ήμουν ευγνώμων, πράγματα που πρέπει να αποφύγω, να προσέξω, να προγραμματίσω, να έχω υπόψην μου, να κυνηγήσώ, σας παρακαλώ διαφωτίστε με, δεν έχω κάποιον δικό μου άνθρωπο στην Αθήνα για να με συμβουλέψει - ότι κάνω θα το κάνω μόνη μου!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και δεν έχω βρεθεί σε παρόμοιο στάδιο (δυστυχώς) και δεν μπορώ να απαντήσω σε κάποια από τις παραπάνω ερωτήσεις σου, να παρακαλέσω τους συμφορουμίτες που γνωρίζουν, να κάνουν έναν κόπο, διότι πρόκειται περί χρυσής κορασίδος.

Καλώς να μας έρθεις Goldie!!!! emiloveyouemgreece

Υ.Γ. Λοιπόν...για αρχή...Τιμές και γενικότερα πληροφορίες για τα εισιτήρια στο μετρό των Αθηνών μπορείς να βρεις στον παρακάτω σύνδεσμο:http://www.ametro.gr/cgi-bin/showservicegr.cgi :)

Τροποποιήθηκε από Doctor_7
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλα αμα εισαι chartered accountant γιατι δεν πας στο city του λονδινου να πλουτισεις ? :huh:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τώρα εγώ τι να της πω, τιιιι; Θα 'λεγα για Λονδίνο, αλλά αφού πρόλαβε άλλος, να ρωτήσω γιατί ρωτάς σε ένα ιατρικό φόρουμ κορίτσι μου και όχι στο φόρουμ των λογιστών; (κάποιο δεν θα υπάρχει; ) :anavwfwties:

δεν έχω κάποιον δικό μου άνθρωπο στην Αθήνα για να με συμβουλέψει - ότι κάνω θα το κάνω μόνη μου!
...άσε που σε πιάσαμε, αφού θα συγκατοικήσεις πως δεν έχεις δικό σου άνθρωπο; Με άσχετο θα συγκατοικήσεις; Bad idea... emconfused Τροποποιήθηκε από invitro
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Για αναζήτηση ενοικιαζόμενων κοιτάμε τις εφημερίδες:

Χρυσή ευκαιρία, και Μικρές Αγγελίες. Αν δεν μπορείς να τις βρεις στην έντυπη μορφή τους, υπάρχουν και στο ίντερνετ...

http://www.mikres-aggelies.gr/

http://www.xe.gr/pages/Default.aspx

Όσον αφορά τα νοίκια, για δυάρι, ανάλογα με την περιοχή, και αν είναι ισόγειο ή σε όροφο, κυμαίνεται από 350 - 500 περίπου.

Περιοχές για το μετρό, ό,τι είναι γύρω από τους σταθμούς του! (και για το εισιτήριο που λες, κοίτα εδώ ... http://www.ametro.gr )

Όσον αφορά τα διάφορα διαδικαστικά των ενοικίων, ρίξε μια ματιά εδώ, έχει καλά πραγματάκια.

http://www.idioktisia.gr/

Για τη δουλειά είναι κάπως δύσκολα τα πράγματα, αν και δεν ξέρω τι ισχύει με τους λογιστές. Και κει από τις ίδιες εφημερίδες μπορείς να βρεις κάποια πράγματα, καθώς και από site όπως

http://www.diorismos.gr

http://www.proslipsis.gr

Για ό,τι άλλο θες, εδώ είμαστε!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κι επειδή είμαι στις καλές μου, συμπληρώνω πως από τους σταθμούς του μετρό που θα δεις στο σάιτ να διαγράψεις από την αναζήτηση τους σταθμούς Χαλάνδρι και Πλακεντίας, γιατί από το Φεβρουάριο και για 6 μήνες τουλάχιστον το μετρό θα σταματάει στην εθνική άμυνα.

Η ετήσια κάρτα για όλα τα ΜΜΜ κοστίζει 350 ή 400 ευρώ, δεν θυμάμαι καλά, και το απλό εισιτήριο του μετρό 0,80 ευρώ.

