Jump to content

Ειδικότητα στη Σουηδία

toto11

Recommended Posts

αφου το εχουμε ξαναπει και ξαναπει.

πως θα επικοινωνεις στον ασθενη για τα ψυχιατρικα του προβληματα (που μπορει να ειναι και θεματα καταθλιψης, αποπειρες αυτοκτονιας π.χ.); με διερμεινεα;;

Πως το φανταζεσαι;σκεφτεσαι οτι εχουν αναγκη αυτο οι ασθενεις εκει και οι εργοδοτες σου;

η ψυχιατρικη ειναι ευκολη στη σουηδια φαινομενικα.δυσκολο ειναι να περιμενεις να σου ερθει στο πιατο.εαν δεν διαβασεις το τοπικ απο την αρχη σημαινει οτι δεν θα κανεις τον κοπο να ψαξεις.ποσο μαλλον να μαθεις την γλωσσα.

Εγω λεω ασε το καλυτερα.Δεν μενεις Ελλαδα ή οπου αλλου εισαι;;

Τροποποιήθηκε από Anything
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

• Απαντήσεις 958
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

γεια σας θα ηθελα να μαθω αν γνωριζετε για ψυχιατρικη στη σουηδια

δυνατοτητα ευρεσης θέσης σε μεγαλες πολεις?

αναγκαιο επιπεδο σουηδικής γλωσσας?

ευχαριστω

Θα σου απαντησω και εγω επειδη κανω ψυχιατρικη Σουηδια αν και μερικα πραγματα ειναι αυτονοητα.

Σιγουρα για ψυχιατρικη το επιπεδο γλωσσας πρεπει να ειναι αρκετα υψηλο γιατι ειναι ειδικοτητα που περισσοτερο απο καθε αλλη ειναι επικοινωνιακη.Εγω με αρκετα καλο επιπεδο πηρα αρκετες αρνητικες απαντησεις βεβαια σε χρονικο διαστημα 2,5 μηνων ωσπου αποφασισα να ερθω βορεια οπου βρηκα θεαση ΣΤ.

Σε μεγαλες πολεις τα πραγματα δεν ειναι τοσο ευκολα οσο ηταν πριν 1 χρονο και κατα την ταπεινη μου γνωμη ολο και δυσκολευουν.Ξερω συναδελφους που βρισκονται ηδη στη Σουηδια 7 με 8 μηνες ψαχνοντας θεσεις ψυχιατρικης σε μεγαλες πολεις και ακομη τιποτα ενω εδω που ειμαι εγω σε καθημερινη βαση ο διεθυντης μου μου λεει αν εχω καποιο γνωστο να ερθει κατευθειαν σαν ST αλλα με οσους επικοινωνησα ολοι θελουν Στοκχολμη,Γκετεμβοργκ,Μαλμε κ.λ.π.

Παντως σε πληροφορω οτι ουτε για μια στιγμη δεν μετανοιωνω που το αποφασισα και ηρθα βορεια και σε μικρη πολη.Σημειωτεον οτι θα με στειλουν 1 χρονο σε οποιο νοσοκομειο θελω για να κανω το τμημα της απεξαρτησης και σε οποιο θελω να κανω το τμημα της νευρολογιας.

Αν η απαιτησεις μας ειναι οι μεγαλες πολεις και των νοσοκομειων οι απαιτησεις ειναι αναλογες,εμεις αποφασιζουμε.

Συνάδελφοι μήπως έχει κανείς πληροφορίες για την ειδικότητα της ανοσολογίας στη Σουηδία; Κατά πόσο είναι από τις εύκολες ή δύσκολες

για πρόσληψη, τι περιλαμβάνει σαν εκπαίδευση, πόσα χρόνια απαιτούνται, κλπ, οτιδήποτε γνωρίζετε. Πάντως δε φαίνεται να έχει ζήτηση από τους Έλληνες

καθώς στην Ελλάδα δε χορηγείται αυτή η ειδικότητα. Το μόνο που έχω βρεί είναι μια λίστα με τις ειδικότητες στη Σουηδία όπου την κατατάσσουν

στις κλινικοεργαστηριακές ειδικότητες μαζί με μικροβιολογία, αιματολογία και άλλες.

εγω θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο, ενα βημα πιο περα... ας πουμε οτι βρισκουμε ειδικοτητα και ξεκιναμε ...πως ειναι τα πραγματα στην αρχη? ας μας πει καποιος απο τα παιδια που ξεκινησαν ηδη, πως ηταν ο πρωτος καιρος...διοτι ακουω διαφορα και θελω να δω κατα ποσο στεκουν...ποιες ειναι οι απαιτησεις τους για ενα νεο ST που δεν εχει προυπηρεσια στη σουηδια αλλα και στην ελλαδα ας πουμε...βοηθανε η πεφτουμε στα βαθια, στα οποια πεφτεις ουτως η αλλως λογω γλωσσας....λειτουργει το handledning? η ειναι μονο στα λογια?γιατι απο αυτα που ακουω,λενε λενε κ στην πραξη σε θεωρουν ετοιμο γιατρο!

