Jump to content

Ειδικότητα στη Σουηδία

toto11

Recommended Posts

Καλά εσύ έβγαλες το συμπέρασμα ότι αναμένεται μαζική εισαγωγή γιατρών το επόμενο τρίμηνο επειδή σε πήραν τηλέφωνο και σου έστειλαν μήνυμα δέκα τελειωμένοι! Πολύ σοβαρό συμπέρασμα!!!

Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

• Απαντήσεις 953
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ lakare για την άμεση απάντησή σου!!

Ρε παιδιά, αν μπορεί κάποιος που έχει κάνει γλώσσα στη λέσχη ας πει αν αξίζει τον κόπο ή αν θα ήταν καλύτερα να κάνω 1-2 μήνες εντατικά σε ιδιωτικά, πριν ανέβω Σουηδία όπου εννοείται πως θα συνεχίσω τα μαθήματα. Ή μήπως τα φροντιστήρια στην Αθήνα δεν είναι και τόσο απαραίτητα αφού έτσι κι αλλιώς κάνουμε κάνα 4μηνο στη Σουηδία? Μόλις ξεκίνησα το έκτο και δεν είμαι τόσο σίγουρος οτι εν μέσω εξεταστικών θα προλαβαίνω τα 3ωρα μαθήματα. Αμα χάνεις πού και πού κάποια μαθήματα , χάνεις την μπάλα?

Και κάτι ακόμα που είχαν ρωτήσει παλιότερα και κάποια παιδιά χωρίς απάντηση. Η επεμβατική καρδιολογία στη σουηδία απαιτεί extra χρόνο πέραν της 7ετίας Παθολογίας+Καρδιολογίας? Η μήπως η εξειδίκευση περιλαμβάνεται σ΄ αυτό το διάστημα?

Κοίτα σαν επίπεδο αξίζει η λέσχη, και είναι και εντατικά κατά μία έννοια γιατί κάνεις 6 ώρες την εβδομάδα. Επίσης με απουσίες τα καταφέρνεις γιατί προχωράνε αργά. Αρκεί να διαβάζεις στο σπίτι και κάτι. Ε, στα πρώτα μαθήματα πήγαινε για να ξέρεις τα βασικά εννοείται. Πάντως η λέσχη έχει το δύσκολο οτι τρώει πολύ χρόνο ( σου τρώει ένα 5ωρο τις ημέρες που έχεις αν υπολογίσεις και τα πηγαινε-έλα.....εκτός κι αν μένεις κοντά) Τώρα τι να σου πω...για ιδιαίτερα δεν ξέρω τι παίζει, απευθύνσου στην πρεσβεία. Πάντως το επίπεδο στο διδασκαλείο είναι πολύ καλό, ωστέ σε 3 χρόνια να είσαι πλήρως καλυμένος. Αλλά και με ένα χρόνο μαθαίνεις πολλά, ειδικά αν κάτσεις και μόνος σου και διαβάσεις, ακούσεις σουηδικό ραδιόφωνο στο internet, δεις κανέναν Bergman στο τσακίρ κέφι!! emnysta

Μόνο για τη λέσχη μπορώ να σε καλύψω, sorry

1)ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΣΟΥΗΔΙΚΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ, ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΑΚΟΥΝΕ ΣΟΥΗΔΙΚΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ... ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ!

2)ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΞΕΝΙΤΕΜΕΝΟΥΣ ΜΑΣ: Α)ΕΝΑΣ ΜΕΤΡΙΟΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ. ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟΧΘΟΝΕΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ Η ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΟΥ ΠΑΝ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ:

Β)ΣΕ ΤΙ ΥΠΟΛΗΨΗ ΕΧΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ;

Γ)ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ ΝΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΕΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΡΗΤΗΣ -ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΥΡΙΩΣ-;

Δ)ΤΡΩΤΕ ΠΟΥ ΤΡΩΤΕ ΤΟ ΚΡΥΟ, ΟΙ ΣΟΥΗΔΕΖΕΣ ΣΑΣ ΚΑΘΟΝΤΑΙ:

-ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΩΤΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΣΤ.ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΞΕΛΙΓΟΥΡΕΨΑΜΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΞΑΦΝΙΚΑ;-

1)ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΣΟΥΗΔΙΚΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ, ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΑΚΟΥΝΕ ΣΟΥΗΔΙΚΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ... ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ!2)ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΞΕΝΙΤΕΜΕΝΟΥΣ ΜΑΣ: Α)ΕΝΑΣ ΜΕΤΡΙΟΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ. ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟΧΘΟΝΕΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ Η ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΟΥ ΠΑΝ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ: Β)ΣΕ ΤΙ ΥΠΟΛΗΨΗ ΕΧΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ; Γ)ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ ΝΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΕΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΡΗΤΗΣ -ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΥΡΙΩΣ-; Δ)ΤΡΩΤΕ ΠΟΥ ΤΡΩΤΕ ΤΟ ΚΡΥΟ, ΟΙ ΣΟΥΗΔΕΖΕΣ ΣΑΣ ΚΑΘΟΝΤΑΙ: -ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΩΤΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΣΤ.ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΞΕΛΙΓΟΥΡΕΨΑΜΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΞΑΦΝΙΚΑ;-
Οι απόφοιτοι της Σουηδίας, αφού τελειώσουν τα 5.5 χρόνια της σχολής συνεχίζουν με 21 μήνες ΑΤ (κάτι παρόμοιο με το αγγλικό rotation του Foundation) και ακολούθως παίρνουν την άδεια τους από το Socialstyrelsen.

Κακά τα ψέματα δηλαδή, υπερτερούν σαφώς απέναντί μας. Και δεν είναι μόνο το ΑΤ ασφαλώς, είναι και το συνολικό επίπεδο της προπτυχιακής ιατρικής εκπαίδευσης εδώ.Κάτι άλλο σημαντικό...αρκετοί φοιτητές του 4ου-5ου έτους στην Σουηδία δικαιούνται να κάνουν 3 μηνα vikariat σε διάφορες ειδικότητες κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, κάτι που μεγαλώνει ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς.

Για παράδειγμα, γνώρισα άτομα που τελείωσαν τη σχολή στα 6.5-7 χρόνια για τον λόγο ότι πέρασαν από 3-4 vikariat πριν πάρουν πτυχίο.Εξαρτάται από τον κάθε ένα όμως πόσο ενδιαφέρον θα δείξει και πόση δουλειά θα βγάλει κατά τη διάρκεια του vikariat του ώστε με το που θα πάρει την θέση του ST-läkare να βρίσκεται σε ένα καλό πρακτικό και θεωρητικό επίπεδο.

Τροποποιήθηκε από un4given

sas sunadelfoi

apofoitos tou panepisthmeiou athhnwn,iordanikhs katagwghs..

thelw rwthsw an me ellhniko ptuxio mporw ksekinhsw ata glwssas agglika - souhdeia eidkothta kateutheian h apaitoutountai aseis san poliths mh EE, opois as mou apanthsei ???

αν θέλεις, ξαναγράψε το μήνυμά σου όχι σε greeklish όμως :rolleyes:

Τροποποιήθηκε από Mrs. Miniver
(greeklish)

Δεν ξέρω τι ρώτησες αλλά ό,τι και να είναι ρώτα τον un4given! Αυτός τα ξέρει όλα!!!

Αν το λες με ειρωνικό ύφος κανόνισε να το κόψεις φιλαράκι.

Τουλάχιστον εγώ διαθέτω λίγο από τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο που έχω για να γράψω 5-6 πράγματα που ίσως βοηθήσουν κάποιους.

Τροποποιήθηκε από un4given

Δεν ξέρω τι ρώτησες αλλά ό,τι και να είναι ρώτα τον un4given! Αυτός τα ξέρει όλα!!!

Ας μην καταστρέψουμε και αυτό το θέμα με ανούσιες προσωπικές επιθέσεις.Έχει βοηθήσει πολλούς...;).

Πανέξυπνο και εύστοχο σχόλιο...! Αχ τί πίκρες πρέπει να περνάς κι εσύ...

Καλησπέρα!

Μήπως γνωρίζει κάποιος από αυτούς που βρίσκονται Σουηδία κάτι σχετικά με Ακτινοδιαγνωστική?

Πόσο εύκολο είναι να βρεις θέση στην νότια Σουηδία?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..........