Τροποποιήθηκε από invitro
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Καλα αμα εισαι chartered accountant γιατι δεν πας στο city του λονδινου να πλουτισεις ? :huh:

Πρωτίστως γιατι αγαπώ την Αθήνα και όχι το Λονδίνο. Δευτερευόντως γιατι ο σκοπός της ζωής μου δεν είναι να πλουτίσω. Αν καθοδηγούσαν τα χρήματα τη ζωή μου τότε θα έμενα εδώ που είμαι που ο μισθός μου είναι τριπλάσιος από ότι θα είναι στην Αθήνα.

Να ρωτήσω γιατί ρωτάς σε ένα ιατρικό φόρουμ κορίτσι μου και όχι στο φόρουμ των λογιστών;

Τι σχέση έχει αν ρωτώ γιατρούς ή λογιστές? Ρωτώ άτομα που μένουν Αθήνα, καμιά σχέση δεν έχει το επάγγελμα με τις ερωτήσεις που έκανα, όλοι μπορούν να απαντήσουν!

άσε που σε πιάσαμε, αφού θα συγκατοικήσεις πως δεν έχεις δικό σου άνθρωπο; Με άσχετο θα συγκατοικήσεις; Bad idea... emconfused

Όχι, με μια φίλη μου που θα μετακομίσει επίσης. Τί σχέση έχει? Guys you are not helping here!!!

Forea - THANKS SO MUCH!!! Το εκτιμώ πολύ!

Doctor 7 - Σ'ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα 7άκο μου! Να έρθω και θα σας κάνω πάρτυ!

Invitro - Να είσαι πάντα στις καλές σου, είσαι top έτσι! Thanks!!

Τροποποιήθηκε από GoLdIe
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Τι σχέση έχει αν ρωτώ γιατρούς ή λογιστές? Ρωτώ άτομα που μένουν Αθήνα, καμιά σχέση δεν έχει το επάγγελμα με τις ερωτήσεις που έκανα, όλοι μπορούν να απαντήσουν!

Στα υπόλοιπα ναι, στο αν θα βρεις εύκολα δουλειά και από που περιμένεις να απαντήσουμε σωστά εμείς; Και εν πάση περιπτώσει, θα σου απαντήσω ότι στους λογιστές απ' όσο ξέρω κάτι γίνεται και υπάρχουν γενικά θέσεις, αλλά οι καλές θέσεις είναι πάντα στο μιλητό, όπως και με την Κύπρο άλλωστε.

ΥΓ: Παρακαλώ την dr cool να αλλάξει την υπογραφή της σε: GoLdIe μείνε Κύπρο!

emcolgateemcolgate

Αν καθοδηγούσαν τα χρήματα τη ζωή μου τότε θα έμενα εδώ που είμαι που ο μισθός μου είναι τριπλάσιος από ότι θα είναι στην Αθήνα.

Καλά, άμα σε καθοδηγήσει για λίγο καιρό η πείνα, να δούμε αν θα αλλάξεις άποψη..!

(είμαι στις καλές μου, δεν μεταλλάχθηκα κιόλας!)

:anavwfwties:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Eγώ πάντως δε θα απαντήσω, γιατί δεν είμαι στις καλές μου... :anavwfwties:

Μια γενική παρατήρηση: συνήθως οι κύπριοι μας τα πρήζουν ότι και καλά η Κύπρος είναι θεϊκή, 'ευρωπαϊκή' (αυτό το' λεγαν πριν μπουν στην ΕΕ!), μαγευτική και μαρτυρική συνάμα και ότι μιλούν τη γλώσσα του Ομήρου και ότι εμείς οι 'ελλαδίτες' είμαστε... διάφορα πράγματα διόλου κολακευτικά.

Πρώτη φορά ακούω Κύπρια να 'υπεραγαπά' την Αθήνα!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Valentina δεν πρέπει ποτέ να γενικολογούμε, υπάρχουν και Κύπριοι και Ελλαδίτες που αγαπούν ή μισούν την Αθήνα ή/και την Κύπρο όπως και κάθε άλλη χώρα. Η Κύπρος έχει τα καλά της τα οποία είναι αρκετά και σημαντικά, κι'εγω καλά είμαι εδώ δεν μου λείπει τίποτα. Δεν είναι αυτό το ζητούμενο όμως. Μερικές φορές θέλεις να δοκιμάσεις κάτι το διαφορετικό, να αλλάξεις τη ζωή σου και να κάνεις πράγματα καινούρια ενόσω ακόμη σου δίνεται η ευκαιρία.

