Jump to content

θερινά φεστιβαλ...εντός Αττικής


Recommended Posts

Στη Σκιά των Βράχων 2006

dot_clear.giflogotypo_festival.gif

Τα βλέμματα στραμμένα στο 19ο Φεστιβάλ Δήμου Βύρωνα Με μια παρέλαση αστέρων της μουσικής από την Ελλάδα και το εξωτερικό και με σημαντικές θεατρικές και χορευτικές παραστάσεις, το 19ο Φεστιβάλ του Δήμου Βύρωνα ανοίγει και πάλι τις πύλες του, πιο ώριμο από ποτέ, και προσφέρει την «άλλη» πρόταση για τους κατοίκους της Αθήνας. «Στη σκιά των βράχων» του Βύρωνα, στα παλιά νταμάρια της Εργάνης, ετοιμαστείτε να απολαύσετε δροσερές βραδιές που θα γεμίσουν τια μπαταρίες σας για τον επερχόμενο χειμώνα. Από τις 6 Ιουνίου έως τις 27 Ιουλίου, στα δύο υπαίθρια θέατρα «Μελίνα Μερκούρη» και «Άννα Συνοδινού».

Το Φεστιβάλ Βύρωνα με συσσωρευμένη εμπειρία και πλούσιο πρόγραμμα, αποτελεί μια από τις σημαντικότερες πολιτιστικές αναφορές του φετινού καλοκαιριού στην Ελλάδα. Δεν είναι τυχαίο, που κάθε χρόνο στις εκδηλώσεις του ξεχωρίζουν μεγάλα ονόματα της μουσικής και τους θεάτρου, τόσο από την Ελλάδα, όσο και από τον διεθνές στερέωμα.

Η φετινή 19η διοργάνωση δεν θα μπορούσε να αποτελέσει εξαίρεση, κι έτσι το πρόγραμμά της περιλαμβάνει συνολικά 28 εκδηλώσεις. Από αυτές ξεχωρίζουμε τις συναυλίες δημοφιλών Ελλήνων τραγουδιστών, όπως του Γιώργου Νταλάρα, της Χαρούλας Αλεξίου, της Ελευθερίας Αρβανιτάκη, της Άλκηστης Πρωτοψάλτη, του Μιχάλη Χατζηγιάννη, του Αλκίνοου Ιωαννίδη, του Μανώλη Λιδάκη, τα αφιερώματα στον Μάνο Χατζιδάκι, τον Γιάννη Μαρκόπουλο, την ελληνική παραδοσιακή μουσική, τη μεσογειακή μουσική και την κάντρι.

Και φυσικά, ξεχωριστή θέση στο πρόγραμμα καταλαμβάνουν οι συναυλίες του Iggy Pop & The Stooges, με τους Puressence, των Deep Purple, του Isaac Hayes, και των Gocoo, των τυμπανιστών από την Ιαπωνία.

Την τιμητική του, όμως έχει και το θέατρο, καθώς φέτος το Μελίνα Μερκούρη και το Άννα Συνοδινού φιλοξενούν σημαντικές παραστάσεις από το Θέατρο Προσκήνιο, τη Θεατρική Διαδρομή, το Εθνικό Θέατρο και το ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα του 19ου Φεστιβάλ Βύρωνα έχει ως εξής:

Τρίτη, 6 Ιουνίου

Συναυλία με τον Γιώργο Νταλάρα και την Dulce Pontes με σολίστ στο πιάνο τον Στέφανο Κορκολή

Είσοδος: 30,00 - 25,00 (νεανικό)

Πέμπτη, 8 Ιουνίου

Συναυλία Σωκράτη Μάλαμα

Είσοδος: 20,00

Πέμπτη, 15 Ιουνίου

Συναυλία Ελευθερίας Αρβανιτάκη και Μάνου Πυροβολάκη

Είσοδος: 25,00 - 15,00 (νεανικό)

Παρασκευή, 16 Ιουνίου

2η Μουσική Συνάντηση Mare Nostrum με Mάκη Αμπλιανίτη (Ελλάδα), Fuat Saka (Τουρκία), Abdelli (Αλγερία)

Είσοδος: 20,00

Σάββατο, 17 Ιουνίου

2η Μουσική Συνάντηση Mare Nostrum με Miquel Gil (Ισπανία), Σαβίνα Γιαννάτου (Ελλάδα)

Είσοδος: 20,00

Δευτέρα, 19 Ιουνίου

Αφιέρωμα στο Μάνο Χατζιδάκι με τον Αλκίνοο Ιωαννίδη και Μανώλη Λιδάκη

Είσοδος: 25,00 - 15,00 (νεανικό)

Τρίτη, 20 Ιουνίου

"Εν τω μηνί Αθύρ» με το Χοροθέατρο «Ροές» σε χορογραφία-σκηνοθεσία Σοφίας Σπυράτου και μουσική Αλκίνοου Ιωαννίδη

Είσοδος: 20,00

Τετάρτη, 21 Ιουνίου

Συναυλία Μιχάλη Χατζηγιάννη

Είσοδος: 20,00

Πέμπτη, 22 Ιουνίου

Συναυλία Γιάννη Μαρκόπουλου με τους Δημήτρη Μητροπάνο, Μάριο Φραγκούλη, Χαράλαμπο Γαργανουράκη, Βασιλική Λαβίνα, Φωτεινή Δάρρα και Λάκη Λαζόπουλο. Διευθύνει ο Γιάννης Μαρκόπουλος

Είσοδος: 20,00

Κυριακή, 25 Ιουνίου

"Λυσιστρώ» (διασκευή) από το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Βύρωνα

