Jump to content

Ειδικότητα στην Ελβετία

Recommended Posts

ο καθενας κανει οτι νομιζει απο κει και μετα.κατεθεσα απλα την εμπειρια μου,αλλα στην τελικη συμφωνω μαζι σου,καλυτερα να την εχεις την σφραγιδα κι ας μην χρειαστει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

10 χρόνια ακριβώς μετά από το πρώτο μου μήνυμα στο θέμα, δεν έχουν αλλάξει και πολλά... Ίσως το ότι είμαστε πια πολύ περισσότεροι από όσο παλιότεροι, σε κάθε πέτρα..εεε νοσοκομείο βρίσκεις και Έλ

hospitation: καλή πρόταση, κυρίως για τη γλώσσα και για να δούνε πώς δουλεύεις και πώς δουλεύουν. Σε ανταγωνιστική ειδικότητα απαραίτητο. Είναι καλό σημάδι. Οι μισθοί δεν ορίζονται στη συνέντευξη

1. Όχι κατ'ανάγκην, με την έννοια ότι υπάρχει η δυνατότητα αλλά πέραν από εκεί δε θα το δεις κατ'ανάγκην στη καθημερινή κλινική πράξη. Εφόσον η φυσιοπαθητική δεν συμπεριλαμβάνεται στις βασικές ιατρικέ

Posted Images

Πηγα σημερα Βερνη να ετοιμασω τα χαρτια μου. 25 φραγκα το γνησιο της υπογραφης και 25 η σφραγιδα της Χαγης...50 φραγκα το εγγραφο...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Στην Ελλάδα είναι όλα δωρεάν, αχ ρε Ελλαδίτσα, οι ξένοι οι κερατάδες βγάζουν κι από τη μύγα ξύγκι, να τα λέμε κι αυτά! :)

Και στην Αμερική δωρεάν είναι βέβαια, τώρα γιατί στην Ελβετία τα χρεώνουν και μάλιστα τόσο ακριβά, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

σπαμ ον

με εξαιρεση την βενζινη,μπορεις να μου πεις ενα πραγμα που χρεωνουνε φθηνα στην ελβετια??

σπαμ οφφ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και πάνω που ζαχάρωνα κάτι βιλίτσες γύρω από τη λίμνη της Ζυρίχης, μου γκρεμίσατε τα όνειρα, θα κοιτάξω αλλού...:)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Στην Ελλάδα είναι όλα δωρεάν, αχ ρε Ελλαδίτσα, οι ξένοι οι κερατάδες βγάζουν κι από τη μύγα ξύγκι, να τα λέμε κι αυτά! :)

Και στην Αμερική δωρεάν είναι βέβαια, τώρα γιατί στην Ελβετία τα χρεώνουν και μάλιστα τόσο ακριβά, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.....

Θα τολμήσω να πω ότι η σφραγίδα της Χάγης και το γνήσιο της υπογραφής παίζει να τα πληρώνουμε μόνο στην Έλβετία....εγώ ήμουν πολλά χρόνια Ιταλία κ δεν πλήρωσα ποτέ τίποτα και πιστέψτε με έφτιαχνα κάθε είδους χαρτιά κάθε χρόνο.....
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Στη Φινλάνδια: 4 euro για το γνήσιο της υπογραφής και 8 euro για Apostille. Το καλό όμως είναι οτι δεν ζητάνε γνήσιο υπογραφής μέσα στη χώρα καθώς σχεδόν όλες οι γραφειοκρατικές παπαριές γίνονται online με ταυτοποίηση μεσω τραπεζικών κωδικών. Τη μοναδική φορά που αναγκάστηκα να πληρώσω ήταν όταν έστειλα τα χαρτιά μου για άδεια εργασίας σε τρίτη χώρα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλημέρα! Με έχουν δεχθεί στην Ελβετία και ξεκινάω από Νοέμβριο. Για το διορισμό χρειάζονται αντίγραφα πτυχίου κλπ μετεφρασμένα. Πού μπορώ να τα δώσω για μετάφραση? Μετά μπαίνει σφραγίδα της Χάγης? Είναι η πρώτη φορά που πηγαίνω στο εξωτερικό και δεν ξέρω καθόλου από τις διαδικασίες.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Χάγη στα πρωτότυπα ΠΡΙΝ να φωτοτυπηθούν και ΠΡΙΝ μεταφραστούν! Η Χάγη δεν μπαίνει σε αντίγραφα, μόνο σε πρωτότυπα έγγραφα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλημέρα! Με έχουν δεχθεί στην Ελβετία και ξεκινάω από Νοέμβριο. Για το διορισμό χρειάζονται αντίγραφα πτυχίου κλπ μετεφρασμένα. Πού μπορώ να τα δώσω για μετάφραση? Μετά μπαίνει σφραγίδα της Χάγης? Είναι η πρώτη φορά που πηγαίνω στο εξωτερικό και δεν ξέρω καθόλου από τις διαδικασίες.