ευχαριστω!

Έχε υπόψη σου ότι το ότι είσαι ST για τους υπόλοιπους συνεπάγεται αυτόματα ότι έχεις την ίδια εμπειρία που έχει ο αντίστοιχος Σουηδός ή σπουδασμένος στη Σουηδία γιατρός, δηλ. 21 μήνες πρακτικής (και σοβαρής) δουλειάς σαν γιατρός σε παθολογία, χειρουργική, ψυχιατρική και γενική ιατρική.

Κατα τα άλλα εξαρτάται από την κλινική. Έχει κλινικές που έχουν την ... πολυτέλεια, ή μάλλον την ανάγκη να ανεκτούνε γιατρούς που δεν μπορούνε να λειτουργήσουν πλήρως ανεξάρτητα από την πρώτη τους μέρα. Από την άλλη όμως έχει και κλινικές που δεν θα τους έπαιρναν και θα προσελάμβαναν κατευθείαν αυτόν που μπορεί από την πρώτη μέρα να κρατήσει τα επείγοντα μόνος του.

εγω θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο, ενα βημα πιο περα... ας πουμε οτι βρισκουμε ειδικοτητα και ξεκιναμε ...πως ειναι τα πραγματα στην αρχη? ας μας πει καποιος απο τα παιδια που ξεκινησαν ηδη, πως ηταν ο πρωτος καιρος...διοτι ακουω διαφορα και θελω να δω κατα ποσο στεκουν...ποιες ειναι οι απαιτησεις τους για ενα νεο ST που δεν εχει προυπηρεσια στη σουηδια αλλα και στην ελλαδα ας πουμε...βοηθανε η πεφτουμε στα βαθια, στα οποια πεφτεις ουτως η αλλως λογω γλωσσας....λειτουργει το handledning? η ειναι μονο στα λογια?γιατι απο αυτα που ακουω,λενε λενε κ στην πραξη σε θεωρουν ετοιμο γιατρο!

ευχαριστω!

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ.ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΠΑΘΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΙΑΣ.Η ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ 2012 ΟΠΟΤΕ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΕΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ.ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ?Ή ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΕΙ ΘΕΛΟΥΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ?ΓΙΑΤΙ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ.ΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΣΟ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΜΙΑ 8ΕΤΙΑ ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΠΙΣΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΧΕΣΗ ΦΙΛΟΥΣ..ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΤΟΥ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

γεια σας. Θα ηθελα να ρωτησω κατι οσων αφορα την αιτηση για την αδεια ασκησεωσ επαγγελματος στη σουηδια. Εκει που γραφει Bilagor στο νουμερο 3 γραφει<Europelskt intyg som bekraftar aktuell yrkesbehorighet>. Μηπω μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι ακριβωσ αυτο το πραγμα?

Ευχαριστω πολυ

γεια σας. Θα ηθελα να ρωτησω κατι οσων αφορα την αιτηση για την αδεια ασκησεωσ επαγγελματος στη σουηδια. Εκει που γραφει Bilagor στο νουμερο 3 γραφει<Europelskt intyg som bekraftar aktuell yrkesbehorighet>. Μηπω μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι ακριβωσ αυτο το πραγμα?

Ευχαριστω πολυ

Εννοεί το πιστοποιητικό good standing. Ζήτα το από τη νομαρχία.

Τροποποιήθηκε από Belle&Sebastian

η αλλιως πιστοποιητικο υφισταμενης επαγγελματικης καταστασης :)

απ την νομαρχια που μενω τωρα η απο κει οπου σπουδασα?

απ την νομαρχια που μενω τωρα η απο κει οπου σπουδασα?

Ολο το παρε δωσε ειναι με τον Ιατρικο συλλογο που ανηκεις και με την νομαρχια οπου ειναι ο ιατρικος συλλογος.Π.χ Ιατρικος συλλογος Ηρακλειου και νομαρχια Ηρακλειου.Καμμια σχεση με το που σπουδασες.Αυτοι θα σε κατευθυνουν.

Ναι,όμως τα χαρτιά βγαίνουν σε 2 μήνες.Ενώ αν πας απο εκεί τα βγάζεις αυθημερόν :rolleyes:

http://www.socialstyrelsen.se/ και σου βγάζει και την αίτηση και τα απαιτούμενα χαρτιά. :)

συναδελφε nucmed.

