Jump to content

Πόσο ευαίσθητoς είναι ο σπλήνας;

Recommended Posts

Γεια σας αγαπητοί Ιατροί και φοιτητές Ιατρικής,

έχω μια απορία σχετικά με την ανθρώπινη σπλήνα και είπα να γραφτώ να ακούσω καμιά άποψή σας.

Από ότι έχω καταλάβει από τα λίγα που έψαξα και ξέρω, η σπλήνα είναι από τα όργανα τα οποία δύνανται να τραυματιστούν σε περίπτωση χτυπήματος στην κοιλιακή χώρα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι αν υπάρχει περίπτωση να προκληθεί ρήξη σπλήνας ας πούμε και εσωτερική αιμμοραγία, όχι λόγω χτυπήματος, αλλά λόγω άσκησης. Πχ, υπάρχει περίπτωση λόγω αυτοπίεσης στην κοιλιακή χώρα να υπάρξει πρόβλημα; Υπάρχει περίπτωση κάποιος να πάθει ρήξη σπλήνας από μεγάλη πίεση λόγω κάμψεων ας πούμε; Ίσως είναι ανόητη η ερώτησή μου, αλλά ρωτάω για να μάθω.

Βασικά αθλούμαι γενικά, συνήθως κάνω δέκα χιλιομετράκια την ημέρα με ένα ποδήλατο αγωνιστικό που έχω. Εχθές λοιπόν, βγήκα από το πρωί, νηστικός σχεδόν, μόνο με καφέ και γενικά τον πίεσα κάπως τον εαυτό μου, έκανε και κρύο, έκανα γύρω στα 25 χιλιόμετρα. Και όπως ίσως γνωρίζετε η θέση ενός ποδηλάτη επάνω σε ποδήλατο δρόμου δεν είναι όρθια, είναι ριγμένος προς τα εμπρός, με αποτέλεσμα να υπάρχουν οι ανάλογες πιέσεις. Ένα σίγουρο λάθος μου είναι ότι δεν κάνω πάντα κανονικό ζέσταμα, για δέκα είκοσι λεπτά τουλάχιστον, 'χαλαρά', αλλά τυχαίνει να ενθουσιάζομαι και να ξεκινάω με φούλ δύναμη.... είμαι 27 χρονών. Λοιπόν, μετά που γύρισα σπίτι, αισθάνθηκα ένα πονάκι ψιλοεπίμονο ακριβώς κάτω από το διάφραγμα στα αριστερά. Εκεί αν δεν κάνω λάθος βρίσκονται το στομάχι και η σπλήνα. Έφαγα του σκασμού βέβαια, κρέατα, σαλάτες, τσάγια καφέδες, τσιγάρα κλπ, όπως κάνω κάθε φορά που γυρίζω από άσκηση! Το πονάκι επέμενε, μου πέρασε από το μυαλό και η ύπαρξη εγκλωβισμένων αερίων στο παχύ έντερο, αλλά δεν είχα απελευθέρωση τους, αν υπήρχαν. Τέλος πάντων, ξυπνάω σήμερα χωρίς πόνο και ακολουθεί το πρωί μια ανακουφιστική μπορώ να πω φυσιολογική κένωση του παχέος. Προβλήματα υγείας δεν είχα ποτέ κάτι σοβαρό, μικρός θυμάμαι, στο γυμνάσιο, κάτι φορές που ξαφνικά ξεκινούσα να τρέξω, με πονούσε στο ίδιο σημείο πάλι, ο παιδίατρος είχε πει πως είναι ''ερεθισμένη η σπλήνα μου''. Με την απλή μου λογική, προσπαθόντας να ερμηνεύσω τα πράγματα αυτά, διάβαζα ότι η σπλήνα είναι κάτι σαν αποθήκη αίματος για το σώμα. Επίσης κάποιος έγραφε ειδικά για τους αθλητές που μπορεί να αναφέρουν ''πόνο στη σπλήνα'', πως δεν προέρχερται στην ουσία από εκεί ο πόνος αλλά από κάποιο κοντινό σημείο οργάνων ή ιστών του σώματος. Είναι δηλαδή γεγονός ότι συμβαίνει αυτό σε κάποιους ανθρώπους όταν ασκούνται. Με το ερασιτεχνικό μυαλό μου τώρα και την κοινή μου λογική, μπορεί να συμπεράνω ότι μπορεί να συμβαίνει όταν κάποιος δεν κάνει το προβλεπόμενο και συνιστώμενο ζέσταμα ΠΡΙΝ την φουλ δύναμης περίοδο της άσκησης;;; Ίσως αν η σπλήνα είναι αποθήκη αίματος ας πούμε, και η καρδιά δεν δουλεύει λόγω μη ζεστάματος αρκετά ώστε να αυξήσει την κυκλοφορία στους μύες, τότε πιέζεται η σπλήνα να κάνει κάποια δουλειά σχετικά με αυτά;;; Περιμένω απαντήσεις σχετικά με αυτά, θα χαρώ αν κάποιος σχετικός έχει την όρεξη να σχολιάσει.

Όσον αφορά τώρα την άσκηση, είναι δυνατόν πχ κάποιος χωρίς χτύπημα, μόνος του, να τραυματίσει τη σπλήνα του και να πάθει αιμμοραγία αυτή; Η αιμμοραγία αυτή της σπλήνας, συνοδεύεται πάντοτε με πόνο; Ή μπορεί απλά να περπατάς στο δρόμο και να σωριαστείς νεκρός;! :antegeia:

Αυτό έπαθε ένας 70άρης οικογενειακός φίλος πριν από λίγο καιρό..... τον χτύπησε ταξί τα ξημερώματα, σηκώθηκε πάνω, καλά είμαι λέει και πέθανε μετά από εσωτερική αιμμοραγία. Βασικά το μόνο που έχω ακούσει είναι η κήλη, αλλα και αυτή σε άτομα που σηκώνουν πολύ μεγάλα βάση. Υπάρχει περίπτωση κάποιο άλλο όργανο και ειδικά η σπλήνα όπου (πιστεύω πως) εστιαζόταν ο πόνος μου να πάθει ζημιά, από ας πούμε, μια ξαφνική κίνηση, μια βίαιη αναδίπλωση, ένα ξαφνικό τράνταγμα κατά τη διάρκεια της άσκησης;;; Προσοχή, δε μιλάω για τα σπορ επαφής, όπου έτσι και αλλιώς υπάρχει πάντα τέτοιος κίνδυνος για προφανείς λόγους. Μιλάω για μη επαφή του σώματος με οτιδήποτε άλλο!

Ευχαριστώ και περιμένω απαντήσεις και σχόλια!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τα λίγα που ξέρω:

Ρήξη σπλήνα («ο σπλήνας») γίνεται σπάνια, και αυτό όταν είναι ήδη ερεθισμένος από κάποιο άλλο αίτιο (πχ μια δρεπανοκυτταρική αναιμία ή μια λοιμώδης μονοπυρήνωση).

Αν κάποιος πάθει ρήξη σπλήνα η ζωή του κινδυνεύει άμεσα και προφανώς δεν είναι η περίπτωσή σου. Οπότε μην αγχώνεσαι.

ΥΓ: Γενική αρχή του φόρουμ είναι να ΜΗ δίνει ιατρικές συμβουλές... Βέβαια όταν μιλάμε για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις αλλάζει το πράγμα. :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων ρήξη σπληνός συμβαίνει σε τροχαία ατυχήματα όπου ισχυρές δυνάμεις επενεργούν στην περιοχή. Φυσιολογικά ο σπλήνας βρίσκεται εξολοκλήρου «κρυμμένος» κάτω από τίς πλευρές, επομένως σε έναν υγιή άνθρωπο δεν τίθεται θέμα ρήξης κάτω από φυσιολογικές συνθήκες και δραστηριότητα. Αν όμως για κάποιο λόγο (πχ λοιμωδης μονοπυρήνωση) υπάρχει διόγκωση αυτού και προβάλλει κάτω απο το πλευρικό τόξο, τότε συνιστάται μειωμένη φυσική δραστηριότητα και προσοχή. Επίσης εγκυκλοπαιδικά να σημειώσω ότι στη δρεπανοκυτταρική νόσο ο σπλήνας είναι ρικνός λόγω των εμφράκτων.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων ρήξη σπληνός συμβαίνει σε τροχαία ατυχήματα όπου ισχυρές δυνάμεις επενεργούν στην περιοχή. Φυσιολογικά ο σπλήνας βρίσκεται εξολοκλήρου «κρυμμένος» κάτω από τίς πλευρές, επομένως σε έναν υγιή άνθρωπο δεν τίθεται θέμα ρήξης κάτω από φυσιολογικές συνθήκες και δραστηριότητα. Αν όμως για κάποιο λόγο (πχ λοιμωδης μονοπυρήνωση) υπάρχει διόγκωση αυτού και προβάλλει κάτω απο το πλευρικό τόξο, τότε συνιστάται μειωμένη φυσική δραστηριότητα και προσοχή. Επίσης εγκυκλοπαιδικά να σημειώσω ότι στη δρεπανοκυτταρική νόσο ο σπλήνας είναι ρικνός λόγω των εμφράκτων.