Για μετάφραση απο οτι έχω διαβάσει σε διάφορα τόπικς αυτό που συμφέρει οικονομικά είναι να πας στο μεταφραστικό του υπουργείου εξωτερικών.το αρνητικό είναι ότι καθυστερούν αρκετά κ ότι άμα σου κάνουν λάθος στη μετάφραση άντε να στο διορθώσουν....ίσως η καλύτερη εναλλακτική που έχεις είναι να πάς σε ιδιώτη ΕΠΙΣΗΜΟ μεταφραστή ο οποίος ναι μέν παίζει να σε γδάρει οικονομικά αλλά θα στα ετοιμάσει μπάμ μπάμ και με τον απαραίτητο αριθμό αντιγράφων και αν έχει κάνει λάθος στο διορθώσει σε χρόνο ρεκόρ. επίσης οι ιδιώτες επίσημοι μεταφραστές απο ότι ξέρω συνήθως κρατάνε ηλεκτρονικό αντίγραφο της μετάφρασης για τρία χρόνια, για μπορούν να σου κάνουν αντίγραφο όποτε θές και τσάμπα!!!Όσο αφορά τη σφραγίδα της Χάγης μπαίνει μονάχα σε πρωτότυπα και αν δε κάνω μεγάλο λάθος μόνο στη πόλη έκδοσης του πιστοποιητικού!!Τέλος να κοιτάξεις στις μεταφράσεις να έχει μεταφραστεί κ η σφραγίδα της Χάγης όπως επίσης να σου βάλουν τα απαραίτητα χαρτόσημα σε όλα τα αντίγραφά σου.
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο.. Τα γερμανικά μου ειναι επίπεδο Β2-C1 όμως έχουν περιθώρια βελτίωσης. Σκέφτομαι να πάω 1,5 - 1 μήνα πιο μπροστά στη μεγαλύτερη πόλη που υπάρχει κοντά στο νοσοκομείο και να κάνω εντατικά μαθήματα γλώσσας. Μπορώ να νοικιάσω σπίτι? Θα μπορέσω να βγάλω άδεια παραμονής?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο.. Τα γερμανικά μου ειναι επίπεδο Β2-C1 όμως έχουν περιθώρια βελτίωσης. Σκέφτομαι να πάω 1,5 - 1 μήνα πιο μπροστά στη μεγαλύτερη πόλη που υπάρχει κοντά στο νοσοκομείο και να κάνω εντατικά μαθήματα γλώσσας. Μπορώ να νοικιάσω σπίτι? Θα μπορέσω να βγάλω άδεια παραμονής?