εχεις αναφερει οτι καλο ειναι να στειλουμε τα χαρτια για σουηδικη αδεια ασκησης , αυτο μπορει να γινει και απο ελλαδα?

Ασφαλως.

με βαση τις πληροφοριες απο την Σουηδικη Πρεσβεια.

-για αδεια ασκησεως επαγγελματος

The National Board of Health and Welfare

SE-106 30 Stockholm

Sweden

Tel +46 8 555 530 00

fax +46 8 555 532 52

www.sos.se

E-mail socialstyrelsen@sos.se

-για θεσεις ειδικοτητας

www.ams.se

-Ιατρικος Συλλογος

The Swedish Medican Association

http:// www.lakarforbundet.se/

Συνάδελφοι, γεια σας!

Αποφοίτησα πρόσφατα και σκεφτομαι το ενδεχόμενο της ειδικότητας στη Σουηδία.

Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει η Παιδοψυχιατρική.

Ξέρει κανεις τι ακριβώς παίζει με τη συγκεκριμένη ειδικότητα εκει αυτόν τον καιρο;

Γενικά λενε οτι η Ψυχιατρική ειναι "ανοιχτή" ακόμα....

Αν και δεν κατάλαβα για ποιούς "κοινωνικους" λογους (όπως αναφέρει συνάδελφος σε προηγούμενη σελίδα) την αποφεύγουν οι Σουηδοι.

Υπάρχει πιθανότητα να ξεκινήσει κανεις κατευθείαν από Παιδοψυχιατρικη ή πρέπει να κανει κάποια χρόνια Ψυχιατρική ενηλίκων;

Παρακαλώ αν κάποιος έχει εμπειρία απο θέση Ψυχιατρικής ή Παιδοψυχιατρικής να μας δώσει τα φώτα του.

Και κάτι που με ενδιαφέρει πολύ να μάθω είναι αν είναι καλό το επίπεδο εκπαίδευσης στης ειδικότητες αυτές.

(Συνάδελφος στην Ελλάδα κάνει το 18μηνο Ψυχιατρικής και μου είπε οτι ήδη στον 1ο του μηνα ξεκίνησαν να τον στελνουν για εκτίμηση σε πτέρυγες Παθολογίας κλπ. Αυτος ήταν χαρούμενος και δε φάνηκε να πτοείται, αλλα εγώ έπαθα ταραχή! Πώς μπορει να κάνει κάποιος εκτίμηση με τόσο μικρή εμπειρία και δεδομένου οτι η ψυχιατρική στις Σχολές ειναι λιγάκι υποτιμημένη απο πλευρας ωρων αλλα και γενικα "εξάσκησης"; Μπορει να ακουγεται πολυ ονειροπόλα η αντιμετώπιση μου, αλλα εγω δεν αντεχω αλλο να προχωράω στα κουτουρου και να νιώθω ανεπαρκής όπως τοσα χρόνια μέσα στη Σχολή...)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Τροποποιήθηκε από Anna25

Γεια σου Άννα! Η Παιδοψυχιατρική είναι αυτόνομη ειδικότητα (5 έτη) -δεν απαιτείται να έχεις ασχοληθεί με ψυχιατρική ενηλικών και η ζήτηση για γιατρούς είναι πολύ μεγάλη. Δεν γνωρίζω τις απιτήσεις, αλλά υποθέτω οτι θα είναι ανάλογες της ψυχιατρικής (δηλαδή όχι και τόσο απαιτητικοί ). Προτείνω να ξεκινήσεις τη γλώσσα άμεσα και να ανηφορίσεις το συντομότερο!

Σ'ευχαριστώ πολυ frustrated για την άμεση απάντηση!

Και κυρίως που με ενθάρρυνες..

Εσύ είσαι ήδη στη Σουηδία: Πώς έχεις ενημερωθεί για το τι παίζει;

Τροποποιήθηκε από Anna25

• 2 weeks later...

http://www.socialstyrelsen.se/NR/rdonlyres...C0/0/B45355.pdf

αυτη ειναι η αιτηση που συμπληρωνουμε?

καποιος που μολις τελειωσε τη σχολη επιλεγει το doctor of medicine?

τελος,το vocational qualification αφορα μονο οσους εχουν προυπηρεσια?πχ αγροτικο κλπ?

ευχαριστω

http://www.socialstyrelsen.se/NR/rdonlyres...C0/0/B45355.pdf

αυτη ειναι η αιτηση που συμπληρωνουμε?

καποιος που μολις τελειωσε τη σχολη επιλεγει το doctor of medicine?

τελος,το vocational qualification αφορα μονο οσους εχουν προυπηρεσια?πχ αγροτικο κλπ?

ευχαριστω

Ναι σε ολα

• 2 weeks later...