Είσοδος: ελεύθερη

Δευτέρα, 26 Ιουνίου

"Μια Νύχτα με τον Σαίξπηρ» από το Θέατρο Προσκήνιο σε σκηνοθεσία Αντώνη Καλογρίδη και με τους Καρυοφιλιά Καραμπέτη, Πέμη Ζούνη, Στέλιος Μαϊνας, Χρύσα Ρώπα

Είσοδος: 20,00 - 15,00 (νεανικό)

Τετάρτη, 28 Ιουνίου

"Μαρία Πενταγιώτισσα» του Μπόστ από την Θεατρική Διαδρομή σε σκηνοθεσία Κώστα Τσιάνου, με τον Πέτρο Φιλιππίδη

Είσοδος: 20,00 - 15,00 (νεανικό)

Πέμπτη, 29 Ιουνίου

Συναυλία Πάνου Κατσιμίχας και Μανώλης Ρασούλης με τη συμμετοχή του Μάνου Ξυδούς

Είσοδος: 20,00

Παρασκευή, 30 Ιουνίου

"Μέσα στο Νερό Δασκάλα» του Γιάννη Ξανθούλη από το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Βύρωνα

Είσοδος: ελεύθερη

Κυριακή, 2 Ιουλίου

Συναυλία: Antony and the Johnson/Joan as police woman

Είσοδος: 40,00

Δευτέρα, 3 Ιουλίου

Συναυλία Βασίλη Παπακωνσταντίνου

Είσοδος: 20,00 - 15,00 (νεανικό)

Πέμπτη, 6 Ιουλίου

Συναυλία Άλκηστης Πρωτοψάλτη

Είσοδος: 25,00 - 15,00 (νεανικό)

Παρασκευή, 7 Ιουλίου

4ο Country Music Festival

Είσοδος: 25,00 / για ΑΜΕΑ και παιδιά έως 14 ετών ελεύθερη είσοδος

Δευτέρα, 10 Ιουλίου

Το Αλάτι της Γης: Αφιέρωμα στην ελληνική μουσική παράδοση υπό την επιστημονική-καλλιτεχνική επιμέλεια του Λάμπρου Λιάβα

Εν... Φωναίς και Οργάνοις: Δόμνα Σαμίου, Χρόνης Αηδονίδης, Σαβίνα Γιαννάτου, Πετρολούκας Χαλκιάς, Μάνος Αχαλινωτόπουλος, κ.ά.

Είσοδος: 25,00 (μία μέρα) / 40,00 (διήμερο)

Τρίτη, 11 Ιουλίου

Το Αλάτι της Γης: Αφιέρωμα στην ελληνική μουσική παράδοση υπό την επιστημονική-καλλιτεχνική επιμέλεια του Λάμπρου Λιάβα

Τ' Αηδόνια της Ανατολής και τα Πουλιά της Δύσης: Χαρούλα Αλεξίου στα «Τραγούδια της Γης», Arakne Mediterranea, κ.ά.

Είσοδος: 25,00 (μία μέρα) / 40,00 (διήμερο)

Τετάρτη, 12 Ιουλίου

Συναυλία Iggy Pop & The Stooges, Puressence

Είσοδος: 45,00

Πέμπτη, 13 Ιουλίου

Συναυλία με τους Magenta και την Aναστασία Μουτσάτσου, με τη συμμετοχή του Μίλτου Πασχαλίδη

Είσοδος: 20,00

Κυριακή, 16 Ιουλίου

Συναυλία Gocoo - Magic drummers of Japan

Είσοδος: 20,00

Τρίτη, 18 Ιουλίου

"Πέρσες» του Αισχύλου από το Εθνικό Θέατρο, σε σκηνοθεσία Λυδίας Κονιόρδου, με τη Λυδία Κονιόρδου και τον Χρήστο Λούλη

Είσοδος: 20,00 - 15,00 (νεανικό)

Πέμπτη-Παρασκευή, 20-21 Ιουλίου

"Όρνιθες» του Αριστοφάνη από το ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας, σε σκηνοθεσία Θέμη Μουμουλίδη, με τον Γιάννη Μπέζο και τον Φώτη Σπύρο

Είσοδος: 20,00 - 15,00 (νεανικό)

Δευτέρα, 24 Ιουλίου

Συναυλία των Deep Purple

Είσοδος: 50,00

Τετάρτη, 26 Ιουλίου

"Θεσμοφοριάζουσες» του Αριστοφάνη από το Εθνικό Θέατρο, σε σκηνοθεσία Σωτήρη Χατζάκη, με τον Γιώργο Αρμένη και τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο

Είσοδος: 20,00 - 15,00 (νεανικό)

Πέμπτη, 27 Ιουλίου

Συναυλία του Isaac Hayes

Είσοδος: 45,00

emarrighthttp://www.festivalbyrona.gr/programme.php

=================================================================================

Διεθνές Φεστιβάλ Πέτρας 2006

87715_1.jpg

Τέσσερις μήνες γεμάτοι εκδηλώσεις

Πλουσιότατο και το φετινό Διεθνές Φεστιβάλ Πέτρας, που ανταγωνίζεται σε όγκο ακόμα και το Φεστιβάλ Αθηνών, καθώς κατάφερε να γεμίσει τέσσερις μήνες (3 Ιουνίου - 26 Σεπτεμβρίου) με συνολικά 49 εκδηλώσεις! Με συναυλίες δημοφιλών τραγουδιστών και μουσικών σχημάτων, χορευτές, θεατρικές παραστάσεις από τα μεγαλύτερα ελληνικά θέατρα, ομάδες της Δυτικής Αθήνας, χορευτικές παραστάσεις, το Φεστιβάλ Κρουστών στο Θέατρο Πέτρας αναμένεται... κοσμοπλημμύρα!