Παρακαλώ να με ενθαρρύνετε, όχι να με αποθαρρύνετε ΟΕΟ!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πρέπει να γενικολογούμε, διαφορετικά η συζήτηση γίνεται επί προσωπικού και κάποιοι θίγονται. :)

Καθώς δεν είχα πρόθεση να σε θίξω, Goldie, απλά παρέθεσα μια γενική παρατήρηση δικιά μου και μόνο, από τις συναναστροφές, που ως τώρα είχα με κύπριες και κύπριους.

Ως προς τη μετοίκησή σου στην Αθήνα, μακάρι να πάνε όλα καλά. Αυτή είναι η ευχή όλων.

Η πραγματικότητα είναι σκληρή.

Η αναζήτηση πληροφοριών είναι το εύκολο κομμάτι και θα το διαπιστώσεις στην πορεία.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

GoLdIe, πιστευω οτι ο Foreas καλυψε επαρκως το θεμα. Η περιοχη που θα διαλεξεις να μεινεις ειναι σημαντικο να ειναι κοντα στον τοπο εργασιας σου, για να αποφευγεις μεγαλες καθημερινες ταλαιπωριες. Θα σου ελεγα, για κατοικια, να αποφυγεις το κεντρο... υπερβολικο καυσαεριο... καθε φορα που παω αναρωτιεμαι πως αναπνεει ολος αυτος ο κοσμος... ειναι ασυλληπτη η επιδεινωση των τελευταιων ετων... εγω στην θεση σου θα προτιμουσα περιοχες οπως καισαριανη, ηλιουπολη η οποιαδηποτε αλλη που να μπορεις να αναπνεεις καλυτερα και να βλεπεις λιγο πρασινο (οι συγκεκριμενες δεν εχουν μετρο, αλλα εχουν καλη συγκοινωνια). Απο τιμες δεν ξερω καθολου για να σε βοηθησω, αλλα απο την Χρυση Ευκαιρια και τις Μικρες Αγγελιες μπορεις να παρεις μια ιδεα.

Οσο για την επιλογη σου να πας αθηνα, παρολο που πιστευω πως δεν θα ειναι μεγαλο ανοιγμα στην καριερα σου, αξιζει να προσπαθησεις! Οι εμπειριες ειναι σημαντικες στην ζωη και πρεπει να ρισκαρεις παντα για κατι καινουργιο και ισως κατι καλυτερο! Δοκιμασε και θα δεις! :)

Καλη τυχη!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Οι εμπειριες ειναι σημαντικες στην ζωη και πρεπει να ρισκαρεις παντα για κατι καινουργιο και ισως κατι καλυτερο!

Πόσο με καταλαβαίνεις! Η πρόταση σου συνοψίζει άριστα τη ψυχολογία μου σε αυτή τη φάση της ζωής μου.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, το εκτιμώ βαθύτατα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Προσωπικά την Αθήνα την λατρεύω!! Αλλά όταν λέω Αθήνα εννοώ κέντρο. Τα προάστεια είναι τελείως άχρωμα, αν και όπως το 80% των Αθηναίων ζω και γω σε προάστειο. Και η μέρα, αλλά κυρίως η νυχτερινή ζωή στο κέντρο έχει το πλεονέκτημα οτι σου δίνει κυριολεκτικά άπειρες εναλλακτικές. Από Κολωνάκι ως Εξάρχεια και Γκάζι ως Θησείο, υπάρχει τέτοια ποικιλία επιλογών που δεν ξέρεις που να πρωτοπάς - και ανοίγουν συνεxώς συνέχεια νέα μαγαζιά. Εγώ πάντως θα έμενα Νεάπολη-Εξάρχεια γιατί ούτε ιδιαίτερα ακριβά είναι τα ενοίκια και ζεις την πόλη σου σε όλη της την διάσταση.

( καλά και το Κολωνάκι δεν με χαλάει, αλλά με ενοίκιο 900-1000e min ..........ίσως κάποια άλλη φορά emgreedy:lol:)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ναι, θα έμενες Εξάρχεια... απλά ανά 2 βράδια θα ξύπναγες από ήχους που δεν ακούς στα προάστεια, του τύπου...

"ΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ....ρε μ@λ@κες...κοιτάχτε τον... κόκκαλο είναι πάλι..."

" ΜΑΤ-ΜΑΤ-ΝΤΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ "

ή θα ξύπναγες από την Πυροσβεστική που σβήνει τις επαναστατικές φωτιές στους κάδους σκουπιδιών...

Τα Εξάρχεια είναι σίγουρα μια πολύ καλή επιλογή για ένα νέο ξεκίνημα.... :P

Πέρα από την πλάκα, εγώ θα πρότεινα να βρεις πρώτα το πού θα δουλέψεις και να προσπαθήσεις να βρεις ένα ικανοποιητικό σπίτι εκεί κοντά.

Γιατί στην Αθήνα, αυτή είναι η τελευταία ευκαιρία για ποιότητα ζωής...

Το να κάνει κάποιος πχ ειδικότητα στο Αττικό και να μένει στο Νέο Βουτζά δε θα ήταν και ό,τι πιο ονειρικό...

Για διαμέρισμα, η καλύτερη λύση είναι εφημεριδούλα, κύκλωμα τα πιο ενδιαφέροντα και μετά ποδαράτο να τα δεις. Αν έχεις εστιάσει σε περιοχή, μπορείς να πας επιτόπου και να ρωτήσεις κανα περιπτερά κλπ - όλο και κάτι γνωρίζουν...

Συνήθως τα ενοικιαζόμενα θέλουν 2-3 μηνιάτικα μπροστά... εξαρτάται βέβαια από τον ενοικιαστή...

:)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Ναι, θα έμενες Εξάρχεια... απλά ανά 2 βράδια θα ξύπναγες από ήχους που δεν ακούς στα προάστεια, του τύπου...

εε, δεν είναι ανά 2 βράδια.....μόνο σε special occasions. Πάντως Αθήνα είναι κοντά σε όλα, και έχει και όλες τις συγκοινωνίες.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Είναι πολύ απλό. Θα πιάσεις δουλειά στην PWC και θα μένεις στο Μαρούσι. Νομίζω ότι με μία πρόταση σου έλυσα όλα σου τα προβλήματα. Στείλε βιογραφικά και άσε τα recruitment agencies. Αυτά δουλεύουν στην Τζίμπρον και στο Λόντον αλλάν όχιν και τόσον στην Αθήναν.

Ελένη, welcome to Athens!

Τροποποιήθηκε από Sovereign
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Από Κολωνάκι ως Εξάρχεια και Γκάζι ως Θησείο, υπάρχει τέτοια ποικιλία επιλογών που δεν ξέρεις που να πρωτοπάς - και ανοίγουν συνεxώς συνέχεια νέα μαγαζιά.

lakare έχεις απόλυτο δίκιο, είναι αυτές οι απεριόριστες επιλογές που μου λείπουν εδω. Thanks για τις συμβουλές!!

Πέρα από την πλάκα, εγώ θα πρότεινα να βρεις πρώτα το πού θα δουλέψεις και να προσπαθήσεις να βρεις ένα ικανοποιητικό σπίτι εκεί κοντά.

7άκο μου θα προσπαθήσω να κάνω αυτό που λες, όντως είναι κρίμα να χάνω χρόνο στις μετακινήσεις...

Λές να καταφέρω σε κάποια φάση να οδηγήσω στη ζούγκλα της Αθήνας? Εδώ οδηγούμε στην άλλη πλευρά του δρόμου και μάλλον θα τα κάνω θάλασσα... εκτός κι'αν φέρω το αυτοκίνητο μου Αθήνα έτσι ώστε να οδηγώ δεξιοτίμονο αυτοκίνητο και απλά μάθω να συντονίζω το μυαλό μου να σκέφτεται ανάποδα????

Είναι πολύ απλό. Θα πιάσεις δουλειά στην PWC και θα μένεις στο Μαρούσι. Νομίζω ότι με μία πρόταση σου έλυσα όλα σου τα προβλήματα.

