Jump to content

Ειδικότητα στη Σουηδία

Recommended Posts

Το δίς εξαμαρτείν... Οκ είσαι ψαράκι, αλλά σου λέμε πως υπάρχει ολόκληρο πόστ για ειδικότητα στη Σουηδία. Διάβασε το και κάνε την ερώτηση σου αν δε σου έδωσε απαντήσεις.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
  • Απαντήσεις 945
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Φίλε Τρώας, αν και ξεφεύγουμε πολύ από το σκοπό του παρόντος νήματος, εγώ καταλαβαίνω τι ακριβώς νιώθεις, γιατί έκανα όχι μία, αλλά δύο φορές το ολέθριο σφάλμα να αφήσω ότι με πολύ κόπο είχα στρώσει σ

Εγώ θα πήγαινα ένα βήμα παραπέρα και θα καθάριζα ακόμα και τουαλέτες.  Αλλά για κάποιον που αρχίζει από το μηδέν στη Βόρεια Ευρώπη  (βάζω μέσα και Γερμανία), η Σουηδία είναι αυτή τη στιγμή η πιο

παρακολουθω με ενδιαφερον το θεμα αν και ουτε ειχα, ουτε εχω σκοπο να μεταναστευσω. ισως η συζητηση εχει ξεφυγει λιγο απο τον τιτλο της "ειδικοτητα στη Σουηδια" σε ενα γενικο θεμα "μειονεκτηματα

Posted Images

Έχουν δίκιο τα παιδιά για το καινούριο topic αλλά τέλος πάντων θα σου απαντήσω σε κάποια από αυτά. Είναι 5ετής η ειδικότητα, εννιαία, δεν περιλαμβάνει εξετάσεις στο τέλος της ειδικότητας (όπως και κάθε άλλη ειδικότητα στη Σουηδία) και αναγνωρίζεται αυτόματα μόλις επιστρέψεις Ελλάδα. Ως προς τις θέσεις, διάβασα από επίσημη πηγή οτι αυτόν τον καιρό υπάρχει μεγάλη ζήτηση για γυναικολόγους γιατί συνταξιοδοτούνται πολλοί Σουηδοί γιατροί, οπότε υπάρχουν μάλλον αρκετές θέσεις. Για τα υπόλοιπα διάβασε το βασικό topic.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 3 weeks later...

Ρε παιδιά μήπως γνωρίζετε καθόλου πληροφορίες για την ειδικότητα της νευρολογίας στη

Σουηδία; Μέχρι τώρα ούτε άκουσα ούτε διάβασα κατι σχετικό και ασχολούμαι με την πληροφόρηση περί ειδικοτήτων

στη Σουηδία εδώ και καιρό.

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Ρε παιδιά μήπως γνωρίζετε καθόλου πληροφορίες για την ειδικότητα της νευρολογίας στη

Σουηδία; Μέχρι τώρα ούτε άκουσα ούτε διάβασα κατι σχετικό και ασχολούμαι με την πληροφόρηση περί ειδικοτήτων

Ευχαριστώ.

Ενιαια ειδικοτητα χωρις κομματι παθολογιας ,νομιζω 5 χρονια.Κατι κινειται,θα βρεις.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ευχαριστώ.

Ενιαια ειδικοτητα χωρις κομματι παθολογιας ,νομιζω 5 χρονια.Κατι κινειται,θα βρεις.

Ωραία ευχαριστώ. Επειδή δεν είχα ακούσει κάτι την θεωρούσα από τις ειδικότητες

που πολύ δύσκολα βρίσκεις θέση.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γεια σας,

ηθελα να μαθω ποια ειναι η κατασταση για την αποκτηση ειδικοτητας γαστρεντερολογιας στην Σουηδια?

Ειναι δυνατον να βρεις θεση στα νοτια?Και αν οχι,ποσο βορεια θα χρειαστει να παει κανεις?

Για αλλες παθολογικες ειδικοτητες ειναι ευκολοτερα?Για δερματολογια?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

το ποσο ευκολο η δυσκολο εξαρταται απο εσενα.εαν π.χ. γνωριζεις την γλωσσα.εαν π.χ. εχεις ερθει σε επαφη με καποιο νοσοκομειο/κεντρο υγειας.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Γεια σας,

ηθελα να μαθω ποια ειναι η κατασταση για την αποκτηση ειδικοτητας γαστρεντερολογιας στην Σουηδια?