χμ το εψαξα το θεμα ! ο χαρισον δεν βοηθησε παραδόξως ενω ο γουγλησ με τη φρ " spleen rupture"

εδωσε:http://www.mayoclinic.com/health/ruptured-spleen/DS00872/DSECTION=3

οι σχετικοι με φυσικές επιστήμες και επιστημεσ υγείας να δειχνουν καποιο ενδιαφερόν για ιατρικα βιβλια μιας και εχουν μια στοιχειωδη υποδομη!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αγαπητέ Pegasos

1) Διάγνωση εξ αποστάσεως και χωρίς τις ενδεδειγμένες διαδικασίες και χειρισμούς δεν γίνεται. Αλλά και συμβουλές ακόμα, δεν επιτρέπεται να δίνονται (για πολλούς λόγους). Όταν κάποιος έχει ή νομίζει ότι έχει κάποιο πρόβλημα που τον βασανίζει πρέπει να καταφεύγει στο γιατρό του.

Γνώμη μου είναι, ότι και οι εικασίες ακόμη (που τίθενται προς συζήτηση) μπορεί να κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό. Δηλαδή να δημιουργήσουν άγχη και φοβίες, ειδικότερα δε σε εκείνους που δεν έχουν επαφή με την ιατρική (είναι γνωστές οι φοβίες των γιατρών, που θεωρούνται και οι χειρότεροι ασθενείς, ενώ πολύ περισσότερο είναι γνωστό το «σύνδρομο φοιτητών ιατρικής» σύμφωνα με το οποίο ο φοιτητής νομίζει ότι πάσχει από κάποια από τις νόσους που αποτελούν το πρόσφατο γνωστικό του αντικείμενο).

2) Στην ιατρική, όσο και αν εντυπωσιάζουν κάποιον όλα όσα παρουσιάζουν τα ΜΜΕ στην κοινή γνώμη, περισσότερα είναι τα άγνωστα και οι απορίες παρά τα γνωστά και τεκμηριωμένα. Όλοι βιώνουμε μικρο-πονάκια, μικρο-αδιαθεσίες (ιογενούς αιτιολογίας συνήθως), διάφορες ακαθόριστες ενοχλήσεις κλπ. που στην πλειοψηφία τους ούτε να διερευνηθούν μπορούν ούτε να εξηγηθούν επαρκώς.

Δεν εξηγούνται όλα με απλούς λογικούς συνειρμούς και πολύ περισσότερο, τα ήδη γνωστά, δεν είναι εύκολο να μεταδοθούν σε κάποιον που δεν έχει ευρύτερες γνώσεις στο χώρο. Μην το εκλάβεις ως «αλαζονεία για τα μυστικά του επαγγέλματος». Απλά κάποιος που δεν έχει ευρύτερες γνώσεις είναι εύκολο να οδηγηθεί σε λάθος συμπεράσματα, λάθος αντίληψη και στάση ζωής και ενδεχομένως και σε μοιραία λάθη. Εξάλλου, είναι λάθος να πιστεύει κανείς ότι οι γιατροί είναι παντογνώστες ή ότι είναι δυνατόν να γνωρίζουν (και με κάθε λεπτομέρεια κιόλας) κάθε νέα εξέλιξη στο χώρο της ιατρικής και των βιολογικών επιστημών (μεγάλη συζήτηση αυτό).

Επίσης, ακόμα και αν ξέρουμε κάποια πράγματα, δεν είναι πάντα πρακτικά εφικτό (σήμερα τουλάχιστον) να τα προλάβουμε. Για παράδειγμα, οι περισσότεροι έχουμε ακούσει για ξαφνικό θάνατο μαθητή (π.χ. 16 ετών) την ώρα που έπαιζε μπάσκετ. Οι περισσότεροι από αυτούς τους θανάτους οφείλονται σε ρήξη ανευρύσματος κάποιου εγκεφαλικού αγγείου (που υπήρχε εκ γενετής μάλλον). Ενώ ξέρουμε λοιπόν την αιτία και ενώ υπάρχει τεχνογνωσία διάγνωσης (μαγνητική τομογραφία, κλπ) είναι πρακτικά και οικονομικά ανέφικτο να περάσουμε όλο τον πληθυσμό από έλεγχο (ίσως στο μέλλον να είναι εφικτό). Κάθε έλεγχος που γίνεται έχει και κάποια όρια.

3) Σχετικά με τη ρήξη σπληνός, η αλήθεια είναι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις η ρήξη αφορά σε ρήξη της σπληνικής αρτηρίας και όχι του οργάνου.

Αν ήταν τόσο εύκολο να «σπάσει» ένα τόσο προστατευμένο όργανο (όπως και πολλά άλλα όργανα) «λόγω άσκησης» δεν θα υπήρχε αθλητισμός. Πόσες φορές, στο ποδόσφαιρο για παράδειγμα, δεν συγκρούονται βίαια οι παίκτες ή δεν πέφτουν με ορμή στο έδαφος. Κάθε τέτοια πτώση θα μπορούσε θεωρητικά να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις ρήξης. Όμως στην πράξη, πόσες συμβαίνουν τελικά; Θα το είχαμε ακούσει (όχι από Ελληνικά στοιχεία που είναι ανύπαρκτα, αλλά από ξένους που καταγράφουν τα πάντα).

ΑΤ

.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ο ατερποσ έγραψε τα αυτονοητα! που δεν ειναι όμως αυτονοήτα για όλους!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

aterpos,

1) Διάγνωση εξ αποστάσεως και χωρίς τις ενδεδειγμένες διαδικασίες και χειρισμούς δεν γίνεται. Αλλά και συμβουλές ακόμα, δεν επιτρέπεται να δίνονται (για πολλούς λόγους). Όταν κάποιος έχει ή νομίζει ότι έχει κάποιο πρόβλημα που τον βασανίζει πρέπει να καταφεύγει στο γιατρό του.

Προφανώς συμφωνώ. Για αυτό και δεν ζήτησα κάποια συγκεκριμένη συμβουλή. Αν πίστευα πως είχα πραγματικά κάποιο πρόβλημα. θα πήγαινα στο γιατρό μου. Δεν νομίζω όμως ότι η πληροφοριακή συζήτηση γύρω από ένα όργανο θεωρείται 'ζήτηση διάγνωσης'. Έτσι;

Γνώμη μου είναι, ότι και οι εικασίες ακόμη (που τίθενται προς συζήτηση) μπορεί να κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό. Δηλαδή να δημιουργήσουν άγχη και φοβίες, ειδικότερα δε σε εκείνους που δεν έχουν επαφή με την ιατρική (είναι γνωστές οι φοβίες των γιατρών, που θεωρούνται και οι χειρότεροι ασθενείς, ενώ πολύ περισσότερο είναι γνωστό το «σύνδρομο φοιτητών ιατρικής» σύμφωνα με το οποίο ο φοιτητής νομίζει ότι πάσχει από κάποια από τις νόσους που αποτελούν το πρόσφατο γνωστικό του αντικείμενο).

Εδώ διαφωνώ. Περισσότερο κακό να κάνει τι; Η ενημέρωση και η πληροφόρηση γύρω από θέματα υγείας; Δηλαδή στο 5% και πολύ βάζω που μπορεί να προκαλέσει αμφιβολίες και φοβίες η όποια ενημέρωση, θα θυσιάσουμε το 95% που έχει όρεξη να μάθει και που ΣΩΣΤΟ είναι να μαθαίνει πράγματα γύρω από την υγεία;

2) Στην ιατρική, όσο και αν εντυπωσιάζουν κάποιον όλα όσα παρουσιάζουν τα ΜΜΕ στην κοινή γνώμη, περισσότερα είναι τα άγνωστα και οι απορίες παρά τα γνωστά και τεκμηριωμένα. Όλοι βιώνουμε μικρο-πονάκια, μικρο-αδιαθεσίες (ιογενούς αιτιολογίας συνήθως), διάφορες ακαθόριστες ενοχλήσεις κλπ. που στην πλειοψηφία τους ούτε να διερευνηθούν μπορούν ούτε να εξηγηθούν επαρκώς.