Ανεβαινω λοιπον κι εγω 8 Οκτωβριου.Ουτως η αλλως, κι εγω δε ξερω αν και που θα με δεχτουν με αυτα που διαβαζω κατα καιρους, αποφασισα για Goteborg.

Αν ειναι αληθεια κανεις εκει, θα μου ηταν χρησιμες καποιες γενικες πληροφοριες σχετικα με το που κυμαινεται σε δυσκολια και κοστος η στεγη.Ευχαριστω!

καποιες γενικες διασημανσεις περι ειδικοτητας στην σουηδια.

εκτος εξαιρεσεων, κατα κυριο λογο , οποιος ενδιαφερεται για ειδικοτητα εκει θα πρεπει σιγουρα να εχει υπ οψιν του τα εξης.

1) πρεπει να γνωριζει πολυ καλα τα σουηδικα, οχι μονο για να επικοινωνει με ασθενεις και συναλδεφους, αλλα και να μπορει να χειριστει τον υπολογιστη που ειναι το α και το ω στην ιατρικη πραξη, απο συνταγογραφηση μεχρι ιστορικο ασθενους κτλ.

2) θα πρεπει να γνωριζει οτι ερχομενος π.χ. απο ελλαδα θα του προτεινουν θεση "vikariat", δηλαδη δοκιμαστικη θεση ιατρου, οχι ειδικευομενου, κατα κυριο λογο 6μηνου, που σημαινει οτι μπορει να μην ανανεωθει εφοσον δεν πληρει καποιος τα απαιτουμενα κριτηρια.Δεν σημαινει ανεβαινω σουηδια και ξεκιναω ειδικοτητα.

3)Χρονια ειδικοτητας στην ελλαδα ή αλλου μπορει να μην αναγνωριστουν.

4)χειρουργικες ειδικοτητες χρειαζονται πολυ κυριως προσπαθεια και επιμονη, πιθανον χρονια εμπειριας εκει κτλ.

5)τους ενδιαφερει να μπεις στο δικο τους συστημα υγειας και να δουλεψεις με αυτο, παρα εμπειρια μεσω βιογραφικου που δεν εχει συστατικη επιστολη σουηδου ιατρου.

6)σουηδικα μπορει κανεις να ξεκινησει και μονος του, υπαρχουν πολλες ιστοσελιδες με μαθηματα σουηδικων ή βοηθηματα, δεν ειναι αναγκη να λεει κανεις οτι περιμενει απο τα μαθηματα εφοσον υπαρχει και το ιντερνετ.ελεος!

7)ο καιρος εηρεαζει περισσοτερο απο οσο πιστευει κανεις την ψυχολογια και την διαθεση στην χωρα αυτη.

8)η πιστωτικη καρτα ειναι ο κυριος τροπος πληρωμης.

9)το σπιτι που θα νοικιασει καποιος κατα πασα πιθανοτητα στην αρχη θα ειναι 2ο χερι.δηλαδη περιορισμενου χρονικου διαστηματος.

Τροποποιήθηκε από Anything

Να προσθέσω ότι η ειδικότητα στη Σουηδία είναι ένας συνεχής 'αγώνας' ...πολλές οι δυσκολίες, γλώσσα, μακρυά από την πατρίδα, οικογένεια και φίλους, απαιτητικό σύστημα, άσχημος καιρός, αναμονή και αγωνία μέχρι να βρει κάποιος θέση, έξοδα.

Να μη νομίζουμε ότι είναι κι ο παράδεισός δηλαδή...!

Απλά είναι όπως όλα τα πράγματα, δεν υπάρχει μαύρο κι άσπρο, όλα είναι αποχρώσεις του γκρίζου, κάθε καλό έχει και τα κακά του.

παιδια ξερετε τιποτα για πλαστικη χ στη σουηδια.ποσο πιθανο ειναι να βρεις ? κανενας ελληνας που κανει εκει πλαστικη.ευχαριστω

Καλα εαν περιμενει καποιος να τα βρει στωμενα σε μια ξενη χωρα,μιλωντας μια ξενη γλωσσα που κακα τα ψεματα δεν θα τη μαθεις στην εντελεια σε λιγοτερο απο 2 χρονια ε ειναι λιγο ονειροπολος.Το θεμα ειναι να το εχεις παρει αποφαση να περασεις πολυ δυσκολα τον πρωτο καιρο...Μετα ολα εξαρτωνται απο τον καθενα...Ευχαριστω ολα τα παιδια που θελουν και δινουν οσες πληροφοριες μπορουν.