Χτισμένο στα παλιά νταμάρια της Πετρούπολης, το Θέατρο Πέτρας, ο χώρος που φιλοξενεί κάθε καλοκαίρι τις εκδηλώσεις του Διεθνούς Φεστιβάλ Πέτρας, έχει ήδη ντυθεί στα καλά του και περιμένει όλους όσους έχουν όρεξη φέτος να παρακολουθήσουν μεγάλα ονόματα του πενταγράμμου και της σκηνής να παρελαύνουν όλο το καλοκαίρι.

Tο Φεστιβάλ Πέτρας αποτελεί τα τελευταία χρόνια έναν από τους σημαντικότερους θεσμούς καλλιτεχνικής έκφρασης στην περιοχή της ευρύτερης Αθήνας. Τα γνωστά ονόματα δεν είναι όμως τα μόνα που εμφανίζονται στην Πετρούπολη. Νέοι δημιουργοί, από το χώρο της μουσικής, του θεάτρου και του χορού, βρίσκουν εδώ ένα φιλόξενο χώρο για να παρουσιάσουν το έργο τους. Ας μην τους απογοητεύσουμε!

Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων έχει ως εξής:

Ιούνιος

Σάββατο, 3 Ιουνίου

Φωνές της πέτρας

Συναυλία Πολυφωνικού Τραγουδιού

Σάββατο, 10 Ιουνίου

Active Member

Συναυλία

Σάββατο, 17 Ιουνίου

Δημοτικό Ωδείο Πετρούπολης

Συναυλία

Κυριακή, 18 Ιουνίου

"Ανδρομάχη" του Ευριπίδη

Θεατρική παράσταση από τον Οργανισμό Ελληνικού Θεάτρου Αιχμή

Δευτέρα, 19 Ιουνίου

Δημοτικό Ωδείο Πετρούπολης

Συναυλία

Τετάρτη, 21 Ιουνίου

Bellydance Superstars

Βραδιά αφιερωμένη στα παιδιά του Μαλάουϊ

Σάββατο, 24 και Κυριακή, 25 Ιουνίου

Παραδοσιακοί χοροί

Πολιτιστικό Κέντρο Δήμου Πετρούπολης

Δευτέρα, 26 Ιουνίου

"Μαρία Πενταγιώτισσα" του Μποστ

Θεατρική παράσταση από το Θέατρο Διαδρομή

Τετάρτη, 28 Ιουνίου

Ελευθερία Αρβανιτάκη

Συναυλία

Πέμπτη, 29 Ιούνιος

"Μια νύχτα με το Σαίξπηρ"

Θεατρική παράσταση από το Θέατρο Προσκήνιο

Παρασκευή, 30 Ιούνιος

Δημοτικό Ωδείο Πετρούπολης

Συναυλία

Ιούλιος

Σάββατο, 1 Ιουλίου

"Υπό το βλέμμα του Μποστ"

Θεατρική παράσταση από το Θέατρο Τέττιγες

Κυριακή, 2 Ιουλίου

"Ρωμαίος και Ιουλίετα σαν το σκύλο με τη γάτα" Παιδική θεατρική παράσταση από το Κ.Θ.Β.Ε.

Δευτέρα, 3 Ιουλίου

Κώστας Χατζής και οι φίλοι του (Γλυκερία, Μαρία Αλεξίου κ.ά.)

Συναυλία

Τρίτη, 4 Ιουλίου

"Βολπόνε" του Μ.Τζόνσον

Θεατρική παράσταση από το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Ρούμελης

Τετάρτη, 5 Ιουλίου

"Pandora's Books"

Seresta Dance Company σε συνεργασία με το χοροθέατρο Ακτίνα

Παρασκευή, 7 Ιουλίου

Μίνως Βολανάκης

Αφιέρωμα στον μεγάλο σκηνοθέτη

Δευτέρα, 10 Ιουλίου

Διεθνές Φεστιβάλ Κρουστών

Συμμετέχουν: Camut, Βασίλης Βασιλάτος και τη Ομάδα Κρουστών του Μουσικού Τμήματος του Ε.Μ.Π., Κώστας Μόσχος

Τρίτη, 11 Ιουλίου

Διεθνές Φεστιβάλ Κρουστών

Συμμετέχουν: Eν Χορδαίς, Misirli Ahmet, Κώστας Αναστασιάδης, Μιχάλης Κλαπάκης, Ανδρέας Γεωργίου, Ramesh Shotham, Γιώργος Ψειράκης

Τετάρτη, 12 Ιουλίου

Μιχάλης Χατζηγιάννης

Συναυλία

Πέμπτη, 13 Ιουλίου

Βασίλης Παπακωνσταντίνου

Συναυλία

Παρασκευή, 14 Ιουλίου

Γιάννης Σπανός

Συναυλία

Κυριακή, 16 Ιουλίου

"Βάκχες" του Ευριπίδη

Θεατρική παράσταση από το Θέατρο Άλεκτον

Δευτέρα, 17 Ιουλίου

Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας Μαγνησίας

Τραγουδούν: Α.Κετιμέ, Γ. Νέγκα, Π. Λαλέζας, Γ. Χαρούλης

Συναυλία

Τετάρτη, 19 Ιουλίου

"Όρνιθες" του Αριστοφάνη

Θεατρική παράσταση από το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Πάτρας

Πέμπτη, 20 Ιουλίου

Λ. Μαχαιρίτσας, Α. Μιτζέλος, Κίτρινα Ποδήλατα, Ν. Ζιώγαλας, Β. Καζούλης

Συναυλία

Κυριακή, 23 Ιουλίου

"Τραγούδια και σκοποί της Μακεδονίας και της Γουμένισσας"

Συναυλία

Δευτέρα, 24 Ιουλίου

"Μουσικά ηχοχωρώματα του νομού Ιωαννίνων"

Συναυλία

Τρίτη, 25 Ιουλίου

"Το ροκ της δυτικής όχθης"

Συναυλία με τους Τσοπάνα Rave, 8 Έως 2, Σ.Α.Μ., September, Γυμνά Καλώδια

Τετάρτη, 26 Ιουλίου

"Μουσικές του κόσμου"

Συναυλία

Πέμπτη, 27 Ιουλίου

"Τι απέγινε η Νόρα;" Μουσικοθεατρική παράσταση από τους Θεατρίνους Θεατές

Αύγουστος

Πέμπτη, 24 Αυγούστου

"Θεσμοφοριάζουσες του Αριστοφάνη

Θεατρική παράσταση από το Εθνικό Θέατρο

Δευτέρα, 28 Αυγούστου

"Οθέλλος" του Ουίλιαμ Σαίξπηρ

Θεατρική παράσταση από το Θέατρο του Νέου Κόσμου

Τετάρτη, 30 Αυγούστου

"Ιφιγένεια η εν Ταύροις" του Ευριπίδη

Θεατρική παράσταση από το Κ.Θ.Β.Ε.

Σεπτέμβριος

Παρασκευή, 1 Σεπτεμβρίου

"Δον Καμίλο" του Σ.Πατατζή

Θεατρική παράσταση από το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κρήτης

Κυριακή, 3 Σεπτεμβρίου

"Πέρσες" του Αισχύλου

Θεατρική παράσταση από το Εθνικό Θέατρο

Δευτέρα, 4 Σεπτεμβρίου

"Κάτω Ιταλία"

Ταμπουρέλα και Ταραντέλες, συναυλία

Τρίτη, 5 Σεπτεμβρίου

"Ο Περλιμπλίν και η Μπελίσα" του Φ. Γ. Λόρκα

Θεατρική παράσταση από το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Αγρινίου

Τετάρτη, 6 Σεπτεμβρίου

Άλκηστις Πρωτοψάλτη

Συναυλία

Πέμπτη, 7 Σεπτεμβρίου

"Και απόψε αυτοσχεδιάζουμε"

Θεατρική παράσταση από το θέατρο των Αλλαγών

Παρασκευή, 8 Σεπτεμβρίου

"Η στρίγγλα που έγινε αρνάκι"

Παιδική θεατρική παράσταση από την Ελληνική Θεαμάτων - Κ. Ρουγγέρη

Δευτέρα, 11 Σεπτεμβρίου

Πάνος Γεραμάνης

Συναυλία - αφιέρωμα

Τρίτη, 12 και Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου

"Η βελόντα και τα παράσιτα"

Θεατρική παράσταση από την Πειραματική Σκηνή Θεάτρου Πέτρας.

Πέμπτη, 14 Σεπτεμβρίου

"Εν τω μήνι αθύρ"

Χοροθέατρο Ροές

Παρασκευή, 15 Σεπτεμβρίου

Βασίλισσα Μαργκό

Eθνικό Μπαλλέτο Βελιγραδίου

Δευτέρα, 18 Σεπτεμβρίου

"Πλούτος" του Αριστοφάνη

Θεατρική παράσταση από το θέατρο Αθήναιον

Τετάρτη, 20 Σεπτεμβρίου

"Οι Κυνικοί ξανάρχονται" συναυλία με το Νίκο Καλογερόπουλο

Σάββατο, 23 Σεπτεμβρίου

"Οι εκατομμυριούχοι της Νάπολης" του Εντουάρντο ντε Φιλίππο

Θεατρική παράσταση Αποφοίτων: 1ου Ενιαίου Λυκείου Πετρούπολης, 3ου Γυμνασίου Ιλίου και μαθητές του 1ου Ενιαίου Λυκείου Πετρούπολης, του 1ου Γυμνασίου Πετρούπολης, και του 3ου Γυμνασίου Ιλίου.

Κυριακή, 24 Σεπτεμβρίου

"Μαύρη Κωμωδία" του Πήτερ Σέφερ

Θεατρική παράσταση από το Δημοτικό Θέατρο Μεγάρων

Δευτέρα, 25 καιΤρίτη, 26 Σεπτεμβρίου

"Και τελικά;"

Θεατρική παράσταση από τη θεατρική ομάδα Έμμετρον

<ahttp://www.greekmeds.gr/forum/uploads/emoticons/default_arrow right.gif' alt='emarright'> http://www.cultureguide.gr/events/details_...id=87715&catA=1

Τροποποιήθηκε από tik-tak
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

ΙΟΥΝΙΟΣ

ΠΕ 1

ΠΑ 2

Μάνος Χατζιδάκις "Τα κινηματογραφικά"