γεια σας παιδια.Πηρα την αποφαση να ανεβω στη Σουηδια τελη Ιουνιου.Μηπωσ ξερει κανεις για κανα δωματιο στη Στοκχολμη κατα προτιμηση, γι αυτη την εποχη? Αν ξερετε κατι και σε αλλη πολη μιας και ακομα δεν εχω αποφασισει 100% σε ποια πολη θα παω. Ευχαριστω πολυ.

γεια σας παιδια.Πηρα την αποφαση να ανεβω στη Σουηδια τελη Ιουνιου.Μηπωσ ξερει κανεις για κανα δωματιο στη Στοκχολμη κατα προτιμηση, γι αυτη την εποχη? Αν ξερετε κατι και σε αλλη πολη μιας και ακομα δεν εχω αποφασισει 100% σε ποια πολη θα παω. Ευχαριστω πολυ.

Γειά σου ! Προτείνω να μπεις στο folkuniversitet και να ψαξεις σε ποιες πόλεις θα έχει καλοκαιρινά γκρουπ στο επίπεδο που ψάχνεις (αν αρχίζεις τώρα δες για Α1). Και μετά ψάξε για κατοικία! Νομίζω Στοκχόλμη άρχιζε γκρούπ στις 30 Ιούνη, αλλά καλύτερα έλεξε το!

Τροποποιήθηκε από frustrated

Γειά σου ! Προτείνω να μπεις στο folkuniversitet και να ψαξεις σε ποιες πόλεις θα έχει καλοκαιρινά γκρουπ στο επίπεδο που ψάχνεις (αν αρχίζεις τώρα δες για Α1). Και μετά ψάξε για κατοικία! Νομίζω Στοκχόλμη άρχιζε γκρούπ στις 30 Ιούνη, αλλά καλύτερα έλεξε το!

φιλε frustrated εχω ηδη ενημερωθει και οντωσ στη στοκχολμη αρχιζουν 30 ιουνιου..και ξεκιναω ηδη με την προοπτικη για στοκχολμη..απλα με αγχωνει το θεμα της διαμονης και γι αυτο ειπα αν εβρισκα και καπου αλλου να το σκεφτομουν.Το θεμα ειναι για Στοκχολμη πωσ μπορω να βρω δωματιο πριν ερθω ουτως ωστε να μην ξοδευω ασκοπα λεφτα σε ξενοδοχεια. Σε καποια σιτε που κυκλοφορουν οπωσ το blocket δε βρηκα ακρη γιατι ειναι για πωλησεισ σπιτιων κτλ.Τεσπα.Οποιος ξερει κατι για κανα δωματιο και γενικως οποιαδηποτε πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη.Ευχαριστω

http://www.blocket.se/li?ca=11_s&th=1&...amp;ss=&se=

το λινκ οπου εχει μονο σπιτια για νοικιασμα,2ο χερι παντα.καλη τυχη

μερικες ακομη διευθυνσεις που ισως να σε βοηθησουν ειναι οι εξης:

http://www.bostaddirekt.com

http://www.andrahandsguiden.com/

http://se.easyroommate.com

http://www.proventum.se/

http://community.lappis.org/

http://www.ekenman.se/

http://www.kistastudentbostader.se

http://www2.su.se/annonstorget/index.php?annonstyp=2

welcome to the north,the land of vikings and metal

IN FLAMES ρεεεεεεεεεεεεεε...........!!!!!!!!!!!!!!!!

Γεια σας.Τελικα το πηρα αποφαση και τελη Ιουνιου ανεβαινω στη Σουηδια.Συγκεκριμενα παω στο Λουντ.Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις στα παιδια που ειναι Σουηδια.

1.Ποια ειναι τα πρωτα βηματα που πρεπει να κανω φτανοντας Σουηδια.Τι χαρτια δηλαδη πρεπει να φτιαξω και οτιδηποτε αλλο.

2.Τι χαρτια η εγγραφα πρεπει να παρω μαζι μου εκτοσ απ το πτυχιο και το good standing?

3.Ποτε θα πρεπει να αρχισω να στελνω γραμματα σε νοσοκομεια δεδομενου οτι ειμαι σε ενα επιπεδο α2 στα Σουηδικα(εκανα στην Ελλαδα)..

4. Ποια πρεπει να ειναι η δομη αυτων των επιστολων?

5. Τι καιρο εχει γενικωσ αυτον τον καιρο..εκει στο Νοτο..της Σουηδιας και τι ρουχα φοριουνται(μακρυμανικα η κοντομανικα?)

και αν υπαρχει καποιος που παει στο Λουντ αν θελει ας επικοινωνησει μαζι μου με πμ.

Ευχαριστω προκαταβολικα.