Jump to content

Ειδικότητα στη Σουηδία

toto11

Recommended Posts

Nαι, θα ήταν καλά αν 'σπάζαμε' το (τεράστιο αυτό) τόπικ σε μικρότερα κομμάτια για ευκολία όλων.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς:

- Κάποια σελίδα ή pdf με τα φάρμακα και τις εμπορικές ονομασίες τους που χρησιμοποιούνται εδώ στη Σουηδία (βρήκα πολλές φορές με το ελληνικό συνταγολόγιο). Υπάρχει μια σελίδα (http://www.sjukvardsradgivningen.se/Innehall.asp?CategoryID=249), η οποία δε με βοήθησε και ιδιαίτερα.

- Κάποια σελίδα που να έχει σουηδικά ιατρικά βιβλία σε μορφή pdf ή pdb.

Eυχαριστώ!

Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

• Απαντήσεις 958
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Στο ψάξιμο, βρήκα τελικά μια πολύ καλή σελίδα με όλα τα φάρμακα και τις ασθένειες, ελπίζω να σας φανεί χρήσιμη:

http://www.fass.se

(για αναζήτηση με βάση την ασθένεια πηγαίνετε στο 'lakarbok ---> sjukdomar)

Τροποποιήθηκε από un4given

Στο ψάξιμο, βρήκα τελικά μια πολύ καλή σελίδα με όλα τα φάρμακα και τις ασθένειες, ελπίζω να σας φανεί χρήσιμη:

http://www.fass.se

(για αναζήτηση με βάση την ασθένεια πηγαίνετε στο 'lakarbok ---> sjukdomar)

Επισης πολυ καλες σελιδες ειναι το www.internetmedicin.se και το www.praktiskmedicin.se

Καλησπέρα παιδιά!

Ανεβαίνω για γλώσσα στο malmo σε δυο εβδομάδες.

Υπάρχει κάποιος εκεί που γνωρίζει κάτι για σπίτι ή που ψάχνει για συγκάτοικο?

Γειά σας παιδιά.

Γνωρίζει κάποιος αν είναι καλύτερα να ξεκινήσω(σε επίπεδο αρχάριου-με άλλα λόγια δεν ξέρω ούτε μια σουηδική λέξη!) τα μαθήματα στο folk ως general course ή ως medical course?Στη medical course μαθαίνουμε τα πάντα από την αρχή,π.χ.καθημερινές έννοιες ή χρειάζεται πρώτα να κάνω general course?

Εσείς τί είχατε κάνει?

Παρακαλώ να μου δώσετε οποιαδήποτε πληροφορία σχετική.

Να είστε καλά!

Γειά σας παιδιά.

Γνωρίζει κάποιος αν είναι καλύτερα να ξεκινήσω(σε επίπεδο αρχάριου-με άλλα λόγια δεν ξέρω ούτε μια σουηδική λέξη!) τα μαθήματα στο folk ως general course ή ως medical course?Στη medical course μαθαίνουμε τα πάντα από την αρχή,π.χ.καθημερινές έννοιες ή χρειάζεται πρώτα να κάνω general course?

Εσείς τί είχατε κάνει?

Παρακαλώ να μου δώσετε οποιαδήποτε πληροφορία σχετική.

Να είστε καλά!

Ξεκινας με γενικα.Μπορεις να ξεκινησεις και χωρις να εχεις κανει τιποτα στην Ελλαδα.

Την ορολογια τη μαθαινεις μετα.Μη σου πω αφου βρεις δουλεια.

Πάντως παιδιά, τώρα αντιλήφθηκα ότι η Ελλάδα είναι ίσως από τις ελάχιστες χώρες στον κόσμο όπου δε χρησιμοποιείται η διεθνής (λατινική) ορολογία στην ιατρική...άντε πάλι ξανά να αρχίσεις να μαθαίνεις ανατομία, φυσιολογία κτλ. με άλλους όρους, επιπλέον του αντικειμένου σου, απλά επειδή εμείς επιμένουμε να διδασκόμαστε μια ορολογία που χρησιμοποιείται μόνο στην Ελλάδα.

Φυσικά υπάρχει η διεθνής βιβλιογραφία και ο καθένας μπορεί να διαβάζει από κει κατά τη διάρκεια των σπουδών του.

Όμως, όσον αφορά τουλάχιστον την Ιατρική Θεσσαλονίκης, ήταν απλά χάσιμο χρόνου το να διαβάζει κάποιος από ένα αγγλικό βιβλίο γιατί για να περάσει ένα συγκεκριμένο μάθημα έπρεπε να ασχοληθεί μόνο με το (ογκώδες συνήθως) σύγγραμμα που πήρε από την Σχολή (το οποίο γράφει συνήθως ο καθηγητής και το εκδίδει το University Studio Press). Ουσιαστικά υποχρεώνεσαι να διαβάσεις από τα συγκεκριμένα βιβλία, αφού οι απαντήσεις στις εξετάσεις έχουν άμεση σχέση με το αντίστοιχο κομμάτι του βιβλίου.

Οι Σουηδοί γιατροί διαβάζουν από αγγλικά βιβλία και χρησιμοποιούν τη διεθνή ορολογία, απλά χρειάζεται να μάθει κάποιος και την απλή καθημερινή ορολογία που χρησιμοποιούν οι ασθενείς (πχ. πώς λέγεται ο εμετός, το πρήξιμο, κ.ά συμπτώματα).

Ακόμα κι ένας Ιρακινός ST που είναι μαζί μου, μου είπε ότι στο Ιράκ όπου σπούδασε και γενικά στις αραβικές χώρες, διαβάζουν επίσης από αγγλικά βιβλία και χρησιμοποιούν την λατινική ορολογία.

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση όσον αφορά την αναγνώριση? Όσον αφορά τισ ειδικότητες με γενικό και ειδικό μέρος (π.χ. πρώτα παθολογία ή χειρουργική ) αν αυτό δεν έχει προηγηθεί στην Έλλάδα και κάποιος φύγει κατευθείαν στη Σουηδία , θεωρείται οτι συμπεριλαμβάνεται στην 5ετή εκπαίδευση στην Σουηδία ή όταν θα επιστρέψω θα μου αναγνωρίσουν μόνο το ειδικό μέρος και θα μου ζητήσουν το γενικό μέρος ώστε να αναγνωριστεί πλήρως η ειδικότητα?

Αυτό το γενικό-ειδικό μέρος, από ότι ξέρω δεν εφαρμόζεται στις περισσότερες κλινικές στη Σουηδία. Εξαρτάται από την κάθε κλινική και τον διευθυντή σου πότε θα πάρεις την ειδικότητα σου και πώς θα καταμεριστεί ο χρόνος σε γενικό (πχ. Παθολογία-Χειρουργική) και ειδικό μέρος.

Πχ. στην Καρδιολογία, σε κάποια κλινική μπορεί να ισχύει το 5(παθ.)+2 (καρδ.), σε άλλη όμως να είναι 2(παθ.) + 4.5 (καρδ.) ας πούμε, εξαρτάται ξαναλέω από την κάθε κλινική.Άλλοι είπαν ότι από 1η Σεπτεμβρίου θα ισχύσει παντού το 5+2...δεν είμαι σε θέση να το απαντήσω αυτό γιατί η ειδικότητα μου είναι ενιαία.

Αυτό που ρωτάς όμως φίλε νομίζω ισχύει, δηλαδή τα χρόνια ειδικότητας στην Ελλάδα ανανωρίζονται στην Σουηδία

Τροποποιήθηκε από un4given

Τέσπα, Ευχαριστώ πολύ un4given.

Εγω ενδιαφέρομαι για γυναικολογία που στη Σουηδία είναι εννιαία 5ετής η εκπαίδευση, ενώ στην Ελλάδα περιλαμβάνει και 1 χρόνο χειρουργικής. Άκουσα από κάποιο παιδί οτι όταν επέστρεψε στην πατρίδα του αναγνώρισαν μόνο το ειδικό μέρος και του ζήτησαν να επαναλάβει το γενικό μέρος (δε θυμάμαι τι ειδικότητα έκανε). Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι έγκυρο?