Μουσική και τραγούδια από τον κινηματογράφο

Ηρώδειο, Μουσική

ΠΑ 2

ΣΑ 3

Ο Πιραντέλλο και ο «Ερρίκος» του

Προετοιμασία μιας παράστασης

Θέατρο Κοτοπούλη - Ρεξ, Θέατρο

ΣΑ

3

Συμφωνική Ορχήστρα της Βιέννης

Ζωρζ Πρετρ

Ηρώδειο, Μουσική

ΣΑ

3

Ζοζέφ Νατζ - Nτομινίκ Μερσύ

Μικρός εωθινός ψαλμός

Πειραιώς 260, Χορός

ΚΥ

4

Ο Πιραντέλλο και ο «Ερρίκος» του

Προετοιμασία μιας παράστασης

Θέατρο Κοτοπούλη - Ρεξ, Θέατρο

ΚΥ

4

Ζοζέφ Νατζ - Nτομινίκ Μερσύ

Μικρός εωθινός ψαλμός

Πειραιώς 260, Χορός

ΔΕ

5

Sasha Waltz & Guests

Σώματα

Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, Χορός

ΤΡ

6

Θέατρο Εποχή 20.06

Γιόχαν Βόλφγκανγκ φον Γκαίτε: Ιφιγένεια εν Ταύροις

Ηρώδειο, Θέατρο

ΤΡ

6

Sasha Waltz & Guests

Σώματα

Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, Χορός

ΤΡ

6 ΤΕ

7

Ήχοι του Κόσμου

Το Σχολείον (Χωρος Α), Μουσική

ΤΕ

7

Oρχήστρα των Χρωμάτων

Ηρώδειο, Μουσική

ΤΕ

7

Σουζάννα Γιορκ

Αγάπες γυναικών στον Σαίξπηρ

Πειραιώς 260, Θεατρικός μονόλογος

ΠΕ

8

Ήχοι του Κόσμου

Το Σχολείον (Χωρος Α), Μουσική

ΠΕ

8

Σουζάννα Γιορκ

Αγάπες γυναικών στον Σαίξπηρ

Πειραιώς 260, Θεατρικός μονόλογος

ΠΑ

9

Ηλίας Λάγιος: Η αρπαγή της κούτας

Το Σχολείον (Χώρος Β), Θέατρο

ΠΑ

9 ΣΑ

10

Η Σχολή της Όπερας του Πεκίνου

Ηρώδειο, Σύνθετο θέαμα

ΣΑ

10 ΚΥ

11

Θέατρο Κισμέτ

Θέατρο Κοτοπούλη - Ρεξ, Θέατρο για παιδιά

ΚΥ

11 ΔΕ

12

Ομάδα χορού Μαγκύ Μαρέν

Εθνικό Χορογραφικό Κέντρο του Ριλλιέ-λα-Παπ

Πειραιώς 260, Χορός

ΤΡ

13 ΤΕ

14

Εταιρεία Θεάτρου ΧωΡΟΣ

ΓΚΟΛΦΩ 2.3 beta

Το Σχολείον (Χώρος Β), Θέατρο

ΤΕ

14

Εθνική Λυρική Σκηνή

Τζουζέππε Βέρντι : Οθέλλος

Ηρώδειο, Όπερα

ΤΕ

14

Christian Rizzo /

l’association fragile

Πειραιώς 260, Χορός

ΠΕ

15

Εθνική Λυρική Σκηνή

Τζουζέππε Βέρντι : Οθέλλος

Ηρώδειο, Όπερα

ΠΕ

15

Christian Rizzo /

l’association fragile

Πειραιώς 260, Χορός

ΠΕ

15 ΠΑ

16

Ελληνική Εναλλακτική Σκηνή

Θέατρο Λυκαβηττού, Μουσική

ΠΑ

16 ΣΑ

17

Θέατρο Πόρτα : Η Κοιμωμένη ξύπνησε

Θέατρο Πόρτα, Θέατρο για παιδιά

ΣΑ

17

Φιλαρμονική Ορχήστρα της Νοτιοδυτικής Γερμανίας

Ηρώδειο, Μουσική

ΚΥ

18

Θέατρο Πόρτα : Η Κοιμωμένη ξύπνησε

Θέατρο Πόρτα, Θέατρο για παιδιά

ΔΕ

19 ΤΡ

20

Τζον Ντος Πάσσος: Ισαδώρα

Το Σχολείον (Χώρος Β), Θεατρικός μονόλογος

ΤΡ

20

Συλβί Γκιλλέμ & Ράσσελ Μάλιφαντ

Ηρώδειο, Χορός

ΤΡ

20

Schaub&uuml;hne am Lehniner Platz

Ερρίκος Ίψεν: Νόρα , To κουκλόσπιτο

Πειραιώς 260, Θέατρο

ΤΡ

20

La Fura dels Baus

Mεταμόρφωση

Θέατρο Λυκαβηττού, Θέατρο

ΤΡ

20

AFTER CLUB

Πειραιώς 260, Μουσική

ΤΕ

21

Συλβί Γκιλλέμ & Ράσσελ Μάλιφαντ

Ηρώδειο, Χορός

ΤΕ

21

Schaub&uuml;hne am Lehniner Platz

Ερρίκος Ίψεν: Νόρα , To κουκλόσπιτο

Πειραιώς 260, Θέατρο

ΤΕ

21

La Fura dels Baus

Mεταμόρφωση

Θέατρο Λυκαβηττού, Θέατρο

ΤΕ

21

AFTER CLUB

Πειραιώς 260, Μουσική

ΠΕ

22

Schaub&uuml;hne am Lehniner Platz

Ερρίκος Ίψεν: Νόρα , To κουκλόσπιτο

Πειραιώς 260, Θέατρο

ΠΕ

22

La Fura dels Baus

Mεταμόρφωση

Θέατρο Λυκαβηττού, Θέατρο

ΠΕ

22

AFTER CLUB

Πειραιώς 260, Μουσική

ΠΕ

22

WORKSHOPS

Το Σχολείον, Workshop

ΠΑ

23

Ελληνική Εναλλακτική Σκηνή

Θέατρο Λυκαβηττού, Μουσική

ΠΑ

23

WORKSHOPS

Το Σχολείον, Workshop

ΣΑ

24

Αφιέρωμα στη Σοφία Βέμπο

Ηρώδειο, Μουσική

ΣΑ

24

Μαριβώ: Η τέλεια στρατηγική

Το Σχολείον (Χώρος Β), Θέατρο

ΣΑ

24

WORKSHOPS

Το Σχολείον, Workshop

ΚΥ

25

Αφιέρωμα στη Σοφία Βέμπο

Ηρώδειο, Μουσική

ΚΥ

25

Μαριβώ: Η τέλεια στρατηγική

Το Σχολείον (Χώρος Β), Θέατρο

ΚΥ

25

Χοροθέατρο ΟΚΤΑΝΑ

Κωνσταντίνος Ρήγος

Θέατρο Κοτοπούλη - Ρεξ, Χορός

ΚΥ

25

WORKSHOPS

Το Σχολείον, Workshop

ΔΕ

26

Μαριβώ: Η τέλεια στρατηγική

Το Σχολείον (Χώρος Β), Θέατρο

ΔΕ

26

Χοροθέατρο ΟΚΤΑΝΑ

Κωνσταντίνος Ρήγος

Θέατρο Κοτοπούλη - Ρεξ, Χορός

ΔΕ

26

Φιλαρμονική Ορχήστρα της Βιέννης

Ηρώδειο, Μουσική

ΔΕ

26

Ομάδα Χορού Ελατήριο

The Seed

Μουσείο Μπενάκη, Χορός

ΔΕ

26

WORKSHOPS

Το Σχολείον, Workshop

ΤΡ

27

Μαριβώ: Η τέλεια στρατηγική

Το Σχολείον (Χώρος Β), Θέατρο

ΤΡ

27

Ομάδα Χορού Ελατήριο

The Seed

Μουσείο Μπενάκη, Χορός

ΤΡ

27

WORKSHOPS

Το Σχολείον, Workshop

ΤΕ

28

Ελληνική Εναλλακτική Σκηνή

Θέατρο Λυκαβηττού, Μουσική

ΤΕ

28

Schaub&uuml;hne am Lehniner Platz

Ουίλλιαμ Σαίξπηρ: Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας

Πειραιώς 260, Θέατρο

ΤΕ

28

AFTER CLUB

Πειραιώς 260, Μουσική

ΠΕ

29

Ελληνική Εναλλακτική Σκηνή

Θέατρο Λυκαβηττού, Μουσική

ΠΕ

29

Schaub&uuml;hne am Lehniner Platz

Ουίλλιαμ Σαίξπηρ: Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας

Πειραιώς 260, Θέατρο

ΠΕ

29

Ουίλλιαμ Σαίξπηρ: Κοριολανός

Ηρώδειο, Θέατρο

ΠΕ

29

AFTER CLUB

Πειραιώς 260, Μουσική

ΠΕ

29

Piandaemonium

6 πιάνα-12 πιανίστες

Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου, Μουσική

ΠΑ

30

Schaub&uuml;hne am Lehniner Platz

Ουίλλιαμ Σαίξπηρ: Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας

Πειραιώς 260, Θέατρο

ΠΑ

30

AFTER CLUB

Πειραιώς 260, Μουσική

ΠΑ

30

Θέατρο Aττις

Αισχύλου: Πέρσες

Επίδαυρος, Θέατρο

ΠΑ

30

Εθνικό Θέατρο

Έρως θηλυκρατής

Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου, Θέατρο

ΙΟΥΛΙΟΣ

ΣΑ

1

Σάμιουελ Μπέκετ:

Όχι εγώ - Λίκνισμα - Πράξη χωρίς λόγια Ι

Πειραιώς 260, Χορός

ΣΑ

1

Θέατρο Aττις

Αισχύλου: Πέρσες

Επίδαυρος, Θέατρο

ΣΑ

1

Εθνικό Θέατρο

Έρως θηλυκρατής

Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου, Θέατρο

ΚΥ

2

Σάμιουελ Μπέκετ:

Όχι εγώ - Λίκνισμα - Πράξη χωρίς λόγια Ι

Πειραιώς 260, Χορός

ΚΥ

2 ΔΕ

3

Ρασίντ Ουραμντάν

Οι διακριτικοί θάνατοι

Πειραιώς 260, Χορός

ΔΕ

3

Φίλιπ Γκλας

Η Ωραία και το Τέρας

Ηρώδειο, Σύνθετο θέαμα

ΔΕ

3

Ο φιλόσοφος

Πειραιώς 260, Θεατρικός μονόλογος

ΔΕ

3

WORKSHOPS

Το Σχολείον, Workshop

ΤΡ

4

Φίλιπ Γκλας

Η Ωραία και το Τέρας

Ηρώδειο, Σύνθετο θέαμα

ΤΡ

4

Ο φιλόσοφος

Πειραιώς 260, Θεατρικός μονόλογος

ΤΡ

4 ΤΕ

5 ΠΕ

6 ΠΑ

7

WORKSHOPS

Το Σχολείον, Workshop

ΠΑ

7

Τheseum Ensemble Veenfabriek

Ευριπίδη: Iκέτιδες

Επίδαυρος, Θέατρο

ΠΑ

7

Χορικά ’06

Αιώνια θητεία στο κάλλος

Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου, Μουσική

ΣΑ

8

Τheseum Ensemble Veenfabriek

Ευριπίδη: Iκέτιδες

Επίδαυρος, Θέατρο

ΣΑ

8

Χορικά ’06

Αιώνια θητεία στο κάλλος

Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου, Μουσική

ΚΥ

9

Χοροθέατρο του Βούππερταλ / Πίνα Μπάους, Καφέ Μύλλερ

Πειραιώς 260, Χορός

ΚΥ

9

Εθνικό Δραματικό Κέντρο Νορμανδίας

Com&eacute;die de Caen

Ηρώδειο, Θέατρο

ΚΥ

9

AFTER CLUB

Πειραιώς 260, Μουσική

ΔΕ

10

Χοροθέατρο του Βούππερταλ / Πίνα Μπάους, Καφέ Μύλλερ

Πειραιώς 260, Χορός

ΔΕ

10

Εθνικό Δραματικό Κέντρο Νορμανδίας

Com&eacute;die de Caen

Ηρώδειο, Θέατρο

ΔΕ

10

Γιάννης Αγγελάκας και Οι Επισκέπτες

Θέατρο Λυκαβηττού, Μουσική

ΔΕ

10

AFTER CLUB

Πειραιώς 260, Μουσική

ΤΡ

11

Χοροθέατρο του Βούππερταλ / Πίνα Μπάους, Καφέ Μύλλερ

Πειραιώς 260, Χορός

ΤΡ

11

Solomon Burke and The Blues Brothers Band

Ηρώδειο, Μουσική

ΤΡ

11

AFTER CLUB

Πειραιώς 260, Μουσική

ΤΕ

12

Solomon Burke and The Blues Brothers Band

Ηρώδειο, Μουσική

ΤΕ

12

Ζαν-Φιλίπ Ραμώ: Les Paladins

Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, Όπερα

ΤΕ

12

Θέατρο 9 και κάτι

Ντέιαν Ντουκόφσκι: Other Side

Το Σχολείον (Χώρος Β), Θέατρο

ΠΕ

13

Ζαν-Φιλίπ Ραμώ: Les Paladins

Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, Όπερα

ΠΕ

13

Θέατρο 9 και κάτι

Ντέιαν Ντουκόφσκι: Other Side

Το Σχολείον (Χώρος Β), Θέατρο

ΠΕ

13

Νταϊάνα Κρολ

Ηρώδειο, Μουσική

ΠΑ

14

Θέατρο 9 και κάτι

Ντέιαν Ντουκόφσκι: Other Side

Το Σχολείον (Χώρος Β), Θέατρο

ΠΑ

14

Εθνικό Θέατρο

Αισχύλου: Πέρσες

Επίδαυρος, Θέατρο

ΠΑ

14

Θέατρο Τέχνης Κάρολος Κουν

Ουίλλιαμ Σαίξπηρ: Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας

Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου, Θέατρο

ΣΑ

15

Εθνικό Θέατρο

Αισχύλου: Πέρσες

Επίδαυρος, Θέατρο

ΣΑ

15

Θέατρο Τέχνης Κάρολος Κουν

Ουίλλιαμ Σαίξπηρ: Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας

Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου, Θέατρο

ΚΥ

16

Αμφι-Θέατρο Σπύρου Α. Ευαγγελάτου

Αριστοφάνη: Σφήκες

Ηρώδειο, Θέατρο

ΚΥ

16 ΔΕ

17 ΤΡ

18 ΤΕ

19

The Wooster Group

Πειραιώς 260, Σύνθετο θέαμα

ΤΕ

19

Θεατρικός Οργανισμός Κύπρου

Αριστοφάνη: Εκκλησιάζουσες

Ηρώδειο, Θέατρο

ΤΕ

19

Θέατρο Δωματίου

Σοφοκλή: Ηλέκτρα

Το Σχολείον (Χώρος Β), Θέατρο

ΤΕ

19

Θέατρο του Ήλιου, Αριάν Μνουσκίν

Το τελευταίο καραβανσαράι (Οδύσσειες), Μέρος Α΄

Κλειστό Γυμναστήριο Φαλήρου, Θέατρο

ΠΕ

20

Θέατρο Δωματίου

Σοφοκλή: Ηλέκτρα

Το Σχολείον (Χώρος Β), Θέατρο

ΠΕ

20

Θέατρο του Ήλιου, Αριάν Μνουσκίν

Το τελευταίο καραβανσαράι (Οδύσσειες), Μέρος Α΄

Κλειστό Γυμναστήριο Φαλήρου, Θέατρο

ΠΑ

21

Θέατρο Δωματίου

Σοφοκλή: Ηλέκτρα

Το Σχολείον (Χώρος Β), Θέατρο

ΠΑ

21

Θέατρο του Ήλιου, Αριάν Μνουσκίν

Το τελευταίο καραβανσαράι (Οδύσσειες),Μέρος Β΄

Κλειστό Γυμναστήριο Φαλήρου, Θέατρο

ΠΑ

21

Κρατική Ορχήστρα Αθηνών

Ρόμπερτ Σούμαν: Παράδεισος και Περί

Ηρώδειο, Μουσική

ΠΑ

21

Εθνικό Θέατρο

Αριστοφάνη: Θεσμοφοριάζουσες

Επίδαυρος, Θέατρο

ΠΑ

21

Θρήνοι γυναικών

Ηρωίδες του Σοφοκλή

Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου, Μουσική

ΣΑ

22

Θέατρο του Ήλιου, Αριάν Μνουσκίν

Το τελευταίο καραβανσαράι (Οδύσσειες), Μέρος Α΄& Β΄