Ειναι δυνατον να βρεις θεση στα νοτια?Και αν οχι,ποσο βορεια θα χρειαστει να παει κανεις?

Ρε παιδιά, από τη στιγμή που κάνει κάποιος το βήμα να ρθει Σουηδία, που είναι εξ ορισμού μια Βόρεια χώρα, δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι διστάζουν να ανεβούν λίγο πιο πάνω από την Uppsala...η Βόρεια Σουηδία έχει εξαιρετικά Νοσοκομεία (Gavle, Sundsvall, Ostersund, Lulea, Umea, Solleftea), δε θα κοιμάστε σε κανά παγκάκι δα...! Άμα ήταν να γλίτωνα το κρύο ας έμενα στην Ελλάδα..!

Έτσι για πληροφόρηση, έχουν ανοίξει πάρα πολλές θέσεις ST στο Πανεπιστημιακό του Umea (www.vll.se ---> lediga jobb), το οποίο θα το ξαναπώ, ότι έχει αρκετές ανάγκες σε ειδικευόμενους. Από το Γεννάρη ανοίγουν κι άλλες. Όσοι πιστοί, προσέλθετε!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μπορει αυτος που εγραψε οτι κατι κινειται οσον αφορα τη νευρολογια να μου πει και μενα που ψαχνω τοσο καιρο για θεση ST η underläkare τι εχει δει να κινειται;εχω στειλει ενα σωρο επιστολες,εχω κινησει γη και ουρανο και θεση πουθενα.δεν νομιζω οτι ψαχνω με λαθος τροπο.μιλαω καλα σουηδικα και εχω και εμπειρια απο καποια δουλεια στη σουηδια.και παλι τιποτα.θα εκτιμουσα οποιαδηποτε πληροφορια αν και πλεον νομιζω οτι η λυση ειναι να ψαξω για αλλη ειδικοτητα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μπορει αυτος που εγραψε οτι κατι κινειται οσον αφορα τη νευρολογια να μου πει και μενα που ψαχνω τοσο καιρο για θεση ST η underläkare τι εχει δει να κινειται;εχω στειλει ενα σωρο επιστολες,εχω κινησει γη και ουρανο και θεση πουθενα.δεν νομιζω οτι ψαχνω με λαθος τροπο.μιλαω καλα σουηδικα και εχω και εμπειρια απο καποια δουλεια στη σουηδια.και παλι τιποτα.θα εκτιμουσα οποιαδηποτε πληροφορια αν και πλεον νομιζω οτι η λυση ειναι να ψαξω για αλλη ειδικοτητα.

Πράγματι είναι δύσκολο για νευρολογία...έχει μεγάλη ζήτηση απ' ότι ακούγεται! Το σκέφτηκες να αρχίσεις από κάτι παρεμφερές; Πχ. ψυχιατρική ή rehabilitation? Κάποιοι γνωστοί που δε βρήκαν νευρολογία μετά από κάμποσες αιτήσεις ξεκίνησαν απ' εκεί.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Γεια σας,ηθελα να μαθω ποια ειναι η κατασταση για την αποκτηση ειδικοτητας γαστρεντερολογιας στην Σουηδια?Ειναι δυνατον να βρεις θεση στα νοτια?Και αν οχι,ποσο βορεια θα χρειαστει να παει κανεις?
Ρε παιδιά, από τη στιγμή που κάνει κάποιος το βήμα να ρθει Σουηδία, που είναι εξ ορισμού μια Βόρεια χώρα, δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι διστάζουν να ανεβούν λίγο πιο πάνω από την Uppsala...η Βόρεια Σουηδία έχει εξαιρετικά Νοσοκομεία (Gavle, Sundsvall, Ostersund, Lulea, Umea, Solleftea), δε θα κοιμάστε σε κανά παγκάκι δα...! Άμα ήταν να γλίτωνα το κρύο ας έμενα στην Ελλάδα..!Έτσι για πληροφόρηση, έχουν ανοίξει πάρα πολλές θέσεις ST στο Πανεπιστημιακό του Umea (www.vll.se ---> lediga jobb), το οποίο θα το ξαναπώ, ότι έχει αρκετές ανάγκες σε ειδικευόμενους. Από το Γεννάρη ανοίγουν κι άλλες. Όσοι πιστοί, προσέλθετε!
Ευχαριστω πολυ φιλε μου για την αμεση ανταποκριση στο ερωτημα μου.Μηπως ξερετε ποσο περιπου καιρο χρειαζεται να ψαξεις στη Σουηδια για να βρεις μια θεση ειδικοτητας?Για να υπολογισει καποιος και ποσα χρηματα απαιτειται να παρει μαζι του.
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Επιτελους κι εγω ανεβαινω τον Ιανουαριο οεο!!! emrockon Σαν πολλοι θα μαζευτουμε στο τελος...