Για τη διαμονή δε χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο, εκτός ίσως από ένα αντίγραφο της ταυτότητας ή του διαβατηρίου.

Τα χαρτιά/βεβαιώσεις για να πάρει κάποιος το legitimation χρειάζονται μετάφραση στα αγγλικά ή τα σουηδικά (εγώ τα είχα στα αγγλικά) και είναι:

1. Πτυχίο ή πιστοποιητικό περάτωσης των σπουδών

2. Άδεια άσκησης επαγγέλματος από την Ελλάδα

3. Certificate of good standing (από την Νομαρχία όπου βγήκε η άδεια)

4. Αντίγραφο διαβατηρίου

Πρέπει να είναι όλα πιστοποιημένα από κάποια επίσημη αρχή. Η άδεια μπορεί να πάρει ακόμη και 2 μήνες μέχρι να βγει, εγώ φάνηκα τυχερός και την πήρα στην βδομάδα.

Επίσης, απαραίτητη είναι και η έκδοση του personnummer, κάτι ανάλογο με το ελληνικό ΑΦΜ (χρειάζεται μόνο το διαβατήριο).

Εγώ είχα μεταφράσει επίσης και κάποιες συστατικές επιστολές από την Σχολή για να τις επισυνάψω στο CV μου.

Aν ξέχασα κάτι ας συμπληρώσει κάποιος συνάδελφος.

τελικα για το πιστοποιητικο για good standing τι χαρτια χρειαζονται;;ισως μονο αυτοτητα;;σε ποιο γραφειο νομαρχιας;;

την μεταφραση αδειας επαγγελματος την παιρνει κανεις απο τον οικειο ιατρικο συλλογο;;

αντιγραφο διαβατηριου να υποθεσω δεν θελει μεταφραση;;;;

Για το good standing εγω πηγα και το πηρα στον Ιατρικο συλλογο.

Για τη μεταφραση σε εναν επισημο μεταφραστη και θελει και σφραγιδα απο τον δικηγορικο συλλογο.

Και το διαβατηριο δεν θελει μεταφραση.

Εγώ έχω στείλει τα χαρτιά μου στο Socielstyrelsen αλλά ακόμα δεν έχω λάβει την άδεια (υποθέτω όμως οτι έστειλα τα σωστά έγγραφα-θα δείξει). Το certificate of good standing το πήρα από τον οικείο ιατρικό σύλλογο και κατόπιν το κατέθεσα στην αντίστοιχη νομαρχία όπου και μου έδωσαν ένα άλλο χαρτί στο οποίο αναγράφονταν επιπλέον οτι έχω το δικαίωμα να εργαστώ σε οποιαδήποτε χώρα της Ευρώπης (εκτός από το οτι δεν εκκρεμεί εναντίον μου οποιαδήποτε ποινική δίωξη) και μόνο το 2ο έγγραφο έστειλα. Η μετάφραση έγινε από το Υπ.εξωτερικών σε επικυρωμένα φωτοαντίγραφα από ΚΕΠ. Το διαβατήριο διαθέτει ελληνικούς και Λατινικούς χαρακτήρες, οπότε δε χρειάζεται μετάφραση. Α! και χρειάζεται και το cv σου στα αγγλικά. (είναι απαραίτητο μου είχε πει ο υπάλληλος στο socielstyrelsen και έχεις κάθε δικαίωμα στο μέλλον να το τροποποιήσεις, προσθέσεις και άλλα εφόσον "τα έργα σου" αυξάνονται !χαχαχα!)

αυτά για την ώρα!Α!και η υπάλληλος στη Σουηδική πρεσβεία μου είπε οτι απαιτούνται περίπου 5 εβδομάδες ώσπου να λάβεις την άδεια (κατα μέσο όρο πάντα-κάποιοι χρειάστηκαν λιγότερο χρόνο και κάποιοι περισσότερο).

ευχαριστω.