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση όσον αφορά την αναγνώριση? Όσον αφορά τισ ειδικότητες με γενικό και ειδικό μέρος (π.χ. πρώτα παθολογία ή χειρουργική ) αν αυτό δεν έχει προηγηθεί στην Έλλάδα και κάποιος φύγει κατευθείαν στη Σουηδία , θεωρείται οτι συμπεριλαμβάνεται στην 5ετή εκπαίδευση στην Σουηδία ή όταν θα επιστρέψω θα μου αναγνωρίσουν μόνο το ειδικό μέρος και θα μου ζητήσουν το γενικό μέρος ώστε να αναγνωριστεί πλήρως η ειδικότητα?

Μα αν ερθεις με τιτλο ειδικοτητας απο Σουηδια τοτε αυτη αναγνωριζεται αυτοματως οποτε δεν υπαρχει προβλημα.

Αν ομως κατσεις λιγοτερο Σουηδια πχ σε κλινικη γυναικολογιας 3 χρονια τοτε ναι πρεπει να κανεις τα χρονια της Χειρουργικης εδω.Αυτο γιατι καμμια κλινικη Γυναικολογιας στη Σουηδια δεν θα σου δωσει βεβαιωση οτι εκανες Χειρουργικη.Οποτε οι δυο καλυτερες λυσεις κατα τη γνωμη μου ειναι η κανεις ολη την ειδικοτητα Σουηδια η αν δεν θελεις να κατσεις 5 χρονια αρχισε με χειρουργικη να ξεμπερδευεις και συνεχιζεις Γυν Ελλαδα

ρε παιδιά,μήπως ξέρετε αν κάποιος θέλει πχ καρδιολογία...μπορεί στην αναμονή της παθολογίας πού δεν είναι και μικρή να πάει σουηδία,να κάνει το ειδικό μέρος,δηλαδή καρδιολογία, και να γυρίσει να κάνει το γενικό (2 χρόνια) εδώ? η πρέπει να ξεκινήσει και στη σουηδία απο παθολογία?....

ρε παιδιά,μήπως ξέρετε αν κάποιος θέλει πχ καρδιολογία...μπορεί στην αναμονή της παθολογίας πού δεν είναι και μικρή να πάει σουηδία,να κάνει το ειδικό μέρος,δηλαδή καρδιολογία, και να γυρίσει να κάνει το γενικό (2 χρόνια) εδώ? η πρέπει να ξεκινήσει και στη σουηδία απο παθολογία?....

Ξεκινας απο παθολογια.Ολες οι παθολογικες ή μαλλον σχεδον ολες ξεκινανε με παθολογια και σε συμφωνια με τον διευθυντη στην πορεια εξειδικευεσαι.Στα χαρτια 5 παθολογια και 2 καρδιολογια αλλα γνωριζω ατομα που εχουν ξεκινησει παθολογια αλλα στην ουσια ασχολουνται με καρδιολογια.Παντως αν ειναι να κατσεις 2 χρονια με χαρτι παθολογιας θα φυγεις και οχι καρδιολογιας.

Τροποποιήθηκε από nucmed

Παιδια κατι ασχετο ... υπαρχουν ειδικα φροντιστηρια σουηδικων στην Θεσσαλονικη που ειναι για γιατρους?Σε βοηθουν και στην ευρεση εργασιας?

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΙΑΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ?

από τον χρήστη ikav

γεια σας

σκεφτομαι πολυ σοβαρα να φυγω για σουηδια να δοκιμασω την τυχη μου

σημερα διαβασα απο την 9 εως το τελος ολες τις σελιδες

παρολα αυτα δεν γραφεται πολυ ξεκαθαρα τι χαρτια χρειαζονται για να παρει καποιος το legitimation

κατι γραφεται καπου αλλα λεει να ειναι πιστοποιημενα αλλα απο που

δεν ξερω ισως να ζαλιστηκα κιολας και να μην το ειδα

αν καποιος εχει κανει προσφατα αυτη την διαδικασια ας γραψει ακριβως τι χρειαζεται

ευχαριστω εκ των προτερων

Να κάνω μια έξτρα διαδικαστική ερώτηση? Για το personummer τι διαδικασιά απαιτείται? Απευθύνομαι στη Σουηδική Πρεσβεία ή μέσω Ταχυδρομίου στην Υπηρεσία Υγείας τησ Σουηδίας (www.sos.se), όπως και για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος? Επίσης (αυτή θα ακουστεί λίγο χαζή η ερώτηση, αλλά τέλος πάντων ) απαιτείται θεωρημένη φωτοτυπία του διαβατηρίου ή πρέπει και αυτό να το δώσω στη μεταφραστική υπηρεσία?