Μεγαλο προβλημα με το σπιτι παιδια...Μεγαλο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

www.blocket.se

προσπαθηστε εκει για σπιτια/αυτοκινητα/επιπλα κτλ.

τι να πω και εγω που ψαχνω μεταφορικη!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Όσο αφορά τη νευρολογία στη Σουηδία βρήκα ένα άρθρο κάποιου νευρολόγου από το Καρολίνσκα στο οποίο ανέφερε ότι ο αριθμός των νευρολόγων στη

Σουηδία είναι αρκετά χαμηλός σε σύγκριση με τα περισσότερα ευρωπαικά κράτη( 1/32000 κατοίκους σε σύγκριση με τη Δανία όπου είναι 1/10000 ή το

μέσο όρο στην Ευρώπη που αντιστοιχεί σε 1/20000). Επίσης έγραφε ότι μέσα στα επόμενα 10 χρόνια ( το άρθρο είναι του 2003 , τα 5 έχουν ήδη περάσει) το

1/3 των νευρολόγων θα φτάσει την ηλικία των 65 και θα συνταξιοδοτηθεί, ενώ η τουλάχιστον πενταετής εκπαίδευση νέων νευρολόγων μάλλον

δεν είναι ικανή να αντισταθμίσει αυτή την απώλεια. Από όλα αυτά θα ανάμενε κανείς ότι εφόσο υπάρχει πραγματικά έλλειψη νευρολόγων θα ήταν σχετικά

εύκολο να βρείς θέση για τη συγκεκριμένη ειδικότητα, όπως π.χ. συμβαίνει με την ψυχιατρική ή την ακτινολογία που λόγω ελλείψεων βρίσκεις πιο εύκολα θέση.

Τελικά όμως συμβαίνει το αντίθετο και όπως λέει μια κοπέλα σε προηγούμενο μήνυμα έκανε τα πάντα, έψαξε πολύ, αλλά θέση για νευρολογία δε βρήκε.

Παρακαλώ σχολιάστε αν θέλετε και όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ας απαντήσει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Όσον αφορα νευρολογία στη Σουηδία, όντως υπάρχει μεγάλη έλλειψη νευρολόγων. Χαρακτηριστικό ότι για να δεί νευρολόγο ασθενής με χρόνιο πρόβλημα ύστερα απο παραπομπή απο γεν ιατρό μπορεί να περιμένει ακόμα και 1 χρόνο!

Τις προάλλες κουβέντιαζα με μια νευρολόγο επιμελήτρια στο Λούντ. Μου είπε ότι ενώ χρειάζονται κι άλλους γιατρούς, η κλινική δεν έχει τα λεφτά για νέους γιατρούς αυτή τη στιγμή. Παρόμοιο οικονομικό πρόβλημα αντιμετωπίζουν σε μεγάλο βαθμό ΟΛΑ τα νοσοκομεία της Σουηδίας.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
emhelp Παιδια αν εχει καποιος πληροφορειες για σπιτι η δωματιο στην Στοκχολμη βοηθηστε γιατι ειναι μια ωρα δυσκολη...Εχω καποια σαιτ αλλα δεν βοηθανε...Για τον Ιανουαριο...Ευχαριστω.
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
emhelp Παιδια αν εχει καποιος πληροφορειες για σπιτι η δωματιο στην Στοκχολμη βοηθηστε γιατι ειναι μια ωρα δυσκολη...Εχω καποια σαιτ αλλα δεν βοηθανε...Για τον Ιανουαριο...Ευχαριστω.

Εμενα παντως το www.blocket.se με ικανοποιησε πληρως.Βρηκα σπιτι και το εκλεισα απο Ελλαδα και ετσι δεν εμεινα ουτε μερα στο ξενοδοχειο.Δοκιμασε και αν τελικα οταν πας δεν σε ικανοποιει μενεις για λιγο και εν τω μεταξυ οντας εκει ψαχνεις και βρισκεις αυτο που θελεις

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

χαιρομαι γιατι και εγω αυτο θα κανω.