Δεν αμφιβάλω.

Δεν εξηγούνται όλα με απλούς λογικούς συνειρμούς και πολύ περισσότερο, τα ήδη γνωστά, δεν είναι εύκολο να μεταδοθούν σε κάποιον που δεν έχει ευρύτερες γνώσεις στο χώρο. Μην το εκλάβεις ως «αλαζονεία για τα μυστικά του επαγγέλματος». Απλά κάποιος που δεν έχει ευρύτερες γνώσεις είναι εύκολο να οδηγηθεί σε λάθος συμπεράσματα, λάθος αντίληψη και στάση ζωής και ενδεχομένως και σε μοιραία λάθη. Εξάλλου, είναι λάθος να πιστεύει κανείς ότι οι γιατροί είναι παντογνώστες ή ότι είναι δυνατόν να γνωρίζουν (και με κάθε λεπτομέρεια κιόλας) κάθε νέα εξέλιξη στο χώρο της ιατρικής και των βιολογικών επιστημών (μεγάλη συζήτηση αυτό).

Δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι οι γιατροί είναι θεοί atrepo. Και δικαιούστε προφανώς να έχετε και μυστικά του επαγγέλματος. Αλλά είναι πάγια άποψή μου, ότι στην Ελλάδα η υγεία είναι παραμελημένη, είτε σωματική, είτε ψυχική, είτε πνευματική. Εναπόκειται στην κρίση του καθενός να διαχειριστεί και να αντιληφθεί με τον σωστό τρόπο τις όποιες γνώσεις, εξειδικευμένες ή γενικές που έχει πάνω σε θέματα υγείας. Μη μου λες όμως ότι δεν αξίζει τον κόπο οι άνθρωποι να μαθαίνουν. Αν θέλεις, να συζητήσουμε για το επίπεδο ΠΑΙΔΕΙΑΣ που μπορεί να προκαλέσει κακές κρίσεις, βάση των όποιων ίσως και ελλειπών γνώσεων. Αλλά ελπίζω να μην διαφαίνεται κάποιο ''συντεχνιακό'' πνεύμα στο μήνυμά σου περί μυστικών του επαγγέλματος, καθώς προσωπικά πιστεύω ότι τουλάχιστον στον τομέα της υγείας και ΕΙΔΙΚΑ στη χώρα μας, η ιατρική και τα παρεμφερή επαγγέλματα πρέπει να μείνουν έξω από τον χορό των συντεχνιών και των συνεπαγόμενών τους. Η υγεία είναι δικαίωμα του καθενός και υποχρέωση των εχόντων γνώση να την προάγουν, έστω και αφιλοκερδώς. Αυτό πιστεύω. Προσωπικά, καθώς ασχολούμαι με τον αθλητισμό, ψάχνω και μαθαίνω κάποια πράγματα. Δεν νομίζω ότι είναι αδόκιμο, κάθε γνώση καλή είναι. Και νομίζω ότι κάθε άνθρωπος θα πρέπει να ξέρει κάποια πράγματα, ακριβώς για να μην έχει αδικαιολόγητες φοβίες ή παρανοήσεις, καθώς ΚΑΘΕ άνθρωπος διαθέτει ένα ανθρώπινο σώμα, το δικό του/της...

Επίσης, ακόμα και αν ξέρουμε κάποια πράγματα, δεν είναι πάντα πρακτικά εφικτό (σήμερα τουλάχιστον) να τα προλάβουμε. Για παράδειγμα, οι περισσότεροι έχουμε ακούσει για ξαφνικό θάνατο μαθητή (π.χ. 16 ετών) την ώρα που έπαιζε μπάσκετ. Οι περισσότεροι από αυτούς τους θανάτους οφείλονται σε ρήξη ανευρύσματος κάποιου εγκεφαλικού αγγείου (που υπήρχε εκ γενετής μάλλον). Ενώ ξέρουμε λοιπόν την αιτία και ενώ υπάρχει τεχνογνωσία διάγνωσης (μαγνητική τομογραφία, κλπ) είναι πρακτικά και οικονομικά ανέφικτο να περάσουμε όλο τον πληθυσμό από έλεγχο (ίσως στο μέλλον να είναι εφικτό). Κάθε έλεγχος που γίνεται έχει και κάποια όρια.

Δε διαφωνώ.

3) Σχετικά με τη ρήξη σπληνός, η αλήθεια είναι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις η ρήξη αφορά σε ρήξη της σπληνικής αρτηρίας και όχι του οργάνου.

Αν ήταν τόσο εύκολο να «σπάσει» ένα τόσο προστατευμένο όργανο (όπως και πολλά άλλα όργανα) «λόγω άσκησης» δεν θα υπήρχε αθλητισμός. Πόσες φορές, στο ποδόσφαιρο για παράδειγμα, δεν συγκρούονται βίαια οι παίκτες ή δεν πέφτουν με ορμή στο έδαφος. Κάθε τέτοια πτώση θα μπορούσε θεωρητικά να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις ρήξης. Όμως στην πράξη, πόσες συμβαίνουν τελικά; Θα το είχαμε ακούσει (όχι από Ελληνικά στοιχεία που είναι ανύπαρκτα, αλλά από ξένους που καταγράφουν τα πάντα).

ΑΤ

.

Πολύ ωραία και ευχαριστώ για την απάντηση. Προσωπικά δεν περίμενα κάτι παραπάνω από τους φίλους που απάντησαν, είμαι ευχαριστημένος.

Δεν κατάλαβα όμως ακριβώς ποια είναι τα ''αυτονόητα'' που αναφέρει και ο Δημήτριος, πως έγραψες. Σε μένα πηγαίνει ή στα άλλα μέλη που απάντησαν; Δεν κατάλαβα ακριβώς.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Βρήκα το παρακάτω πολύ κατατοπιστικό για «αρχάριους» στη διεύθυνση:

http://www.drpaul.com/library/SPLEEN.html

Just like lymph nodes, the spleen will grow in size in the face of an infection. Infectious mononucleosis (mono), a viral illness commonly seen in teenagers, is one of the most common causes of spleen enlargement. The spleen enlarges as if engulfs or literally "eats up" invading germs and other particles. Other conditions that cause an enlarged spleen include and red blood cell diseases such as Sickle Cell Anemia and Thalassemia and more rarely, lymphoma (cancer of the lymphatic system). In the case of blood diseases, the red cells are abnormal and die off quicker and in a larger quantities than normal. The spleen cleans up this so called "cell debris". In such cases of excessive amounts of debris the spleen works overtime and becomes enlarged. The same situation can occur in infections of red blood cells such as Malaria. In this case, the malaria parasite enters into the red blood cells and causes them to break up. Still in other cases, for reasons we do not understand, the spleen works harder than it should, collecting normal cells. An example is ITP (Idiopathic Thrombocytopenic Purpura. In ITP the platelets, cells which help clot our blood, get sequestered or collected by the spleen. The result is that the number of platelets decreases to often dangerously low numbers resulting in easy bleeding.

Now to your question about spleen injuries; Because of its location, the spleen is prone to getting injured. The most common cause of injury are car accidents. The spleen can either be injured directly by the impact or by a fractured rib on the left side. Less commonly, in contact sports such as ice hockey, during a body check or slamming into the boards, the spleen can also be injured. The impact of the injury can actually cause the spleen to rupture, resulting in massive amounts of bleeding into the abdominal area. This situation is potentially life threatening and is considered a medical emergency. The only treatment, is to remove the spleen and repair any other damage surgically.

Τροποποιήθηκε από mixmavros
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

@ Pegasus

Νομίζω ότι η απάντηση που σου έδωσα ήταν σαφής και περιεκτική τόσο ως προς το κύριο ερώτημα που έθεσες για τη ρήξη του σπλήνα όσο και για τους υπόλοιπους σχετικούς συνειρμούς.