Να κάνω μια έξτρα διαδικαστική ερώτηση? Για το personummer τι διαδικασιά απαιτείται? Απευθύνομαι στη Σουηδική Πρεσβεία ή μέσω Ταχυδρομίου στην Υπηρεσία Υγείας τησ Σουηδίας (www.sos.se), όπως και για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος? Επίσης (αυτή θα ακουστεί λίγο χαζή η ερώτηση, αλλά τέλος πάντων ) απαιτείται θεωρημένη φωτοτυπία του διαβατηρίου ή πρέπει και αυτό να το δώσω στη μεταφραστική υπηρεσία?

Για να πάρει κάποιος personummer πρέπει να έχει βρει εργασία στη Σουηδία και να έχει και άδεια παραμονής(uppehålltillstånd).Αν και νομίζω ότι το τελευταίο δεν ισχύει απο 1/1/2006 για όλους τους Ευρωπαίους πολίτες.Το socialstyrelsen δενέχει τίποτα να κάνει με το personummer.Το skattverket to βγάζει(η σουηδική εφορία).Τώρα δεν γνωρίζω εάν στην αναμονή για ανεύρεση εργασίας μπορεί κάποιος να πάρει προσωρινό personuumer....Σημείωση:άκρως απαραίτητο για τη καθημερινότητα στη Σουηδία(απ'το να βρεις σπίτι μέχρι να έχεις τηλ. σπίτι)

δεν χρειαζεται να εχει βρει κανεις δουλεια για να βγαλει personnummer. το skatteverk κανει 1 με 3 βδομαδες να το βγαλει και για αυτο ειναι καλο να παει κανεις να το βγαλει με το που θα φτασει στι σουηδια ,γιατι χρειαζεται για το συμβολαιο σε περιπτοση που βρει καποιος δουλεια.

Άνοιξα ένα group στο facebook.com με όνομα Greek doctors in Sweden... Μια και μαζευτήκαμε τόσοι πολλοί πλέον εδώ πάνω ίσως και να βοηθήσει -αν μαζευτούν αρκετά μέλη- ειδικά όσους πρωτοξεκινούν να έρθουν σε επαφή με κόσμο που μπορεί να βοηθήσει λίγο για τα διαδικαστικά, ή έστω και για μια παρέα για ένα καφέ. Προς το παρόν πάντως είμαι μόνος μου :) Κοπιάστε!

Να 'μαι κι εγω και σ'αυτό το thread για ειδικοτητα εξω!

Παρακαλω πολύ, αν καποιος εχει να μου δωσει πληροφοριες για οφθαλμολογια στη σουηδια, θα το εκτιμουσα αφανταστα. 2 χρονια μετα την αποφοιτηση μου εχω ψαξει παντου αλλα δεν εχω βρει την παραμικρη ακρη! Αυτο που κυριως με ενδιαφερει ειναι αν καποιος γνωριζει λεπτομερειες για το επιπεδο της εκπαιδευσης εκει και κατα βαση αν υπαρχει δυνατοτητα χειρουργικης εκπαιδευσης. Το ρωταω αυτό, γιατι μετα απο πολυ ψαξιμο στη Γερμανια, διαπιστωσα ο ιδιος οτι το να μπει κανεις ως ειδικευομενος στο χειρουργειο ειναι όνειρο θερινης νυκτος. Ακριβως το ιδιο ισχυει στην ελβετια, ενω το να βρει κανεις θεση οφθαλμολογιας στην αγγλια, οπου η εκπαιδευση ειναι καλυτερη, ειναι μαλλον ουτοπια.

Ας με σωσει καποιος τον φτωχο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

emiloveyou

απλα δοκιμαζω ,καλησπερα, και μια ερωτηση στον Belle Sebastian , πως δουλευει αυτο το facebook μαλλον δε τα πιανω γρηγορα

Γίνεσαι μέλος, επιλέγοντας το sign up και βάζοντας τα στοιχεία σου... Μετά κάνε κι ένα search στα groups για να βρεις το σχετικό γκρουπ που άνοιξα. Δεν είναι τίποτα δύσκολο, δοκίμασε το. Καλη τύχη!