Jump to content

προβλημα υγείας.

sick_man

Recommended Posts

Γεια σας νέοι γιατροι.

Θα εκτιμουσα οποιαδήποτε πληροφορία ή βοήθεια σχετικά με ένα πρόβλημα που έχω.

Με πονούσε καπως πίσω η μέση μου πίσω πολύ χαμηλά, εκεί που τελειώνει η πλάτη και χωρίζουν τα δυο ημισφαίρια των γλουτών δηλαδή πανω ακριβώς απο το τελευταίο τμήμα της σπονδυλικής στήλης.

Ψιλαφώντας επιανα μια κύστη και στον καθρέφτη η περιοχή φαινόταν κόκκινη.

Πηγα σε ένα παθολόγο και μου είπε ότι έχω πιλονική κυστη (ή κύστη στο πίλο , ή κάτι τέτοιο, δε θυμάμαι ακριβώς). Μου είπε εαν πονάω αρκετά να μου γράψει αντιβίωση να ανακουφιστώ, ενώ το πρόβλημα λύνεται και με χειρουργείο.

μετά μια βδομάδα πονάω καπως περισσότερο και σκεφτομαι τι να κανω(προτου επισκεφτώ καποιον χειρουργο)...

ξερει μήπως κανεις απο εσάς για αυτό το πράγμα; Τι προτείνετε; Μηπως υπάρχει καμία λιγότερο επεμβατική μεθοδος απο χειρουργείο; πχ καμια αναρροφηση με βελόνα, κανενας καθαρισμος κλπ..

Βρηκα και την περιπτωση στη wikipedia (pilonidal cyst) http://en.wikipedia.org/wiki/Pilonidal_cyst Και εδώ www.pilonidal.org, αλλα δεν καταλαβα και πολλα.. κατι για lanced ελεγε αντι ανοιχτης επεμβασης.

Σας ευχαριστώ πρκαταβολικα

Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά σου απαντάω επειδή έχω πάθει και εγώ το ίδιο πράγμα- όχι ως νέα γιατρός: Έτσι όπως το περιγράφεις μάλλον έχεις όντως κύστη κόκκυγα όπως σωστά σου είπε και ο Παθολόγος.

Αρχικά μου είχε γράψει και μένα αντιβίωση, αλλά ο πόνος εκεί δεν υποχωρούσε με τίποτα. Ως εκ τούτου είχα επισκεφθεί γενικό Χειρουργό ο οποίος μου έσπασε ουσιαστικά το απόστημα που είχε μαζέψει πύον και αυτό με ανακούφισε. Αυτό το έκανε με τοπική αναισθησία με σπρέι και δεν κράτησε η όλη διαδικασία πάνω από 10 λεπτά. Ευτυχώς δε με ξαναενόχλησε η κύστη αυτή, γι'αυτό και ακόμα δε χρειάστηκε να την αφαιρέσω οριστικά.

Πάντως αν η δική σου φλεγμαίνει συχνά, τότε νομίζω ότι καλό είναι να κάνεις μια πιο μεγάλη εγχείρηση για να αφαιρεθεί οριστικά η κύστη σε κάποια φάση.

Περαστικά σου

Τροποποιήθηκε από steppa

Φίλε μου, ακόμα και ο καθαρισμός ή η αναρρόφηση που αναφέρεις θεωρούνται χειρουργικοί χειρισμοί, άρα δεν πρέπει ούτε να συγχέεις τη λέξη χειρουργείο μόνο με γενική νάρκωση και πολύωρες επεμβάσεις, ούτε και να αγχώνεσαι. Εφόσον η κύστη σου δεν παρουσιάζει επιπλοκές (πράγμα πολύ πιθανό αφού ο γιατρός απλά σου έδωσε αντιβίωση) τότε ο χειρισμός είναι πολύ απλός και συνίσταται σε μια μικρή εκτομή της βλάβης και τοποθέτηση μικρών (κοσμητικών περισσότερο) ραφών. Από κει και πέρα τα πράγματα δυσκολεύουν αν η κύστη σου παρουσιάσει κάποια επιπλοκή όπως π.χ να μαζέψει πύον - η λεγόμενη αποστηματοποίηση. Για το λόγο αυτό είμαι της γνώμης να επισκεφτείς ξανά κάποιον χειρούργο (αφού τελειώσεις και την αντιβιοτική αγωγή σου) για να λύσεις μια και καλή αυτό το πρόβλημα.

Τροποποιήθηκε από Sven

Επισκέψου ένα γενικό χειρουργό που εμπιστεύεσαι και όλα θα πάνε μια χαρα. Λεπτομέρειες θα μάθεις από τον ίδιο.

Περαστικά σου

Σας ευχαριστώ πολυ. Στο site, www.pilodinal.org έλεγε ότι υπάρχει και μια εξειδικευση χειρουργων που χειρίζονται τέτοια πραγματα, οι colon and rectal surgeons.

Ξερετε αν υπάρχουν στην Ελάδα χειρούργοι κώλου (και όχι του κώλου επλίζω)

Επίσης, για αυτή την λίγοτερο επεμβατική μέθοδο χρειάζεται κλινική ή μπορώ να πάω και σε ένα ιδιωτικό ιατρείο;

Στην Ελλάδα υπάρχουν και χειρουργοί του κώλου!!!και χειρουργοί με εξειδίκευση σε παθήσεις του κόλου και του ορθού και του πρωκτού!!!Διαλέγεις και παίρνεις! :rolleyes:

Την κύστη κόκκυγος μπορεί να στη χειρουργήσει και ένας απλός γενικός χειρουργός,αρκεί να μην είναι του κώλου...

εδω μιλαμε για κυστη κοκκυγα, αντιβιωση, απλη επεμβαση εφοσον χρειαστει, καλη υγειηνη και κουραγιο.

δενχρειαζεσαι κατι το εξειδικευμενο, εναν γενικο χειρουργο ο οποιος θα το αναλαβει.

περαστικα

Τροποποιήθηκε από Anything

ΣΑς ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας..

Η αντιβίωση δυστυχώς, δε φαίνεται να αποδίδει. Η κυστη με ενοχλεί περισσότερο απο πριν, ευτυχώς μπορώ ακόμη να κάθομαι, αλλα αλλες κινήσεις(πχ σκυψιμο) έχουν γίνει προβληματικές..

Μαλλον θα πάω για διάνοιξη της κύστης και παροχετευση του υγρου της..

Ξερεει κανεις πόσο περιπου μπορεί να στοιχίσει αυτή η επεμβασούλα σε μια κλινική των αθηνών (πχ ιατρικό αθηνών, υγεία ) κλπ;

ΣΑς ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας..

Η αντιβίωση δυστυχώς, δε φαίνεται να αποδίδει. Η κυστη με ενοχλεί περισσότερο απο πριν, ευτυχώς μπορώ ακόμη να κάθομαι, αλλα αλλες κινήσεις(πχ σκυψιμο) έχουν γίνει προβληματικές..

Μαλλον θα πάω για διάνοιξη της κύστης και παροχετευση του υγρου της..

Ξερεει κανεις πόσο περιπου μπορεί να στοιχίσει αυτή η επεμβασούλα σε μια κλινική των αθηνών (πχ ιατρικό αθηνών, υγεία ) κλπ;

στο νοσοκομειο γιατι δεν πας; αφου σιγουρα εχεις ασφαλιση.

σχεδον δωρεαν

στο νοσοκομειο γιατι δεν πας; αφου σιγουρα εχεις ασφαλιση.

σχεδον δωρεαν

Δεν πολυεμπιστεύομαι μωρε τα δημόσια νοσοκομεία...

Δε βλέπεις όλα αυτά που γίνονταικαι αποκαλύπτει και ο Ευαγγελάτος; Ουτως ή άλλως ίσως και στο δημόσιο νοσοκομείο να χρειαστεί να πληρώσω φακελάκι οπότε στα ίδια ερχόμαστε...

Εσύ ως γιατρός, δε θεωρείς ότι οι ιδιωτικές κλινικές παρέχουν στους ασθενείς καλύτερες υπηρεσίες απο τα δημόσια;

Παντως, για να πούμε και του στραβού το δίκιο, στην ιδιωτική κλινική έχουν μια περιεργη σπουδή να κάνουν υπερβολικά πολλες ιατρικές πραξεις και επεμβάσεις(= $$$)

Συμφωνείς;

να μην το αναβάλλεις γιατί όσο πιο πολυ φλεγμαίνει η περιοχή τόσο πιο πολύ θα αργήσει η επούλωση γιατί θα χρειαστεί μεγαλύτερο "σκάψιμο" της περιοχής. Το "μετά" να σε προβληματίζει γιατί θα περάσεις μια περίοδο μπρούμυτα κ θα κάνεις συχνά αλλαγές δεδομένου ότι δε ράβουν τη περιοχή. Απλά κλείνει μόνο του το τραύμα. Να πάς σε ένα δημόσιο νοσοκομείο να σε δούν οι χειρουργοί του κώλου αχαχαχαχα

Δεν πολυεμπιστεύομαι μωρε τα δημόσια νοσοκομεία...

Δε βλέπεις όλα αυτά που γίνονταικαι αποκαλύπτει και ο Ευαγγελάτος; Ουτως ή άλλως ίσως και στο δημόσιο νοσοκομείο να χρειαστεί να πληρώσω φακελάκι οπότε στα ίδια ερχόμαστε...

Εσύ ως γιατρός, δε θεωρείς ότι οι ιδιωτικές κλινικές παρέχουν στους ασθενείς καλύτερες υπηρεσίες απο τα δημόσια;

Παντως, για να πούμε και του στραβού το δίκιο, στην ιδιωτική κλινική έχουν μια περιεργη σπουδή να κάνουν υπερβολικά πολλες ιατρικές πραξεις και επεμβάσεις(= $$$)

Συμφωνείς;

πιστεψε με, μαζεψε ολη την υπομονη σου για περιπου ενα μηνα και πηγαινε να κανεις την επεμβαση, ειναι απλη, μην νομιζεις οτι θα αποτυχει εκτος και εαν εχεις πολυ σκαψιμο να φας.