και εγω ετσι ξερω, το certificate of good standing, το οποιο δεν ξερω γιατι δεν εχει επισημο ελληνικο ονομα, αλλα ουτε και η υππαληλος της νομαρχιας ξερει....,βγαινει απο την νομαρχια.καταθετει τελικα κανεις αντιγραφο πτυχιου,αντιγραφο αδειας εξασκησεως επαγγελματος και το χαρτι απο τον ιατρικο συλλογο για εργασια σε χωρα της Ε.Ε., οπως ειπε ο frustrated,και παιρνει κανεις αυτο το χαρτι.

γινεται επισημη μεταφραση αυτου,σφραγιδες κτλ και μετα στελνεται μαζι με αλλα χαρτια και αντιγραφο διαβατηριου.

καλησπερα παιδια..μια ερωτηση κ εγω με τη σειρα μου..τελειωσα ιταλια το καλοκαιρι και γυρισα ελλαδα.κοιταξα λιγο τα πραγματα εδω με την ειδικοτητα κ κατεληξα κ εγω με τη σειρα μου να ξαναξενιτευτωτο good standing ειναι τελειως απαραιτητο?αν καποιος δεν το εχει μπορει να κανει αιτησεις στα νοσοκομεια κανονικα?μια ακομα ερωτηση κ συγγνωμη αν εχει απαντηθει στις προηγουμενες σελιδες..τα νοσοκομεια που παρεχουν 8εσεις ειδικοτητας που τα βρισκουμε?καποιο site?σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα και συγχαρητηρια για την βοηθεια που δινετε σε ολους οσους σκεφτονται να κανουν αυτο το βημα..καλησπερα παιδια..μια ερωτηση κ εγω με τη σειρα μου..τελειωσα ιταλια το καλοκαιρι και γυρισα ελλαδα.κοιταξα λιγο τα πραγματα εδω με την ειδικοτητα κ κατεληξα κ εγω με τη σειρα μου να ξαναξενιτευτω emconfused το good standing ειναι τελειως απαραιτητο?αν καποιος δεν το εχει μπορει να κανει αιτησεις στα νοσοκομεια κανονικα?μια ακομα ερωτηση κ συγγνωμη αν εχει απαντηθει στις προηγουμενες σελιδες..τα νοσοκομεια που παρεχουν 8εσεις ειδικοτητας που τα βρισκουμε?καποιο site?σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα και συγχαρητηρια για την βοηθεια που δινετε σε ολους οσους σκεφτονται να κανουν αυτο το βημα..

Φίλε pida αν μπεις στο www.sos.se , στη σελίδα δηλ του αντίστοιχου υπ.υγείας, θα δεις οτι αυτή η βεβαίωση είναι μέσα στα απαραίτητα έγγραφα για να σου χορηγήσουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Οπότε αν θές, στείλε εσύ τα μισά δικαιολογητικά (έχω περιέργεια να δω τι θα γίνει....χιχιχι). Τώρα πέρα από την πλάκα, χωρίς άδεια ασκήσεως επαγγέλματος δουλειά δεν μπορείς να ξεκινήσεις! Γιατί σε ανησυχεί όμως, αφού βγαίνει πανεύκολα και γρήγορα? ( και με την διαδικασία που εξήγησα παραπάνω)

καλησπερα frustrated κ σ ευχαριστω για το ενδιαφερον..

το good standing δεν μπορω να το βγαλω στην ελλαδα γιατι απλα ειμαι ανυποτακτος και θελω να φυγω κατευθειαν..δηλ χωρις να κανω στρατο..

εχω την αδεια ασκησεως επαγγελματος απο την ιταλια αλλα το good standing οι ιταλοι στο δινουν αφου γραφτεις στον ιατρικο συλλογο..

ελα ομως που για να γραφτεις θελουν και την βεβαιωση οτι εισαι μονιμος κατοικος πραγμα που εγω πλεον δεν μπορω να βγαλω.. emconfused

οποτε τι κανω???

ελπιζω να καταλαβες πανω κατω την κατασταση..

παιδια αν καποιος εχει ή ειχε αναλογη εμπειρια καλοδεχουμενος :rolleyes:..

εχω εναν γνωστο που ηρθε απο την ιταλια κατευθειαν.

νομιζω οτι δεν θα εχεις προβλημα. αυτο το πιστοποιητικο ομως μπορεις να το βγαλεις.δεν σου ζητανε να εχεις κανει στρατο.γιατι το λες αυτο;