Επειδή από την απάντησή σου νομίζω ότι παρερμηνεύεις κάποια πράγματα, και κυρίως σε αυτά που αναφέρεις περί συντεχνίας και για τα μυστικά του επαγγέλματος (παρόλο που το τόνισα «να μην εκλάβεις την απάντησή μου ως αλαζονεία για τα μυστικά του επαγγέλματος»), γι’ αυτό και σου απαντάω και πάλι προτρέποντάς σε όμως να ξαναδιαβάσεις το θέμα έτσι όπως το έχεις θέσει.

Διαβάζοντας κανείς το 1ο post σου, συμπεραίνει

α) ότι έχεις ένα βασικό ερώτημα: «αν μπορεί να γίνει ρήξη σπληνός λόγω άσκησης»

β) ότι θέτεις αυτό το ερώτημα εξ αιτίας ενός εντοπισμένου ενοχλήματος στο αριστερό υποχόνδριο που σου παρουσιάστηκε μετά από άσκηση 25 χιλιομέτρων με αγωνιστικό ποδήλατο

γ) ότι ανακαλείς από τη μνήμη σου διάφορα γεγονότα που κατά τη γνώμη σου μπορεί να είναι σχετικά και που ενδεχομένως να οδηγήσουν στην εξήγηση του ενοχλήματος (εν συντομία δηλαδή, ότι είσαι αθλητής αγωνιστικού ποδηλάτου κάνοντας καθημερινά δέκα χιλιομετράκια χωρίς προθέρμανση, και μετά την άσκηση επιδίδεσαι σε άμετρη κατανάλωση διαφόρων ειδών τροφής, ποτών και καπνού)

δ) ότι επιχειρείς να εξηγήσεις και να εξακριβώσεις την πιθανή αιτία της ενόχλησής σου στο υποχόνδριο παραθέτοντας συνειρμούς με βάση τις γνώσεις που απέκτησες διαβάζοντας (από άγνωστες πηγές) θέματα για τον ανθρώπινο οργανισμό (εν συντομία δηλαδή, επειδή δεν έκανες προθέρμανση –άρα το κυκλοφορικό σου ήταν ανέτοιμο σύμφωνα με την αντίληψη που έχεις- και επειδή η καρδιά έπρεπε να στείλει περισσότερο αίμα στους μύες, εικάζεις ότι κάποιο πρόβλημα παρουσιάστηκε στον σπλήνα που αποτελεί την «αποθήκη» αίματος –σύμφωνα με τη λογική των συγκοινωνούντων δοχείων).

ε) ότι στη συνέχεια επαναφέρεις το βασικό ερώτημα με άλλες διατυπώσεις (αιφνίδια αιμορραγία σπληνός από αυτοτραυματισμό, απότομες κινήσεις κλπ.) παραθέτοντας και ιστορικό ηλικιωμένου ατόμου το οποίο όμως είχε όλες τις προϋποθέσεις για εσωτερική αιμορραγία από ρήξη της σπληνικής αρτηρίας (αυτοκινητιστικό δυστύχημα) και αναζητείς κάποια συσχέτιση για την ενόχλησή σου στο αρ. υποχόνδριο. Επιπλέον, παραθέτεις την περίπτωση κήλης (εννοώντας προφανώς ότι υποπτεύεσαι και την κήλη για την περίπτωση του πόνου στην περιοχή του σπληνός - παρότι η κήλη που εννοείς εντοπίζεται στην βουβωνική χώρα) ως διαφορική διάγνωση.

(Α) Από την προηγούμενη απάντησή μου είναι σαφές ότι για το βασικό σου ερώτημα απάντηση πήρες.

(Β) Για όλα όσα επιπλέον παραθέτεις είναι σαφές ότι δεν ζητάς πληροφόρηση αλλά ερμηνεία-εξήγηση ενώ ζητάς και γνώμη για τις εικασίες που κάνεις σχετικά με το ενόχλημα που αισθάνθηκες στο αριστερό υποχόνδριο.

Άλλο να ζητάς πληροφόρηση και άλλο να ζητάς ερμηνεία-εξήγηση. Δηλαδή, άλλο να ζητάς πληροφόρηση για το σε ποιες περιπτώσεις συμβαίνει ρήξη ή αιμορραγία σπληνός και άλλο να ρωτάς αν κάτω από τις συνθήκες του ιστορικού σου και της ενόχλησης που περιγράφεις είναι δυνατόν να συμβεί ρήξη.

Και πάλι όμως απάντηση πήρες και την επαναδιατυπώνω παρακάτω επαναλαμβάνοντας προηγουμένως ότι «δεν εξηγούνται όλα με απλούς λογικούς συνειρμούς και πολύ περισσότερο, τα ήδη γνωστά, δεν είναι εύκολο να μεταδοθούν σε κάποιον που δεν έχει ευρύτερες γνώσεις στο χώρο». Το λέω αυτό καλοπροαίρετα διότι πρέπει να καταλάβεις ότι δεν είναι δυνατόν πράγματα που έχουν χρειαστεί χιλιάδες ώρες για να αφομοιωθούν να σου μεταβιβαστούν έτσι απλά με μερικές απαντήσεις σε ένα forum. Χρειάζεται χρόνος που ούτε εσύ στη δουλειά σου θα μπορούσες να διαθέσεις και μάλιστα σε κάποιον που ούτε κάν μαθητευόμενος είναι.

Εν κατακλείδι, οι συνειρμοί που παραθέτεις είναι μεν λογικοί, με βάση τις γνώσεις που λές ότι έχεις, αλλά είναι απλοϊκοί για να εξηγήσουν το γιατί πόνεσες. Εξάλλου, όπως σου απάντησα, υπάρχουν και πολλά θολά σημεία πού ούτε η επιστήμη τα ξέρει. Επιπλέον, σχετικά με τους συνειρμούς που παραθέτεις, επειδή είσαι και αθλητής, θα περίμενε κανείς να γνωρίζεις ότι η προθέρμανση έχει ως κύριο στόχο να προστατέψει το μυϊκό σου σύστημα από θλάσεις και τραυματισμούς παρά να προσαρμόσει το κυκλοφορικό σου σύστημα σε μια κατάσταση έντασης (διότι ούτως ή άλλως το κυκλοφορικό «οφείλει» να είναι πάντα σε εγρήγορση και να προσαρμόζεται αμέσως σε κάθε νέα κατάσταση όσο απότομη και αν είναι αυτή).

Επαναδιατύπωση της απάντησης: Η ρήξη σπληνός σε (φαινομενικά) υγιές άτομο εξ αιτίας απλής σωματικής άσκησης είναι απίθανη και δεν έχω ακούσει να έχει αναφερθεί ποτέ και πουθενά.

Προσθέτω μόνο ότι ο πόνος του σπληνός (και πολλών άλλων οργάνων) αποδίδεται στη διάταση της κάψας ή των ενδιάμεσων χωρισμάτων του οργάνου (εν συντομία και ως γνωστόν σε όσους έχουν εκπαιδευτεί στο αντικείμενο, η κάψα και τα ενδιάμεσα χωρίσματα αποτελούνται από συνδετικό ιστό ο οποίος μεταξύ άλλων φέρει και τα νευρικά πλέγματα και τις νευρικές απολήξεις από τις οποίες φεύγουν προς τον εγκέφαλο όλα τα μηνύματα για όποιες αλλαγές συμβαίνουν τοπικά – έτσι, το οποιοδήποτε τοπικό οίδημα ή αλλιώς πρήξιμο συμβαίνει ξαφνικά, έχει σαν αποτέλεσμα τη διάταση των ενδιάμεσων χωρισμάτων ή της κάψας, την ενημέρωση του εγκεφάλου ότι στην περιοχή υπάρχει άμεσο πρόβλημα και τελικά την αίσθηση του πόνου – διευκρίνιση: μιλάμε για μια ξαφνική διάταση και όχι για μια πολύ αργή διάταση όπως συμβαίνει π.χ. σε περίπτωση όγκου κατά την οποία ο συνδετικός ιστός προσαρμόζεται στη βραδεία εξέλιξη και δεν υπάρχει πόνος στα αρχικά στάδια).

Με τα ανωτέρω, «που αφιλοκερδώς» όπως λές «οφείλω να σου παρέχω», νομίζω ότι σου έδωσα αρκετή πληροφόρηση (εκτός αν νομίζεις ότι πληροφόρηση σημαίνει να σου λύσει κάποιος κάθε πιθανή απορία).

.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

μπορεί κάποιος να διορθώσει αυτό το "η σπλήνα" στον τίτλο, γιατί κάθε φορά το βλέπω και παθαίνω πολιτισμικό σοκ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Άσχετα με το θέμα, αυτό το φαινόμενο θα είναι όλο και πιο συχνό. Πλέον οι ασθενείς έρχονται ενημερωμένοι, κυρίως από ίντερνετ, και έχουν διαμορφώσει άποψη για την κατάσταση της υγείας τους εκ των προτέρων και μπορεί και να φέρνουν και αντιρρήσεις στο θεράποντά τους. Αν ο γιατρός τους εξηγεί ότι η ημιμάθεια είναι κακή, γίνονται επιθετικοί, πιστεύουν ότι ο γιατρός κάτι τους κρύβει, θέλει να τους τα πάρει κλπ. Όπως με τα αυτοκίνητα και τις επισκευές τους. Έρχονται δύσκολοι, και ενοχλητικοί, καιροί...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Βασικά αυτό που λέει ο aterpos είναι.Ο σπλήνας δεν είναι δυνατό να τραυματισθεί εκ της ασκήσεως.Σε αυτοκινητιστικό είναι το όργανο που τραυματίζεται συχνότερα και όντως η διάγνωση μπορεί να αργήσει με τον ασθενή να πέφτει σε ολιγαιμικό σοκ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

@ ioannina

Δεν είναι άσχετο με το θέμα αυτό που θίγεις.

Το ανησυχητικό είναι ότι υπάρχει βομβαρδισμός πληροφοριών για την υγεία από πολλές πηγές οι οποίες στην Ελλάδα δεν ελέγχονται από κανέναν. Δεν είναι βέβαια εφικτό να ελεγχθούν απολύτως αλλά σε πολλές χώρες υπάρχουν κανόνες που κατά κάποιο τρόπο τηρούνται (όχι ότι και εκεί δεν υπάρχουν ανάλογα φαινόμενα).

Δεν διαφωνώ με το δικαίωμα του πολίτη να ενημερώνεται, όπως αναφέρει και ο pegasus παραπάνω, αλλά με το πρόσχημα της πληροφόρησης και του ότι ο πολίτης πρέπει να είναι "πλήρως" ενημερωμένος, διαμορφώνεται ένα επιστημονικο-φανές "αλαλούμ" το οποίο δεν γίνεται αντιληπτό.

Η υγεία, ο θάνατος, ο καρκίνος κλπ. είναι θέματα που "πουλάνε" πολύ με αποτέλεσμα να ζούμε σε μια κοινωνία που έχει αναγάγει τον εκφοβισμό σε επιστήμη (η κοινωνία του φόβου βλ. και ΥΓ). Σε αυτό, εκτός από τα ΜΜΕ που έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο, συμμετέχουμε τόσο εμείς οι γιατροί όσο και όσοι ασχολούνται με τα παραϊατρικά επαγγέλματα.

Τα γράφω αυτά με αφορμή τη σημερινή εκπομπή της ΝΕΤ "Πρώτη Γραμμή", με καλεσμένο τον υπουργό Υγείας & ΚΑ, όπου τέθηκε το θέμα της κυστικής ίνωσης. Ο υπότιτλος της εκπομπής ήταν ο εξής:

"ΚΥΣΤΙΚΗ ΙΝΩΣΗ: 500.000 ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΣΧΟΥΝ ΑΠ' ΤΗ ΣΠΑΝΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ"

Με άλλα λόγια δηλαδή, η τηλεόραση πληροφορεί τους θεατές ότι το 4,5% του Ελληνικού πληθυσμού (!) πάσχει από μια σπάνια ασθένεια που λέγεται κυστική ίνωση (διαθέτω και φωτογραφίες τις οποίες όμως δεν γνωρίζω πώς θα μπορούσα να ανεβάσω εδώ).

Είναι αυτό πληροφόρηση ή παραπληροφόρηση που δημιουργεί δυσάρεστες εντυπώσεις στους πολίτες; Μπορεί να δημιουργήσει πανικό σε αδαείς να πάνε να εξεταστούνε αμέσως ή όχι ; (Δεν μπορώ να δεχθώ ότι έγινε λάθος διότι η εμφάνιση της πάσχουσας ήταν προγραμματισμένη-άρα έπρεπε να υπάρχει πλήρης ενημέρωση των δημοσιογράφων)

Σε άλλη χθεσινή ραδιοφωνική εκπομπή που επίσης αναφέρθηκε η κυστική ίνωση, άκουσα το δημοσιογράφο να λέει περί ιού. Προφανώς παρερμήνευσε κάποια φράση που διάβασε ή άκουσε περί φορέων γονιδίου και την εξέλαβε ως "φορείς ιού" που προκαλεί τη νόσο. Τι να καταλάβει ο πολίτης που ζητάει ενημέρωση από αυτές τις ανοησίες;

Αυτά τα τραγελαφικά, που τόσο "γέλιο" μπορεί να μας προκαλέσουν, είναι για κλάμματα.

Δεν θα σχολιάσω περισσότερο αλλά γνώμη μου είναι ότι με αυτά τα τόσο σοβαρά θέματα πληροφόρησης-παραπληροφόρησης θα έπρεπε να ασχολούνται τα συλλογικά μας όργανα.

Μήπως σε αυτό το forum θα πρέπει να ανοίξει ένα topic για να καταγράφονται όσα περιστατικά πέφτουν στην αντίληψή μας και έχουν σχέση με την παραπληροφόρηση ή με τα λάθη των ΜΜΕ; Μήπως συλλέγοντας υλικό, όχι για να κατηγορήσουμε αλλά για να υποδείξουμε τα σφάλματα, δώσουμε έτσι μια ώθηση για μια ευρύτερη συζήτηση που θα οδηγήσει σε κάποιες λύσεις;

ΥΓ

Δείτε και τις απόψεις του Frank Furedi για την "τυρανία των ειδικών" - "A tyrany of experts" ο οποίος έχει διατυπώσει ενδιαφέρουσες απόψεις για την τρομοκρατία (βλ. και βιβλίο "Πρόσκληση στον τρόμο - Invitation to terror")

.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Άσχετα με το θέμα, αυτό το φαινόμενο θα είναι όλο και πιο συχνό. Πλέον οι ασθενείς έρχονται ενημερωμένοι, κυρίως από ίντερνετ, και έχουν διαμορφώσει άποψη για την κατάσταση της υγείας τους εκ των προτέρων και μπορεί και να φέρνουν και αντιρρήσεις στο θεράποντά τους. Αν ο γιατρός τους εξηγεί ότι η ημιμάθεια είναι κακή, γίνονται επιθετικοί, πιστεύουν ότι ο γιατρός κάτι τους κρύβει, θέλει να τους τα πάρει κλπ. Όπως με τα αυτοκίνητα και τις επισκευές τους. Έρχονται δύσκολοι, και ενοχλητικοί, καιροί...

θα τούς πολεμήσετε κι εσείς με τα ιδια οπλα! για ιντερνετ σας λενε?στο ιντερνέτ θα τούς παραπεμπετε!

είναι απλο!

σασ λεν πχ οτι στο ταδε σαιτ γραφει πωσ το ταδε΅φαρμακο ειναι θαματουργο ! (λεμε τωρα!)

εσείς θα τούς λετε

το σιαιτ του εοφ το εχετε επισκεφθει?

_μμ απεξω τοχω μαθει! (λεμε τώρα!)

_ναι αλλα την φαρμακολογια του κατσουνγκ την έχεις διαβασει?

_φυσικα!

_εχεισ ομωσ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟΥ ΕΤΟΥΣ?

_ξερετε να σα πω μμ

_ μουξι και ξερο σου!! (λέμε τώρα!)

Τροποποιήθηκε από demetrius
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
3) Σχετικά με τη ρήξη σπληνός, η αλήθεια είναι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις η ρήξη αφορά σε ρήξη της σπληνικής αρτηρίας και όχι του οργάνου.ΑΤ.
Άμα δεν ξέρετε μη μιλάτε καλύτερα, δεν ξέρετε ποιός μπορεί να διαβάζει, τι προβλήματα υγείας έχει κι αν οι χαζομάρες που λέτε μπορούν να τα επιδεινώσουν. Ποιός θα μου την πληρώσει τώρα εμένα την αποκατάσταση της βουβωνοκήλης που παθα από τα γέλια;
θα τούς πολεμήσετε κι εσείς με τα ιδια οπλα! για ιντερνετ σας λενε?στο ιντερνέτ θα τούς παραπεμπετε!είναι απλο!
Υπάρχει κάι ακόμα πιό απλό, να στε ενημερωμένοι για όλες τις εξελίξεις ή να παραπέμπετε στους ειδικούς. Δυστυχώς σε πολλά κάνουμε το λάθος να μένουμε σε γνώσεις που αποκτήσαμε στη σχολή, χωρίς να ξέρουμε αν άλλαξαν ή εξελίχθηκαν. Ένας ασθενής που ψάχνει στο ίντερνετ βλέπει τις νεότερες απόψεις και κρατά συνήθως αυτές που τον βολεύουν. Η σωστή ενημέρωση και γνώση όλων των πλευρών ενόε θέματος μπορεί να αποτρέψει το δυσάρεστο αίσθημα του γιατρού που δέχεται διάλεξη από ασθενή
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
θα τούς πολεμήσετε κι εσείς με τα ιδια οπλα! για ιντερνετ σας λενε?στο ιντερνέτ θα τούς παραπεμπετε!

είναι απλο!

σασ λεν πχ οτι στο ταδε σαιτ γραφει πωσ το ταδε΅φαρμακο ειναι θαματουργο ! (λεμε τωρα!)

εσείς θα τούς λετε

το σιαιτ του εοφ το εχετε επισκεφθει?

_μμ απεξω τοχω μαθει! (λεμε τώρα!)

_ναι αλλα την φαρμακολογια του κατσουνγκ την έχεις διαβασει?

_φυσικα!

_εχεισ ομωσ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟΥ ΕΤΟΥΣ?

_ξερετε να σα πω μμ

_ μουξι και ξερο σου!! (λέμε τώρα!)

:P

μου θυμιζεις ενα γιατρο-επιστημονικο συνεργατη που μας ελεγε στη σχολη πως η λεξη που ταιριαζει παντα και σε ολα οταν δεν μπορουμε να δωσουμε σαφη και αμεση απαντηση στον ασθενη ειναι "εξαρταται"

B)

Τροποποιήθηκε από Λίνα
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Άμα δεν ξέρετε μη μιλάτε καλύτερα, δεν ξέρετε ποιός μπορεί να διαβάζει, τι προβλήματα υγείας έχει κι αν οι χαζομάρες που λέτε μπορούν να τα επιδεινώσουν. Ποιός θα μου την πληρώσει τώρα εμένα την αποκατάσταση της βουβωνοκήλης που παθα από τα γέλια;

θα ήθελα την άδεια να το χρησιμοποιώ αυτό OΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ EΓΡΑΨΕΣ drkourk! pls may I?

emrockon

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

@drkourk

Mea culpa το ότι δεν διευκρίνισα ότι αναφέρομαι στα ατυχήματα/δυστυχήματα (όπως αυτό που ανέφερε ο Pegasus για τον ηλικιωμένο) κατά τα οποία ο θάνατος επισυμβαίνει αργότερα και αφού το θύμα έχει σηκωθεί και δεν έχει πάει στο νοσοκομείο. Δεν εννοούσα λοιπόν την πολτοποίηση-σύνθλιψη του σπληνός που επίσης μπορεί να συμβεί σε σοβαρότερα κυρίως δυστυχήματα.

Έτυχε να χάσω φίλο από ρήξη της σπληνικής αρτηρίας μετά από αυτοκινητιστικό και η μαρτυρία που έχω είναι του ιατροδικαστή που έκανε την νεκροψία. Είχε την άποψη ότι σε ανάλογες περιπτώσεις τραυματισμού που είχε ξαναδεί, οι αιμορραγίες από αναστομωτικούς κλάδους της σπληνικής ήταν συχνές (το περιέγραψε δε σαν «ξερίζωμα» που μπορεί να οφείλεται ίσως και στη σχετικά μεγάλη πορεία της σπληνικής και στις δυνάμεις που επενεργούν – εξάλλου και η Ιατροδικαστική αναφέρει περιπτώσεις «ξεριζώματος» οργάνων και την μετακίνησή τους εκτός θέσης σε αυτοκινητιστικά δυστυχήματα).

Αν νομίζεις ότι έκανα λάθος (ουδείς αλάνθαστος) και έχεις κάποια άλλη άποψη μπορείς να τη γράψεις με τη δέουσα σοβαρότητα. Τα αλαζονικά σχόλια δεν ωφελούν αλλά ούτε και αναδεικνύουν γνώσεις.

.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

αντιλαμβανομαι οτι η ιατρικη θελει κυνηγι οσον αφορα τισ νέες εξελιξεισ και δη παρακολουθηση του διαδικτυου (τα ψηφαικα βιβλια εε??)και μου δύνεται τωρα η ευκαιρια να πω το εξής "ωμο"καλός γιατρός ειναι αυτός που φροντίζει τον πελάτη οπωσ τούς δικούς του άνθρωπους (και μιλαμε για φυσιολογικούς ανθρωπο ετσι?μη πιασουμε κανα σαδιστη που δερνει τα παιδια του πχ)εχει πχ η μανα σου οστεοπωρωση και εισαι γιατρός!δεν νομιζω πως δεν θα της προτείνεις να κανει βιοχημικη εξεταση! για το ασβεστιο ορου εστω!και αν εχει ο πατέρας σου γαστριτιδα θα ψάξεις να μάθεις και την εσομεπραζολη κια δεν θα μείνεις στην ομεπραζολη!τα λεω καλα?μιλω φυσικα για γιατρούς τηα αντιστοίχησ ειδικότητος

Δυστυχώς σε πολλά κάνουμε το λάθος να μένουμε σε γνώσεις που αποκτήσαμε στη σχολή, χωρίς να ξέρουμε αν άλλαξαν ή εξελίχθηκαν. Ένας ασθενής που ψάχνει στο ίντερνετ βλέπει τις νεότερες απόψεις και κρατά συνήθως αυτές που τον βολεύουν. Η σωστή ενημέρωση και γνώση όλων των πλευρών ενόε θέματος μπορεί να αποτρέψει το δυσάρεστο αίσθημα του γιατρού που δέχεται διάλεξη από ασθενή
εσείς οι νεοι μπορειτε να το παλεψετε!αν σκεφθουμε όμως εναν γιατρο παλαιμαχο που δεν εχεια σχοληθει με διαδικτυο και του πετάξει ενα ασθένησ πχ δυο τρεις εγκυρα σαιτ σε μια συζητηση ίσως να αισθανθεί καπωα σχημαεκτός και αν αγοράζει συνεχώς τα τελευταια βιβλια της ειδικότητοςπραγμα πολυεξοδοεννοείται οτι και τα συνεδρια που ειναι η πρωτη γραμμης της ενημέρωσης βοηθάν πολυ
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
@drkourk

Mea culpa το ότι δεν διευκρίνισα ότι αναφέρομαι στα ατυχήματα/δυστυχήματα (όπως αυτό που ανέφερε ο Pegasus για τον ηλικιωμένο) κατά τα οποία ο θάνατος επισυμβαίνει αργότερα και αφού το θύμα έχει σηκωθεί και δεν έχει πάει στο νοσοκομείο. Δεν εννοούσα λοιπόν την πολτοποίηση-σύνθλιψη του σπληνός που επίσης μπορεί να συμβεί σε σοβαρότερα κυρίως δυστυχήματα.

Έτυχε να χάσω φίλο από ρήξη της σπληνικής αρτηρίας μετά από αυτοκινητιστικό και η μαρτυρία που έχω είναι του ιατροδικαστή που έκανε την νεκροψία. Είχε την άποψη ότι σε ανάλογες περιπτώσεις τραυματισμού που είχε ξαναδεί, οι αιμορραγίες από αναστομωτικούς κλάδους της σπληνικής ήταν συχνές (το περιέγραψε δε σαν «ξερίζωμα» που μπορεί να οφείλεται ίσως και στη σχετικά μεγάλη πορεία της σπληνικής και στις δυνάμεις που επενεργούν – εξάλλου και η Ιατροδικαστική αναφέρει περιπτώσεις «ξεριζώματος» οργάνων και την μετακίνησή τους εκτός θέσης σε αυτοκινητιστικά δυστυχήματα).

Αν νομίζεις ότι έκανα λάθος (ουδείς αλάνθαστος) και έχεις κάποια άλλη άποψη μπορείς να τη γράψεις με τη δέουσα σοβαρότητα. Τα αλαζονικά σχόλια δεν ωφελούν αλλά ούτε και αναδεικνύουν γνώσεις.

.

Επειδή κι εγώ σε τραυματική ρήξη σπληνός αναφέρομαι επέτρεψέ μου να προσθέσω τα εξής:

Η ρήξη σπληνός είναι η 2η πιό συχνή τραυματική ρήξη παρεγχυματικού ενδοκοιλιακού οργάνου μετά τη ρήξη ήπατος. Επειδή είναι καλά προφυλαγμένο κάτω από τηις πλευρές (9η ως 11η) ρήξη σπληνός δε συμβαίνει συχνά μετά από κακώσεις κοιλιάς, η πιθανότητα όμως αυξάνεται κατακόρυφα όταν συνυπάρχουν κακώσεις-κατάγματα των αριστερών κατώτερων πλευρών. Τα συχνότερα ευρήματα σε ρήξη σπληνός είναι το υποκάψιο αιμάτωμα και το θλαστικό τραύμα, που γενικά σύμφωνα με τα διεθνή guidelines και τις αρχές του ATLS πρέπει να αντιμετωπίζονται συντηρητικά εφόσον δεν υπάρχει αιμοδυναμική αστάθεια ή άλλη ένδειξη για λαπαροτομή (π.χ. ρήξη κολιλου σπλάχνου). Είναι λογικό ο ιατροδικαστής να βλέπει πιό συχνά συντριπτικές παρεγχυματικές ρήξεις ή αγγειακές κακώσεις (avulsion injuries, η περιγραφή σαν ξερίζωμα ήταν πολύ σωστή) γιατί αυτές είναι πιό συχνά θανατηφόρες και άρα καταλήγουν στον ιατροδικαστή. Στην πραγματικότητα λιγότερο σοβαρές κακώσεις είναι πολύ πιο συχνές και μάλιστα στην Ελλάδα χειρουργούνται ακόμα κι αυτές που θα μπορούσαν ν αντιμετωπισθούν συντηρητικά. Όσο για τον ηλικιωμένο που σηκώθηκε, πήγε σπίτι του, κοιμήθηκε και δεν ξύπνησε, αν είχε κάκωση του αγγειακού μίσχου του σπληνός δε θα χε φτάσει σπίτι του, προφανώς είχε μια μικρή αιμορραγία που συνεχίστηκε για ώρες. Οι ηλικιωμένοι και τα παιδιά χρειάζονται προσοχή στο τραύμα, η δεύτερη κατηγορία γιατί λόγω ελαστικότητας των οστών μπορεί να έχουν μεγάλες εσωτερικές κακώσεις χωρίς αντίστοιχα εξωτερικά ευρήματα και λόγω μεγαλύτερης μεταφοράς ενέργειας/μονάδα επιφανείας, και η πρώτη λόγω ανελαστικότητας των ιστών μπορεί να υποστούν μεγαλύτερες κακώσεις σε σχέση μ έναν υγιή ενήλικα από έναν αντίστοιχης βαρύτητας τραυματισμό, ενώ λόγω άλλων παθήσεων, φαρμάκων μειωμένων εφεδρειών κτλ. μπορεί να μπουν σε shock πιό εύκολα.

Αυτά είναι τα λίγα ου μπορώ να θυμηθώ αυτή τη στιγμή. Για περισσότερα σας παραπέμπω σε βιβλία χειρουργικής και το εγχειρίδιο του ATLS.

Καταλαβαίνεις τώρα την ειρωνία μου;

Τροποποιήθηκε από drkourk
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 2 weeks later...

Atropos, σε ευχαριστώ ξανά για τις πληροφορίες σου και τα σχόλιά σου, που μου δίνεις αφιλοκερδώς στο θέμα αυτό. Το εκτιμώ. Προσωπικά συμφωνώ μαζί σου για τα όσα αναφέρεις περί παραπληροφόρησης και το κυριότερο εκφοβισμού των μαζών από τα ΜΜΕ. Είναι όπως με τον καιρό. Πέφτει ή ανεβαίνει 5 βαθμούς η θερμοκρασία για την αυριανή μέρα και ο τρόπος που το παρουσιάζουν οι κρεάτινες μαριονέτες των δελτίων είναι σαν να έφτασε το τέλος του κόσμου. Πιστεύω ότι όντως είναι χρήσιμες οι εκπομπές υγείας για ποικίλα θέματα, αλλά θα πρέπει να γίνονται σε συνδυασμό με τη γνώμη κάποιου γιατρού που να εκπροσωπεί αν είναι δυνατόν κάποιον επίσημο φορέα της χώρας. Αλλά αν δεν κάνω λάθος κάθε φορά είναι καλεσμένοι όχι μόνο ένας αλλά πολλοί γιατροί σε τέτοιες εκπομπές. Ωπότε ποιος φταίει ακριβώς; Μήπως και εσείς δεν παρεμβαίνετε αρκετά, δεν ασχολείστε με τη δημόσια υγεία όσο θα έπρεπε;

Για παράδειγμα, εγώ σαν νέος σχετικά άνθρωπος, δε θυμάμαι να είδα ποτέ έναν φορέα ιατρικό, να φτιάξει μια διαφήμιση στην τηλεόραση και να λέει: ρε παιδιά προσέχετε πως οδηγάτε, έχουμε γεμίσει σακάτηδες, έχει κομματιαστεί μια ολόκληρη ΠΟΛΗ στους δρόμους τις τελευταίες δεκαετίες. Τι να σκεφτώ; Πως θα χάσετε τους πελάτες σας αν κάνατε κάτι τέτοιο; Ή πως ενδιαφέρεστε πιο πολύ για την γενική υγεία ή για την θεραπεία κάποιου πράγματος μετά το δυσάρεστο για τον ασθενή συμβάν;

Δεν μπορώ να μην σταθώ όμως και στο κακεντρεχές κατ εμέ μήνυμα του ioannina παρόλο που αναφέρει ότι 'δήθεν' το γράφει άσχετα με το θέμα αυτό....

Δηλαδή δεν ισχύει το ότι κάποιοι γιατροί μπορεί να κοιτάνε να βγάλουνε χρήματα, όχι γιατί είναι συμφεροντολόγοι, αλλά απλά διότι πρέπει να ζήσουν;! Που είναι το κακό στο να πληροφορείται ο κόσμος από το ίντερνετ; Δηλαδή τι πρέπει να γίνεται να σκάει το 60άρι στην επίσκεψη για να μάθει 1-2 βασικά πράγματα; Θα μου πεις, ναι, μπορεί αυτό να πιστεύεις εσύ, και ποιος είμαι εγώ που θα σου κόψω το ψωμί; Μιλώντας για τον εαυτό μου πάντως, πιστεύω ότι και η εναλλακτική ιατρική μπορεί να βοηθήσει και γενικά πιστεύω όπως έχω ξαναπεί πως η υγεία είναι αγαθό κοινό και πολύπλευρο και μια σωστή και ανθρωπιστική πολιτεία θα έπρεπε να πληρώνει τους ανθρώπους για να ΣΠΟΥΔΑΣΟΥΝ να γίνουν γιατροί, και φυσικά να τους έχει σαν κόρη οφθαλμού, που λέει ο λόγος, μετά. Δηλαδή ρε τσάκαλοι, δεν ισχύει το ότι σε παλιότερες εποχές κάποιες εγχειρίσεις πχ ήτανε πολύ πιο ''βάρβαρες'' ως μέθοδος, ενώ με τον καιρό γίνανε πιο ανώδυνες, πιο λίγο παρεμβατικές, πιο λίγο πετσόκομα τέλος πάντων; Τις προάλλες διάβαζα για ένα τέτοιο φαινόμενο, δεν θυμάμαι τώρα για ποιο σημείο του σώματος και μορφή προβλήματος μιλούσε ακριβώς.... Άρα αυτό μου λέει εμένα, ότι η ιατρική είναι μια επιστήμη όπως όλες η οποία εξελίσεται και ας ελπίσουμε ότι καλυτερεύει. Άρα το αλάθητο δεν το έχει ούτε καν ο πάπας, πόσο μάλλον ένας επιστήμονας. Και την δυνατότητα να γίνει επιστήμονας σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό την έχει κάθε άνθρωπος που διαθέτει εγκέφαλο, πιστεύω. Και πιστεύω πως η υγεία πρέπει να πηγαίνει χέρι χέρι, ίσως κ με τον Καρατζαφέρη, αλλά κυρίως με την γνώση και φρόνηση της πλειοψηφίας των ανθρώπων.