Δυστυχώς δεν μπορείς να έχεις συμβόλαιο σπιτιού και άδεια παραμονής με ημερομηνία πρωτύτερη από την έναρξη του συμβολαίου εργασίας σου. Έτσι λειτουργεί η μικρή Ελβετία και έχει καταφέρει να έχει μόνο μετανάστες που έχουν εργασία και σπίτι και δεν στιβάζονται κατά 20αδες σε παραπήγματα και κλεβουν για να ζήσουν. (οκ έχει και από πολιτικό άσυλο, αλλά έχει πλαφόν εκεί)

Αν είναι να κάνεις εντατικά γερμανικά γιατί όχι Ελλάδα? Για γερμανικά μπορείς να πας Γερμανία αν το επιθυμείς (βέβαια σαν άγνωστη ανάμεσα σε αγνώστους δεν ξέρω κατά πόσο θα μιλήσεις τη γλώσσα) αλλά τα ελβετικά της Βέρνης είναι από άλλο παραμύθι... Θα ζοριστείς ούτως ή άλλως στην αρχή, η συμβουλή μου είναι κάτσε κάνε διακοπές τον ένα μήνα πριν ξεκινήσεις :)

Τροποποιήθηκε από Alpenwolf
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πηγα σημερα Βερνη να ετοιμασω τα χαρτια μου. 25 φραγκα το γνησιο της υπογραφης και 25 η σφραγιδα της Χαγης...50 φραγκα το εγγραφο...

Ε ναι αλλά η διαφορά είναι ότι εδώ δεν πληρώνεις τα δημοτικά τέλη με τη ΔΕΗ ! Μην ξεχνάμε αυτές τις μικρές ομορφιές της Ελλαδίτσας:)

Όσο για τη Χάγη έχουν δίκιο τα παιδιά στο φόρουμ, φυσικά και χρειάζεται (στο πρωτότυπο, πριν μεταφραστούν. Επίσης, η σφραγίδα της Χάγης μεταφράζεται και η ίδια!). Ενίοτε μπορεί να βρεθείς απέναντι σε κάποια άπειρη γραμματέα που δεν το κατέχει, αλλά αυτό δεν αλλάζει την αναγκαιότητα. φαντάσου όταν πρέπει να ανανεώσεις το συμβόλαιό σου να σου πουν ότι τα χαρτιά ειναι άκυρα και θέλουν χάγη!! Άντε πάλι Ελλάδα!

Προσωπικά όταν έφτιαχνα τα χαρτιά, το Μεταφραστικό του Υπουργείου Εξωτερικών μου δήλωσε απερίφραστα ότι δεν έχουν διαθέσιμο μεταφραστή γερμανικών (!!!) Έτσι λιτά και απέριττα !:)

Και πλήρωσα τις μεταφράσεις σε ένα ιδιωτικό (Επίσημο όμως αναγνωρισμένο) και ξεμπέρδεψα.

Το πρόβλημα βλέπεις είναι στην Ελλάδα ότι ούτε να ξεκουμπιστείς δε σε αφήνουν !!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

μην αρχισουμε τις συγκρισεις μεταξυ ελλαδας και ελβετιας,που πληρωνεις δημοτικα τελη μαζι με τη δεη,που πληρωνεις 2 φραγκα το αδειο χαροκουτο παραδειγμα που χρειαζεσαι για να μετακομισεις και αλλα τετοια ωραια.υπαρχουν τοσα πολλα απο τη μια και απο την αλλη πλευρα που ακρη δεν θα βγει ευκολα και σιγουρα δεν ειναι σκοπος αυτου του τοπικ κατι τετοιο.

υ.γ. για να ξεκουμπιστεις οπως αναφερεις απο μια χωρα και πιο συγκεκριμενα απο την ελλαδα,μια χαρα σε αφηνουνε,μην λεμε και οτι θελουμε.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

υ.γ. για να ξεκουμπιστεις οπως αναφερεις απο μια χωρα και πιο συγκεκριμενα απο την ελλαδα,μια χαρα σε αφηνουνε,μην λεμε και οτι θελουμε.