Κλειστό Γυμναστήριο Φαλήρου, Θέατρο

ΣΑ

22

Εθνικό Θέατρο

Αριστοφάνη: Θεσμοφοριάζουσες

Επίδαυρος, Θέατρο

ΣΑ

22

Θρήνοι γυναικών

Ηρωίδες του Σοφοκλή

Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου, Μουσική

ΚΥ

23

Θέατρο του Ήλιου, Αριάν Μνουσκίν

Το τελευταίο καραβανσαράι (Οδύσσειες),Μέρος Β΄

Κλειστό Γυμναστήριο Φαλήρου, Θέατρο

ΚΥ

23 ΔΕ

24

Ομάδα 41751 / Αρτύρ Νωζυσιέλ

Πειραιώς 260, Θέατρο

ΔΕ

24

Χοροθεατρική Ομάδα X-it

Ώρα ενάτη

Το Σχολείον (Χωρος Α), Χορός

ΔΕ

24

Ορχήστρα Komische

Oper Βερολίνου

Ηρώδειο, Μουσική

ΤΡ

25

Ομάδα 41751 / Αρτύρ Νωζυσιέλ

Πειραιώς 260, Θέατρο

ΤΡ

25

Χοροθεατρική Ομάδα X-it

Ώρα ενάτη

Το Σχολείον (Χωρος Α), Χορός

ΤΕ

26

Θέατρο του Ήλιου, Αριάν Μνουσκίν

Το τελευταίο καραβανσαράι (Οδύσσειες), Μέρος Α΄

Κλειστό Γυμναστήριο Φαλήρου, Θέατρο

ΤΕ

26

Λάιζα Μιννέλλι

Ηρώδειο, Μουσική

ΤΕ

26

Έντα Ουόλς

Τα μικρά πράγματα

Το Σχολείον (Χώρος Β), Θέατρο

ΠΕ

27

Θέατρο του Ήλιου, Αριάν Μνουσκίν

Το τελευταίο καραβανσαράι (Οδύσσειες), Μέρος Α΄

Κλειστό Γυμναστήριο Φαλήρου, Θέατρο

ΠΕ

27

Λάιζα Μιννέλλι

Ηρώδειο, Μουσική

ΠΕ

27

Έντα Ουόλς

Τα μικρά πράγματα

Το Σχολείον (Χώρος Β), Θέατρο

ΠΑ

28

Θέατρο του Ήλιου, Αριάν Μνουσκίν

Το τελευταίο καραβανσαράι (Οδύσσειες),Μέρος Β΄

Κλειστό Γυμναστήριο Φαλήρου, Θέατρο

ΠΑ

28

Έντα Ουόλς

Τα μικρά πράγματα

Το Σχολείον (Χώρος Β), Θέατρο

ΠΑ

28

Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος

Ευριπίδη: Ιφιγένεια εν Ταύροις

Επίδαυρος, Θέατρο

ΠΑ

28

Piandaemonium

6 πιάνα-12 πιανίστες

Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου, Μουσική

ΣΑ

29

Θέατρο του Ήλιου, Αριάν Μνουσκίν

Το τελευταίο καραβανσαράι (Οδύσσειες), Μέρος Α΄& Β΄

Κλειστό Γυμναστήριο Φαλήρου, Θέατρο

ΣΑ

29

Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος

Ευριπίδη: Ιφιγένεια εν Ταύροις

Επίδαυρος, Θέατρο

ΚΥ

30

Θέατρο του Ήλιου, Αριάν Μνουσκίν

Το τελευταίο καραβανσαράι (Οδύσσειες),Μέρος Β΄

Κλειστό Γυμναστήριο Φαλήρου, Θέατρο

ΚΥ

30 ΔΕ

31

Γκέοργκ Φρήντριχ Χαίντελ: Ταμερλάνος

Πειραιώς 260, Όπερα

ΔΕ

31

Θέατρο του Νέου Κόσμου

Ουίλλιαμ Σαίξπηρ: Οθέλλος

Ηρώδειο, Θέατρο

ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ

ΠΑ

4 ΣΑ

5

Η νέα ΣΚΗΝΗ

Σοφοκλή: Αντιγόνη

Επίδαυρος, Θέατρο

Τροποποιήθηκε από lullaby17
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Γιατί μπορεί και ο Σεπτέμβρης να θεωρηθεί "θερινός" μήνας :P

3ο Φεστιβάλ Ομάδων Δράσης από το Θέατρο των Αλλαγών Με το 3ο Φεστιβάλ Ομάδων Δράσης, που διοργανώνεται από τις 25 έως τις 29 Σεπτεμβρίου, το Θέατρο των Αλλαγών του Ευδόκιμου Τσολακίδη δίνει την ευκαιρία στους σπουδαστές του να εκφραστούν ελεύθερα δημιουργώντας και παρουσιάζοντας οι ίδιοι εξ' ολοκλήρου μια θεατρική παράσταση. Ο καλύτερος ηθοποιός και ο καλύτερος σκηνοθέτης που θα αναδειχθούν μέσα από τη διαδικασία αυτή θα κερδίσουν ένα ταξίδι σε μια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, ενώ η καλύτερη παράσταση θα παρουσιαστεί ξανά στο Θέατρο των Αλλαγών.

Το πρόγραμμα του 3ου Φεστιβάλ Ομάδων Δράσης έχει ως εξής:

Δευτέρα, 25 Σεπτεμβρίου

18:00 "Play" από την ομάδα "Amaltheater"

20:00 "Για την Κλυταιμνήστρα" από την ομάδα "Εξωστρεφείς"

Τρίτη, 26 Σεπτεμβρίου

18:00 Ανοιχτή συζήτηση με θέμα "Οκτώ χρόνια Θέατρο των Αλλαγών" με συντονίστριες τη Γεωργία Κατσίρη και τη Βάλια Ορφανίδου

20:00 "Αφρικανικό Χωριό" από την ομάδα "Θεατρείς"

Τετάρτη, 27 Σεπτεμβρίου

18:00 "Οι Τεχνικοί" από την ομάδα "Toc-Toc"

20:00 "Κορίτσια Κορυφής" από την ομάδα "Πλέγμα"

Πέμπτη, 28 Σεπτεμβρίου

18:00 "Ο Πουπουλένιος" από την ομάδα "Απέριττοι"

20:00 "Destiny" από την ομάδα "Δίπορτο"

Παρασκευή, 29 Σεπτεμβρίου

18:00 "Τι δουλειά έκανε ο Μίκυ;" από την ομάδα "Κόντρα Αέρας"

20:00 "Σε θέλω speedy" από την ομάδα "Θαλώσι"

21:00 Απολογισμός του Φεστιβάλ και ανακοίνωση νικητών.

ΗΒ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.