Thanks guru, but no thanks! έχω δουλέψει και στον ελεγκτικό κλάδο και στην PWC 3 χρόνια και δεν πηγαίνω πίσω! Εκτιμείται το brainstorming πάντως!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Κι επειδή είμαι στις καλές μου, συμπληρώνω πως από τους σταθμούς του μετρό που θα δεις στο σάιτ να διαγράψεις από την αναζήτηση τους σταθμούς Χαλάνδρι και Πλακεντίας, γιατί από το Φεβρουάριο και για 6 μήνες τουλάχιστον το μετρό θα σταματάει στην εθνική άμυνα.

Η ετήσια κάρτα για όλα τα ΜΜΜ κοστίζει 350 ή 400 ευρώ, δεν θυμάμαι καλά, και το απλό εισιτήριο του μετρό 0,80 ευρώ.

Η μηνιαία πάντως κοστίζει 38 Ευρώ (η μειωμένη 19) και περιλαμβάνει μετακινήσεις με όλα τα ΜΜΕ (λεωφορείο, τρόλλεϋ, ηλεκτρικό, τραμ, μετρο και προαστιακό) μέχρι Πλακεντίας (για να συνεχίσεις μετά προς αεροδρόμιο είναι επιπλέον η χρέωση)...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Λοιπόν με βάση τα γούστα σου (όσο τα θυμάμαι) και με βάση το ότι θες μετρό κοντά, μάλλον σε βλέπω ανατολικά: Χαλάνδρι, Αγ. Παρασκευή, Χολαργό. Θα σου άρεσαν τα Νότια που έχουν θάλασσα σαν το home sweet home αλλά από συγκοινωνίες κλάφτα. Ο άξονας της Κηφισίας επίσης μια χαρά αλλά χωρίς μετρό για τα επόμενα 3-5 χρόνια τουλάχιστον. Για αξιοπρεπές δυάρι στις περιοχές που ανέφερα υπολόγισε >500 ευρώ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Βρε Sov, είπαμε κλείνει το μετρό το Φλεβάρη από Εθνική Αμυνα κι απάνω και θα γίνει χαμός για 6 μήνες τουλάχιστον. Αυτά που είπε ο Sov είναι καλή ιδέα, αλλά από το 2009 και μετά.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Είπαμε κλείνει το μετρό από Εθνική Άμυνα και πάνω; Πότε το είπαμε; Μαλακία! Ok, και πάλι παραμένει μια ΠΟΛΥ καλή επένδυση η Αγία Παρασκευή. Γίνεται μάλλον ακόμα καλύτερη. Αν πρόκειται να αγοράσει κάποιος δηλαδή.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Είπαμε κλείνει το μετρό από Εθνική Άμυνα και πάνω; Πότε το είπαμε; Μαλακία! Ok, και πάλι παραμένει μια ΠΟΛΥ καλή επένδυση η Αγία Παρασκευή. Γίνεται μάλλον ακόμα καλύτερη. Αν πρόκειται να αγοράσει κάποιος δηλαδή.

Να μην έρθει Αγία Παρασκευή, θα είναι πολύ κοντά μου, θα την πετύχω και θα αλληλοεκνευριστούμε!

:anavwfwties:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Βρε Σοβ, ποιά Αγία Παρασκευή, Κηφισιά, και ουράνιοτόξο άλογα? Εδώ με βλέπω να είμαι σερβιτόρα σε καφετέρια τα βράδια για να τα βγάλω πέρα...δεν τίθεται θέμα να αγοράσω τίποτα εκτός κι'αν μου κάτσει το λαχείο που δεν θα μου κάτσει! Άλλο τα γούστα και άλλο η πραγματικότητα, προσπαθώ να συνθέσω ένα budget, τρισδιάστατο, ρεαλιστικό, extrapolation, μόνο έτσι θα μπορέσω να ανταπεξέλθω οικονομικά, planning is essential!

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές όμως, λαμβάνω όλα όσα μου λέτε υπόψη, είναι πολύτιμη η άποψη σας!

Invitro - με πληγώνεις! Γιατι να αλληλοεκνευριστούμε καλέ??

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Invitro - με πληγώνεις! Γιατι να αλληλοεκνευριστούμε καλέ??

Γιατί εγώ προσπαθώ να βρω τρόπο να φύγω από την Αθήνα για την επαρχία και με εκνευρίζουν αυτοί που προσπαθούν να έρθουν!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση