Jump to content

EΠΙΛΟΓΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μάθω την άποψη σας σχετικά με επιλογή ειδικότητας. Ενδιαφέρομαι για γενική ιατρική γιατί πιστεύω οτί σου δίνει τη δινατότητα να εντρυφήσεις σε όλες τις πτυχές της ιατρικής και γνωρίζω ότι είναι εύκολος ο διορισμός ακόμη σε Κ.Υ. Ποια είναι η άποψη σας? Εσείς τι ειδικότητα έχετε επιλέξει?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Η Εσωτερική Παθολογία θεωρείται ότι δεν έχει και πολύ μελλον στην Ελλάδα. Κανονικά η Εσωτερική Παθολογία είναι η κορυφή της Ιατρικής,πόσα πρέπει να ξέρει ένας καλός Παθολόγος??? Στην πράξη όμως η πλ

Με ποιον έχεις συμβιβαστεί; Now you're talkin business! Αναγνωρίζεται. Νομίζω αρκεί να έχεις μια έμμισθη θέση και να κάνεις διαστημικές εφημερίες. Μερικοί μάλιστα κάνουν rotation γυρίζοντας το

γενικη ιατρικη ειναι μια καλη λυση εφοσον υπαρχουν οι φιλοδοξιες που δεν κοντραρονται στο " διοριστηκα στο ταδε χωριο- ως εδω". καλα λεφτα, ευκολη δουλεια, εισαι κατα καποιο τροπο ενας μονιμος και πιο αξιοπιστος αγροτικος. φαραμακευτικες εταιριες και φαρμακεια του χωριου που στρωνουν κοκκινα χαλια α πατησεις, επισκεψεις που (παρανομως αλλα κανενας δεν παραπονιεται) πληρωνονται κανενα 35 αρι ευρω η καθεμια, και γενικα ευκολοτατος διορισμος με βαση μονο την ημερομηνια αποκτησης τιτλου. μισθος επιμελητου ηδη με το καλημερα, ειναι μια ειδικοτητα που την δηλωνεις ξεκινας σχετικα γρηγορα, ενιαια τοποθετηση κτλ.

εαν θελεις επιστημονικη καριερα και ξενυχτια ειναι αλλες οπως καρδιολογια , παιδιατρικη και χειρουργικη -ογκολογια που παρακαλας να ξεκινησεις ειδικοτητα και παρακαλας να εχεις πελατες και διορισμο σε νοσοκομειο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγω επελεξα παθολογια.Κανεις δε θα σου πει τι ειδικοτητα να κανεις.Κανε οποια σου αρεσει.Οσο για προοπτικες και τα υπολοιπα,αυτα ειναι μαλακιες.Κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθουν τα πραγματα σε 10 χρονια που θα βγεις σαν ειδικος,ιδιαιτερα στο μπουρδελο που ζουμε...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ενταξει κανεις δεν θα της πει τι ειδικοτητα να κανει.οσο για τις προοπτικες εαν δεν εχουν σημασια τοτε εσυ περιμενεις να εχει τις ιδιες πιθανοτητες να διορισθει σε ενα κεντρο υγειας στηο νομο ευρυτανιας ενας γενικος ιατρος και ενας νευροχειρουργος.... emdoctor

επειδη ομως ρωταει και θελει να μαθει κατι παραπανω απο τι αποφασισες εσυ να κανεις και τιποτα αλλο , απο το να εισαι ειρωνικος και απαθης καλυτερα να πεις κατι ουσιαστικο εστω και εαν δεν συμεριζεσαι τις αποψεις μου

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ο calexico έχει ένα σχετικό δίκιο ως προς το άγνωστο των προοπτικών κάθε ειδικότητας, με την έννοια ότι αφού δεν υπάρχει κανένας κεντρικός σχεδιασμός του ελληνικού κράτους (τουλάχιστον μέχρι σήμερα), ακόμα και οι γενικοί ιατροί είναι άγνωστο τι μέλλον θα έχουν σε 10 χρόνια. Στα χαρτιά, φαίνεται ειδικότητα με μέλλον(αν εφαρμοστούν επιτυχημένα πρότυπα του εξωτερικού για την πρωτοβάθμια περίθαλψη). Αν δεν γίνει όμως κάποια συγκλονιστική αλλαγή και μείνουμε με την υπάρχουσα οργάνωση, οι καλές θέσεις θα καλυφθούν στο άψε-σβήσε και πολλοί γενικοί ιατροί θα μείνουν με κάποια ιδιαίτερα παρακμιακή θέση. Γιατί άλλο πρωτοβάθμια περίθαλψη στην Κόρινθο, ας πούμε, και άλλο στην Κάρπαθο.

Αλλά και για τις άλλες ειδικότητες, ποιος μπορεί με σιγουριά αν κάποια συγκεκριμένη ειδικότητα θα έχει δουλειά ή όχι σε 10 χρόνια; Μπορεί να ακουστεί το ίδιο πειστικά οποιαδήποτε γενίκευση, από το ότι "τα πράγματα θα είναι ακόμα πιο σκατά για όλους" μέχρι το ότι "δεν μπορεί, σε 10 χρόνια θα έχουν γίνει φοβερές αλλαγές". Και όλη αυτή η αβεβαιότητα λόγω απουσίας διοίκησης και οργάνωσης στην Υγεία.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Αλλά και για τις άλλες ειδικότητες, ποιος μπορεί με σιγουριά αν κάποια συγκεκριμένη ειδικότητα θα έχει δουλειά ή όχι σε 10 χρόνια; Μπορεί να ακουστεί το ίδιο πειστικά οποιαδήποτε γενίκευση, από το ότι "τα πράγματα θα είναι ακόμα πιο σκατά για όλους" μέχρι το ότι "δεν μπορεί, σε 10 χρόνια θα έχουν γίνει φοβερές αλλαγές". Και όλη αυτή η αβεβαιότητα λόγω απουσίας διοίκησης και οργάνωσης στην Υγεία.

Πόσες αλλαγές έγιναν τα τελευταία 10 χρόνια;

Ε! Άλλες τόσες, φοβάμαι πως θα γίνουν και στα επόμενα... :P

Όσο για το τι ειδικότητα να δηλώσει κανείς, η απάντηση βέβαια δεν είναι εύκολη και εξαρτάται από τις προτιμήσεις του καθενός, καθώς βέβαια και από τις οικονομικές του δυνατότητες και το πόσα χρόνια μπορεί να περιμένει άνεργος ή έστω υποαπασχολούμενος. :rolleyes:

Σίγουρα η λύση του γενικού ιατρού ακούγεται ελκυστική για κάποιον που θέλει να βολευτεί ( ; ) σε μία

θέση του δημοσίου. <_<

Πάντως, καλό είναι, όταν παίρνει κανείς τέτοιες αποφάσεις να μην σκέπτεται ούτε την αναμονή, ούτε το πως θα είναι η ζωή του κατά την διάρκεια της ειδικότητας.

Σημασία έχει το πώς θα είναι η καθημερινότητα σου μετά την εκπαίδευση.

Αν σιχαίνεσαι το τι κάνεις κάθε μέρα, αργά η γρήγορα, θα σιχαθείς και την ζωή σου... :rolleyes:

emdots

Τροποποιήθηκε από usmeds
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

To θέμα είναι ότι εκεί που έχουν φτάσει οι ανάμονές σε μερικές ειδικότητες υψηλής ζήτησης τελειώνεις πλέον στα 40-45.

Συνεπώς μετράς σχεδόν 20 χρόνια μέχρι τον τίτλο ειδικότητας και άλλα 20 μετά.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καμία αντίρρηση. :)

Οι λύσεις είναι τρείς:

1. Προσπαθείς να κάνεις ειδικότητα/καριέρα εκτός Ελλάδας

2. Αν έχεις την δυνατότητα και την διάθεση να αναμένεις, μένεις στην Ελλάδα και διαλέγεις ποια εικοσαετία της ζωής σου θα... σιχαθείς. :P

3. Αν δεν έχεις την δυνατότητα ή την διάθεση να αναμένεις και δεν μπορείς να βγεις έξω, συμβιβάζεσαι και κάνεις κάποια ειδικότητα που δεν είναι ελκυστική, μονάχα για να βγάζεις τα προς το ζην (χωρίς να πρέπει να κάνεις τον... ταξιτζή) :rolleyes:

Και αν είσαι τυχερός, μπορεί τελικά να σου ταιριάζει αυτό που διάλεξες.

Τροποποιήθηκε από usmeds
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σωστοί είστε όλοι !!!

Τα πράγματα ότι και να διαλέξει κανείς, Ελλάδα ή εξωτερικό, γενική ιατρική ή νευροχειρουργική, ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΤΑ !!!

Αυτό που έκανα/κάνω εγώ είναι να βάλω τα πραγματά σε μια σειρά (διάλεξα μια ειδικότητα που νομίζω ότι μου ταιριάζει στο τρόπο σκέψης και ζωής και έχει πολλούς εναλλακτικούς δρόμους) και τα άφησα/αφήνω να τρέχουν χωρίς να μετράω χρόνια. Παράλληλα απασχολούμαι και με άλλα στη ζωή που με ευχαριστούν και με ενδιαφέρουν.

Ζήστε το παρόν και παλέψτε γι'αυτά που περνάν από το χέρι σας !!!

Μην απασχολείτε το μυαλό σας και χαλάτε τη διαθεσή σας με το πόσο ξεφτιλίστηκε η ιατρική.

Η ευτυχία και η επιτυχία είναι συνισταμένη και άλλων παραγόντων της ζωής (το επάγγελμα είναι μια μόνο από αυτές). emrockon

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δράττομαι της ευκαιρίας παιδιά, για να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάποια στοιχεία σχετικά με τις -ετερόκλητες από πρώτη ματιά- ειδικότητες: Πυρηνική Ιατρική, Ακτινοθεραπεία, Παθοανατομία, Κυτταρολογία, Ιατροδικαστική. Εργαστηριακές ούσες και με μικρή σχετικά αναμονή θα τις χαρακτήριζε κανείς αξιοπρεπείς -ίσως να μην είναι ο καταλληλότερος όρος- επιλογές ή αποτελούν λύση ανάγκης; Πώς φαίνεται να διαγράφεται το μέλλον γι΄αυτές;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Δράττομαι της ευκαιρίας παιδιά, για να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάποια στοιχεία σχετικά με τις -ετερόκλητες από πρώτη ματιά- ειδικότητες: Πυρηνική Ιατρική, Ακτινοθεραπεία, Παθοανατομία, Κυτταρολογία, Ιατροδικαστική. Εργαστηριακές ούσες και με μικρή σχετικά αναμονή θα τις χαρακτήριζε κανείς αξιοπρεπείς -ίσως να μην είναι ο καταλληλότερος όρος- επιλογές ή αποτελούν λύση ανάγκης; Πώς φαίνεται να διαγράφεται το μέλλον γι΄αυτές;

ποιο μελλον; υπαρχει καποιος τρελος που θα εκανε ιατροδικαστικη για αναγκη λογου χαρη;;; emsos

κυτταρολογια εχει νοημα και ακτινολογια εφοσον το εργαστηριο ειναι η ζωη σου.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

η Κυτταρολογία κατά πάσα πιθανότητα θα καταργηθεί ( όπως και θά'πρεπε )

θα συμπεριληφθεί στην Παθαν όπως συμβαίνει παντού

στην Ελλάδα υπάρχει για ιστορικούς λόγους ( remember δεκαχίλιαρο!!!!! )

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τα κύριο μειονέκτημα που εγώ τουλάχιστον εντοπίζω στις ακτινολογικές ειδικότητες (Πυρην. Ιατρική, Ακτινοδιάγνωση, Ακτινοθεραπεία) είναι ο φόβος -μάλλον αβάσιμος- από την επίδρασή τους στην υγεία σε βάθος χρόνου, αν και έχω ακούσει ότι οι επεμβατικοί καρδιολόγοι είναι σε χειρότερη μοίρα στον τομέα αυτόν. Η τρίτη από τις προαναφερθείσες ενέχει και τον κίνδυνο έλλειψης επαγγελματικής αποκατάστασης. (Έχετε ακούσει ποτέ για ιδιώτη Ακτινοθεραπευτή-Ογκολόγο;)

Για την Κυτταρολογία συμφωνώ, το θέμα είναι υπαρξιακό αν και στην Ελλάδα, λόγω Παπανικολάου όπως ειπώθηκε, δύσκολα θα καταργηθεί.

Άφησα για το τέλος την Ιατροδικαστική. Αποτελεί από μόνη της ξεχωριστή κατηγορία με πολλές ιδιαιτερότητες. Θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς πως έχει αρκετό ενδιαφέρον -ειδικά λόγω της συνάφειάς της με τα δικαστήρια και την αστυνομία. Σχεδόν παύεις να είσαι γιατρός! Έχει όμως και αρκετή αποστροφή από τις εκσπλαχνώσεις, τους απεγκεφαλισμούς, τις οσμές της φορμόλης και των κοπράνων κλπ. Δεν ξέρω αν τα παραπάνω αντέχονται εύκολα και από πόσους...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 4 months later...

Καλή Χρονιά σε όλους!Θα ήθελα τη γνώμη σας για την Παιδιατρική.Είναι η ειδικότητα που θα ήθελα να ακολουθήσω,μα από αυτά που ακούω και βλέπω γύρω μου,έχω απογοητευτεί.

Παιδιατρική(αυτό που ονειρευόμουνα να κάνω) ή Γενική Ιατρική; emconfused

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

η παιδιατρικη ευτη τη στιγμη για πληρη ειδικοτητα εχει σχεδον τραγικες αναμονες που φευγουν ακομα πιο πισω λογω αδειων κυησης-αναρρωτικών αλλα εχεις σχετικα καλές πιθανότητες να δουλεψεις ως ιδιωτης ειδικα στην περιφερεια πχ κωμοπολεις κτλ οπου μπορεις σχετικα ανετα να κανεις μεχρι και συμβαση με ασφαλιστικα ταμεια

γενικη ιατρικη εχει πιο μικρες αναμονες περισσοτερες πιθανοτητες εργασιας στο δημοσιο και ατελειωτο τουρισμο τα χρονια της ειδικοτητας

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ποιες άλλες ειδικότητες θεωρούνται πιο ξεκούραστες, ή με τις λιγότερες ευθύνες..; Οι εργαστηριακές ειδικότητες;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

συγκριτικα παντα

ναι οι εργαστηριακες ειδικοτητες (εκτος απο μαχιμα νοσοκομεια οπου τρεχει τρελλη δουλεια και χωνουντους ειδικευομενους πχ σε ακτινολογια αλλα συγκεκριμενες περιπτωσεις-νοσοκομεια)

οφθαλμολογια

ωρλ (στο κυριο κομματι)

δερματολογια

ενδοκρινολογια

αλλεργιολογια

πυρηνικη ιατρικη κυλ

και γενικα φαινεται απο τις υψηλες εως πολυ υψηλες αναμονες

λιστα με ειδικοτητες

http://www.cso.auth.gr/Greek/DrKatalogos.gr.htm

επισης 1 μικρο γκαλοπ μπορεις να κανεις σε 1 μεγαλο νοσοκομειο που εχει πολλες κατηγοριες ειδικευομενων..

αδρα θα δεις 2 κατηγοριες ειδικευομενων... αυτους που σερνονται με τις ποδιες και τισ στολες του νοσοκομειου και αυτους που ειναι στην πενα σαν μοντελα.. αναλογα θα κρινεις και τους ρυθμους της δουλειας...

