Jump to content

LAPTOP

Recommended Posts

2 ασυμβατοτητα εναντι προγραμματων σχεδιασμενων για windows (αυτο ειναι επισης κατι που το ψαχνω, αν καποιος ξερει, ας βοηθησει)

Τι ψάχνεις;

Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@mixmavros

καλη σκεψη μιχαλακη... Θα το εχω στα υποψιν... Απ'όσο ξερω και ο Ανδρεας τα εχει βαλει! Εσυ

του τα προτεινες? :)

@trivialx

1. Να ξερω αν ολα τα αρχεια της πλατφορμας MS Office (.doc,.xls,.pps κοκ) διαβαζονται απο τα Mac. Αν υπαρχει

μια αντιστοιχη πλατφορμα στα Mac ή καποιο προγραμμα προσομοιωσης.

2. Αντιστροφα, αν τετοιου ειδους αρχεια φτιαγμενα σε περιβαλλον Mac, διαβαζονται απο IBM συμβατο

3. αν υπαρχει δυνατοτητα δημιουργιας LAN μεταξυ του desktop μου (ΙΒΜ συμβατο) με τον "νεο" μου Αpple

4. αν μπορω να παιξω το αγαπημενο Warcraft III στο Μac emblush , χλωμο ,ε?

Αυτα προς το παρον, τον υπολογιστη θα τον αγορασω αρχες Μαρτιου αλλα ηδη αρχιζω και σκεφτομαι τις εναλλακτικες

Τροποποιήθηκε από thalis_m

θέλει κάρτα γραφικών 256 και όχι shared και οσα Mac έχω δει σε λογική τιμή υστερούν σε αυτό

@trivialx

1. Να ξερω αν ολα τα αρχεια της πλατφορμας MS Office (.doc,.xls,.pps κοκ) διαβαζονται απο τα Mac. Αν υπαρχει

μια αντιστοιχη πλατφορμα στα Mac ή καποιο προγραμμα προσομοιωσης.

2. Αντιστροφα, αν τετοιου ειδους αρχεια φτιαγμενα σε περιβαλλον Mac, διαβαζονται απο IBM συμβατο

3. αν υπαρχει δυνατοτητα δημιουργιας LAN μεταξυ του desktop μου (ΙΒΜ συμβατο) με τον "νεο" μου Αpple

Αυτα προς το παρον, τον υπολογιστη θα τον αγορασω αρχες Μαρτιου αλλα ηδη αρχιζω και σκεφτομαι τις εναλλακτικες

1. NAI. MS office for Mac 2004 και μέχρι τέλος του μήνα MS office for Mac 2008. Επίσης iWork 08.

2. ΝΑΙ

3. ΝΑΙ

4. Δεν ξέρω. Μπες στο site του παιχνιδιού και κοίτα.

Μην ξεχνάς ότι παρόλο που το λειτουργικό της apple είναι σαφώς ανώτερο από αυτό της microsoft, όλα τα mac από τότε που φτιάχνονται με επεξεργαστές intel μπορούν να τρέχουν και windows.

Toshiba

Satellite A200-1IZ

Οθόνη: 15,4 ''WXGA Toshiba TruBrite

Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo T7250 2,00 GHz

Μνήμη: 2048MB DDR2

Σκληρος Δίσκος: 200GΒ SATA 4200 rpm

Κάρτας Γραφικών: ATI Mobility Radeon HD2600 256MB up to 1023MB

Οπτικά Μέσα: DVD-RW Super Multi D.L.

Λειτουργικό: Windows Vista Home Prem. GR/EN

Κάμερα: 1.3 Megapixels

Ήχος: Toshiba Bass Enhanced Sound

Δικτύωση: Bluetooth 2.0 Wireless Lan (802.11a/b/g/n) Ethernet 10/100 Modem 56k

Θύρες: USB 2.0 x 4 Card Reader 5-in-1 IEEE-1394 x 1 Headphone out x 1 Microphone in x 1 S-video out x 1 VGA out x 1 Ethernet RJ-45 x 1 Modem RJ-11 x 1 ExpressCard x 1

Πρόσθετα:WiFi N /Bluetooth /Camera

Βάρος: 2,70 kg

εγγύηση αντιπροσωπίας: 4 χρονια

εντυπωσιακό μπορώ να πω

αθορυβο, ομορφο, γρηγορο, καλος ηχος

καλή επιλογη αν διαθετετε τα παρακάτω χρήματα

τιμη 1200 (τώρα 1300)

αλλα με λιγο πιο αργο επεξεργαστη (μη νομιζετε αν δεν ειστε πολύ σχετικοι οτι θα το καταλάβετε) και μνημες ειναι στα 400 ευρώ φθηνότερο

Τροποποιήθηκε από tsatsos

Καλημέρα,

Αν ακόμα δεν έχεις αποφασίσει για λαπτοπ θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα ένα Dellάκι :). Μπορείς να βρεις αυτό ακριβώς που ζητάς στο www.dell.gr. Αποκλείω τα mac γιατί πρέπει να περάσεις σε άλλη λογική λόγο του λειτουργικού και ότι και να μου πουν δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν προβλήματα συμβατότητας με προγράμματα. Αν φυσικά έχεις τα χρήματα να τα αγοράσεις τότε δεν τίθεται θέμα

Οι λόγοι που λέω μόνο Dell είναι πολλοί

1) έχουν με διαφορά τις καλύτερες οθόνες (1920x1280) όπως και κάρτες γραφικών

2) άριστη ποιότητα κατασκευής και ανάλογη εγγύηση, όπου, μπορείς (αν δώσεις κάτι παραπάνω) να την επεκτείνεις όσο θές...