Το 'δυσάρεστο αίσθημα του γιατρού που δέχεται διάλεξη από ασθενή' όπως αναφέρθηκε από κάποιον, θα έπρεπε να είναι το ευχάριστο και αλληλέγγυο αίσθημα δύο ανθρώπων που δεν έχουνε κάτι να χωρίσουν, αλλά που ο ένας υπηρετεί τον άλλον και ενδιαφέρεται έστω και ακαδημαϊκά για τις έστω μη απόλυτα επιστημονικές απόψεις του, και ο άλλος αγωνιόντας μεν για την υγεία του σέβεται και εκτιμά τον πρώτον, αφού φυσικά τον πληρώνει επίσης για την υπηρεσία του.

Τέλος να διαμαρτυρηθώ για την ασύληπτη πρακτική γλωσσολογικού φασισμού αλλαγής του τίτλου του θέματος, από 'η σπλήνα' σε 'ο σπλήνας'. Η σπλήνα είναι γυναίκα!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Τέλος να διαμαρτυρηθώ για την ασύληπτη πρακτική γλωσσολογικού φασισμού αλλαγής του τίτλου του θέματος, από 'η σπλήνα' σε 'ο σπλήνας'. Η σπλήνα είναι γυναίκα!

Προφανώς αυτό το τελευταίο ήταν χιούμορ.....

κάτι που όμως δεν κατάφεραν να συλάβουν *** *** *** όπως το "dcool"!! Lol!!!

Έχω μια ιδιαίτερη ευαισθησία με τα σεξιστικά σχόλια και σε θέμα που είμαι moderator δεν θα τα ξανακάνεις.

Τροποποιήθηκε από Sovereign
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

εγω πάντως στο γιατρό πηγαινω διαβασμένος

γιατι εκει δινω εξετάσεις (και κανω!)στη θεωρια του προβληματos που εχω

με το ζορι πιανω τη βαση !

τωρα μελεταω για ανιχνευση αντισωματων igg του hsv νο ενα μέθοδος ελιζα και αντιμετωπιζω μια δυσκολη ερωτηση:θα το βρω που θα μου παει!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παιδιά δεν ξέρω. Κι εγώ αρσενικό ήξερα πως είναι (ο σπλήνας) , εν τούτοις το λεξικό Τεγόπουλου Φυτράκη το έχει στο θηλυκό (η σπλήνα), ενώ το ιατρικό Λεξικό Dorlands στο αρσενικό (ο σπλήνας).

Στο μισό ίντερνετ, στις πιο εκλαϊκευμένες σελίδες (κυρίως μαγειρικής) το έχουν στο θηλυκό (η σπλήνα), ενώ στις ιατρικές σελίδες είναι πάντα στο αρσενικό.

Με προβληματίσατε βαθύτατα.

:anavwfwties:

Το βραβείο πάντως απονέμεται στο άρθρο του Adventure Zone, που ξεκινάει ως εξής (μνημείο σχετικά με το πως να γράφεις άρθρο αντιγράφοντας πράγματα που μάλλον δεν καταλαβαίνεις από αλλού) :

(όλο το άρθρο εδώ http://www.a-z.gr/index.php?name=News&...t&sid=3044)

Φυσιολογία: Πόνοι στη Σπλήνα κατά τη Διάρκεια του Τρεξίματος

Τετάρτη, 10 Σεπτέμβριος 2003

Αποστολέας rigma

Στα πλαίσια της στήλης Οι Ειδικοί Απαντούν, ο επιστημονικός συνεργάτης του Α-Ζ, Χρόνης Δρούγιας, απαντά στην ερώτηση του φίλου του Α-Ζ Δημήτρη Μωραΐτη: «Τι σημαίνει ενόχληση στην περιοχή της σπλήνας κατά τη διάρκεια του τρεξίματος?»Με την έντονη σωματική άσκηση και κυρίως όταν αυτή έχει μεγάλη διάρκεια, σε ορισμένους αθλητές παρουσιάζονται πόνοι στην κοιλιακή χώρα, συχνά χωρίς να μπορεί να εντοπιστεί το ακριβές σημείο του πόνου. Αναφέρουν ότι τους πονά ο σπλήνας ή το συκώτι, χωρίς αυτό να είναι σωστό. Στην πραγματικότητα ο πόνος του σπλήνα εμφανίζεται ιδιαίτερα σπάνια, σε περιπτώσεις οξείας τραυματικής ρήξης ή σε περιπτώσεις φλεγμονής του γειτονικού περιτοναίου από λοιμώξεις ή έμφρακτα, καταστάσεις που σίγουρα δεν σχετίζονται με την άσκηση. Ο πόνος στον σπλήνα προκαλείται, όταν για τους παραπάνω λόγους ερεθιστεί η «κάψα» του σπλήνα, ένας υμένας που περιβάλλει το όργανο και φέρει παράλληλα και την αισθητική νεύρωση του οργάνου.Ως πόνος στον σπλήνα μπορεί να εκληφθεί άλγος σε οποιοδήποτε άλλο όργανο της περιοχής. Γι αυτό πρέπει να αναφέρεται ως πόνος στο αριστερό υποχόνδριο, μέχρι να εντοπιστεί το όργανο από το οποίο προέρχεται.Ανατομικά ο σπλήνας βρίσκεται στο αριστερό υποχόνδριο, μπροστά από την 10η πλευρά (μεταξύ 9ης και 11ης πλευράς) παρουσιάζει δε δύο επιφάνειες: Μία άνω κυρτή, που γειτνιάζει με το διάφραγμα (διαφραγματική) και μία κάτω κοίλη, που ονομάζεται σπλαχνική και γειτνιάζει με το στομάχι, την ουρά του παγκρέατος, την αριστερή κολική καμπή και τον αριστερό νεφρό. Καλύπτεται δε από έναν υμένα, την κάψα του σπληνός, η οποία φέρει και την αισθητική νεύρωση του οργάνου. Για να πονέσει ο σπλήνας πρέπει λοιπόν να ερεθιστεί η κάψα του. Παθήσεις αυτών των οργάνων μπορούν να προκαλέσουν πόνο στην περιοχή του σπλήνα. Είναι αμφίβολο εάν πίεση αυτών των οργάνων στο σπλήνα μπορεί να εκλύσει πόνο. Έτσι, με τους κραδασμούς στη δρομική άσκηση δεν είναι σίγουρο ότι η επανειλημμένη πλήξη αυτών των οργάνων μπορεί να ερεθίσει την κάψα του σπλήνα και να προκαλέσει πόνο. Ούτε η διάταση των συνδέσμων που συγκρατούν το όργανο δεν αποτελεί σίγουρο αίτιο έκλυσης σπληνικού πόνου.Ένα μεγάλο φάσμα παθήσεων μπορεί να πρωτοεμφανίσει συμπτώματα με το τρέξιμο ή να επιτείνει τα ήδη υπάρχοντα. Σε κοιλιακό άλγος που εμμένει, συνιστώνται ειδικοί έλεγχοι (αιματολογικοί – βιοχημικοί - υπέρηχοι κοιλιάς κλπ).Από ιστολογική άποψη ο σπλήνας αποτελεί το όργανο με την ογκωδέστερη και πυκνότερη συσσώρευση λεμφικού ιστού. Αποτελεί επίσης μια αιματολίμνη (ρεζερβουάρ αίματος) του οργανισμού, συνεισφέροντας έμμορφα στοιχεία (ερυθρά και λευκά αιμοσφαίρια) στην κυκλοφορία όπως συμβαίνει στην άσκηση. Σ’ αυτή τη διαδικασία η κάψα διατείνεται και συσπάται (οι μηχανισμοί δεν έχουν πλήρως διαλευκανθεί και ενδέχεται λόγω νευρικών απολήξεων να προκληθεί πόνος).Από όλα όσα αναφέραμε, συνάγεται ότι πόνος στην περιοχή του σπληνός (αριστερό υποχόνδριο) είναι αμφίβολο και δυσδιάγνωστο εάν προέρχεται από αυτό καθ’ αυτό το όργανο.

Τροποποιήθηκε από invitro
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλά τώρα μην ξεχάσουμε κι αυτά που ξέραμε!

Ο σπλήνας το μαθαίνουμε χρόοονια τώρα στη σχολή και έτσι το λέμε......

Ο τίτλος προφανώς και άλλαξε για να είναι σωστός και οι χαρακτηρισμοί άλλων μελών είναι περιττοί αγαπητέ Pegasos

Σύνδεσμος στη δημοσίευση