Δεν είναι απλό να θέλει η Μεταφραστική υπηρεσία 2 βδομάδες για μια Α4 ! Ή να σου δηλώνει έτσι απλά ότι δεν έχουμε μεταφραστή και κόψε το λαιμό σου. Οι ιδιωτικές εταιρείες πρέπει να είναι επίσημα αναγνωρισμένες και είναι πανάκριβες, καλό είναι να το γνωρίζουν όσοι μπουν στη διαδικασία για να μη χάσουν χρόνο και τις προθεσμίες τους και μείνουν ελλάδα λόγω γραφειοκρατίας!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

χωρις να θελω να τους υπερασπιστω,να ξερεις οτι υπαρχει και η επιλογη να δωσεις κατι παραπανω και να ζητησεις να στο μεταφρασουνε με την διαδικασια του εξπρες.επισης,πρεπει να ειναι καινουργιο φρουτο το οτι δεν εχουνε μεταφραστη,καποτε μια χαρα ειχανε.

τελος,κατανοωντας οσο γινεται τον θυμο σου για το γραφεικρατικο μπαχαλο,υπαρχει απο την αλλη και η αποψη που λεει οτι οταν εχεις αποφασισει να μετακομισεις σε μιαν αλλη χωρα,δεν αφηνεις τις οποιες εκκρεμοτητες 2 εβδομαδες πριν φυγεις,αλλα εχεις τακτοποιησει τετοια θεματα τουλαχιστον 2-3 μηνες νωριτερα προκειμενου να μην αγχωνεσαι μετα...απλα γαι να το παιξω και λιγο συνηγορος του διαβολου

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα συνάδερφοι, διαβάζοντας τις αγγελίες έπεσα στην παρακάτω φράση :

"Schweizer Staatsexamen in Humanmedizin oder aequivalente, in der Schweiz annerkante Ausbildung".

Γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς ζητάνε? τι εννοεί ως "aequivalente" και ποια μπορεί να θεωρηθεί "annerkante Ausbildung" στην Ελβετία?

Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Δηλαδή πτυχίο Ελλάδας (προφανώς μεταφρασμένο) είναι επαρκές?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΛΟΓΩ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΟΛΗ:

Eυρύχωρο διάρι στα περίχωρα της Γενέυης (15 λεπτά από το κέντρο της πόλης), ΠΛΗΡΩΣ ΕΠΙΠΛΩΜΕΝΟ. 6ος όροφος με ασανσέρ.

Απέναντι από το σπιτι υπάρχει στάση του λεοφωρείου(που συνδέει το σπιτι με το κέντρο της Γενεύης και τον σταθμό των τρένων-Gare Cornavin) καθώς επίσης και σταση του τρένου (CFF) σε απόσταση 10 λεπτών με τα πόδια.

Περιλαμβάνει χολ με βιβλιοθήκη, άνετη μοντέρνα και πληρως εντοιχισμένη κουζίνα (το ψυγείο αλλάχτηκε φέτος), μεγάλο σαλόνι και τραπεζαρία, κρεβατοκάμαρα με διπλό κρεβάτι και μπάνιο με μπανιέρα (και όχι ντους). Διαθέσιμη και μικρή αποθήκη.

Όλα τα δωμάτια έχουν ανοιχτή θέα στην ελβετική φύση και τις Αλπεις, το διαμέρισμα είναι ήσυχο και πλήρως εξοπλισμένο (σεντόνια, πάπλωμα και παπλωματοθηκες, σετ κουζίνας κτλ).

Ιδανικό για κάποιον που μόλις μετακόμισε ή σχεδιάζει να μετακομοίσει στην Ελβετία και δεν έχει προλάβει να αγοράσει τα απαραίτητα ή δεν επιθυμει να μεταφέρει όλα του τα υπάρχοντα από Ελλάδα.