3) On site εγγύηση όπου αν μάλιστα έχεις επιλέξει το ανάλογο πακέτο service έρχονται και στο επισκευάζουν στον χώρο σου!!!

4) Με διαφορά τα καλύτερα χαρακτηριστικά (πχ. ελάχιστα λαπτοπ έχουν σκληρό στις 7200rpm, επιλογή ακόμα και extreme edition επεξεργαστή για τους απαιτητικούς)

5) Όσο για την τιμή ανεβαίνει όσο ανεβαίνουν και τα χαρακτηριστικά... είναι πάντως πιο φθηνά από Vaio ή Toshiba και μάλιστα έχουν καλύτερα χαρακτηριστικά.

6) Μην σας ξεγελάει ι τιμή που έχει στην ιστοσελίδα. Εμένα πάντα (και έχω παραγγείλει καμιά 10ρια από δαύτα) μου κάνει προσφορά γιατί πολλές φορές κάποιες από τις επιλογές είναι σε προσφορά. Οπότε μια τηλεφωνική επικοινωνία θα σας λύσει όλες τις απορίες.

Καλές αγορές!

@Trivialx

Όσο για τα Mac φίλτατε δεν διαφωνώ ότι είναι καταπληκτικά μηχανήματα αλλά θεωρώ πολύ λάθος την κίνηση να πάρεις Mac και να του βάλεις Vista...Αλήθεια υπάρχει η δυνατότητα να το παραγγείλεις με τα Vista προεγκατεστημένα;

εντυπωσιακό μπορώ να πω

αθορυβο, ομορφο, γρηγορο, καλος ηχος

καλή επιλογη αν διαθετετε τα παρακάτω χρήματα

τιμη 1200 (τώρα 1300)

αλλα με λιγο πιο αργο επεξεργαστη (μη νομιζετε αν δεν ειστε πολύ σχετικοι οτι θα το καταλάβετε) και μνημες ειναι στα 400 ευρώ φθηνότερο

αρχηγέ μου όντως πολύ καλό, αλλά το όμορφο που το είδες?

μιλάω για το μικρό στα 1,5 Ghz με τα 900 ευρώ, όλα καλά αλλά έχει κάτι στρογγυλά πλαστικά

σαν κινέζικο παιχνίδι από το Jumbo.

σκεφτόμουν αυτό ή το Satellite A200-1J0 με 1200, αλλά με χαλάει αυτός ο σχεδιασμός

αρχηγέ μου όντως πολύ καλό, αλλά το όμορφο που το είδες?

μιλάω για το μικρό στα 1,5 Ghz με τα 900 ευρώ, όλα καλά αλλά έχει κάτι στρογγυλά πλαστικά

σαν κινέζικο παιχνίδι από το Jumbo.

σκεφτόμουν αυτό ή το Satellite A200-1J0 με 1200, αλλά με χαλάει αυτός ο σχεδιασμός

καλλιτέχνη, το Satellite A200-1J0 φυσάει.. (πιστεύω οτι αξίζει τα λεφτά του)

είναι λίγο καλύτερο ( Intel Core 2 Duo T7500 2.20GHz, RAM: 2GB,Σκληρός 250GB )

από αυτό που πήρα αλλα με 2 αντι για 4 χρόνια εγγυηση

τα στρόγγυλα πλαστικα που λες πρέπει να εννοεις τα ηχειάκια που έχει

κι όμως κάνουν καλή δουλεια

ago σκέτη ζωγραφιά είναι...

Satellite series

έχει και καλή αντιπροσωπία στην αθήνα και καλό τμήμα service

Τροποποιήθηκε από tsatsos

Σκληρός 4200 στροφών? No thanks...

-Στις δύσκολες ημέρες των σVista υπάρχουν δύο επιλογές, Macbook ή Dell με XP Pro (αυτό δεν θα είναι για πολύ καιρό).

Τροποποιήθηκε από Iris-T

Σκληρός 4200 στροφών? No thanks...

-Στις δύσκολες ημέρες των σVista υπάρχουν δύο επιλογές, Macbook η Dell με XP Pro (αυτό δεν θα είναι για πολύ καιρό).

Γιατί τα XP Home άσχημα είναι; (40Ε λιγότερα)

Σε μετρήσεις οι 4200 είναι σχεδόν το ίδιο γρήγοροι με 5400. Οι 7200 ξεφεύγουν.

Για τα dell έχω πει την (καλή) άποψή μου, στην προηγούμενη σελίδα.