για στοκχολμη υπαρχουν και αλλες ιστοσελιδες.πιστεωε με κανε search στο google με συνδιασμους και θα το βρεις.

προσπαθησε και στα σουηδικα.

π.χ. Lägenhet uthyres Stockholm

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΓΚΥΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ;;ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ Η ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΣΗ;ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Thanx gyus...Τοτε θα συνεχισω να δοκιμαζω απο το ιδιο σαιτ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Γεια σας,

Ρε παιδιά, από τη στιγμή που κάνει κάποιος το βήμα να ρθει Σουηδία, που είναι εξ ορισμού μια Βόρεια χώρα, δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι διστάζουν να ανεβούν λίγο πιο πάνω από την Uppsala...η Βόρεια Σουηδία έχει εξαιρετικά Νοσοκομεία (Gavle, Sundsvall, Ostersund, Lulea, Umea, Solleftea), δε θα κοιμάστε σε κανά παγκάκι δα...! Άμα ήταν να γλίτωνα το κρύο ας έμενα στην Ελλάδα..!

Έτσι για πληροφόρηση, έχουν ανοίξει πάρα πολλές θέσεις ST στο Πανεπιστημιακό του Umea (www.vll.se ---> lediga jobb), το οποίο θα το ξαναπώ, ότι έχει αρκετές ανάγκες σε ειδικευόμενους. Από το Γεννάρη ανοίγουν κι άλλες. Όσοι πιστοί, προσέλθετε!

Καλησπέρα!

Έψαξα στο link που αναφέρεις (www.vll.se) αλλά δε βρήκα κάποια θέση για ST στο Umea κλπ. Eνδιαφέρομαι κυρίως για Γενική Ιατρική, έβγαλα την άδεια άσκησης επαγγέλματος από Socialstyrelsen και στέλνω αιτήσεις αλλά ακόμα τίποτα. Καμιά ιδέα; Σου εύχομαι καλή δύναμη!

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια!

Ντέμης

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Nτέμη, σου απάντησα με private message. Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων έληξε πριν μια βδομάδα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΨΑΧΝΩ ΑΤΟΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΟΥΜΕ ΓΚΡΟΥΠ 2-3 ΑΤΟΜΩΝ ΓΙΑ ΕΚΜΑΘΗΣΗ

ΣΟΥΗΔΙΚΩΝ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. 2 2ΩΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ .

ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΠΟΣΤΕΙΛΑΤΕ E-MAIL ΚΑΙ ΤΗΛ ΣΤΟ savras111@yahoo.gr

Τροποποιήθηκε από Romeo
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Nτέμη, σου απάντησα με private message. Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων έληξε πριν μια βδομάδα.

Το είδα και σε ευχαριστώ πολύ. Σου έστειλα pm. Τα ξαναλέμε!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μήπως ξέρει κανείς τι παίζει τον τελευταίο καιρό με Καρδιολογία και Δερματολογία; Είχα ακούσει πιο παλιά ότι στην Καρδιολογία υπάρχει κινητικότητα κι ανοίγουν θέσεις σχετικά συχνά. Δεν ξέρω όμως αν συνεχίζει να ισχύει το ίδιο αυτή την περίοδο, με τη μαζική συρροή ξένων προς Σουηδία. Για τη Δερματολογία, αντίθετα, μου έχουνε πει ότι δύσκολα βρίσκεις. Αληθεύει;

Και κατι ακόμα για Δερματολογία για όποιο παιδί κάνει τώρα την ειδικότητα και γνωρίζει. Τα δερματολογικά περιστατικά στη Σουηδία είναι σχετικά με τα αντίστοιχα στην Ελλάδα; Η μήπως λόγω των διαφορετικών καιρικών συνθηκών, υπάρχει περίπτωση ερχόμενος στην Ελλάδα για δουλειά να έχεις να αντιμετωπίσεις περιστατικά πολύ διαφορετικά από αυτά στα οποία εκπαιδεύτηκες? Επειδή κάτι τέτοιο το έχω ακούσει και από δερματολόγους.........

Σύνδεσμος στη δημοσίευση