πχ πολυ δυσκολα θα δεις ειδικευομενη παθολογιας να κανει εφημερια με μινι και τακουνι ενω ανετα μπορεις να δεις ειδικευομενη πχ παθολογοανατομιας να ειναι λες και εχει βγει βολτα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κι εγώ θα συμφωνήσω για τις εργαστηριακές ειδικότητες. Πρέπει όμως να έχεις υπόψιν ότι αυτό που σκέφτεσαι τώρα και σου αρέσει (επαφή με τον άρρωστο, διαγνωστικές προκλήσεις, αίσθηση ότι είσαι ο γιατρός που θεραπεύει, κύρος μεταξύ των συναδέρφων και στο μυαλό των αρρώστων και φυσικά....εξτρα λεφτά από φαρμακάδες και τους ίδιους τους ασθενείς) θα αρχίσεις σιγά σιγά να μην το έχεις, θα κάνεις διαλόγους με τα μπουκάλια/τα πλακάκια/τις ακτινογραφίες από ένα σημείο και μετά, οπότε πρέπει να είσαι προετοιμασμένος γι'αυτό. Εν ολίγοις, αν αγαπάς την ένταση και τις προκλήσεις (και τα λεφτά) δεν ενδείκνυνται οι εργαστηριακές ειδικότητες. Αν προτιμάς την ησυχία σου και την ελάχιστη ένταση, τότε ναι.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

παιδιά τι πιστευετε για το μελλον της παθολογίας?υπαρχει περιπτωση τώρα με τους γενικούς γιατρους να χασει λιγο έδαφος?ηδη σε νοσοκομεια στις θεσεις παθολογων ζητάνε κ γενικους γιατρους νομίζω.τελικά παθολογία χωρις εξειδικευση αξιζει πλέον?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
παιδιά τι πιστευετε για το μελλον της παθολογίας?υπαρχει περιπτωση τώρα με τους γενικούς γιατρους να χασει λιγο έδαφος?ηδη σε νοσοκομεια στις θεσεις παθολογων ζητάνε κ γενικους γιατρους νομίζω.τελικά παθολογία χωρις εξειδικευση αξιζει πλέον?

Η Εσωτερική Παθολογία θεωρείται ότι δεν έχει και πολύ μελλον στην Ελλάδα.

Κανονικά η Εσωτερική Παθολογία είναι η κορυφή της Ιατρικής,πόσα πρέπει να ξέρει ένας καλός Παθολόγος???

Στην πράξη όμως η πλειονότητα των (εσωτερικων) Παθολόγων στην Ελλάδα κάνουν την δουλειά που κάνει ένας Γενικός Γιατρός,ίσως και λιγότερη....

Η Εσωτερική Παθολογία θα έπρεπε να είναι αποκλειστικά ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΗ ειδικότητα(όπως ακούω ότι είναι στο εξωτερικό).

Οι Γενικοί Γιατροί (και εγω Γ.Ι. είμαι,μόλις τελείωσα την ειδικότητα) δεν παίρνουν τις θέσεις των Παθολόγων στα νοσοκομεία...μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν θέσεις στα νοσοκομεία για γενικούς γιατρούς......όμως και πολύ σωστά οι Γενικοί Γιατροί ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ των Παθολόγων για όλες τις θέσεις στην Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας (Κέντρα Υγείας ή Πολυδύναμα Περιφερειακά Ιατρεία),αφού αυτός είναι ο φυσικός χώρος δουλειάς των Γενικών Γιατρών......

Πριν από χρόνια,όταν διάλεγα τι ειδικότητα θα κάνω,καποιοι με πίεσαν να δηλώσω Παθολογία και όχι Γενική Ιατρική....ευτυχώς που δεν τους άκουσα.....τουλάχιστον από επαγγελματική άποψη!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Προς ολους οσοι ρωτανε τους αλλους τι ειδικοτητα να κανουν.Ειναι πολυ ευκολο να υποτασσεσαι στην αυθεντια των αλλων,αλλα πρεπει να υποταχθεις στον ιδιο σου τον εαυτο.Απογαλακτιστειτε επιτελους και γινετε αυτο που ειστε.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γιατί, αυτό που σου λέει ο άλλος το δέχσαι 100% πάντα? Απόψεις λέμε.