καλλιτέχνη, το Satellite A200-1J0 φυσάει.. (πιστεύω οτι αξίζει τα λεφτά του)

είναι λίγο καλύτερο ( Intel Core 2 Duo T7500 2.20GHz, RAM: 2GB,Σκληρός 250GB )

από αυτό που πήρα αλλα με 2 αντι για 4 χρόνια εγγυηση

τα στρόγγυλα πλαστικα που λες πρέπει να εννοεις τα ηχειάκια που έχει

κι όμως κάνουν καλή δουλεια

ago σκέτη ζωγραφιά είναι...

emrespect

Γιατί τα XP Home άσχημα είναι; (40Ε λιγότερα)

Σε μετρήσεις οι 4200 είναι σχεδόν το ίδιο γρήγοροι με 5400. Οι 7200 ξεφεύγουν.

Για τα dell έχω πει την (καλή) άποψή μου, στην προηγούμενη σελίδα.

Το στάνταρ στις μέρες μας όμως είναι οι 5400...αν πάρεις κάτι καινούργιο βλέπεις και την προοπτική. 7200 σπάνια θα βρεις, ή Dell ωστόσο δίνει αυτήν την δυνατότητα.

Πως να μην αγαπήσεις το τεθωρακισμένο ΑΤG Latitude, είναι τόσο αμερικάνικο :wub:

latitudeatg620.jpg

dell-latitude-atg-d620-rugged-noteboook.jpg

gal1.jpg

Γιατί να μείνεις στα ημίμετρα της Dell και να μην πάρεις το αυθεντικό πράγμα...?

Το μοναδικό μηχάνημα που αν νευριάσεις με το λειτουργικό μπορείς άφοβα να το πετάξεις από τις σκάλες και να μην πάθει τίποτα ή αν νευριάσεις με τον συνάδελφό σου να του το φέρεις στο κεφάλι και πάλι να μην πάθει τίποτα (το μηχάνημα....)

http://gizmodo.com/gadgets/tough-laptop/ge...nger-285188.php

Για τους λοιπούς θνητούς προτείνω ανεπιφύλακτα την σειρά 8200+ της Acer, αν και λίγο ακριβή....

^^Έτσι, έτσι...Tόσο με τους συναδέλφους όσο και με τα σVista είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί να κοπανήσουμε συχνά τα NBs.

ΠΕΡΙ ΤΟΣΙΜΠΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩ ΟΤΙ ΕΓΡΑΦΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΜΟΔΕΛΟ ΤΟ ΠΗΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΑΛΛΟΝ!

το εχω τρια χρονια

ο αδερφός μου παινευει την παλια φουρνια των λαπτοπ ως πιο ανθεκτικα και λειτουργικα σε σχεση μετα νεα!

εχει δουλεψει και αυτός κανα δυο λαποτοπ

το δικο μου επεσε απο μηχανακι μαζι με τη θηκη επεσε απο το κρεβατι πλαιγωσ στο μωσαικο και δεν επαθε τιποτα

εχει σβησει αντικανονικα καμια εκατοστή φορές χωρίς να παθeι τιποτισ!

εχω κάψει το γνησιο τροφοδοτικο ενα ιμιτασιον που πηρα πανω στο χρονο και τωρα πια δεν βρισκω τροφοδοτικο που να ταιριαζει στισ προδιαγραφές του μοδελου

εχω βαλει καποιο με λιγοτερα αμπερ αλλα λειτουργει από περσυ!

η μπαταρια εχει βγει οφ εδω και κανα χρόνο αλλα ειλικρινα δεν μου κανει καρδιά να το αντικαταστήσω!

ΠΕΡΙ ΤΟΣΙΜΠΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩ ΟΤΙ ΕΓΡΑΦΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΜΟΔΕΛΟ ΤΟ ΠΗΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΑΛΛΟΝ!

το εχω τρια χρονια

ο αδερφός μου παινευει την παλια φουρνια των λαπτοπ ως πιο ανθεκτικα και λειτουργικα σε σχεση μετα νεα!

εχει δουλεψει και αυτός κανα δυο λαποτοπ

το δικο μου επεσε απο μηχανακι μαζι με τη θηκη επεσε απο το κρεβατι πλαιγωσ στο μωσαικο και δεν επαθε τιποτα

εχει σβησει αντικανονικα καμια εκατοστή φορές χωρίς να παθeι τιποτισ!

εχω κάψει το γνησιο τροφοδοτικο ενα ιμιτασιον που πηρα πανω στο χρονο και τωρα πια δεν βρισκω τροφοδοτικο που να ταιριαζει στισ προδιαγραφές του μοδελου

εχω βαλει καποιο με λιγοτερα αμπερ αλλα λειτουργει από περσυ!

η μπαταρια εχει βγει οφ εδω και κανα χρόνο αλλα ειλικρινα δεν μου κανει καρδιά να το αντικαταστήσω!

αφού ρε συ βλέπεις πως τό'χεις

γιατί δεν παίζεις κανά Τζόκερ?