Το διαμέρισμα βρίσκεται κοντά σε εμπορικό κεντρο και φαρμακείο, καθώς επίσης και στον ναυτικό όμιλο (η λίμνη Leman βρίσκεται δίπλα στο σπίτι).

Δυνατότητα μεταβίβασης και ενοικιασης εσωτερικής θέσης parking μαζί με την ενοικίαση του διαμερίσματος (+120 CHF)

Δυνατότητα μεταπώλησης καινούργιου πληντυρίου-στεγνωτηρίου ήδη εγκατεστημένου στο σπιτι, τιμή λογική και συζητήσιμη.

Οποιος επιθυμεί μπορεί να έρθει και να επισκεθφει το διαμέρισμα κατόπιν συνεννόησης ή να του αποσταλλούν φωτογραφίες(για τους σοβαρά ενδιαφερόμενους που δεν έχουν δυνατότητα επίσκεψης).

Ενοίκιο: 1800 CHF το μήνα (στην τιμή περιλαμβάνονται τα κοινόχρηστα).

Για περισσότερες πληροφορίες PM.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 1 month later...

Γεια σε όλους :) Ενδιαφέρομαι για ειδικότητα καρδιολογίας, και ξεκίνησα να επικοινωνώ με νοσοκομεία του ιταλικού καντονιού μιας και ξέρω τη γλώσσα, με την ελπίδα να κάνω εκεί τα πρώτα χρόνια της παθολογίας και ίσως 1 από καρδιολογία, ποντάροντας μετά στο γαλλόφωνο καντόνι.

Μήπως γνωρίζει κανείς από πρώτο χέρι, πληροφορίες για καρδιολογία στην Ελβετία ή κατά πόσο είναι πιθανό να βρει κανεις θεση εκει;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά. καλη συνεχεια και καλές επιτυχίες σ όσους ψάχνονται !

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γεια σας! Ξεκινάω σε λίγο ειδικότητα στην Ελβετία. Θα πρέπει να γραφτώ στον ιατρικό σύλλογο της Ελβετίας? Χρειάζεται να διαγραφώ από την Ελλάδα?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γεια σας! Ξεκινάω σε λίγο ειδικότητα στην Ελβετία. Θα πρέπει να γραφτώ στον ιατρικό σύλλογο της Ελβετίας? Χρειάζεται να διαγραφώ από την Ελλάδα?

Καλή αρχή! Όχι δεν χρειάζεται να διαγραφείς απο Ελλάδα, μόνο αν το θες εσύ για να μην μαζεύονται χρέη απτις ετήσιες εισφορές. Εννοείται ότι ειναι απαραίτητο να γραφείς στον ιατρ σύλλογο (VSAO στα γερμανικά), αλλά θα σου δώσουν όλα τα χαρτιά που απαιτούνται απτο νοσοκομείο. Εκεί εξάλλου θα δίνεις και εισφορές για το ταμείο των γιατρών (ας πούμε σαν επικουρική σύνταξη..)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Για όποιον ενδιαφέρεται:

Διαμέρισμα (2 pcs, κουζίνα ξεχωριστή) στο Champel, Γενεύη πλήρως επιπλωμένο. 8ος όροφος.

Κυριολεκτικά ένα βήμα από το Νοσομομείο (HUG-Cantonal) και απέναντι από την Ιατρική σχολή, στη στάση των λεωφορείων 3, 5 (αεροδρόμιο) και 1 (στάση Peschier), Migros και Coop.

Μεγάλο μπαλκόνι, θέα όλη η πόλη.

Από 1.11.13 μέχρι 30.11.13.

CHF 950. (Συμπεριλαμβάνει νερό, ηλεκτρικό, θέρμανση, ιντερνετ, τηλεόραση και γραμμή τηλεφώνου).

Για περισσότερες πληροφορίες στείλτε πμ.

Τροποποιήθηκε από pas moi
Σύνδεσμος στη δημοσίευση