Δεν κατάλαβες τι λέω. Να σου το εξηγήσω λοιπόν. Υπάρχουν επιλογές στη ζωή που είναι τόσο καθοριστικές, ώστε να προδιαγράφουν το μέλλον σου. Όλοι έχουν δικάιωμα να είναι μπερδεμένοι και αναποφάσιστοι μέχρι να καταλήξουν τι ακριβώς θέλουν, αλλά δεν νομίζω ότι τους βοηθάνε οι απόψεις τρίτων. Γι αυτό είναι λάθος κατα τη γνώμη μου πάντα, να συζητάς τόσο σοβάρα θέματα :

α. Με τη θεία Κικίτσα, τρίτη ξαδερφη της μάνας σου που είναι νοσοκόμα σε επαρχιακό νοσοκομείο

β. Με ειδικούς, λέκτορες καθηγητές κτλ σε κάθε έδρα που κάνεις μάθημα. Θυμάμαι συνάδελφο που το έκανε αυτό και κανείς δεν του είπε οτι η ειδικότητά του είναι καλή. 'Ολοι σε θεωρούν μελλοντικό ανταγωνιστή

γ. Με Αγνωστούς σε μια ιστιοσελίδα.

δ. Με συμφοιτητές κυρίως αν έχετε κοινή καταγωγή για τον ίδιο λόγο με το β

ε. Με τους γονείς σου γιατί είναι βαθειά νυχτωμένοι ΕΚΤΟΣ και αν είναι οι ίδιοι γιατροί

Γενικά λοιπόν είναι και αυτό σαν την απόφαση να παντρευτώ ή όχι, που ρωτάς ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.

Ελπίζω τώρα να κατάλαβες οτι η βάση της σκέψης μου είναι διαφορετική. Δεν δέχεσαι τίποτα γιατί απλώς δεν κάνεις ερωτήσεις για προσωπικό ζήτημα. ;)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

συμφωνω με τα παραπανω αλλα θα ηθελα να τονισω την αναγκη του να συζητησεις με καποιον για να παρεις και την αλλη γνωμη,να βγεις απο το αδιεξοδο που βρισκεσαι. Λιγες φορες εχουμε βρεθει,για διαφορους λογους,να μην εχουμε και μια 2 αποψη και τελικα να καταληξουμε σε μ...αποφαση? το ν ακουσεις και καποιον αλλον,που φυσικα επιλεγεις εσυ,δεν σημαινει αδυναμια σκεψης,κριτικης ικανοτητας και ελλειψη αποφασιστικοτητας παντα. Σημαινει ωριμοτητα και απλοτητα και φυσικα αν τα ξεραμε ολα δεν θα ημασταν εδω!

Τροποποιήθηκε από timwria
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εντάξει βρε παιδάκι μου. Κουβέντα κάνουμε.

Αυτά που λες και ιδιαίτερα γειτόνισες, θείες, καθηγητές ακόμα και συμφοιτητές, είναι λίγο εκνευριστικό να σε ρωτάνε τι ειδικότητα θα κάνεις και ο καθένας να λέει το μακρύ του και το κοντό του. Δηλαδή καταλαβαίνω τι λες, πιστεύω.

Παρότι το ανταγωνιστικό στοιχείο είναι πάρα πολύ έντονο στον κλάδο μας(είμαστε γεμάτοι προσωπικότητες τύπου Α και O.C.D.), πιστεύω και έχω διαπιστώσει πως υπάρχουν και καλοπροαίρετοι άνθρωποι. Μπορεί να είμαι και αφελής βέβαια.

Πάντως όλοι έχουμε τις ανασφάλειές μας για το θμα της ειδικότητας. ;-)

Κώστας

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 1 year later...

Χαιρετώ παιδιά. Είμαι 16 χρονών (1 λυκείου ) και θέλω να ακολουθήσω ορθοπαιδική. Θέλω να ακούσω τις απόψεις σας σχετικά με τον τομέα και αν ξέρει κάποιος να μου πει πόσα χρόνια θα χρειαστεί για την ειδίκευση (όλα τα χρόνια στην ιατρική σχολή)

Γιώργος

Σύνδεσμος στη δημοσίευση