να κοιμηθεις την τελευταια νυχτα πριν την εγχειρηση ανασκελα γιατι θα σου λειψει.....

καλη τυχη

Τροποποιήθηκε από Anything

Πάντως και σε δημόσιο να στο κάνουνε μια χαρά θα είναι. Ειδικά για παροχετευσούλα όλα θα πάνε καλά...

Πάντως και σε δημόσιο να στο κάνουνε μια χαρά θα είναι. Ειδικά για παροχετευσούλα όλα θα πάνε καλά...

Συγγνωμη αυτός στο αβαταρ σου τι λέει; Οτι πουλάει σεξ για φαγητό;

τον εκανα τελικά τον καθαρισμό-παροχετευση της κυστης κοκκυγος προχθες την Πεμπτη, και σημερα ειμαι ακρετα ανακουφισμένος.

Πληρωσα 350 Ευρώ στο χειρούργο και 150 στην κλινική ..

καλά είναι ή ακριβά;

τον εκανα τελικά τον καθαρισμό-παροχετευση της κυστης κοκκυγος προχθες την Πεμπτη, και σημερα ειμαι ακρετα ανακουφισμένος.

καλά είναι ή ακριβά;

Χαίρομαι που αισθάνεσαι ανακουφισμένος με 500 ευρώ. Κάποια πράγματα είναι ανεκτίμητα.

Καλή κ γρήγορη ανάρρωση σου εύχομαι

άργησες να ανακουφιστείς αλλά οκ!!! είδες τί απλά που είναι μερικά πράγματα? Δώσε κ σε μας κάτι για τις συμβουλές αλλιώς θα ζητήσουμε ποσοστά από το χειρουργό :lol

Περαστικά εύχομαι και καλό κουράγιο,διότι έχω πάθει και εγώ κύστη κόκκυγος και ξέρω τι μαρτύριο είναι.

Αν πήγαινες σε ένα δημόσιο νοσοκομείο σε εφημερία χειρουργικής,πιστεύω ότι θα στο κάνανε αμέσως και χωρίς φυσικά να πληρώσεις καν!Εγώ όταν την έπαθα ήμουν τρίτη λυκείου στο μόναχο και πήγα σε εφημερία,με βάλανε χειρουργείο στο πι και φι με χειρουργήσανε,έμεινα 1 μέρα μέσα και δεν πλήρωσα τίποτα.500 ευρώ μου φαίνεται υπέρογκο ποσό!Τελοσπάντων,σημασία έχει ότι τέλος καλό όλα καλά!

Συγγνωμη αυτός στο αβαταρ σου τι λέει; Οτι πουλάει σεξ για φαγητό;

Όχι έλεγε (στο παλίο αβατάρ ) ότι θα κάνει φυσική εξέταση για φαγητό :P

Πολλά δεν είναι ρε γαμώτο τα 350 Ευρώ στο χειρουργο για 15 λεπτών υπόθεση;

Ειδατε όμως ποσο άδικο είναι το συστημα υγείας; Αν πας σε δημόσιο νοσοκομείο για εγχείρηση πχ χωλής που είναι ώρες χειρουργείο και εξαρτάται και η ζωή σου, και σου ζητήσει ο χειρούργος ένα 300αρι είναι κατάπτιστος, εδώ, 350 ευρώ για 15 λεπτά και μια κυστη που μόνη δυσάρεστη συνέπεια της είναι ο πονος...

350 Ευρώ πληρωνα νοικι στου Ζωγραφου για 2αρι!!

Τροποποιήθηκε από king_of_the_castle

καλά είναι ή ακριβά;

τετοια επεμβαση την κανει ο καθε ειδικευομενος και μετα απο 5-6 φορες γινεται ξεφτερι.

αντικειμενικα ειναι υπερβολικα τα λεφτα που εδωσες, πρεπει να χαμογελουσαν και τα αυτια του...

ειναι απλη η εγχειρηση, αλλα τελος καλο ολα καλα....

... :( και τώρα εμείς με ποιανού τον κο.......

....κκυγα θα ασχολούμαστε? :wacko:

Τροποποιήθηκε από agomahodas

... :( και τώρα εμείς με ποιανού τον κο.......

....κκυγα θα ασχολούμαστε? :wacko:

Πέστα ντε!!!

Λοιπόν,εγώ σκέφτηκα να δημιουργήσουμε ένα topic που θα μπαίνουν όσοι έχουν ένα πρόβλημα υγείας και εμείς οι νέοι γιατροί που δεν έχουμε με ποιόν άλλο τρόπο να εξασκήσουμε την ιατρική,θα μπαίνουμε στο site και θα τους λέμε on line ιατρικές οδηγίες για το πώς θα αντιμετωπίσουν το πρόβλημά τους.Οπως είδαμε με το παιδί με την κύστη κόκκυγος,πολλοί ενδιαφέρθηκαν να τον συμβουλέψουν!